Џастин и Лорен Шелтон станаа вистинска медицинска сензацијиа откако со заеднички сили успеаја да ослабнат 237 килограми. На почетокот на минатата година Џастин тежел 268, а Лорен 154 килограми. Тој почнал да ги накачува килограмите уште како средношколец по спортска повреда поради која веќе не можел да се занимава со спорт. Таа отсекогаш наоѓала сигурна утеха во храната, но како што вели, дури и кога била среќна јадела. По одреден период и накачени килограми, и на двајцата повеќе ништо не им било важно. Но, се се сменило кон крајот на 2011-ата кога еден доктор му рекол на Џастин дека е претежок за медицински преглед. „Тогаш ми стана јасно дека навистина претерав и решив да се вратам во форма и по цена на животот“ – изјави Џастин за „Хафингтон пост“.Лорен била вознемирена од неговото заминување во болница, па решила и таа да слабее заедно со него и да ја преполоват тежината. Во февруари минатата година од исхраната ги исфрлиле солта, лебот, маслото, сосовите и месото и почнале здраво да се хранат. ...
сите 14 | | | веќе видена

Слатка, кисела, како салата или главно јадење, посна или со месо – како и да ја подготвите потрудете се зелката да се наоѓа често на вашата трпеза. Освен тоа што има само 40 калории на 100 грама, таа е богата со витамин Ц, А, Б1,Б2, ПП и К, како и со минералите: фосфор, калциум, калиум, сулфур, железо, бакар, цинк и магнезиум. Токму затоа зелката се користи и како лек за многу болести. Слабокрвност: Се препорачува да се јаде свежа, како салата, или готвена на пареа. Пожелно е во текот на денот да се испијат 2 чаши сок исцеден од свежа зелка. Чир на желудникот: Три пати на ден по една чаша сок од зелка додека не се изчлечи чирот. Кашлица: Сирупот од црвената зелка е одличен лек против кашлица. За подготовка се потребни црвена зелка, мед и чај од слез. Ситно изрендајте ја главичката црвена зелка, добро изгмечете ја и исцедете ја. Потоа сокот од зелка загрејте го на 45 - 50 целзиусови степени и додадете 3-4 супени лажици мед и 2 децилитри претходно подготвен чај од слез. Благо мешајте со дрвена лажица. Кога ...
| | веќе видена

Посакувате да бидете секси? Ќе пронајдете безброј совети како да го направите тоа, но тажно е што честопати во реалноста советите изгледаат смешно и неспретно, додека сите забораваат на малите и природни нешта кои вистински ќе ве истакнат. Малку размислете како изгледате и како се однесувате, па ќе сватите дека најдобрите нешта се околу вас и се всушност, бесплатни. Дури и анкетираните мажи признаваат дека природните девојки изгледаат посекси, отколку тоа да го прават на друг, неприроден начин. Еве неколку совети како да бидете свои и природни Задржете го контактот со очите некоја секунда подолго и станувате неодоливи Нарачајте пијалок и почестете го друштвото – на мажите им е тоа екстремно секси Смејте се спонтано и од срце, така пред мажите се покажувате во вистинско светло, што секако е привлечно Прашајте за некоја добра книга, ќе го привлечете внимението на секој културен маж Мажите ќе бидат воодушевени на секој ваш предлог што да се прави при следното излегување. Со тоа решавате голем машки проблем ...
| | веќе видена

ОВЕН Сакате повеќе работи истовремено, но не знаете како да го остварите тоа. Опуштете се, побргу ќе стигнете до целта ако одделно ги решавате проблемите. Во попладневните часови релаксирајте се, вечерта е создадена за љубов. БИК Денеска на работа ќе блеснете – со вашата идеја ќе ги импресионирате колегите. Тоа ќе ве одведе скалило погоре во кариерата. Поведете сметка за тоа кои ви се вистинските пријатели. Искористете ја својата интуиција и не дозволувајте да ве насамари некој лажен пријател. БЛИЗНАЦИ Околината не ги почитува вашите ставови онака како што вие посакувате. Не брзајте да ја смените ситуацијата. Не дозволувајте да ве загрижуваат или навредуваат работите што се надвор од вашата контрола. Имајте верба во себе, вистината ќе излезе на виделина. РАК Поради проблемите што ви се вртат во мислите, денеска ќе ве избегнуваат луѓето од најблиското опкружување. Соочете се со реалноста – проблемите постојат само во вашата глава. Поразговарајте со лице во кое имате доверба, ќе се чувствувате помалку ...
сите 4 | | | веќе видена

