Радио Слободна Македонија

Најголемиот германски аеродром, Франкуртскиот денеска откажа 170 летови поради снежно невреме. Одложени биле летови до Берлин, Хамбург, Минхен, Виена и низа други градови. Состојбата е дополнително влошена со откажувањето на летови до САД поради хаваријата во системот на електрично напојување што се случи на аеродромот во Атланта.
сите 4 | | | веќе видена

Ставре Јада оствари одличен резултат на трката на 10 километри во нордиско скијање во Стрбске Плесо во Словачка и обезбеди А-норма за настап на Зимските Олимписки Игри во Пјонг Чанг, што треба да се одржат во фервруари идната година. Младиот 19-годишен Македонец на трката го освои деветото место во генералниот пласман, а во конкуренција на јуниори беше втор. Тој освои 97,44 точки што беше доволно за обезбедување на олимписката норма. Ова е одличен успех за Јада, но и за неговиот тренер Ѓоко Динески.
сите 24 | | | веќе видена

Управниот одбор на Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“ го поништи огласот за прием на 60 слушатели на почетна обука-кандидати за јавни обвинители. Огласот е поништен, бидејќи против 41 лице од пријавените кандидати е поведена постапка од Основното јавно обвинителство Скопје за кривично дело „фалсификување исправа“, која се уште е во тек. Овие кандидати конкурирале на огласот со фалсификат сертификати за англиски јазик.
сите 25 | | | веќе видена

На протестот на ВМРО-ДПМНЕ пред Министерството за правда пред граѓаните се обрати Светлана Колариќ. Таа кажа дека граѓаните денеска протестираат пред институцијата која спроведува неправда, неправда за оние кои размислуваат по сопствено убедување. -Почитувани мајки, почитувана тетка Драгица, почитувана Соња, почитувана Жаклина, почитувана Елена навистина јас не знам колку време ќе трае оваа наша голгота, колку време ќе трае нашиот трнлив пат. Јас лично не можам да проценам, но едно знам, знам дека имам сопствен крик и знам дека имам немир во мене кој ме тера да бидам секој ден со вас, со родољубите, со уставобранителите, со демократите, изјави Колариќ. Таа испрати и порака до премиерот Зоран Заев, за кој кажа дека знае дека ќе го слушне. -Чујте го крикот на овој народ и ве молам од името на сите 50 невини затвореници да се потрудете да не разберете. Секојдневно се трудите да го освоите светот, но немојте да ви се случи него да го добиете, но притоа да ја изгубите душата своја. Та нели Македонецот, Албанецот, ...
| | веќе видена

Во супстандардни услови сместени се притворените од 27-ми април. Условите во затворот Шутка кои ги споделуваат и сите останати притворени за кои допрва треба да се докажува вината се катастрофални. Ќелии полни со мувла, прозорци од 80-тите од минатиот век кои не функционираат и само 2 часа парно во текот на 24 часа и тоа по еден час наутро и еден навечер, иако надвор има минусни температури. Премрзнати и под психолошки притисок се притворените од 27 април меѓу кои и оперскиот пејач Игор Дурловски, актерот Владо Јовановски, режисерот Борис Дамовски, архитектот Богдан Илиевски, поранесниот прв човек на МВР Митко Чавков, пратениците Сашо Василевски, Крсто Муковски и Љубен Арнаудов и десетици други кои ќе ја докажуваат својата невиност. Информациите до кои дојдовме укажуваат дека престојот во истражниот затвор Шутка е вистинско измачување. Нема загревање, но нема ниту можност за ракавици, капи, или шал за притворените. Дел од роднините на притворените веќе се обиделе да им однесат на своите најблиски топла ...
сите 67 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев заедно со премиерите од земјите од Западен Балкан, вечер во Брисел ќе присуствува на неформален состанок на покана на високата претставничка на Европската Унија Федерика Могерини. На третиот неформален состанок на премиерите со Могерини ќе стане збор за актуелните настани во регионот и за перспективите за наредната година, кога на европските партнери во регионот ќе им биде понудена единствена можност да напредуваат на патот на интеграција во Унијата. Се очекува за време на работната вечера да стане збор за стратегијата, која Европската комисија ја подготвува за февруари, а која треба да ги даде насоките за пристапување на Србија и Црна Гора во ЕУ до 2025 година, како и за идните чекори што на патот кон ЕУ ги очекуваат Албанија, Македонија, БиХ и Косово.
сите 53 | | | веќе видена

