ОВЕН Љубов : Сите оние што се на прагот на тајна врска ќе ги мачи дилемата дали сето тоа има смисла. Кариера : Веројатно е некој ваш колега да не дојде на работа, оа неговиот товар ќе падне врз вашиот грб. Здравје и совет : Не лудувајте! БИК Љубов : Некои се уште ќе лутаат низ лавиринтот наречен „падни-стани“. Другите ќе тргнат, но несигурно. Кариера : Можно е да осетите порив да побегнете од работното место, затоа што таму повеќе ништо нема да ви изгледа сигурно. Здравје и совет : Чувствителен на желудник. БЛИЗНАЦИ Љубов : Партнерот ќе има свои желни и барања кои во почетокот ќе ви изгледаат неразумно, но добро ќе се снајдете. Кариера : Несогласување со соработниците кои ќе ја покажат својата нестабилност. Здравје и совет : Долгорочно, добро се држите. РАК Љубов : Ќе ја прифатите наметливоста на саката личност и ќе покажете колку се грижите за неа. Сето тоа ќе биде вовед во продолжувањето на романтичната љубовна приказна. Кариера: Ќе знаете како да ги насочите соработниците што не се премногу вредни. Со ...
сите 3 | | | веќе видена

Иако многумина мислеа дека Кетрин Зета Џонс и Мајкл Даглас вечно ќе бидат заедно, списанието „ People “ ги потврдува холивудските гласини дека брачната двојка се разведува. „Решија извесно време да се одалечат еден од друг, да направат пауза“ – тврди сигурен извор на списанието. И навистина се одалечени – Даглас престојува на Сардинија, а Џонс е во Њујорк. Последен пат се појавија заедно во јавноста во април годинава на црвениот килим на доделувањето на наградата „ Annual Chaplin Award “ . Се претпоставува дека разводот ќе биде мачен и „тежок“ околу 330 милиони американски долари. Колку да потсетиме, Кетрин Зета Џонс има 43 години, а Мајкл Даглас е 25 години постар од неа. Во брак беа 13 години и имаат две деца Дилан Мајкл и Карис Зета.
сите 20 | | | веќе видена

Врските што се негуваат - опстојуваат. Монотонијата е најголем непријател на врските – ги уништува полека и подло. Не дозволувајте да ви ја уништи врската пред да станете свесни за тоа. Негувајте ја или опоравете ја врската, искористете го секое место и секој миг кога сте сами. Бидете заедно и кога не сте блиску. Опуштете се и ослободете ја фантазијата. За да ве поттикнеме да бидете кративни ви предлагаме: Врзување и доминација : За почеток ви требаат најмалку две вратоврски. Нека ве врзе, ако му ја исполните скриената фантазија кажувајќи му: „Твоја сум, прави со мене што сакаш“ очекувајте „жежок спој“. Следниот пат кога ќе ги види вратоврските во вашите раце, збунете го. Бидете вие таа што ќе го врзе. Играјте, доминирајте, предизвикувајте го ... Ќе доживеете моменти кои и двајцата ќе ги паметите цел живот. Играјте улоги : не е важно дали ќе бидете медицинска сестра, каубојка, можеби пожарникарка или строга жена полицаец, изберете улога и сценарио кое вас најмногу ве пали. Можеби на почетокот ќе ви биде ...
сите 3 | | | веќе видена

Антиоксидансот ресвератрол кој во големи концентрации го има во црвеното вино е досега најмоќното оружје против борите и другите знаци на стареење. Ова го искористи една компанија да произведе хидрантен крем кој го содржи овој антиоксиданс. За овој производ, кој тукушто е пуштен во продажба во Англија, има голем интерес, на списоците за чекање се запишани повеќе од 300 лица. Пакување од 30 мл чини околу 50 евра. Производителот гарантира дека во комбинација со капсулите, ресвератролот видно ги намалува брчките за само 28 дена, односно дека ефектот е 20 пати поголем отколку при третманите со креми кои содржат Q 10.
сите 4 | | | веќе видена