Индиецот Каилаш Синг, многу бргу по неговата венчавка во дамнешната 1974 година, решил повеќе да не се бања. Одлуката ја донесол откако еднен локален свештеник го посоветувал дека така ќе може да добие син. Каилаш не се избањал цели 38 години, има 5 ќерки и ниту еден син. Неговата сопруга во почетокот се обидувала да ја прикрие смрдеата, потоа му се заканувала дека нема да спие во ист кревет со него, но на крај се откажала од намерата да го убеди да се избања. Тој вели дека е среќен и дека ќе се избања, ќе ја скрати косата и ќе се избричи дури тогаш кога ќе добие син, но шансите се многу мали затоа што тој има 66, а неговата сопруга 60 години. Каилаш, смислил начин како да ја одржува хигиената – секоја вечер изведува посебен „ритуал“ за да ги отстрани непријатните мириси – пуши марихуана, танцува околу оган и се моли на Шива. Сопругата, ќерките, па дури и соседите не можат да му докажат дека и покрај неговиот ритуал, од него се шири смрдеа.
сите 5 | | | веќе видена

Кога 54 годишната Лили Мек Клауд застана на сцената на премиерното издание на американскиот Х Фактор, членот на жирито Кели Роланд не можеше да се воздржи а да не ја праша каде се криела до сега? Лили го остави жирито без текст, не само поради тоа што изгледа многу помладо и добро, туку и поради раскошниот глас пеејќи ја Алабастер Бокс. Идејниот творец на Х Фактор, Симон Ковел рече: Имаш неверојатен глас, навистина, ти би била многу добра. Секако, талентираната мајка на 3 деца и баба на 7 внуци со 4 ДА мина во следниот круг на натпреварување .
| | веќе видена

Американската селебрити Парис Хилтон од 15 септември учествува на бугарскиот ВИП – Големиот Брат, заедно со нејзиното момче. Холивудската ѕвезда, расипникот на богатото Хилтон семејство, имаше свои луксузни побарувања. Таа ја побарала најголемата соба со џакузи, свежи цвеќиња, како и ароми на ванила и лаванда. Парис рекла дека преферира да јаде органска храна, а за појадок инсистира на јајца со кромид и домати. Парис Хилтон, американска бизнис жена,модел, моден дизајнер, актер, пејачка и глумица, е правнука на Конрад Хилтон, основачот на Хилтон Хотелите. Таа во јавноста е позната по склоноста кон луди забави и кратки љубовни врски со познатите Леонардо Ди Каприо и Оскар Де Ла Хоја. Парис Хилтон сака да е во центарот на вниманието и обожува да учествува во реални шоуа. Реалното шоу Обичен Живот од 2003 година и донесе светска слава. Таа е сопственик на компанијата Парис Хилтон. Нејзината слава и донесе успех при промовирањето на нејзината модна линија и парфемите со нејзино име. Нејзината компанија се ...
сите 5 | | | веќе видена

На спектакуларниот концерт што вчера го приреди Бијонсе во Сао Паоло, поп ѕвездата за малку ќе беше „проголтана“ во публиката. Во еден момент, кога таа посака да се ракува со нејзините обожаватели од првите редови, еден маж во обид да ја прегрне ја повлече во публиката. Обезбедувањето реагираше молскавично, а штом ја вратија Бијонсе на сцената таа го подигна бразилското знаме. И покрај доживеаниот стрес, Бијонсе го праша „грабнувачот“ за неговото име и му се заблагодари и довикнувајќи му дека го сака.
сите 8 | | | веќе видена

