Радио Слободна Македонија

1943, во Дартфорд – Англија е роден гитаристот и основач на Rolling Stones- Keith Richards, кој заедно со Mick Jagger ги направи најголемите рок хитови во човечката историја . 14 ниви песни се на вечната листа 500 најголеми композии на сите времиња според музичкиот магазин Rolling Stone . Keith Richards, е позициониран на 4 тото место на топ листата 100 најголеми гитаристи на споменатиот музички магазин .
сите 4 | | | веќе видена

Унгарија останува најгласниот поддржувач на напорите на Македонија за интеграцијата во Европската Унија и во НАТО. За нас, следниот самит на НАТО е незамислив без прашањето на проширувањето. Сакаме и ЕУ да одреди датум за почеток на преговори со Македонија следниот февруари. Ова го порача на заедничка прес-конференција министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија Петер Сијарто со неговиот домаќин - шефот на македонската дипломатија Никола Димитров. Поддршката за Македонија, образложи дека ја темелат на три основи, од кои два се од безбедосен аспект, а тоа е соочувањето со мигрантската криза која Унгарија ја смета за најголема безбедносна закана во измината деценија за Европа и потребата за заштита на сопствените граници.
сите 78 | | | веќе видена

Родум од Битола. Се подвизуваше најпрво во манастирот Свети Врачи кај Битола, заедно со својот замонашен татко Пахомиј. Потоа премина на Кареја, каде што го продолжи подвигот под раководство на Старците Филотеј и Дионисиј во келијата на Св. Архангели. Откако ги победи човечката завист, демонските напасти и тешките болести, се пресели во Царството Христово на 5 декември 1500 година. Неговите чудотворни мошти цели, нетлени и благоухани, почиваат во истата келија.
сите 9 | | | веќе видена

Менаџерот на англискиот фудбалски клуб Евертон Сем Алардајс е свесен дека ќе мора да ја засили екипата, па така во јануари на „Гудисон“ би можеле да стигнат уште тројца нови играчи. Според информациите Евертон е на прагот на договор со Лил околу нивниот дефанзивец Адам Сумаоро, додека на радарот на клубот од Ливерпул се наоѓа и напаѓачот на Кристал Палас, Кристијан Бентеке, како и играчот за врска на Севиљам Стивен Н’Зонзи.
сите 18 | | | веќе видена

Екипата на Баерн Минхен во зимскиот преоден рок ќе донесе нов напаѓач кој треба да биде замена за Роберт Левандовски. Германските медиуми велат дека „баварците“ веќе се договориле за соработка со Сандро Вагнер, 30-годишниот напаѓач на Хофенхајм. Тој би требало да потпише двегодишен договор со Баерн Минхен, а за неговите услуги Хофенхајм ќе добие 12 милиони евра.
сите 32 | | | веќе видена

Од редовите на Валенсија се подготвени да му понудат можност на играчот на Арсенал, Тео Волкот да си ја спаси кариерата со што ќе му обезбедат првотимски статус од следната сезона. „Ел Гол Дигитал“ пишува дека шпанскиот клуб го посакува Волкот во своите редови но трансферот би се случил следното лето се со цел да договорат подобра зделка. Валенсија бара замена за Гонсало Гуедеш кој годинава игра одлично во дресот на „лилјаците“ но по се изгледа следното лето ПСЖ ќе го продаде на Реал Мадрид.
сите 4 | | | веќе видена

Напаѓачот кој ги брани боите на ФК Вардар Дејан Блажевски, ќе остане дел од шампионот и во иднина, затоа што се договори за обнова на договорот со актуелниот шампион на Македонија. Некогашниот македонски репрезентативец имаше состанок со управата на „црвено-црните“ на кој двете страни се договориле за соработка. Блажевски беше на истек на договорот, па токму поради тоа управата на клубот не остави ништо на случајноста и ја обнови соработката со напаѓачот и во наредните шест месеци.Во дресот на Вардар, популарниот „Шиле“ постигна 34 гола на вкупно 74 меча.
сите 27 | | | веќе видена

Новообјавени документи од националните архиви во Соединетите Американски Држави покажуваат дека во раните 90-те години на минатиот век, водечки американски и германски политичари му дале уверувања на последниот советски лидер Михаил Горбачов, дека НАТО нема да се прошири на исток. Според документите, кои ги објавија истражувачи од факултетот „Џорџ Вашингтон“, Горбачов се спротиставувал на обединувањето на Германија по падот на Берлинскиот ѕид и Железната завеса, и се согласил на тоа само откако добил гаранции дека НАТО нема да се прошири на исток. Алијансата сепак се прошири во 1999-та година, со приемот на Чешка, Унгарија и Полска, а подоцна прими вкупно 13 нови членки, зголемувајќи го бројот на членки на 29.
сите 3 | | | веќе видена