Македонија е заробена држава благодарение на хунтата и единствена држава во демократска Европа каде во 21 век сеуште се апсат луѓе поради изразени политички ставови, се вели во денешното сооштение на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата велат дека Македонија е единствена држава која се стреми да се интегрира во евро-атланскте институции со политички затвореници во своите затвори. -Судот без никаква причина во притвор смести уметници, актери, режисери, лекари, пратеници, полицајци и вистински професионалци во својата дејност луѓе, кои ја бранеле честа и боите на Македонија во полето каде се најуспешни. Овие луѓе се во притвор само поради различните политички ставови со еден човек, Зоран Заев. Судовите и државните институции се целосно заробени и работат по диктат на хунтата која го погазува Уставот и го користи судството и институциите за влевање на страв на сите патриоти кои си ја сакаат сопствената држава. Партиското судство без никакви аргументи по налог на хунтата монтираат случаи за тероризам против родуљуби и ...
сите 83 | | | веќе видена

Свадбата на принцот Хари и актерката Мегал Маркл е закажана за 19 мај наредната година, соопшти Палатата Кенсингтон.Двојката се вери по 18 месечна врска . Хари (33) и Меган (36) се запознале на ’состанок на слепо’,кој им го договорил заеднички пријател. Венчавката ќе се одржи во капела во замокот Виндзор,а целата свадбена церемонија ќе ја плати кралското семејство. Хари и Меган божиќните празници ќе ги поминат со кралското семејство во Сандрингем.
сите 41 | | | веќе видена

Центарот за управување и контрола на сообраќајот на Град Скопје, ги известува сите учесници во сообраќајот дека на булеварот Гоце Делчев во насока на движење од мостот Гоце Делчев кон крстосницата со улица Филип Вори Македонски во крајната десна сообраќајна лента под Стоковна куќа Мост, има возило во дефект, па оттука ЦУКС апелира до сите возачи доколку се приближуваат кон овој потег, да бидат внимателни и да ја прилагодат својата брзина на движење според условите на патот.
сите 14 | | | веќе видена

Легендарниот композитор Век Лудвиг Ван Бетовен најмногу сакал да твори помеѓу две капења, или барем откако ќе се полие со вода. Посебно во миговите на „креативна криза“. Алберт Ајнштајн не сакал бербери. Затоа и имал долга коса. Исто така, не носел чорапи, оти ги сметал за непотребни.
сите 3 | | | веќе видена

Центарот за управување и контрола на сообраќајот на Град Скопје, ги известува сите учесници во сообраќајот дека пред малку заврши увидот за сообраќајната незгода што се случи на булеварот 8-ми септември, во средната сообраќајна лента, во насока на движење од крстосницата со улица Скупи кон крстосницата со булевар Илинден пред семафорите, па сега сообраќајот на овој потег се одвива непречено и без застој.
сите 15 | | | веќе видена

Утревечер на сцената на Народниот театар-Штип, премиерно ќе биде изведена Претставата „Умри машки” во режија на Кoле Ангеловски,по текст на Николај Алдо . Во претставата играат актерите Милорад Ангелов и Ефтим Трајчов - Ѓаурски од Народниот театар-Штип, а нивна партнерка е студентката Душица Тренева. Штипскиот театар најавува уште една премиера, детската новогодишна претстава „Волшебната приказна“.
сите 28 | | | веќе видена

Во Домот на културата Марко Цепенков во Прилеп , вечерва со почеток во 20 часот, ќе се одржи Театарска Вечер 2017 Прилеп. Со цел да се развие културно-уметничкиот живот кај младите луѓе и негување на театарот во Прилеп, Училишната организација од СОУ „Ѓорче Петров“ – Прилеп, втора година по ред, со поддршка на Коалиција на младински организации СЕГА, организира Театарска Вечер, на која ќе присуствуваат сите средни училишта Прилеп. Театарските игри ќе бидат од хуманитарен карактер, а средствата од продадените влезници ќе бидат донирани за семејството Стеваноски на кое им изгоре семејната куќа.
сите 6 | | | веќе видена

