Гордиот татко Адам Дајал со право ја нарекол вака снимката од бањањето на бебето. Ова видео со молневита брзина се шири по социјалните мрежи и ги разнежни срцата низ целиот свет, досега го споделија повеќе од 64.000 лица, а веќе им се допадна на 39.000. Дали можете да останете рамнодушни?
сите 2 | | | веќе видена

ОВЕН Љубов: Се продлабочува и засилува вашата заљубеност, посебно кај оние што од пред некој ден се во нова љубовна врска. Работа: Немате големи проблеми на работа, се соочувате само со некои мали ситници што лесно се решаваат. Отворени сте за соработка и тоа ве води кон деловен успех. Здравје: Ве штитат Сонцето и Марс. Заборавате на заморот и чувствувате позитивна сила. Проблем може да ви создаде преголемата самозаљубеност. Сонови и визии: Ако често ви се случува да сонувате дека се расправате со некого, да се лутите или да сте полни со бес, тогаш сфатете го тоа како сигнал за аларм. БИК Работа: Ве очекуа напредок и проширување на работата. Со соработниците сериозно ќе комуницирате и со голема доза на претпазливост. Бирајте луѓе во кои имате доверба. Љубов: Можен е важен љубовен пресврт што ќе има долготрајно внимание на вашата емоционална реалност. Сами си ја кроите својата судбина. Здравје: Ве следат неповолни планетарни вллијанија - можни се проблеми со ушите, носот и грлото. Сонови и визии: копнеете по ...
сите 6 | | | веќе видена

ОВЕН Работа: поради многуброните планови ќе галамите и ќе се борите за своите права. Не бидете нервозни и напнати, дипломатијата треба да ви биде на прво место. Ако денеска на ја добиете потребната информација од близок соработник, стрпете се до утре. Доколку пак не сте средиле се онака како штосте замислиле, избегнувајте ги важните договори затоа што некоја влијателна личност не се согласува со вашите идеи. Љубов: И покрај сите бервози во текот на вчерашниот ден и денешново претпладне, во вечерните часови ќе имате пријатни доживувања со саканата личност. Многумина ќе почнат нова врска, а ги очекува добра забава. Здравје: Нервозен стомак. БИК Работа: Презедовте повеќе обврски отколку што реално можете да реализирате. Почитувајте го законот, можна е неочекувана и непријатна посета. Бидете дипломат и побарајте подршка од лице од доверба. Некои од вас лесно ќе успеат да добијат кредит, кој во моментов може да помогне да се се реализира замисленото. Сепак, бидете рационални, да не ве боли глава подоцна. Во ...
сите 4 | | | веќе видена

Процесот на вљубување трае помалку од една секунда. Студиите покажуваат дека во тој ултра краток период во организмот на оној што се вљубува се одвиваат слични процеси како и кога би се користел кокаин. Кога едно лице ќе се вљуби, во мозокот истовремено се активираат 12 подрачја поради што се лачат допамин, адреналин, окситоцин и вазопресин – токму нивното истовремено лачење е причината за „слатките пеперутки во стомакот“. Според мислењето на истражувачите од Универзитетот во Сиракузи, за љубовта навистина е одговорен мозокот, а не срцето. До резултатот стигнале откако направиле магнетна резонанца на мозокот на волонтери за да утврдат какви промени се случуваат кога еден човек ќе се вљуби.
сите 4 | | | веќе видена

Исто како на цигарите и на газираните пијалаци треба да има етикети со предупредување дека шеќерот е опасен и создава зависност, смета шефот на здравствената служба во Амстердам, Пол Ван Дер Велпен. Иако употребата на канабисот е легална во Амстердам, Ван Дер Велпен бара построга контрола на шеќерот, пишува „Телеграф“. „Како и алкохолот и тутунот - и шеќерот е дрога. Тука е важна улогата на Владата. Треба да се обесхрабри употребата на шеќерот. Корисниците треба да бидат предупредени на опасноста од неговата употреба“ – напишал на веб страницата на неговата институција. „Можеби ова делува претерано, но шеќерот е најопасната дрога на сите времиња, а може лесно да се купи насекаде“ – појаснува Ван дер Велпен. Воедно тој укажува на многубројните истражувања во кои се тврди дела шеќерот, за разлика од мастите, влијае врз апетитот создавајќи незаситна жед за натамошна консумација, што како што наведува, се користи од страна на прехранбената индустрија за зголемена потрошувачка на нивните производи. „Лицето што ...
сите 5 | | | веќе видена

Одлуката за привремено неучествување на Евросонг ја донел јавниот радиодифузен сервис ХРТ. Во образложението се наведува дека „Хрватската Радио Телевизија води сметка парите на граѓаните да се трошат на што поефикасен начин. Ја имаме предвид тешката економска ситуација, па водиме сметка и за критиките на јавноста за финансиската оправданост на настапот “ – се додава во соопштението. Меѓу причините за привременото откажување се наведени лошите пласмани на претставниците на земјата во последните години. Во зависност од интересот на јавноста ХРТ дополнително ќе донесе одлука за пренос на завршната вечер на Евросонг што треба да се одржи во Копенхаген, Данска. „Одлука за привремено неучество на Евросонг и порано имаат донесено некои европски држави, посебно оние што се погодени од кризата и рецесијата“ – се објаснува во соопштението на ХРТ.
сите 3 | | | веќе видена

