„Гледајте не’ заради различните инспиративни животни приказни, и се разбира, заради светлата точка на крајот од тунелот“, порачува познатата водителка Живкица Каленикова во промото за нејзиното ново ток шоу „Тунел“ кое наскоро ќе стартува да се емитува на Македонската Телевизија. Ова е прв телевизиски проект на Живкица по „Најслабата алка“ на Алфа телевизија, а „Тунел“ исто така е еден од главните адути на домашната продукција на МТВ за оваа сезона, заедно со „Танц со ѕвездите“ и „ЏИШ“.
сите 2 | | | веќе видена

„Можеби гулабот на папата Бенедект XVI не знаеше каде оди, но нашата Гулабица е на вистинскиот пат.“ Канал 5 Телевизија пушти мистериозна најава на оваа фреквенција која едноставно прашува „Каде летна Гулабица“, додека во еден од кадрите веројатно се наоѓа виралната фолк атракција Вале Гулабица свртена со грб кон камерата. Што планира Канал 5?
сите 3 | | | веќе видена

Искусните екипи на Бостон и Лејкерси успеаа на домашен паркет да остварат триумфи против најдобрите тимови на двете конференции, Мајами и Оклахома. Лејкерси конечно успеаа да фатат серија од 2 победи по ред, а изненадувачки е фактот што нивната прва карта Коби Брајант и на двата меча беше многу блиску до трипл-дабл учинок, кој на двата натпревари просечно постигна 17.5 поени, 9 скокови и 14 асистенции. За Оклахома најефикасен беше Кевин Дурент со 35 поени, додека пак Расел Вестбрук имаше катастрофална шутерска вечер (6/22), но и на него му фалеше само еден скок за трипл-дабл учинок, идентично како и на Коби. Кевин Гарнет со дабл-дабл и Пол Пирс со трипл-дабл учинок беа најзаслужни за победата против моментално најдобриот тим на Истокот. Но, и покрај победата по 2 продолженија и одмаздата против Реј Ален во „ТД Гарден“ арената, екипата на Бостон западна во сериозни проблеми, откако на само неколку минути пред почетокот на натпреварот се прошири веста дека Ражон Рондо ги искинал лигаментите на десното колено и ...
сите 35 | | | веќе видена

Новак Ѓоковиќ се зацврсти на првата позиција на АТП листата со освојувањето на титулата во Мелбурн. Федерер и Мареј остануваат на втората и третата позиција. Промена има на позицијата број 4, каде веќе не се наоѓа Рафа Надал, туку неговиот сонародник Давид Ферер, кој собра голем број на поени со пласманот во полуфиналето на АО. АТП листа, први 10: 1. Новак Ѓоковиќ 12.920 2. Роџер Федерер 10.265 3. Енди Мареј 8.480 4. Давид Ферер 6.865 5. Рафаел Надал 5.400 6. Томаш Бердих 4.680 7. Хуан Мартин Дел Потро 4.210 8. Жо-Вилфред Цонга 3.555 9. Јанко Типсаревиќ 3.180 10. Ришар Гаске 2.720
сите 11 | | | веќе видена

Вашиот Фејсбук профил може да им понуди многу информации на многу луѓе кои (не) ве знаат, но нови истражувања покажуваат дека истиот може да открие и психички болести кои можеби не би биле откриени на преглед кај психијатар. Било спроведено истражување на 200 студенти кои требало да пополнат прашалник поврзан со нивото на нивната екстроветност, параноја, уживање во друштвените интеракции и чудните уверувања. Потоа тие се логирале на Фејсбук, со тоа што тогаш тие можеле природно да се изразат. Ова истражување открило дека нивото на параноја и чудните уверувања било повисоко кај оние кои повеќе ја кријат приватноста, а исто така тие и помалку споделувале содржини на оваа социјална мрежа, што кореспондирало со нивните помали социјални интеракции во реалниот свет. Од ова истражување се дошло до заклучок дека информациите кои ги споделуваме на социјалните мрежи може да послужат за дијагностицирање на одредени потенцијални ментални проблеми кај корисниците.
сите 3 | | | веќе видена

