Радио Слободна Македонија

Вечерва во 18 часот во Француски Иснтитут-Скопје , завршен настан на проектот:"Жени лидерки во спортската индустрија", поддржан од амбасадата на Република Франција, на кој инспиративни говори ќе одржат : Гордана Нацева, Моника Гавриловска и Гордана Цветковска-Бошевска. Овие македонски спортистки кои се наоѓаат на лидерски позиции, претставуваат вистинска реткост во спортската индустрија и затоа се избрани да ги споделат своите лични приказни за патот до успехот, и да им порачаат на младите генерации да не се откажуваат од своите соништа. Програма: -Отворање на настанот - Магдалена Спасовска -Поздравен говор - Францускиот Амбасадор Кристијан Тимоние -Панел дискусија - Гордана Нацева, Моника Гавриловска и Гордана Цветковска-Бошевска -Завршно обраќање - Директорот на Францускиот институт во Скопје, Емануел Рембер
сите 6 | | | веќе видена

Вечер со поезијата на Ристо Јачев ќе се одржи во овој четвртоксо почеток во 20 часот во фоајето на Театарот „Јордан Х.К-Џинот“ во Велес. Циклусот поетски вечери е нова програмска активност на Велешкиот театар за афирмација и промоција на поезијата како книжевен жанр. Во рамките на циклусот еднаш месечно ќе се одржува поетска вечер во театарот посветена на поезијата на поети по потекло од Велес. Првата поетска вечер се одржа минатиот месец а беше посветена на поезијата на акaдемик Катица Ќулафкова. По поетската вечер на Ристо Јачев, во месец јануари предвидена е Вечер со поезијата на Павлина Климкар Меанџиева.
сите 7 | | | веќе видена

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната седница ги осуди нехуманите услови во кои власта ги држи уставобранителите кои политички беа притворени со монтирани обвиненија за тероризам. -Ваквиот однос на властите кон притворените е директно кршење на човековите права и газење на нивното достоинство и претставува уште еден доказ дека не станува збор за правен случај, туку за класична политичка одмазда кон неистомисленици и луѓе кои не се плашеле гласно да го кажат своето несогласување со актуелните политики. Извршниот комитет одлучи дека партијата мора да продолжи да презема чекори со кои ќе го привлече вниманието на домашната и меѓународната јавност за недемократското и репресивно однесување на хунтата на власт и злоупотребата на институциите и целокупниот државен апарат, вклучувајќи ги и правосудните органи. Извршниот комитет ги осуди и обидите на полицијата да ги спречи протестите, со закани и провокации, обидувајќи се да го загуши секое изразување на незадоволство. Ваквите акти не водат кон ...
сите 469 | | | веќе видена

„Филхармонија за Шпато“ е насловен вечерашниот концерт на Македонската филхармонија, посветен на Драган Ѓаконовски-Шпато по повод 30 години од неговата смрт (1931-1987). Шпато е композитор, диригент и музички аранжер кој се смета за зачетник на македонската забавна музика. Диригент на вечерашниот концерт е Џеси Милинер од Германија, композитор, аранжер и пијанист, кој е задолжен и за оркестрациите на дел од композициите. Заедно со оркестарот на Македонската филхармонија, на сцена ќе има и бенд во состав: Мартин Ѓаконовски – контрабас, Гордан Спасовски – пијано, Левин Ѓаконовски – тапани и Франческа Рајтер – виолина, а ќе учествуваат и Џон Илија Апелгрен – вокал и Кирил Кузмановски – саксофон. Ќе бидат изведени меѓу најубавите композиции на Шпато, како „Далечен крај“, „Те носам во себе“, „Глас од далечината“, „Без повраток“, „Дојди есен“, „Молчи една долина“, „Убава со како музика“, „Зар вистина е крај“, „За нас почнува живот“.
сите 3 | | | веќе видена

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ ја повика Словенија да се воздржи од секакви еднострани потези, во врска со примената на арбитражниот договор за границата на море и копно меѓу двете држави. Пленковиќ пред почетокот на седницата на неговата Влада, го повика словенечкиот премиер Миро Церар да го продолжат дијалогот за границата. Резимирајќи ја средбата со Церар, Пленковиќ рече дека Хрватска сака решавање на прашањето за границата, со кое двете страни ќе бидат задоволни, и потсети на решението кое и го предложи на Словенија.
сите 29 | | | веќе видена

Најголемиот авион во светот, „стратолонч“ (Stratolaunch), беше тестиран на писта на аеродромот Мохаве во Калифорнија.Распонот на крилата е 117 метри, должината 73 метри, а тежи 230 тони. Според пресметките, може да носи 250 тони товар. Снимката од тестирањето на Твитер ја објави шефот на компанијата Стратолонч и коосновачот на Мајкрософт Пол Ален. https://www.youtube.com/watch?v=qnkDuI5e-Og
сите 4 | | | веќе видена

