ОВЕН Некој се сомнева во вас, но вие ќе успеете да му го докажете спротивното. Секој може да зборува што сака и колку сака, зад вас стојат фактите. Не се двоумете да привлечете нечие емотивно внимание. Преземете активна улога во настаните во вашиот живот. Совет: Обрнувајте внимание на повесели работи. БИК Ако сакате да го разрешите несогласувањето со некоја личност, бидете доволно промислени и ефикасни. Потрудете се да бидете чекор пред другите. Имате впечаток дека вашиот љубовен живот не е доволно интересен и возбудлив. Направете нешто на тој план за да ги промените работите. Совет: Бидете поенергични. БЛИЗНАЦИ Околината не ве разбира или не ги прифаќа вашите идеи, па тоа ве прави нервозни. Обидете се да ја прифатите ситуацијата и избегнувајте ја варијантата на казнување или деструктивно однесување. На саканата личност и поставувате големи барања. Направете емотивна дистанца и преиспитајте ја врската од повеќе аспекти. Совет: Најдете начин да се ослободите од стресот. РАК Внимателно набљудувајте ги работите ...
сите 15 | | | веќе видена

Британската диета со печурки, позната како „М – план“ прераснува во вистински хит. Кети Пери и Кели Озборн потврдуваат дека со овој начин на исхрана се слабее само на критичните места – стомакот, бутовите, горните делови од рацете – сите други облини кои ја прават жената сексипилна остануваат „недопрени“. Режимот на исхрана трае 14 дена, а регуларните оброци се заменуваат со варени, печени, па и живи печурки. Една шолја печурки има само 25 калории и 2 грама растителни влакна. Тие се богати и со калиум – во една шолја печурки има повеќе калиум отколку во една банана или чаша сок од портокал. Експертите тврдат дека тоа е обична, ниско калорична диета и дека не постои храна што точно ја „погодува целта“ што се посакува - како и со сите други диети и со „М-план“ се слабее насекаде. Можеби треба да се провери!
сите 5 | | | веќе видена

Волшебниот мелем е многу едноставен за подготовка, но и многу ефикасен во лечењето на бронхитис, отитис, ангина, отоци, модрици, изгореници, отворени рани, испукани раце и нозе, воспаление на јајници, чирови, женски болести. Потребни состојки: - 1 јајце (жолчка) 400 мл масло од кантарион 60 гр. восок од пчели Подготовка: Јајцето се вари, па се двојат жолчката и белката. Жолчката се пасира. Во емајлиран сад се ставаат маслото и восокот и полека се загреваат на тивок оган се додека се стопи восокот. Штом почне да се слуша „потпукнување“, почнува да се додава варената жолчка и тоа трошка по трошка. Постојано мешајте. Кога смесата ќе почне да пени, тргајте ја да стивне, па повторно враќајте ја на оган додека не ја ставите целата жолчка. Кога смесата ќе порумени тргнете ја да се лади 15-ина минути, а потоа процедете ја низ газа. Мелемот чувајте го во стаклена тегла во фрижидер, најмногу 10 месеци. Примена: Воспаление на синуси : Истопете го мелемот во лажичка и веднаш ставете го во пипета. Капнете во носот по ...
сите 6 | | | веќе видена

Лицата кои ги потиснуваат своите чувства се соочуваат со три пати поголем ризик да умрат помлади. Американските научници откриле дека ризикот од прерана смрт е поголем за 35 % кај луѓето што ги таложат во себе своите емоции и со никого не разговараат за тоа што мислат и како се чувствуваат. Кај нив најчесто се јавуваат болести на срцето и канцер. Лицата што се под стрес, а не ги изразуваат емоциите, бараат спас во цигарите, алкохолот или храната. Во истражувањето од Харвард, објавено во списанието „Психосоматски истражувања“ се истакнува дека задржувањето на негативните емоции е многу поопасно отколку што се претпоставувало.
| | веќе видена

За да не му ја урант куќата, еден човек од Мичиген, чиј идентитет засега не се открива, го заменил бројот на куќата со оној на неговиот сосед. Работниците работеле според добиениот налог и - нормално, ја урнале куќата на соседот. Сепак, среќата кратко траела, зашто градските власти набргу ја откриле измамата, па работниците следниот ден ја урнале вистинската куќа. Итриот измамник сега не само што остана без куќа, туку и ќе одговара пред законот.
сите 7 | | | веќе видена

Уметникот и дизајнер Дидо изработи извонредна детална копија на човечки череп со димензии 2х18х22 см. Со ова дело кое го носи името „ Ecce Animal “, Дидо ја заинтригира светската јавност поради изборот на материјалот - „ Ecce Animal “ е направен од желатин и компресиран кокаин.
| | веќе видена