Кончита Вурст е австрискиот претставник на Евросонг 2014 што идната година треба да се одржи во Данска. Така одлучи Австрискиот јавен радиодифузен сервис ORF , но с е уште не е одбрана песната што ќе јсе изведува во Данска. Кончита Вурст е трансвестит чие вистинско име е Томас Том Њуверт. Во 2012 се обиде да ја претставува Австрија на Песната на евровизија, но не успеа. Роден/-а е на 6 ноември 1988 година, а досега учествувал/-а на неколку различни талент шоу проекти - настапот на „Старманија“ во 2011-ата беше отскочна штица во кариерата на Кончита.
сите 15 | | | веќе видена

Вкусен колач кој бргу се подготвува, а уште побрзо се јаде. Потребни состојки: 7 белки 100 гр. ше ќер 150 гр. бадеми сомлени во прав 150 гр. рендана чоколада рендана кора од половина портокал 1 прашок за печиво сол путер и брашно за мачкање на тавчето за печење какао во прав и чоколада за декорација Подготовка: Белките ставете ги во голем сад за матење, додадете прстофат сол и со миксер изматете ги во цврст снег. Додавајте малку по малку ше ќ ер и постојано матете се додека не добиете компактна смеса. Ароматизирајте ја смесата со изренданиот портокал и додадете ги бадемите и чоколадата, а на крај прашокот за печиво. Измешајте добро со шпатула. Измачкајте го тавчето (20х25) со путер, а потоа посипете го со брашно. Префрлете ја смесата во тавчето и израмнете ја горната површина. Печете 30 минути во загреана рерна на температура од 180 Целзиусови степени. Откако ќ е се испечете тортата, може да ја посипете со какао и рендана чоколада.
сите 5 | | | веќе видена

Клои Кардашијан не дозволува мајка и' Крис Џенер да профитира од тешкиот период низ кој минува нејзиниот сопруг. Алчната мајка побарала од Клои, нејзиниот сопруг, кошаркарот Ламар Одом, кој се наоѓа на клиника заради одвикнување од кокаинска зависност, јавно да исповеда во нивната емисија. Клои, која го подржува Ламар во неговите напори, наводно и се заканила на мајка и дека ќе ги прекине сите односи со неа доколку и натаму продолжи да инсистира да го реализира замисленото.
сите 2 | | | веќе видена

„Дејли мејл“ стигнал до документите во кои се откриваат детали од одбраната на Леди Гага за обвинението поднесено од страна на нејзината поранешна асистентка и пријателка Џенифер О ’ Нил. Да потсетиме, таа бара од контроверзната пејачка исплата од 338.000 долари за прекувремената работа и малтретирањето, вклучувајќи го и барањето да спие со неа. Во документите од околу 200 страници кои се подготвуваат како сведоштво на одбраната, Гага ја открива својата личност. Леди Гага смета дека во нејзиниот бизнис никој не треба да биде платен прекувремено, без оглед колку трае работниот ден, 8 или 24 часа. Но, затоа нејзините вработени спиеле во најубава постелнина, јаделе кавијар, се опуштале на јахти, а им било дозволено и да се забавуваат по цела ноќ. Таа смета дека се се темели на добрата волја и дека таа е прекрасна спрема луѓето што работат за неа. „Во мојата работа јас сум кралица на вселената, и тоа секој ден. Не од некои божествени причини, туку затоа тоа го работам секојдневно, тоа е мојот бренд. Работам и ...
| | веќе видена

ОВЕН Понекогаш не е доволно да се има само добра идеја, затоа што се јавуваат различни ситуации кои можат да ја отежнат успешната реализација. Бидејќи немате доволно енергија да се занимавате паралелно со неколку работи, пожелно е да направите список на приоритети. Пред личноста што ви се допаѓа настапувате премногу театрално. За да бидете убедливи, променете го стилот на вашето однесување. Нема потреба да ги преценувате сопствените можности, затоа што чувствувате само дополнителна тензија. БИК Ви ласка кога ве претставуваат како успешна или несекојдневна личност. Вашите деловни резултати делуваат потикнувачки врз оние околу вас, па одредете нови правила во однесувањето со колегите.Со саканата личност одлично се надополнувате во секој поглед. Емотивната афирмација во вас придвижува нова енергија. БЛИЗНАЦИ Имате ефикасни решенија за секој проблем и доволно сте вешти да ги задоволите сите критериуми што ќе ви ги постават на работа. Сепак, најдобрите резултати се постигнуваат со заедничко дејствување. Пред ...
сите 3 | | | веќе видена