Срцевите заболувања, посебно високиот крвен е се почеста причина за високата смртна стапка во современото живеење. Научниците пресметале дека високиот притисок го скратува животот на лу ѓето за 10 до 30 години. Истражувачите изолираа состојки од ретка морска трева која вирее на брегот на Кореја – Seanol и Calamarine кои во комбинација со други антиоксиданси, по природен пат можат ефикасно да влијаат врз намалувањето на високиот крвен притисок. Доктор Хаенгву Ли, почитуван американски биохемичар, во последните 15 години бил вклучен во клиничка студија во која биле опфатени пове ќе милиони испитаници. Сеанолот претставува екстремно редок екстракт на морската трева Eckloniа cave, се покажал 100 пати посилен од кој било антиоксиданс кој расте на копно. Во организмот е активен 12 часа, за разлика од пове ќето познати антиоксданси кои делуваат околу 30 минути. “Тајната е во посебните полифенол антиоксиданси кои се топат дури во 40% маснотии, па продираат низ слоевите на клеточните мембрани, навлегуваат во ...
| | веќе видена

Северина Вучковиќ и Милан Поповиќ никогаш не биле верени! Српски Курир открива дека пејачката во јавноста цело време во медиумите пласирала приказни за “веридбата” затоа што тоа и одело во прилог на градењето имиџ каков што посакувала. Нејзиниот наводен вереник не бил заинтересиран за медиумските приказни, па затоа и не му сметале. “Милан се согласи на приказните во медиумите затоа што тој не живее од нив, нити пак имаат некакво влијане врз неговиот бизнис, па затоа и не му ни сметаа. Од друга страна на Северина и беше многу важна таа слика. И се додека ја градеше таа приказна, Милан можеше да го гледа својот син” – открива изворот на Курир . Но, така било се до 19 јули годинава кога Северина му забранила да го гледа синот. Северина го поставила својот услов: “или ќе биде исполнет или Милан нема да го гледа синот” – јавува Курир . Пејачката барала од Поповиќ да се одрекне од старателството на детето, на што тој се согласил и приказната го добила својот епилог на судот. Дека двојката не биле на чекор до ...
сите 5 | | | веќе видена

ОВЕН Работа: Безгрижноста е заменета со обврски. Свесни сте дека вашата работа има недостатоци. Љубов: Ако се потрудите околупартнерот, овој ден може да биде прекрасен. Земете се што ќе ви се понуди ... Здравје: Пожелна кратка прошетка. БИК Работа: Подготвени сте за работа. Лесно се спротивставувате на секој што ќе ви се најде на патот до целта. Љубов: Наидува решение за ситуацијата. Очигледно, време е за разделба или ... состанок! Преземете го вистинскиот чекор. Здравје: Ви треба свеж воздух. БЛИЗНАЦИ Работа: Работите ви бегаат од контрола. Принудени сте да попуштите пред одлуката на мнозинството во една деликатна ситуација. Љубов: Обрнете внимание на една личност што добро ја познавате. Можеби старата љубов повторно ќе процути ... Здравје: Се подобро се чувствувате. РАК Работа: Денеска не сте посебно расположени за професионалните проблеми. Фокусирајте се на помалите здолженија. Љубов: Ги пребродивте несогласувањата со партнерот. Љубовта ја ставивте во рамките на реалноста. Среќни сте. Здравје: Не сте во ...
сите 5 | | | веќе видена

Црвениот килим е вистинското место каде што холивудските актерки и другите познати дами се појавуваат во најгламурозно издание. Како вистинска трендсетерка, Ким Кардашијан секогаш го привлекува вниманието кога ќе зачекори на популарниот килим, а главно одбира креации на познати дизајнери кои ги истакнуваат нејзините раскошни облини. Еве ги најдобрите изданија на Ким Кардашијан на црвениот килим: Во црвен фустан од сатен, креација на Вера Ванг, во Лос Анџелес на доделувањето на наградите на 16-ото издание на Наградите во избор на критичарите Во белиот фустан на Ина Солтани на 61 „Еми Авордс“ во 2009 година Во сребрен краток фустан на доделување на наградите Греми Во бел фустан во украсено деколте, креација на Марчес Во тек на бременоста, во фустан со цветен дезен, креација на Мет Балу Во креација на Марчес во 2011 година, на доделувањето на на крадите САГ Во кралско син фустан на доделувањето на Греми наградите На коктел парти во Лос Анџелес Црвената боја одлично и стои Во совршен црн фустан на Нина Ричи, на ...
сите 7 | | | веќе видена