„ Маркетинг светот се менува со неверојатна брзина и за да се биде дел од новиот бран на идеи и можности, мора постојано да се насочуваме кон остварување на поставената цел која подразбира подобрување на компанискиот перформанс и креирање задоволство кај крајниот потрошувач кој е клучна компонента на стратегискиот маркетинг “, изјави професор Стелиос Кехајас. Oд 1-3 февруари во Скопје, ќе се одржи вториот модул, односно викенд предавање од програмата Стратешки маркетинг на тема – Пазарни стратегии за одржлив развој. Целта на овој едукативен модул е да креира свесност кај учесниците за значењето на процесот на планирање и контрола во маркетинг активностите. „ За да можеме да се справивме со конкуренцијата која од ден на ден е сè поголема и поактивна, потребно е преку интегрирање на процесот на стратегиски маркетинг да креираме подобра вредност на нашите потрошувачи, и да бидеме чекор пред останатите. Маркетинг светот се менува со неверојатна брзина и за да се биде дел од новиот бран на идеи и можности, мора ...
| | веќе видена

Граѓаните на Република Македонија на страната на Македонската академска истражувачка мрежа МАРнет со 73% го изгласаа кириличниот домен .мкд да не претставува на меѓународниот интернет простор. Доменот беше одбран од граѓаните на интернет анкетата на страната на МАРнет, а гласањето траеше до 15 јануари 2013 година. Својот глас го дадоа вкупно 2.288 граѓани, од кои 73% гласаа за .мкд доменот, 14% за .мак доменот, додека 7% имаа желба доменот да биде .рм. Иако според нас можеби би било подобро доменот да биде .мк, во предложените домените немаше таков од необјаснети причини.
сите 3 | | | веќе видена

Фудбалерот на Барселона, Леонел Меси собори два нови рекорда на натпреварот со Осасуна, кој екипата на Барселона го доби со убедливи 5:1. Во рамките на 21. коло од Примера, Меси постигна 4 од 5-те гола и го собори рекордот на Бразилецот Роналдо постигнувајќи барем еден гол на последните 11 натпревари. Исто така, Меси се запиша и во историјата на Барселона како прв играч што постигнал повеќе од 200 погодоци.
сите 52 | | | веќе видена

Легендата на Челси, Дидие Дрогба кариерата ќе ја продолжи во екипата на Галатасарај, откако потпиша 18-месечен договор со 18-кратниот шампион во Турција. 34-годишниот репрезентативец на Брегот на Слоновата Коска за 1.5 година ќе заработи 6 милиони евра или околу 80.000 евра неделно. Дополнително, тој заработил и 4 милиони евра при потпишување на договорот. Дрогба, по освоената титула со Челси во ЛШ се пресели во тимот на Шангај Шенхуа од Кина, кој го напушта поради неисплатените плати. Дрогба за тимот на Челси постигна 100 гола во 226 настапи. Моментално Дидие се наоѓа во Јужна Африка, на Африканскиот куп на нации, а по неговото завршување ќе му се приклучи на Галатасарај, каде ќе игра со новото засилување од Интер, Холанѓанецот Весли Снајдер.
сите 19 | | | веќе видена

Екипата на МЗТ Скопје загуби на гостувањето во Пионир кај Црвена Звезда со резултат 87-72, што пред се’ се должи на слабата одбрана во првото полувреме, во кое „металците“ дозволија да примат дури 60 поени. На крајот овој пораз ќе биде уште поболен доколку Алеш Пипан ги загуби на подолг период Дамјан Стојановски и Урош Николиќ кој заработија повреди. Во првата четвртина силите беа израмнети, па домашниот тим влезе во втората со шест поени предност. Клучни беа вторите десет минути во кои противникот успеа да постигне 16 поени повеќе, благодарение на агресивната одбрана и грешките на кошаркарите на МЗТ. Во тој период повреда на коленото заработи и Дамјан Стојановски, а во второто Урош Николиќ го повреди скочниот зглоб. Во второто полувреме се играше подобра одбрана, што може да се види и по бројот на примени кошеви, но сепак разликата беше преголема. Во следното коло МЗТ игра во „Борис Трајковски“ против Унион Олимпија во сабота со почеток од 21 часот.
сите 44 | | | веќе видена