Норвежанката Анет Ирен Јохансен откри дека пред 8 години присуствувала на аудиција која сајантолозите ја организирале за да ја најдат идеалната сопруга за Том Круз. Анет, веќе поранешна членка на Сајантолошката црква изјави дека во 2005-ата, кога имала 27 години, била повикана на интервју во Копенхаген, за кое подоцна сфатила дека всушност тоа била аудиција за сопруга за актерот, кој е нивен најпопуларен член. Освен за сајантологијата и биле поставувани безброј прашања за нејзиниот живот, дали била склона на сексуални перверзии, а на крај била принудена да потпише документ за доверливост. Најчудно и било тоа што крај неа постојано имало снимател и фризер кои се труделе да изгледа гламурозно во секој момент од интервјуто. Јохансен, која е среќна што не испаднала доволно совршена за да му биде сопруга на актерот, е втора жена што открива дека преку аудиција се барала жена која би била сопруга на Том Круз. Минатата година тоа го објави Назанин Бониади за „Вог“. Сајантолошката црква жестоко ги демантира ...
сите 7 | | | веќе видена

Во најновата студија објавена во списанието „Истражувања за превенција на ракот“ се потврдува позитивното влијание на консумацијата на лукот во превенцијата и намалувањето на карциномот на белите дробови. Истражувањето било спроведено во Кина врз 5.976 лица, во период од 2003 – 2010 година. При анализите на податоците за прехранбените навики, исхраната и начинот на живот, е утврдено дека кај пушачите што консумирале лук повеќе од 2 пати неделно, ризикот од канцер бил намален за 30%, а кај испитаниците што не пушеле, но подеднакво консумирале лук, имале намален ризик да заболат од карцином и тоа за фрапантни 44%.
сите 4 | | | веќе видена

Сенфот не се применува само во исхраната, тој е моќно средство за отстранување на болките што се јавуваат како последица од изгореници, но ги смирува и болките во грлото и мускулите. Од што и да сте се изгореле, намачкајте го местото се подебел слој сенф и бидете сигурни дека болката бргу ќе исчезне. Доколку ви засипнало грлото или чувствувате дека ве гребе, измешајте сенф со сок од поливина лимон, лажичка сол и лажичка мед и добиената смеса ставете ја во половина шолја зовриена вода. Откако ќе се олади земете една или две голтки од течноста и жуборкајте ја во грлото. Иако вкусот и мирисот не се пријатни, овој лек е многу ефикасен. Во случај на болка во мускулите од претерано вежбање или друг физички напор, или во случај кога сте настинале па ве болат мускулите на целото тело 20-ина минути лежете во када со купка од сенф. Купката ќе ја подготвите така што ќе измешате 2 лажици сенф, 1 мала лажичка морска сол. Подготвената смеса растворете ја во топлата вода со која сте ја наполниле кадата. Болката во нозете ...
сите 2 | | | веќе видена

Како заводник не се родил никој – се' се учи. Совладајте ги овие неколку проверени трикови и ќе станете експерт за заведување. Подгответе го теренот: Во почетокот обрнете внимание на девојките со црвена коса, затоа што според статистиките, тие најлесно се согласувале на секс. Ако зборуваме за место и ситуација – одбирајте или страшно досадни забави на кои девојките одвај чекаат да се случи нешто, или пак, супер журки каде што атмосферата е набиена со хормони. За да ја изберете вистинската девојка обрнете внимание на држењето, насмевките, начинот на кој се движи – имате поголеми шанси ако е самоуверена и опуштена. Приод: Финтата не се крие во то а што ќе кажете при првиот контакт. Поважно е како тоа ќе го кажете. Жените паѓаат на самоуверени мажи. Затоа девојката што сте ја избрале, измеркајте ја самоуверено и смело, гледајте ја во очи и не зборувајте ништо. Заинтригирајте ја со својот став и вратете се во вашето друштво. Со тоа што ќе ја натерате да размислува за вас, сте стигнале на половина пат до целта. ...
| | веќе видена