Градот Скопје ги информира граѓаните дека Советот на Градот на седницата одржана на 19.12.2017 година изгласа Програма со која се определуваат видовите на повластеното користење на јавниот градски превоз, категориите на лица со посебни потреби кои имаат право на повластено користење на јавниот градски превоз, како и условите и постапката за стекнување на тоа право. Заинтересираните граѓани, лица со оштетен вид, лица со оштетен слух, лица со телесно оштетување, лица со интелектуална попреченост, бубрежно болни лица, како и инвалидите на трудот, инвалидски пензионери и воените инвалиди, правото на повластено користење на јавниот градски превоз можат да го остварат преку соодветните здруженија на граѓани организирани на подрачјето на градот Скопје. За остварување на правото на повластено користење на јавниот градски превоз во 2018 година, заинтересираното лице со посебни потреби поднесува барање до здружението на граѓани во кое членува. Здруженијата на граѓани, конечниот список на баратели кои ги исполнуваат ...
сите 6 | | | веќе видена

Градот Скопје ги информира граѓаните дека на Јавниот повик за финансирање проекти и активности од областа на културата од интерес на Градoт за 2018 година, кој заврши на 18.12.2017 е евидентиран огромен интерес и пристигнати се рекорден број пријави споредебено со изминатите години. На годинешниов повик се пристигнати над 600 пријави, што споредебно со ланскиот повик на кој пристигнаа 220 пријави, претставува трикратно зголемување на интересот. На Јавниот повик имаа право да учествуваат уметници, самостојни уметници, установи од областа на културата, здруженија на граѓани, фондации и други правни и физички лица што вршат дејност од областа на културата во согласност со Законот за култура и други позитивни законски прописи во Република Македонија. Со оглед на големиот број пристигнати пријави, кои во наредните денови ќе бидат разгледувани од надлежната комисија, резултатите од јавниот повик ќе бидат познати по новогодишните празници и истите ќе бидат објавени во „Службениот гласник на Град Скопје“ и на ...
сите 7 | | | веќе видена

Најдобриот шпански голман, Гонзало Перез де Варгас ја продолжи соработката со екипата на Барселона и според новиот договор дресот на Каталонците ќе го носи до 2023 година. 26-годишниот чувар на мрежата на Барселона имаше активен договор до 2020 година, но раководството на клубот одлучи да го награди со дополнителни три години.
сите 5 | | | веќе видена

Академија Пандев во 2018 година ќе организира голем младински турнир, кој ќе се одвива во две фази и на кој учество ќе земат дури 140 екипи и 2.800 млади фудбалери. Македонскиот клуб планира да создаде еден вид „фестивал на фудбалот“ на кој ќе учествуваат големи тимови од Европа, но и од соседството. Тимот на „пандевци“ е во преговори со италијанските гиганти Интер и Џенова да учествуваат на турнирот, а учеството веќе го потврдија и гигантите од Србија, Партизан и Црвена Звезда, како и Осијек, Буба Мара, ПАОК, Лудогорец и ЦСКА Софија. На турнирот ќе учествуваат и тимови од Македонија, а се чека на потврда од најтрофејниот македонски клуб Вардар, но од таборот на струмичкиот тим очекуваат дека „црвено-црните“ ќе учествуваат на турнирот. Првиот дел од турнирот ќе се одржи во периодот од 1 до 4 март и на него ќе учествуваат фудбалери родени од 2006 до 2010 година. Вториот дел е планиран за крајот на јули и почетокот на август. Прво, од 30 јули до 4 август ќе се натпреваруваат екипи чии фудбалери се родени во ...
сите 10 | | | веќе видена

1940, во Балтимор е роден Frank Zappa мултиинструменталист , продуцент и композитор . 30 годишната музичка кариера ја започна во 1956 та година во тинејџ составот The Blackouts. Frank Zappa секогаш настапувал со големи музичари. На почетокот на 1960-тите го оформи рок составот The Mothers of Invention . Објави 62 албуми , а по неговата смрт во 1993-та реализирани се уште 48 постхумни албуми . Zappa се наоѓа на 71 вото место на листата 500 најголеми музичари на сите времиња и на 22 рото место на листата 100 најголеми гитаристи на сите времиња , според магазинот Ролинг Стоун.
сите 3 | | | веќе видена

Македонската фудбалска репрезентација нема промени на пласманот на најновата ФИФА ранг-листа објавена денеска од страна на Светската Фудбалска Федерација. „Црвено-жолтите“ 2017 година ја завршуваат на 76. место. Најуспешната година за нашата фудбалска селекција донесе неверојатен скок од 86 места, што е највисок меѓу сите земји во последните 12 месеци. Избраниците на Игор Ангеловски одговорија на сите предизвици и загубија само од шестата светска фудбалска сила, Шпанија. Нема промени ниту во ТОП 10 каде и понатаму Германија е лидер, пред Бразил и Португалија.Во првите десет уште се: Аргентина, Белгија, Шпанија, Полска, Швајцарија, Франција и Чиле. foto:gol.mk
сите 16 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. На магистралниот пат А2 патен правец Кичево – Охрид ( Пресека – Песочан ) од 3+300 км до 5+600 км од утре четврток 21.12.2017 се воведува времена измена на сообраќај со девијации (преминување од една коловозна лента во друга) за што е поставена соодветна сообраќајна сигнализација. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.
сите 120 | | | веќе видена