ОВЕН Ве мачат парите, затоа не го добивте она што го очекувавте. Време е да смислите план како да дојдете до саканата сума што ви е потребна. Ќе ви се укаже добра шанса, не е време за чекање. БИК Веројатно ќе почувствувате недостиг на самодоверба. Згора на тоа, можно е да заглавите со исклучително досадна работа што ќе мора да ја завршите. Обидете се да го намалите стресот, ништо нема да постигнете ако дозволите работата да ве исцрпи. БЛИЗНАЦИ Ќе имате забавен биоритам. Нема да размислувате брзо како обично, денот ќе ви помине гледајќи ги работите низ магла, размислувајќи за минатото. Но, тоа може да ви помогне во расчистување на актуелната ситуација. РАК Фрустрирачкиот застој во завршувањето на проектот можеби ќе ве натера да се посомневате во вашите способности. Не дозволувајте да паднете во таа замка. Со вашите способности се е во ред! Добро погледајте што работите и обидете се да ја видите причината за застојот. Грижата околу парите веројатно ќе ве натера да размислите за одложување на некои работи што ...
сите 4 | | | веќе видена

(ВИДЕО) НЕЖНАТА СТРАНА НА РИЈАНА ВО РЕКЛАМАТА ЗА НЕЈЗИНИОТ НОВ ПАРФЕМ Во црн фустан од свила, Ријана ја истакнува својата нежна женственост како асоцијација за мирисната нота на нејзиниот нов, четврт по ред парфем „ Rogue “. За парфемот кој треба да се појави оваа доцна есен Ријана изјави: „Луѓето постојано се менуваат, а овој парфем ме рефлектира мене токму таква каква што сум. Го направив за сите жени, за секое нивно расположение, затоа што сакам со него да ја претставам вистината на женското битие.“ Парфемот е опишан како сензуално ориентален, со основа на мошус, пачули, ванила и мирисни ноти на лимонов цвет, циклама, јасмин, роза и слива. Погледнете ја рекламата:
сите 8 | | | веќе видена

Вистинска туристичка атракција стана пансионот во кој Доротеа Пуенте ги убиваше своите гости. Куќата во Сакраменто, во која беа извршени 7 убиства, денес е музеј во кој посетителите можат да ја видат собата во која Доротеа ги мачела и убивала своите жртви. Да биде целата работа побизарна, на балконот на куќата посетителите ги дочекува токму убиецот со лопата во раце. Поранешниот детектив Џон Кабрера, кој некогаш работеше на случајот, на посетителитеим раскажа дека денес куќата не изгледа толку мрачно како кога работел на случајот. Имено, во 80-ите кога се реновираше куќата беа пронајдени телата на 7 лица кои тогашната сопственичка Доротеа ги дрогирала, мачела, убила и ги скрила закопувајќи ги во дворот, се со цел да ги добие нивните осигурувања. Во 1993 година таа беше осудена само за три убиства бидејќи недостигаа докази за уште шест за кои се претпоствуваше дека се нејзино злодело. Серискиот убиец Доротеа Пуенте почина на 83-годишна возраст во 2011година, додека ги отслужуваше добиените две доживотни ...
| | веќе видена

Австрискиот алпинист, Мајкл Кеметер во неделата се искачи без заштитни јажиња на највисокиот облакодер во Чангша, Кина, кој е висок околу 200 метри. За да стигне на последниот 45-ти кат, на храбриот Кеметер му беше потребен цел час. Потоа тој скокна со падобран од облакодерот.
сите 4 | | | веќе видена

Филмот „12 години роб“ ја освои главната награда на синоќа завршениот филмски фестивал во Торонто. Престижното „Блекбери“ отиде во рацете на режисерот Стив Мек Квин. Во филмската сторија на сценаристот Џон Ридли базирана на мемоарите од 1853 година нашишани од Соломон Нортхуп - слободен црнец кој бил продаден во ропсто, се појавуваат актерите Чајветел Еиофор, Мајкл К. Вилијамс, Мајкл Фасбендер, Бред Пит и др. „Презадоволен сум од наградата зашто на фестивалот беа прикажани многу добри филмови. Благодарен сум им на луѓето што работеа со мене и среќен сум што нивниот труд е награден “ – изјави Мек Квин.
сите 2 | | | веќе видена

Хеди Пормохсден, сопственик на BMW М6, со помош на пријателите го демолирал своето возило паркирано пред Саемот на автомобили во Франкфурт. На овој начин Хеди го изразил својот револт поради техничките проблеми кои постојано ги имал со автомобилот откако го купил во 2008 година. Веднаш му било јасно дека автомобилот има технички недостатоци поради тоа што многу често се расипувал. И покрај честите посети на официјалните сервиси, никој не успеал да открие каде се крие проблемот со BMW-то. Во Италија ја и добил официјалната „дијагноза“: компјутерот не пријавува грешка, што значи дека автомобилот е во совршена возна состојба“. Бидејќи никаде не можел да го поправи возилото Хеди Пормохсден решил вака да си ги скрати маките.
сите 7 | | | веќе видена

next