Потешко е да се смисли отколку да се зготви ручекот. Не се мачете денеска – подгответе потпечени палачинки полнети со мелено месо. Потребни состојки : - палачинки (10 -15) - 300 гр. мелено месо -1 главица кромид - 200гр. печурки - ½ свежа црвена пиперка - 2 лажици исечкан магдонос - 1 лажица оригано - 1 лажица црвен пипер - сол и црн пипер - 2 лажици масло за готвење Прелив : - 300 мл хопла за готвење - 200 мл јогурт - 100 мл млеко - 3 јајца Подготовка : Кромидот пропржете го во маслото. Додадете ја ситно исечканата пиперка, а кога ќе омекне и месото. Пржете на тивок оган и постојано мешајте. По 5 минути додадете ги и исечените печурки. На крајот посолете и додадете ги црниот и црвениот пипер, ориганото и магодоносот. Тргнете ја смесата од оган за да не испари водата од неа. Подгответе го преливот со едноставно мешање на јајцата, хоплата, јогуртот и млекото. Претходно подготвените палачинки наполнете ги со оваа смеса и наредете ги во огноотпорен сад. Врз нив рамномерно истурете го преливот. Печете 30-40 ...
сите 6 | | | веќе видена

СИТЕ ПРИЧИНИ ЗА ПРЕЉУБА Мажите важат за поголеми прељубници од жените. Дали е тоа точно е тема на која може бескрајно да се расправа, затоа што ако жените се верни – мажите нема да имаат со кого да ги изневеруваат сопругите. И обратно. Без оглед кој кого изневерува, психолозите трагаат по причините за неверство. Како резултат на многубројните истражувања тие сметаат дека основа за неверствата се следниве причини: Можност: Да се води љубов со некое друго лице, а никој да не дознае. Различност : Лицата со силно изразен секуален нагон имаат голема желба да пробаат и нешто друго. Освета : Ако лицето претходно било изневерено од партнерот, многу е веројатно дека и тоа ќе изврши прељуба. Привлечност : Ако се почувствува взаемен флуид на привлечност со некое друго лице, огромни се шансите за неврство. Сексуалните фантазии : Исполнувањето на замислите за „жежок“ секс со непознат партнер, во услови кога постои можност во најголем процент водат кон прељуба. Бегство од врската : Ако лицето сака да ја прекине врската, ...
сите 2 | | | веќе видена

Студент од Мичиген успеа добро да заработува од неговото необично хоби. Кајл Кандилиан, 20-годишен студент од Мичиген со години одгледува лебарки во својот дом. Ѕидовите на неговата соба се исполнети со пластични кутии во кои одгледува повеќе од 130 вида лебарки, а во моментов има 200.000 миленици, пишува „Одити централ“. Поради негодувањето на неговите, во една прилика употребил за вазелин да го спречи нивното „шетање“ низ домот, а идејата подоцна ја изложил на научен саем во Детроит - ја добил главната награда и неколку школарини. Студентот може да се пофали и со добра заработувачка од саемска продажба на лебарките – некои од неговите миленици достигнуваат цена од 150 – 200 американски долари по примерок. Кајл вели дека лебарките се одлични миленици – тој никогаш не би чувал цицачи дома „зашто му многу смрделе“.
| | веќе видена