Собранието во рамките на продолжението на 22-та седница, ја заврши расправата по владиниот предлог Љубомир Јовески да биде нов државен јавен обвинител, а гласањето претседателот на законодавниот дом Талат Џафери го закажа за 22-ри овој месец, пред одржување на седницата за буџетот за 2018 година. Во дебатата по предлогот Јовески да биде избран за нов државен јавен обвинител, како што и претходно најавија, не присуствуваа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Според владејачкото мнозинство новиот државен јавен обвинител можеби ќе ја има најтешката задача, односно да ги спроведе потребните реформи. За именување на јавен обвинител Собранието одлучува со просто мнозинство од 61 глас. Јавниот обвинител има мандат од шест години со право на повторно именување. Досега оваа функција ја извршуваше Лилјана Спасевска, откако Марко Зврлевски беше разрешен на 17-ти август.
сите 13 | | | веќе видена

Младата поетеса Надица Лешникоска од Скопје е годинашен лауреат на наградата „Бели мугри“ за млад автор до 35-годишна возраст што ја доделува Домот на културата „Кочо Рацин“ .Наградена е за збирката поезија „Кирија за срце“. Наградата свечено ќе ѝ биде врачена на 22 декември во 19 часот на традиционалната манифестација „Денови“, која Домот ја организира на денот на раѓањето на основоположникот на современата македонска литература Кочо Рацин.
сите 15 | | | веќе видена

РамПаРаРам е стихот кој последнава година најчесто го слушаме. Во кола, по дома, на ТВ, од фрижидер, во комшии, на пиво, во диско, насекаде.Вечерва е ноќта која ќе му даде боја на секојдневното сивило.Superhiks и пријателите ќе ни подготват повеќечасовен музички и визуелен спектакл! Специјални гости, многу ефекти и локална поддршка Vizijа. Место : ВИП арена Борис Трајковски (мала сала) , почеток 20:30 часот (вратите се отвораат во 19:30).
сите 19 | | | веќе видена

Промотивен концерт на Горан Трајкоски по повод новиот албум - „Тешкиот глас на новите химни“ издание на МКЦ Скопје. Настанот е вечерва 15 декември 2017 во Кино Фросина со почеток во 21:00 часот. Долгоочекуваниот албум на Горан Трајкоски – „Тешкиот глас на новите химни“ е снимен во скопското студио Тралала.По Сарацени, Падот на Византија, Мизар, Апореа и Анастасија,и ангажманите на полето на театарскатра музика, Трајковски реализира соло издание кое го најави со песната „Глас од татковината“, за која музиката ја напиша самиот тој ,на стихови на македонскиот поет Коле Неделковски.
сите 40 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери во своето вчерашно гостување на телевизија Алсат, во емисијата „Патот кон“ потенцираше дека МВР и правосудните органи при апсењето на пратениците кои се гонат за настаните од 27 април го прекршиле Уставот на Република Македонија, кој го гарантира правото на имунитет на пратеникот и не со обратиле до Собранието пред апсењето на пратеникот, што е впрочем и нивна законска должност. Џафери објаснува дека се прекршени сите процедури при апсењето од страна на властите и дека самата постапка за лишување од слобода со прекршување на процедурите е непотребна зошто пратениците 8 месеци си доаѓале на работа и биле слободни, со што дефакто биле на достап на органите на прогонот. „Мерката притвор не може да се одреди на пратеник или носител на имунитет, ако не е фатен при вршење на кривично дело за кое е предвидено над 5 години можна минимална казна затвор. И ова се прашања кои ги санкционира Уставот.“ Вели Џафери. Според Џафери судијата на претходна ...
сите 41 | | | веќе видена

„Меморија“ е насловот на самостојната изложба на Јана Куновска, која ќе биде отворена вечерва во 19 часот Центарот за култура во Гостивар . Авторката ќе се претстави со 11 дела голем формат во мешана техника, масло на платно и јаглен. Поголем дел од делата се во формат 160 на 110 см, а има и од 200 на 100 см. Јана Куновска дипломирала во 1987 година на Факултетот за ликовни уметности во Скопје, отсек сликарство, во класата на проф. Танас Луловски. На ФЛУ и магистрирала во 2007, а сега подготвува докторски студии на Метрополитан во Белград. Реализирала повеќе од 40 ликовни изложби во Македонија и светот.
сите 26 | | | веќе видена

Центарот за управување и контрола на сообраќајот на Град Скопје, ги известува сите учесници во сообраќајот дека пред малку на булеварот 8-ми септември, во средната сообраќајна лента, во насока на движење од крстосницата со улица Скупи кон крстосницата со булевар Илинден пред семафорите, се случи сообраќајна незгода . Оттука ЦУКС апелира до сите возачи да бидат внимателни ако се приближуваат кон овој потег, прилагодувајќи ја својата брзина на движење според условите на патот.
сите 18 | | | веќе видена

next