Во Холивуд важат стандарди кои се разликуваат од оние во „преостанатиот“ дел од светот, посебно кога станува збор за бракот. Веројатно поради динамиката на животот, на славните им е тешко да опстојат во брачната заедница, но некои од нив се вистински рекордери во дисциплината „кратки бракови“. Џенифер Лопез и Крис Џад Првиот брак на Џеј Ло со Ојани Ноом траеше 10 месеци, но оној се Крис Џад уште помалу – само 218 дена или малку повеќе од 7 месеци. Памела Андерсон и Рик Соломон Сексипилната Памела немаше многу среќа. По 4-месечниот брак со Кид Рок, се омажи за Рик Соломон. Нивниот брак траеше одвај 2 месеци. Елизабет Тејлор и Конрад Хилтон Џуниор Тејлор и Конрад Хилтон успеаја да останат во брак 205 дена или нешто повеќе од 6 месеци. Потоа Елизабет се мажеше уште 7 пати. Џенифер Еспозито и Бредли Купер Бракот меѓу Џенифер Еспозито и Бредли Купер издржа само 4 месеци. Венчавката се одржа во декември 2006, а во мај наредната година актерката веќе бараше за развод. Ким Кардашијан и Крис Хемфрис Ким и Крис беа во ...
сите 6 | | | веќе видена

Бидејќи е цврсто уверена дека постојат вонземјани, Ријана плаќа специјален агент – „небесен набљудувач“, кој од Невада ја известува 24/7 за секоја „сомнителна“ појава на небото. „Ријана отсекогаш беше уверена дека додека е жива на планетава ќе слетаат вонземјани, затоа и го најми агентот кој сега е во близина на Подрачето 51“ – ја пренесува изјавата на анонимен извор „Дејли Стар“. Пејачката и порано призна дека кога била мала многу време минувала гледајќи во небото над Барбадос. „Татко ми ме наговараше да седам на прагот од куќата и на небото да барам НЛО“ – изјави Ријана додавајќи дека тоа го правела со години.
сите 7 | | | веќе видена

„Е n puntas “ е краткиот ексцентричен филм на уметникот Хавиер Перез. Во филмот, балерината го изведува својот перформанс качена на клавирот поставен на бината пред единствениот гледач, а на своите балетанки има прицврстено остри ножеви. Како одговор на различните реакции во кои се наметнува дилемата дали филмот е морничав или го претставува врвниот талент на уметникот, авторот Перез истакнува дека филмот „го открива балансот меѓу убавината и суровоста, кршливоста и насилството, културата и природата, животот и смртта, а балерината се појавува како фигура која го симболизира трудот, жртвата и болката во стремежот кон совршенството“. „Е n puntas “ е краток фил кој ќе ви го одземе здивот. Погледнете го на линкот: http://www.youtube.com/watch?v=x93DsA7UHhs
сите 3 | | | веќе видена

Како и сите произведувачи на ULtra HD телевизори, и Филипс се труди да ги намами клиентите со можноста за следење на стандардните телевизиски содржини во 4К резолуција. Тоа го докажа со топ моделот 65PFL9708 – телевизор со екран од 165 см и 8 милиони пиксели. Она што го прави овој модел единствен е фактот што Филипс во него ја вгради новата технологија на пикселизација која овозможува уште поостра слика - толку остра во секој детаљ, така што не се јавува заднинска заматеност која може да се воочи гледајќи ги истите снимки на стандарден Full HD екран. Телевизорот има речиси беспрекорно нијансирање на црната боја, така што при различнио осветлување бојата останува постојана, контрастот е одличен, па се стекнува впечаток дека сликата е поостра отколу што може човек да види со голо око. Новата технологија на Филипс овозможува црната боја да се прилагодува на условите на осветлување во кои се гледа телевизија, а ако се додаде и комбинацијата со Ambilight технологијата впечатокот е совршен. .
| | веќе видена

На 74-годишниот Дени Мек Доналад од Данаф, Ирска, лекарите му дијагностицирале рак на желудникот со прогноза за само уште 3 месеци живот. Бидејќи немал што да изгуби, тој решил да не оди на хемотерапија и да проба да си го продолжи животот со алтернативни методи. По 4 години тој се чувствува витално благодарејќи на сокот од пченична трева (млади стебленца на пченица). „Не знаев што можам да очекувам, но бев решителен. За само 7 дена почнав да се чувствувам подобро, чувството на пецкање исчезна. Оттогаш престанав да ги земам таблетите што ми ги дадоа лекарите. Еден месец подоцна ми исчезнаа болките и јас знаев дека се опоравувам“ – објаснува Мек Доналд во изјавата за „Сандеј Ворлд“. Тој почнал со 28 грама сок дневно и полека ја накачувал дозата до 200 грама. „Знам многу луѓе што мислат дека пченичната трева не може да го убие ракот, но јас сум жив доказ за нејзината моќ“ – повторува Дени Мек Доналд.
сите 4 | | | веќе видена