Супите треба да бидат неизоставен дел од менито за ручек. Ако сакате од супата на добиете вистинско изобилство на витемини и минерали, доколку немате време или ако едноставно не ви е до готвење, ви предлагаме рецепти за супи кои можете да ги подготвите брзо и едноставно, без да ги варите. Супа од домати и манго : Ништо не може да згрешите во подготовката на оваа супа – доволно е да земете еднакви количества домати и манго, да ги излупите и да ги испасирате во блендер. Посолете ја супата, украсете ја со парче лимон, магдонос, а по желба може да додадете и зачини или други свежи зеленчуци. Супа од домати и целер : Испасирајте 2 – 3 поголеми домати. Целерот исчистете го од лисјата, исечкајте го на парчиња и сомелете го. Измешајте ги смесите и послужете. И оваа супа претставува основа која можете да ја збогатите со други зеленчуци и миродии.
сите 15 | | | веќе видена

ОВЕН Имате потреба за сензиции и скандали. Само така би можеле да се објаснат некои ваши неразумни потези. Амбициозни сте преку сите граници, но и расположени за кавга. Воопшто не е чудно што околината ве доживува како личност која постојано нешто приговара. БИК И натаму сте во форма, па добро се чувствувате и без некоја посебна причина. Предност им давате на работите во кои уживате,а за кои до неодамна, немавте време. Продолжете со истото темпо. БЛИЗНАЦИ Материјалните проблеми наскоро ќе се решат, но на оние емотивните, ќе им треба малку повеќе време. Проблемот се крие во вашата „неспособност“ да пораснете и со целосна одговорност да ја прифатите реалноста. РАК Не сте во состојба емотивно да се искажете пред некој друг и така да ви олесни. Повлечете се и сите должности извршувајте ги сами. Уште утре ќе се решат сите проблеми на ниво на вашата личност. ЛАВ Безобзирно им го наметнувате своето мислење на другите. Но, ако имате некаква моќ или сте на позиција, ситуацијата ќе стане проблематична. Не сте во ...
сите 5 | | | веќе видена

Шест годишното момче од провинцијата Шангси во Кина, вчера вечер било киднапирано од страна на трговец на органи кој му ги извадил очите и побегнал. Момчето си играло пред својот дом кога било киднапирано. Само неколку часа по исчезнувањето, членови на блиското семејство успеале да го најдат детето кое било сето облеано во крв. Мислеле дека му е смачкано лицето, но кога стигнале во болница лекарите откриле дека му се извадени очите, изјави таткото за Телевизија Шангси. Во извештајот на Централната кинеска телевизија се вели дека киднаперот пред да му ги извади очите, го издрогирал детето, па што тоа ја изгубило свеста. За оној што со конкретна информација ќе помогне во фаќањето на лицето што го извршило овој грозоморен чин, полицијата понуди награда 100.000 јуани или околу 16.000 американски долари .
сите 4 | | | веќе видена

Иако пред само три години собра храброст да признае дека е геј, пејачот Рики Мартин долги години се борел со сопствената сексуалност. Не му било едноставно ниту лесно да прифати дека му се допаѓаат мажи. Во интервјуто за есенското издание на магазинот „ GQ “ за Австралија тој признава дека додека растел во Порторико ги малтретирал хомосексуалците. „Кога ќе се присетам, сфаќам дека ги малтретирав луѓето за кои знаев дека се хомосексуалци. Ги тепав децата за кои дознавав дека се геј. Не знам зошто, едноставно имав потреба да го правам тоа“ – изјавува Рики Мартин. Тој додава дека хомофобијата што ја чувствувал всушност за него била начин да побегне од себе си и од фактот дека и тој е геј. Рики Мартин во моментов е во врска со Карлос Гонзалес Абела со кој растат синови близнаци. „Не сакав моите синови да растат во дом преполн со лаги и да мислат дека хомосексуалноста е нешто погрешно“ – додава пејачо т.
сите 4 | | | веќе видена