Каталонските политичари ги преземаат последните чекори со цел да ги придобијат гласовите на граѓаните, а со тоа и да победат на претстојните регионални избори, што ќе бидат одржани следната недела во Каталонија. Мадрид стравува, дека новата победа на трите сепаратистички партии, може да доведе до обновување на острите тензии, што беа предизвикани во октомври кога по спроведениот референдум во регионот, Каталонија прогласи еднострана независност, пишува британскиот весник „Фанјненшал тајмс“. Партиите кои сакаат отцепување на регионот, ги претставија претстојните избори како референдум за независност од Шпанија, истакнувајќи дека тоа е момент што може да даде понатамошен притисок на каузата за независност.
сите 161 | | | веќе видена

Либанската полиција денеска уапси такси возач, кој е осомничен за бруталното силување и убиство на британската дипломатка Ребека Дајкс во петокот. Телото на Дајкс (30) беше пронајдено покрај автопат во близината на Бејрут. Таа исчезната во петокот вечер, по забава со пријателите во населбата Гемејзе. Дајкс работела во Бејрут од почетокот на годинава во канцеларијата на Министерството за меѓународен развој во британската Амбасада. Според првичните информации од полициската истрага, напаѓачот ја силувал Дајкс, по што ја задавил. Весникот „Тајмс“ јавува дека осомничениот за убиството бил уапсен во раните утрински чесови при полициска акција и дека неговото име е Тарик. (МИА)
сите 16 | | | веќе видена

Атлетико Мадрид ќе биде новиот клуб на Родри, откако оваа екипа ги договори деталите од овој трансфер со раководството на Виљареал. Во изминатата седмица во трката по 21-годишниот играч за врска се вклучи и Барселона, но самиот фудбалер го избрал Атлетико, пред се поради шансата за поголема минутажа. Родри важи за еден од најдобрите млади шпански фудбалери, а со стилот на игра потсетува на Серхио Бускетс, со оглед на фактот дека природна позиција му е последен играч за врска. Мадридскиот клуб ќе плати 20 милиони евра, плус дополнителни пет преку исполнување на неколку клаузули.
сите 41 | | | веќе видена

Танјуг - Белград Светот останува многу опасно место, а дипломатската конфузија на Администрацијата на Доналд Трамп само придонесува за создавање на неизвесност во светот во поглед на американските намери и способности, оценува американскиот магазин „Нешенел интерест“ (НИ), во кој се посочени пет кризи кои во 2018 година би можеlе да предизвикаат судир на големите сили. - Светот успеа да се провлече низ поголемиот дел од 2017 година без катаклизмички судири на големите сили. Во некои делови од светот (пред се во Сирија) значително се намалени тензиите. Но, на други места и онака тешката ситуација стана уште понапната, наведува американскиот двомесечник. Во текстот на Роберт Фарли се посочуваат пет кризи - Северна Кореја, Тајван, Украина, јужното крило на НАТО и Персискиот Залив, кои следната година би можеле да преизвикаат судири меѓу големите сили. Според НИ, Северна Кореја е најопасна надворешнополитичка криза со која се соочува светот. - Успехот на Пјонгјанг во развивање на балистички ракети, комбиниран со ...
сите 73 | | | веќе видена

Еден повозрасен маж бил нападнат од кучиња скитници на плоштадот Македонија во Скопје, по што едно од нив го каснало. Како што соопшти МВР, по нападот Б.Д. (71) се упатил во болница каде што му била укажана лекарска помош.
сите 53 | | | веќе видена

Договорот за решавање на спорoт за името меѓу Атина и Скопје би можел да се случи до средината на наредната година. Самитите на Европската Унија во јуни и на НАТО во почетокот на јули, се неформалната рамка за надминување на долгогодишниот ќор-сокак, објавува грчкиот весник „Екатимерини“, во текстот насловен „Нимиц оптимист, но пречките демнат“. Во Обединетите нации, пренесува МИА, со оптимизам се гледа на обновените разговори меѓу двете земји. Најголем проблем, пишува весникот, може да биде употребата на новото име, бидејќи Атина инсистира на име за севкупна употреба, а Скопје, пак, сака договореното име да се користи само во билатералните односи. Во оваа фаза Нимиц, според „Екатимерини, работи на отстранување на таканаречените црвени линии. Нимиц, се нагласува во текстот, се очекува да го забрза процесот во наредниот период, преку организирање средби на министерско, како и на премиерско ниво.
сите 141 | | | веќе видена

