Вечерва околу 20 часот на бул. Гоце Делчев во Скопје се случи тешка сообраќајна незгода во која Рено Меган со скопски регистарски таблички на пешачкиот премин кај мостот Гоце Делчев во близина на новиот театар прегази пешак. Реното, најверојатно заради неприлагодена брзина и намалена прегледност на пешачкиот премин удрило во засега непознато лице, кое со тешки повреди е пренесено на лекување на скопските клиники. Засега не се познати видот на повредите и здравствената состојба на повредениот пешак. Полицијата го обезбедуваше местото на настанот во очекување на екипа која ќе изврши увид на лице место и ќе ги утврди причините за настанување на незгодата. На ова место сообраќајот се одвива отежнато во една коловозна лента и е регулирано од сообраќајната полиција
сите 19 | | | веќе видена

Агенцијата Гуливер со особена чест ја информира македонската јавност дека и оваа година организира настан кој уште еднаш ќе ги разнежни срцата и ќе го отвори грлата на сите присутни во Спортскиот Центар Борис Трајковски. На 29 ноември, петок, свој гала концерт ќе одржи добро познатиот шармер Оливер Драгоевиќ. Претставувајќи го својот нов албум “ Тишина мора ” , комбиниран со добро познатите и многупати испеани хитови пред македонската публика ќе придонесе да добро расположение исполнето со многу чувства и љубов. Негова гостинка ќе биде хрватската дива Дорис Драговиќ, која во Македонија последен пат била пред 10 години, а ќе отпее неколку нејзини познати песни, како и специјално музичко изненадување за присутните во “ Борис Трајковски ” Агенцијата Гуливер ќе се погрижи организацијата на концертот да биде на највисоко ниво со перфектен звук и светлосни ефекти во соработка со познатата српска продукција “ Берар ”. Оливер Драгоевиќ е често пред македонската публика за која вели дека пред неа чувствува силни ...
сите 3 | | | веќе видена

Славниот аргентински фудбалер, Лајонел Меси ќе го гради својот дом од соништата. Проектот му го довери на шпанскиот архитект Луис Де Гаридо, кој е познат по оригиналните идеи за симболично проектирање на објекти. Луис Де Гаридо вели дека Меси бил воодушевен од изгледот на куќата во која се ќе биде во знакот на фудбалот. Дали вам ви се допаѓа како ќе изгледа новата куќа на Меси?
сите 11 | | | веќе видена

Кинески урбан артист кој живее во Јужна Африка, а е познат како DAleast , шест месеци во годината патува низ светот и низ улиците во градовите каде што престојува црта феноменални графити. Неговиот стил е единствен и препознатлив на сите континенти.
| | веќе видена

ОВЕН Со трпение и стабилност спротивставете се на денешните предизвици. Љубов: Партнерот можеби е загрижен поради вашите обврски и нивното влијание врз вас, па обидете се да не реагирате толку бурно доколку ви предложи одредени промени. Пред слободните Овни е поволен ден, посебно ако планираат на пократко патување. Работа: Бидете подготени за неочекувани настани и промени на планови во врска со вас. Здравје: Доколку имате некои тегоби, посоветувајте се со лекар. БИК Преземете потези само ако сте сигурни и ако знаете да ги избегнете ризиците. Љубов: Не ги доживувајте премногу лично зборовите на партнерот и потрудете се да не влезете во конфликт поради пренагласената емотивност. На слободните Бикови им се отвораат нови шанси за вљубување или почеток на врска. Работа: Избегнувајте да давате какви било ветувања или да се обидувате да спроведете што било, доколку не сте доволно сигурни. Здравје: Избегнувајте ги лицата што ве иритираат. БЛИЗНАЦИ Можно е да ја согледате потребата да менувате некои ваши досегашни ...
сите 13 | | | веќе видена