По вчерашната бура шпекулации за можните причини за развод меѓу Моника Белучи и Винсент Касел, денеска италијанскиот печат ги разоткрива деталите. По 14 години брак Белучи и Касел се договориле да се разведат затоа што во последните неколку години тие воопшто не живееле заедно - Моника живеела во становите во Рим и Париз, а Винсент главно престојувал во Бразил. Касел уште одамна призна дека тој и сопругата се многу различи, но дека тоа бил клучот за нивниот успешен брак. Моника Белучи пред 2 години изјави дека нема ништо против нејзиниот секси сопруг да ја изневери ако таа е отсутна два месеци. Сепак, се чини дека постои уште некоја скриена тајна која била вистинската причина за да се заврши овој, како што е опишан, веќе формален брак.
сите 19 | | | веќе видена

Секојдневно сме бомбардирани секакви препораки за диети, нутриционистички совети, принципи и режими на исхрана, строги забрани за консумација на одредени видови храна и пијалаци и маркетиншко форсирање на прозводи со волшебна моќ за слабеење. Тешко е да се направи анализа на толку многу информации, па најчесто следиме некој тренд за слабеење додека друг не стане попопуларен. И се така во круг, а килограмите или тешко се губат или се враќаат побргу отколку што сме се мачеле да исчезнат. Сепак, постојат митови за слабеењето поради кои, докажано се дебелееме. Со вегетаријанска исхрана полесено се слабее Ако го исфрлите месото, а немате добри позбавања за вегетаријанската исхрана само ќе го исцрпите организмот поради намаленото внесување на витамини и важни нутритиенти за нормално функционирање на организмот. Во потрага по адекватна замена на месото, новопечените вегетаријанци лесно посегнуваат по различни грицки и пржена храна поради што многу брзо се качува тлесната маса. Затоа, пред да го исфрлите месото, ...
сите 2 | | | веќе видена

Ученици од 32 училишта од Вилмингтон, Делавер, САД поставија нов гинисов рекорд во подигање кули од лего коцки. Нивната кула е висока повеќе од 34 метри, односно за 1.8 м. повисока од лего-кулата подигната во Прага во минатата година. За изградба на кулата се употребени 500 илјади пластични лего коцки. Тоа бил голем предизвик за сите жители, пишува „Дејли мејл“ затоа што лего кулата, е 9-та по височина „зграда“ во Делавер. По уривањето на кулата, лего коцките ќе се разделат низ училиштата.
сите 5 | | | веќе видена

Ако сте сама, сигурно безброј пати сте се запрашале каде грешите и зошто за разлика од многу други ваши пријатели, се уште не можете да ја најдете сродната душа. Можеби овие совети ќе ви го сменат животот. Слушајте го своето срце, а не она што ви го кажуваат другите! Не дозволувајте никој да влијае врз вашиот избор. Најчесто, за да се вклопите во средината, заборавате на сопствените потреби и стандарди. Слушајте го единствено своето срце, почитувајте ги сопствените принципи и правете ги компромисите што единствено вие ги сакате. Имате превисоки очекувања и стандарди Не го чекајте принцот на белиот коњ, веќе и врапчињата научија, нема да дојде, не постои! Останете реални и размислувајте за обичните луѓе, за оние со добри и лоши особини. Меѓу нив се крие вашата сродна душа. Имате ниско самопочитување Ако не се чувствувате добро во сопствената кожа сите ќе забележат, особено мажите лесно го воочуваат тоа. Почнете да се сакате самата себе си токму таква каква што сте. Покажете ја својата оригиналност и опуштено ...
сите 4 | | | веќе видена

На интернет се појави интерактивна „таргет мапа“ на која земјите се обоени според просечната големина на пенисите во ерекција на „домородната“ машка популација . Според неа, во просек најголем полов орган имаат мажите во Конго – 17,93 сантиметри, а најмал 9,66 сантиметри - оние од Јужна Кореја. За македонските мажи пресметана е просечна должина на пенисот од 13,98 сантиметри, со што во светот се вбројуваат во категоријата мажи со средна големина. Како утеха ни останува потсетувањето дека големината не е пресудна.
сите 5 | | | веќе видена

next