Рускиот кошаркрски гигант ЦСКА Москва на 20 јануари 2018 година со ревијален натпревар ќе одбележи 90 години од раѓањето на легендарниот тренер, Александар Гомељски. Натпреварот ќе биде соочување на легендите на ЦСКА против легендите на Европа, а тренери ќе бидат Душан Дуда Ивковиќ, Станислав Јеремин и Иван Едешко. Потврдено е учеството на легендарните кошаркарски асови: Андреј Кириленко, Игор Куделин, Сергеј Базаревиќ, Мирсад Туркчан, Кутлај, Радослав Нестеровиќ, Алвертис, Смодиш, Тео Папалукас, Грегор Фучка и уште многу други.
сите 19 | | | веќе видена

Вербална расправија била причина за мафијашкото убиство, кое се случи вчера доцна попладне во скопската населба Чаир. Убиен е дваесет и четиригодишниот Бурим Идризи, по вербална расправија. Настанот се случил во непосредна близина на местото на живеење на сега починатото лице, на улица Џон Кенеди спроти Средното училиште Цветан Димов во скопската населба Чаир. Првичните сознанија се дека пукањето следело по вербална расправија помеѓу сега починатиот и сторителот, по што сторителот посегнал по огнено оружје и го застрелал 24 годишното момче. Од здобиените повреди кај жртвата настапила смрт. Стоителот се дал во бегство, соопштуваат од ОЈО. По наредба на јавен обвинител биле земени траги од место на злосторството, кои ќе бидат предмет на обработка во текот на истрагата. Издадена била и наредба за обдукција на телото на починатиот. Основното јавно обвинителство Скопје информира дека работи на утврдување на фактите во кривично правниот настан за што јавноста ќе биде дополнително информирана. Идризи и убиецот ...
сите 62 | | | веќе видена

По веста која ја потресе јавноста за двајцата близнаци Тео и Тони, едни од првите кои се јавија за помош се Панчо и Андреј од дуото ДНК. И Панчо и Андреј се познати по тоа што речиси секогаш се први да помогнат кога најмногу треба. Панчо на својот профил објави и заедничка фотографија. [embed]https://www.instagram.com/p/Bc7u-J5h_Ze/[/embed]
сите 11 | | | веќе видена

Македонскиот интернационалец Даниел Мојсов пред крајот на 2017 година доби нов договор од кипарскиот гигант АЕК Ларнака и во клубот ќе остане и во наредните две и пол години. Дефанзивецот кој одлично се адаптира на кипарскиот фудбал и премногу брзо стана незаменлив дел од првиот тим ја продолжи соработката со клубот од Ларнака до 2020 година. Стоперот во тимот на АЕК пристигна во 2016 година и досега одигра 52 натпревари на кои постигна три гола. Актуелниот договор на Мојсов истекуваше во јуни, 2018 година, а управата не сакаше да остави ништо на случајноста.
сите 11 | | | веќе видена

Вчера во 19:10 часот во Скопје од стан на улицата „Џон Кенеди“ од тераса од третиот кат, паднал Ф.Ш.(34), и истиот со возило на итна медицинска помош бил однесен во Ургентен центар Скопје. Таму му се констатирани тешки телесни повреди (масивно нагмечување на градниот кош и белодробните крила) и истиот е задржан на понатамошно лекување.
сите 75 | | | веќе видена

Од име име и од името на Внатрешната Македонска Револуционерна Организација-Демократска Партија за Македонско Национално Единство, од името на сите наши членови, поддржувачи од името на целиот македонски народ ги поддржувам луѓето неправедно притворени во овој затвор заради тоа што се патриоти, изразувале патриотски чувства, никого не повредиле, посочи Никола Груевски на вечерашниот протест кој ВМРО-ДПМНЕ го одржува пред Истражниот затвор во Шуто Оризари, а поради притворот на пратеници и уметници за настаните од 27 сприл во Собранието. -Ова што ви се случува вам и се случува на Македонија и не е случајно. Преку вас и преку многу други чекори, очигледно е дека се сака да се скрши и ослабне ВМРО-ДПМНЕ, а преку тоа се сака да се ослабне и духот на Македонецот и патриотскиот дух на секој еден кој ја сака Македонија таква каква што е, со целото срце и душа. Веќе три години се прават удари со кои се сака да се скрши се што е национално, се што ја сака својата држава, се што патриотски размислува. Се што е ...
сите 54 | | | веќе видена

Уште десет денови трае можноста за аплицирање на Јавниот повик за избор на „Најдобар млад научник“ за 2017 година, признание што го доделува претседателот Ѓорге Иванов. Јавниот повик е отворен до 31-ви декември за сите млади луѓе до 30 години, кои во досегашната научна работа имаат постигнато значајни научни резултати. Заинтересираните своите документите треба да ги достават до Кабинетот на Претседателот на Република Македонија. Услов за конкурирање на заинтересираните е да имаат добиено награда или признание за научно-истражувачка работа, резултатите од научно-истражувачката работа да се објавени и применетост на резултатите од научното истражување за тековната 2017 година.
сите 8 | | | веќе видена

next