Славниот физичар Алберт Ајнштајн составил тест на интелегенција за кој сметал дека само 2% од светската популација може да го реши. Во 5 колони се наоѓаат по 5 куќи што се различно обоени. Во секој правоаголник се наоѓаат лица од различна националност што пијат различни пијалаци, се занимаваат со различни спортови и имаат различни миленичиња. Доколку сакате да проверите дали се вбројувате во двата проценти најинтелегентни луѓе на светот, обидете се да го решите тестот, ќе го најдете на линкот: http://lajkujem.com/igre/ajnstajnov-test-inteligencije
| | веќе видена

Дозволете си слатко задоволство и кога сте на диета. Потребни состојки: 250 гр. бадеми ½ лажичка прашок за печиво 2 јајца 1-2 лажици мед ½ лажичка цимет 2 големи банани 2 лажици какао Подготовка: Бадемите сомелете ги во блендер. Додадете ги јајцата, бананите прашокот за печиво, циметот и медот. Одвојте еден дел од смесата и во неа додадете какао. Во тавче обложено со хартија за печење ставете еден дел од смесата без какао. Одозгора, во средината на тавчето додате ја смесата со какао. Повторно нанесете го преостанатиот дел без какао. Украсете со парчиња банана и сечкани бадеми. Печете околу 40 минути.
| | веќе видена

ОВЕН Со леснотија ќе дојдете до израз и ќе може да ја искажете својата иновативна страна. Љубов: Обрнете внимание на она што ви го зборува вашиот партнер, затоа што ако имате некои несогласувања, денеска би можеле да се решат во ваша полза. Слободните Овни кои се подготвени да го променат актуелниот статус, имаат можност да влезат во врска која може да трае долго. Работа: Држете се до приоритетите и плановите и чекајте успех. Здравје: Ако чувствувате напнатост или грч во телотонајдете време и начин што побргу да се опуштите. БИК Чувствувате дека дојде време да се менувате, а прво што би требало да го направите е да го смените односот спрема околината. Љубов: Во вечерните часови ќе се чувствувате пријатно во семејната атмосфера, но само доколку сте успеале да решите некои проблеми кои деновиве влијаеа врз семејните односи. На слободните припадници на овој знакмногу ќе им значи разговор со повозрасна или поискусна личност. Работа: Можност за финансиска добивка или пофалба од претпоставените. Здравје: Задржете ...
сите 4 | | | веќе видена

Лицата што патат од висок крвен притисок мора да ја намалат консумацијата на масти и соли и да пијат поголемо количество вода. Но, тоа не е се! Во прилагодувањето на исхраната не смее да се заборави циметот - мирислив зачин кој е ефикасен во борбата со „тивкиот убиец“. Неколку студии потврдија дека тој ги намалува систоличкиот (горен) и дијастоличкиот (долен) притисок. Ако во секојдневната исхрана консумирате 2 грама (половина лажичка) цимет, лесно ќе го контролирате високиот крвен притисок.
сите 8 | | | веќе видена

Во краткиот видео клип се откриваат многу интересни и досега непознати факти поврзани со дојките на жените: - единствено кај жените градите се константно големи во текот на животот; - најчесто левата дојка е поголма од десната; - просечната големина на градникот кај денешните Американки е 34Д, а само пред 20 години била 34Б; - зголемувањето на градите е најпопуларната естетска операција; - поголемите гради се знак за плодност; - побогатите мажи сакаат жени со помали гради ... Погледнете го видеото:
сите 6 | | | веќе видена

Ако им се верува на американските медиуми, Џоли и Пит конечно се венчале. Шпекулациите за тајната церемонија беа поттикнати од златните прстени – Анџелина го носела прстенот покрај вереничкиот. Неодамна, на црвениот килим на филмскиот фестивал во Торонто, лесно можеше да се забележи дека и Бред Пит носи златен прстен. Најславната двојка на светот е во врска ве ќе 8 години, имаат 6 деца, а медиумите повеќе пати досега најавуваа дека ќе се венчаат – и постојано грешеа!
сите 5 | | | веќе видена