Глобалниот економски раст годинава забрза на околу три отсто, што претставува највисока стапка на раст од 2011-та година, соопштија Обединетите Нации. Во годишниот економски извештај „Светската економска ситуација и перспективите за 2018 година“, наведено е дека напредокот е остварен главно поради забрзаниот развој на сите големи економии, како и дека Источна и Јужна Азија се уште се економски „најдинамични региони“. Во извештајот на Обединетите Нации се наведува дека кинеската економија е речиси една третина од овогодишниот глобален раст. Се проценува дека глобалната економија континуирано ќе има раст од три отсто во 2018 и 2019 година.
сите 10 | | | веќе видена

Одличното издание на Манчестер Сити до моментов во Премиер лигата ќе го натера раководството на клубот да оствари разговори со Пеп Гвардиола за продолжување на неговиот договор, тврди „Скај Спортс“. Тренерот е во втората година од 3-годишниот договор, но во оваа сезона „граѓаните“ играат одлично, откако се во серија од 16 последователни победи во Премиер лигата и 11 бода предност во однос на Манчестер Јунајтед.
сите 63 | | | веќе видена

Основачот на фармацевтската компанија „Апотекс“, канадскиот милијардер Бери Шерман (75) и неговата сопруга Хани биле убиени со задушување, соопштија полициските власти во Торонто. Аутопсијата покажа дека смртта кај двете жртви настапила поради задушување, се наведува во извештајот, при што се истакнува дека Одделот за убиства е одговорен за истрагата за случајот. Бери Шерман беше еден од најбогатите луѓе во Канада. Неговата фирма „Апотекс“ постои од 1974 година, а денес таа извезува лекови во 115 земји во светот. Брачната двојка беа пронајдени мртви во петокот во нивниот дом во Торонто. (МИА)
сите 14 | | | веќе видена

Женската ракометна репрезентацијата на Црна Гора беше елиминирана од Франција во четвртфиналето на Светското првенство во Германија. Пред стартот на шампионатот, федерацијата го смени Аџиќ и го именуваше Пер Јохансон на клупата.Швеѓанецот немаше шанса да го запознае тимот, но остави позитивни впечатоци и се очекува да ја продолжи соработката. Федерацијата ќе му го продолжи договорот на Јохансон и кој ќе ја подмладува црногорската селекција во квалификациите за Европското првенство.
сите 79 | | | веќе видена

Денес во Скопје, почина таткото на модерната македонска сатира, големиот човек – Иван Карадак. Иван Карадак беше познат на пошироката јавност по емисијата “Хихирику” што секоја недела одеше на првата програма на македонското радио, во 11 часот, цели четириесет години. Иван Карадак беше автор на бројни театарски претстави и беше текстописец на првото кабаре во Мaкедонија насловено “Кабаре – Коприварник “. Беше автор на театарските претстави: “Угоре високо – Удолу длабоко”, “Хумористична партија “, адаптацијата на текстот “Како да ја убиеш сопругата и зошто”, три новогодишни претстави за деца, првонаградената радио-драма “Мајче” и многу други. Беше автор и на неколку книги: афоризмите “Коприварник”, сатиричните песни “Талкач по душата “, сатиричните песни “Записи врз водата”, куси сценарија “Лајач на месечина” и најновата книга афоризми “Мисли со Боцки “. Беше автор и на многу телевизиски драми и серии, меѓу кои: првонаградената “Цвеќе на карпатa “, познатите “Камчевци”, “Алф од Ново Лисиче “, “Ало Ало “, ...
сите 4 | | | веќе видена

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска ќе отпатува во посета на Русија, каде треба да се сретне со неговиот руски колега Владимир Путин. Се очекува Путин и Вучиќ да разговараат за воената соработка, по неодамнешната испорака од Русија на шест борбени авиони МиГ-29 на Србија. како и за планираната набавка на ракетни системи Бук-2 и Панцир. Според Танјуг, двајцата претседатели ќе разговараат и за економската соработка и изградбата на гасоводот „Турски поток“.
сите 94 | | | веќе видена

next