Репрезентацијата на Шпанија, домаќинот на 23. Светско првенство во ракомет за мажи, е новиот светски шампион. Во денешното финале, кое беше решено уште по половина час игра, „црвената фурија“ во секој можен детаљ ја надигра Данска, на крајот победувајќи ја со 16 голови разлика (35-19). Шпанците тргнаа фуриозно од самиот старт, на голот го имаа расположениот Штербик, а Данците тонеа се’ повеќе и повеќе. На полувремето беше 18-10, а во првите 15 минути од второто полувреме Данците успеаа да постигнат само три голови, и токму во тие минути Шпанија ја направи оваа огромна разлика. Каналес беше најдобар стрелец со 7 голови, Ривера постигна шест а Македа и Агинагалде по пет голови. Уште еднаш се потврдува дека Шпанија е извонредна спортска нација. Светски и двоен европски првак во фудбал, европски првак во кошарка и сега, по осум години, Шпанците се враќаат и на светскиот трон во машкиот ракомет. Инаку, изборот за најдобар играч на првенството се случи пред финалето. Па така, епитетот за МВП го понесе данскиот ...
сите 8 | | | веќе видена

Авто-мото сојузот на Македонија и Министерството за внатрешни работи денес ја претставија мобилната апликација е-испити. Апликација е наменета за сите идни возачи, а креирана е со цел да им овозможи полесен пристап до демо-тестирањата за сообраќајните правила. Потенцијалните кандидати кој поседуваат Android телефон имаат можност да пристапат и да ги решаваат пробните теоретски сообраќајни тестови, да видат со колку негативни го положиле или не го положиле секој од тестовите, кои одговори ги погрешиле итн. Апликацијата е бесплатна и достапна во Google Play продавницата за апликации и можете да ја превземете од тука
сите 9 | | | веќе видена

Фотографијата од принцезата Дијана снимена во 80-тите, која го привлече вниманието на медиумите ширум светот се појави на Интернет. Оваа фотографија до пред месец дена се криеше во тајност, но таа во четвртокот беше продадена на аукција за неверојатни 18.306 долари по што масовно се прошири низ медиумите ширум светот. На црно-белата фотографија војвотката Дијана лежи потпрена на скутот на момчето чив идентитет не се знаеше до скоро. Се претпоставува дека фотографијата е снимена во планинската колиба на кралското семејство. Сепак, тоа што беше интересно и што ја крена цената на фотографијата е напишаното „ не објавувајте “ со мрсно моливче кое го користеле уредниците на фотографија во печатените медиуми. Оваа фотографија е снимена само два дена откако беше објавена веридбата на принцезата Дијана и принцот Чарлс, а тоа што не се знаеше до скоро е идентитетот на момчето кое чита книга на фотографијата. Тоа е Адам Расел, правнук на поранешниот премиер Стенли Болдвин. Адам бил аристократ кој во тоа време бил ...
сите 3 | | | веќе видена

Денеска е еден од најконтроверзните и најскандалозните Македонци. Кај многумина е познат како перверзен човек и му додаваат негативни епитети. Но, исто така многумина велат дека баш тој има свој стил и дека живее онака како што сака, без притоа да се предаде на конформисичките правила на општеството. Не бира зборови кога зборува за некого, не бира начини кога се соочува со некого, тоа е Бојан Јовановски, познат како контроверзниот Боки 13-ка. На својот Фејсбук профил Бојан постави фотографија од себе во својата рана младост, не е познато колку точно години имал тој кога била направена оваа фотографија, но изгледа толку невино, што не можете да замислите кој човек се крие зад ова мало детенце. „ Да, да тоа сум јас! Кој би рекол дека ова преслатко детенце ќе стане чудо – светско чудо? Но, ништо не е случајно… ве сака, Боки-13 “, напиша Бојан под фотографијата.
сите 3 | | | веќе видена

Во оваа измината една година напишавме илјадници текстови. Некои беа подобро, некои полошо прифатени. Драго ни е што ретко беа оние кои останаа незабележани. Решивме да направиме избор на текстовите од сајтот кои навистина вреди да се прочитаат уште еднаш. По долги размислувања во нашата редакција, овие ги избравме како статии кои креативно најдобро ни ја одбележаа изминатава година. Некои и не влегоа во овој потесен избор, но и нив секако можете да ги најдете во нашата архива. Ретки постземјотресни слики од Скопје ФОТО: Рајот е во Македонија ФОТО: Ексклузивна тура низ просториите на (се’ уште) најголемата македонска зграда Аеродромско дете – Да се биде или не? Рантот на еден средношколец Најголема македонска авантура – Возење со воз Зошто Битола има толку ладни зими? Македонија денеска загуби! Како да препознаеме безусловна љубов? „Пукање“ прсти добро или штетно?
| | веќе видена