ОВЕН Ги преценувате своите способности, но личното достоинство и гордоста не ви дозволува да прифатите нечија помош. Нема потреба да бидете суетни кога треба да се донесе разумна одлука. Партнерот се обидува да ја намали тензијата и да ве расположи со некои нови идеи. Покажете добра волја. Совет: Ви треба активенодмор и здрав сон. БИК Нечија ригидност или недоврба ве кочи да ги завршите започнатите работи. Ви треба човек крај вас на кого можете да се „потпрете“, но засега добивате само зборови на утеха. Совет: Избегнувајте ги негативните личности. БЛИЗНАЦИ Неизвесноста на работа влијае врз вашата севкупна концентрација. Покажете дека имате доволно разбирање за луѓето околу вас. Сите проблеми можат да се корегираат ако се договорите со партнерот. Простете му за „ситните пропусти“. Совет: Подобрете ја психо-физичката кондиција. РАК Луѓето од вашето најблиско опкружување силно се трудат да ги задржат своите позиции и да си ги одбранат интересите. Вашите одлуки се аргуменитирани, и обидете се да најдете сила и ...
сите 16 | | | веќе видена

На годинешниот саем ИФА во Берлин, како топ производ Самсунг го претстави Galaxy Note 3 – дефиниран како „фаблет“ односно комбинација меѓу таблет и смартфон. Note 3 има Full HD Super Amoled екран со дијагонала од 14,4 сантиметри. Во однос на претходниот е потенок и полесен, а има камера од 13- мегапиксли , внатрешна меморија од 64 GB и три GB RAM. Исто така, има и поголема и помоќна батерија со капацитет од 3200 mAh. Дизајнот потсетува на Samsung Galaxy S4, а има поздина од еколошка кожа која во првите серии доаѓа во 3 бои: бела, црна и розова. Позадината едноставно се трга, па поедноставно се доаѓа до батеријата, отколку на моделот Note 2. Добро лежи во рака, а S Pen -от е посензитивен и со него лесно се пишува, скицира или црта. Со помош на Action Memo може веднаш да се запише некоја забелешка, а Самсунг вградил и препознавач на ракописот. Текстот може да се селектира, да се копира и да се отвори во различни апликации од e - mail do Google Maps. Исчекорот на Самсунг во дизајнот и софтверските можности, ...
сите 6 | | | веќе видена

Постојат точни и прецизни законитости кои јасно одредуваат какви типови на партнери ќе ни бидат привлечни во животот. 1- Научниците од Универзитетот Сент Ендрјуз открија дека доколку сте се родиле кога вашите родители имале повеќе од 30 години, нема да ве привлекуваат младолики , туку личности чии лица изгледаат постаро. 2 – Симетричното лице е прифатено како знак на убавина. Луѓето несвесно редовно ја проценуваат симетријата на лицата, затоа што тоа е сигнал дека станува збор за личност со добри гени. „Доколку изберете совршено симетричен партнер и со него добиете потомци, вашите деца ќе имаат повеќе шанси да имаат симетрични црти на лицето, што ќе им овозможи и подобри шанси за преживување“ – тврди биологот Ренди Торнхил. 3 – Лицата со математички просечни црти на лицето имаат разнообразен сет на гени и подобро репродуктивно здравје. 4 – Психолозите открија дека луѓето сакаат да бидат со партнери кои имаат иста боја на косата и на очите како и нивниот родител од спротивниот пол. 5 – Утврдено е дека луѓето ...
сите 7 | | | веќе видена

Иако има спечалено 360 милиони долари, познатиот продуцент Сајмон Ковел на своето дете што наскоро треба да се роди, нема да му остави ништо. „Некому веројатно ќе ги оставам парите, веројатно на сирачиња или на напуштените кучиња. Не верувам во пренесување на богатството од генерација на генерација ... На своите деца треба да им се посветите, да ги научите она што го знаете и да им се даде прилика сами да се снајдат“ – пишува АБЦ4. Сајмон ќе има дете со поранешната жена на својот најдобар пријател Лорен Силвермен, која е 17 години помлада од него. Двојката е заедно веќе една година.
сите 11 | | | веќе видена

Седумнаесет крави се “уапсени” и “приведени” во ветеринарната инспекција поради тоа што “нелегално” поминале од косовскиот дел на селото Трстен во Србија и го уништиле имотот на семејството Стоиљкови ќ . Како што се дознава, 20 крави направиле штета на српската страна, но некои од нив успеале да побегнат за време на акцијата на на војската. Откако биле притворени од страна на граничарите на местото пристигнала и полицијата. “Нашите службеници ги “приведоа кравите во ветеринарната станица каде што се згрижени. Ние пове ќе немаме никаква врска со случајот затоа што “апсењето” заврши” – шеговито одговори полицискиот портпарол од Врање.
сите 2 | | | веќе видена

next