Реалити ѕвездата Ким Кардашијан вчера вечер се појави на "Неделата на модата" во Париз во исклучително провокативна креација на познатиот дизајнер Рикардо Тисци. Појавувањето во ваков фустан дава до знаење дека Ким сака да го поврати својот статус на секс симбол, но модните критичари, а и голем број нејзини фанови сметаат дека вакво смело деколте не и прилега на младата мајка. Вчера Ким Кардашијан се појави во придружба на креаторот на фустанот, затоа што Кание не можел да ја придружува поради деловните обврски.
сите 15 | | | веќе видена

Навивачките тимови кои ја забавува публиката за време на спортските натпревари, всушност се врвни спортисти. Националното универзитетско првенство во навивање е идеална прилика тимовите од САД да ги покажат своите вештини во оваа специфична тешка спортска дисциплина. Најатрактивниот дел, според многумина, се случува по завршувањето на официјалниот дел, кога тимовите ги изведуваат акробациите “за своја душа”.
сите 7 | | | веќе видена

Оскаровката Кејт Винслет изјави дека за неа во животот постојат поголеми приоритети од нејзината килажа - најважно и е да биде здрава, а не да има рамен стомак.”Не сакам да го поминувам времето размислувај ќи за својата фигура и за големината на мојот задник” – рече актерката. Нејзин врвен приоритет е да поминува повеќе време со своите деца. Актерката која минатиот декември се омажи за Нед Рокенрол го очекува своето трето дете.
сите 7 | | | веќе видена

ОВЕН Конторлирајте ги сопствените страсти за да немаат преголемо влијание врз вашите ангажмани. Љубов: Можеби во односот со партнерот се уште владее немир, но стрпете се, наскоро ќе има подобрување. Ако сте слободни, застанете додека не се уверите дека на вистинскиот начин се обидувате да го досегнете она што го сакате. Работа: Можни се позитивни промени или финансиска добивка, Здравје: Можни се компликации кај хроничните болни. БИК Денеска не бидете брзоплети и непромислени Љубов: Постои можност дава фрустрира некоја семејна ситуација, но ќе ја надминете ако ја согледате сликата пошироко. Ако сте слободен припадник на овој знак, обидете се да дефинирате што е тоа што ве мотивира и каде би можеле да го пронајдете. Работа: Внимателно проверувајте ги документите, внимавајте да не изгубите нешто важно. Здравје: Солидна здравствена состојба. БЛИЗНАЦИ Денеска не вреди да бегате од обврските – тие секако ќе ве стигнат Љубов: Пријатни моменти со партнерот, кои ако бидат иницирани од вас, задоволството ќе ви биде ...
сите 5 | | | веќе видена

Мајкл Даглас и Кетрин Зета Џонс решиле да го продолжат својот 12-годишен брак поради нивните деца, јавуваат извори блиски на актерската двојка. За оваа одлука, се чини најмногу придонесе Мајкл Даглас, кој на доделувањето на Еми наградите и се заблагодари на својата сопруга за дадената подршка. Се проценуваше дека нивниот развод „тежи“ 300 милиони долари.
сите 4 | | | веќе видена

Како што наближува премиерата на второто продолжение од трилогијата Хобит, „Пустошењата на Шмауг“ закажана за 13 декември, така почнува да се загрева атмосферата. Продуцентската куќа „Ворнер Брос“ го објави вториот трејлер, а во него може да се слушне фантастичниот глас на Бенедикт Кумбербач кој го позајми својот глас на славниот змеј Шмауг, но и што се подготви Питер Џексон во продолжението на авантурите на Билбо. Првиот дел од „Хобит: Неочекувано патување“ не гиодушеви критичарите, но заработи повеќе од милијарда долари на кино благајните во светот.
сите 6 | | | веќе видена

next