Скапите фудбалери на европскиот првак Челси не успеаа да го совладат тимот од третата англиска лига Брентфорд, во рамки на 4. рунда од ФА купот. На „Грифин Парк“ домашниот тим беше близу до елиминирање на фаворитот, кој два пати се враќаше по водството на противникот. Анемичната игра на „Сините“ во првото полувреме беше казнета во 42. минута кога Марчело Трота го совлада Рос Трнбул. Оскар го изедначи резултатот во 55. минута, но домаќините повторно дојдоа во предност, овој пат со удар од белата точка, преку Форестер. Сепак, Фернандо Торес во 83-тата минута погоди за изедначување, со што избори реванш на Стемфорд Бриџ на 16. фебруари. Инаку, во претходните дуели од оваа рунда во ФА купот, паднаа и неколку премиерлигаши. Норич загуби на домашен терен од Лутон (0:1), КПР беше поразен од МК Донс (2:4). Арсенал, Манчестер Јунајтед и Манчестер Сити беа сигурни и се пласираа во следната фаза.
сите 6 | | | веќе видена

Српскиот тенисер и светски број 1, Новак Ѓоковиќ, стигна до третата последователна титула на Австралија Опен, вкупно четврта во неговата кариера. Во големото финале тој беше подобар од Енди Мареј со 3:1 во сетови (6-7, 7-6, 6-3, 6-2). Неизвесни беа првите два сета, во кој мораше да се игра тајбрејк, а првиот брејк на мечот дојде дури во осмиот гејм од третиот сет. Ноле зема замав, го освои третиот сет и буквално го издоминира Мареј во последниот, два пати освојувајќи го неговиот сервис.
сите 35 | | | веќе видена

Бекот на Кливленд, 20-годишниот Кајри Ирвинг се покажа како херој и вистински предводник на тимот, откако постигна тројка речиси со звукот на сирената (0.7 секунди до крај) и успеа да ја донесе само 13. победа за Кавалирс. Единствено на оваа средба гостите се радуваа на победата, а на сите останати натпревари (9) триумфираа домаќините. РЕЗУЛТАТИ Портланд – Клиперс 101:100 Јута – Индијана 114:110 Денвер – Сакраменто 121:93 Сан Антонио – Феникс 108:99 Милвоки – Голден Стејт 109:102 Хјустон – Бруклин 119:106 Шарлот – Минесота 102:101 Вашингтон – Чикаго 86:73 Филаделфија – Њујорк 97:80 Торонто – Кливленд 98:99
сите 45 | | | веќе видена

Полека, полека, ја поминавме првата година од нашето постоење. Помина една година откако се создаде овој портал кој секојдневно се обидуваше да ви ги долови најинтересните нешта кои ве опкружуваат, притоа гледајќи да не се изгуби во сивилото на македонските медиуми и да остане доследен на професионалноста. Некогаш грешевме, некогаш бевме во право. Никој не е совршен. Совршенство не постои. Но, постои трудот кој се стреми кон совршеното. И тоа е она што не’ мотивираше да продолжиме во полна пареа. Но, дефинитивно се гордееме со овој проект кој го создадовме и што успеавме да ја наметнеме и нашата мисла на македонскиот интернет простор. Една година на хартија и не делува многу. Но, кога ќе се навлезе во таа година, она што е сработено навистина делува импресионирачки. Ви благодариме за досегашната доверба и се надеваме дека ќе ве имаме и понатаму, а дека бројот на наши поддржувач и читатели ќе расте и во иднина.
| | веќе видена

30-годишна жена од Тунис го привлече вниманието на лекарите ширум светот. Таа претставува вистинско медицинско чудо бидејќи е трудна со 12 бебиња, од кои шест машки и шест женски. „ На почетокот мислевме дека ќе добиеме близнаци, но тогаш се појавија уште фетуси. Сакаме само да добиеме можност да ги гушнеме своите бебиња и да им ја пружиме сета љубов. “, велат родителите во исчекување, кои инаку се радуваат на големата бројка на нивните бебиња. Животот на жената која долго време се лечела од неплодност и имала два неуспешни обиди за добивање на бебе е во опасност со одлуката да ги роди 12-те бебиња. Британските лекари велат дека Тунижанката не може да се породи по природен пат, бидејќи тоа е многу ризично за нејзиниот и за животот на бебињата. Тие наведуваат дека шансата за да преживее само едно од дванаесте бебиња е еден процент. Колку време е трудна оваа „величествена“ мајка се’ уште не е точно познато во јавноста, но бидејќи ултразвукот на кој се дознава полот на детето се прави после 16-тата недела од ...
сите 2 | | | веќе видена

next