Холивуд е непресушен извор на скандали – некои брзо се забораваат, но некои се навистина шокантни и остануваат долго да се паметат. Еве некои ѕвезди кои се на топ листата што ни приредија незаборавни скандалозни настани: Сајмон Коуел Познатиот судија на Американскиот идол и Икс фактор годинава ја шокира јавноста со врската со сопругата на својот најдобар пријател. Откако во мај ги демантира гласините, господин Силвермен поднесе тужба за развод на бракот поради прељуба. Поранешната госпоѓа Силвер е мајка на првото дете на Сајмон. Арнолд Шварценегер Поранешниот бодибилдер, актер и гувернер на Калифорнија во 2011 година, како угледен политичар, ја шокираше јавноста со скандалот кој изплива на површина по вцели 14 години. Познатиот „терминатор“ кој се претставуваше како примерен семеен човек пред 15 години имал афера со куќната помошничка која родила дете од Шварценегер. Бред Пит и Анџелина Џоли Најпознатата холивудска двојка ја изгради својата врска врз темелите на бракот што го уништија. Бред и Анџелина ја ...
сите 3 | | | веќе видена

Немате подметнувачи кои ќе ги заштитат вашите маси од топлите садови? Искористете ја идејата на дизајнерот Тати Гуимареш – соберете ги плутените тапи, залепете ги или ставете ги во плиткок сад со соодветна големина. Ништо полесно!
| | веќе видена

„Сплешлајтс“ е новиот тренд на боење на косата кој е на пат да ја надмине популарноста на „омбре“, а го лансира колористката од Њујорк, Аура Фридман. Кога станува збор за „сплешлајтс“ повторно во игра се две бои на косата, но овој пат, промената е во хоризонталната линија со различна дебелина во која се бои најчесто средината на долгата коса. Ефектот е – полн погодок! Повеќе на линкот: http://www.youtube.com/watch?v=QqbPmkMVwx0
сите 13 | | | веќе видена

Трансроден анонимен маж од Германија родил здраво машко дете! Иако настанот се случил на 18 март годинава, дури сега излегоа првите вести за необичниот настан, јавува британски „Телеграф“. Сега тој се бори правно да биде заведен како татко на својот прв син. Изгледа бизарно и несфатливо, но ако не ви е јасно, еве како е можно тоа: При промена на полот од жена во маж, лицето ги задржало и женските репродуктивни органи, па бременоста се случила по природен пат. Врховниот суд на Германија во 2011 година донесе одлука според која лицата што го менуваат полот можат да си ги задржат претходните репродуктивни органи. Донаторот на спермата од во овој случај не е познат. Помалку природно е целата заплеткана ситуација од правен аспект. Анонимниот маж се породил дома затоа што според Германскиот закон, во болница би бил впишан како мајка. Поради промената на полот, тој инсистира да му биде татко на детето.
| | веќе видена

ОВЕН Љубов: Вашите сериозни намери во врската ќе исплашат партнерот. Вие засега знаете што сакате, а истото го очекувате и од саканата личност. Сепак, пожелно е да имате малку повеќе такт и трпение и да причекате да се искристализираат ставовите. Бидете толерантни. Кариера: Со мали чеклкори може да се помине истата оддалеченост како и со големите. И покрај тоа што наизглед владее монотоност, работите се одвиваат добро. Здравје и совет: Благ пад на имунитетот, но имате доволно физичка сила. БИК Љубов : Вашите копнежи ќе бидат силни, но вие некако ќе бидете препуштени сами на себе. Оние во врска ќе чувсвуваат благо дистанцирање во односите со партенерот, а некои од нив ќе ги обземе љубомора. Слободните ќе се свртат кон добрите пријатели и со нив ќе ги споделат своите фрустрации. Кариера: Ќе дејствувате на повеќе страни, но ништо нема да ве преокупира во целост. Потрудете се добро ги организирате состаноците, за да можете добро да функционирате затоа што ќе имате помалку сила. Здравје и совет: Одвојте време ...
сите 6 | | | веќе видена

next