Познато е дека во оперативните зафати анестезијата е голем ризик фактор, но неверојатно е какво изненадување предизвика кај еден пациент непосредно по освестувањето. Под дејство на анестезијата заборавил дека е во брак веќе 6 години и која му е сопруга – почнал да и дели комплименти на „жената“ што го снимала додека се освестувал, па кога разбрал дека токму таа му е сопруга, романсата почнала одново. Погледнете го видеото, ќе ве расположи: http://www.youtube.com/watch?v=IqebEymqFS8
сите 2 | | | веќе видена

ОВЕН Лицата родени во овој знак ги очекуваат важни промени и стабилизација на сите полиња, посебно на финансиските и деловните. Периодот ќе биде поволен и за промена на маестото на живеење или за патување. Емоциите ќе бидат малку запоставени затоа што целата енергија и вниманието ќе бидат насочени на други работи. Единствено што може да ви претставува тешкотија е нестрпливоста и неможноста веднаш да се остварат сите замисли. Ќе бидете доста ангажирани, па ќе треба бргу да реагирате, затоа одморете. БИК Проблемите на работа дополнително ќе влијаат врз вашето лошо расположение, а со тоа и на љубовниот живот. Биковите се склони полека и темелно да ги решаваат сите проблеми, но сега ќе покажете нервоза и нестрпливост – ако покрај себе имате силен и страсен партнер може да дојде да препирки и кавги. Во наредниот период, времето и вниманието ќе го посветите на работата и на решавањето на материјалната ситуација. Партнерот ќе помисли дека сте му го свртеле грбот, па ситуацијата ќе стане напната. Обидете се ...
сите 7 | | | веќе видена

Мажите со помали тестиси се подобри татковци, затоа што повеќе се вклучуваат во воспитувањето на децата – се тврди во истражувањето кое го пренесува „Дејли мејл“. Истражувањето го спровел д-р Џејмс Рилинг од Универзитетот Емори, а во него биле вклучени 70 татковци на возраст од 21 – 43 години. Резултатите покажале дека големината на тестисите е во негативна корелација со активностите на мозокот поврзани со грижата за потомците. Во истражувањето, за жал, не се откриваат точните мерки за категориите „добар“ и „лош“ татко.
сите 3 | | | веќе видена

Во кампот Де Греј Ривер, во Порт Хедланд, Австралија дива свиња им „собрала“ на камперите 18 лименки пиво, слатко ги испила и добро се опијанила. Откако се освежила со пивото, очигледно и се пријало, па почнала да бара храна низ сметот. Во еден миг здогледала крава, па почнала да ја брка околу авомобилите на паркингот, но бргу се заморила и успеала да се одвлечка до едно дрво каде што се онесвестила. На камперите – очевидци на чудниот настан, кои се разбудиле од ноќното лудување на пијаната дива свиња, не им преостанало ништо освен да повикаат полиција. Како ја отрезниле свињата не е наведено во написот на австралискиот портал А BC News .
| | веќе видена

Американската кампања против пушење се покажа како многу успешна. Од Центарот за контрола на болести и первенција стигнале резултати кои потврдиле дека откако почнале да се емитуваат кратките филмови наречени „Светот на бивши пушач“ престанале да пушат околу 300.000 луѓе. Филмовите од кампањата ги прикажуваат бруталните последици по здравјето на бившите пушачи и советуваат да се остави пушењето пред да биде предоцна. Кампањата била толку успешна што веќе во подготовка се нови вакви видеа. Еден од филмовите погледнете го на следниот линк: http://www.youtube.com/watch?v=GEWky9PEroU
сите 5 | | | веќе видена

Пред неколку дена на Јутуб се појави видеото на овој дечко кој се вози со брзина од 240 км/ч на својот мотор, а притоа не носи кацига. Во борбата со ветрот на ова опасно возење, тој не може да ја затвори устата и едвај ги држи очите отворени. Како тоа изгледа тоа погледнете на видеото: http://www.youtube.com/watch?v=5tahr2KCWUY
сите 4 | | | веќе видена

Филмските снимања знаат да бидат долги и исцрпувачки, а некои сцени, за кои главно мислиме дека се најлесниот и најубавиот дел од работата на актерите, да бидат страотно стресни за нив. Мајкл Даглас секогаш бил смртно исплашен кога требало да снима секси сцени – стравувал дека на виделина ќе излезе неговата “машкост”. За да биде сигурен дека нема да се доведе во незгодна ситуација, инсистирал да биде зашиен отворот на неговите боксерки. Актерот додаде дека, според него, за снимање на жешките филмски сцени најважни се добрите подготовки и вежбите.
сите 3 | | | веќе видена

ОВЕН Денеска е многу важно да бидете толерантни и да имате разбирање за туѓите чувства. Иако сте поранливи од обично, немаојте да го криете тоа глумејќи недописрливост. Некои тешки зборовисе само рефлексија на негативните искуства од минатото. Крајно време е да учите од искуствата, во вашиот случај – од сопствените. Кон крајот на денот ќе чувствувате извесен напредок. БИК Вие сте исклучително свесни за сите настани што се случуваат околу вас, како и за можноста да прифатите нечиво туѓо мислење. Сепак, не бидете премногу отворени кон луѓето што не ги познавате доволно. Постои можност да ве увреди нечив непромислен коментар. Најпријатно ќе се чувствувате меѓу луѓето во ои имате доверба. Денес најдете време и можност да уживате во некои материјални работи. БЛИЗНАЦИ Ако работите на некој голем проект бидете сигурни дека тоа ќе ви одземе најголем дел од енергијата. Кога станува збор за долгорочни планови и цели, бидете сигурни дека сте на правиот пат. Во односите со партнерот ќе доживеете кратка емотивна блокада. ...
сите 5 | | | веќе видена

Според Адел Валдман, колумнистка и авторка на книгата „Љубовните афери на Натениал П“, постојат типови мажи со кои никогаш не треба да се бара брачната среќа. Преку „Хафингтон пост“ таа им открива на жените како да ги препознаат мажите со кои гарантирано нема да стапат во брак. 1. Не бил за сериозна врска додека не ве сретнал вас Премногу добро за да биде вистинито! Можеби во тој момент тој искрено помислил дека би било добро да се ожени со вас, затоа што сте нешто ново и забавно што му се случува. Но, запрашајте се што ќе се случи по неколку месеци кога ќе исчезне возбудата при средбите. Мажите што имале многу жени, веројатно не се типови за брак и стабилна врска. Постојано трагаат по нешто ново, а тоа веројатно не сакаат да си го признаат ни на самите себе си. Но, тоа е нивен проблем. За вас е важно, како вие ќе се чувствувате кога ќе сфатите дека тој го губи интересот за вас и дека сте уште подалеку од бракот. Но, пожелно е во животот да запознаете ваков маж, затоа што од него ќе ја научите најдобрата ...
сите 7 | | | веќе видена

По цели 4 месеци откако прекина потрагата по Раул Фернандо Гомез, група алпинисти случајно го пронајде жив во импровизираната скривница. Уругваецот Раул одвај имал сила да им ја отвори вратата на Аргентинците кои бегале од снежните наноси. Раул Фернандо Гомез во мај тргнал да ја премина планината од Чиле до Аргентина, но неговиот мотор се расипал, па морал да продолжи пешки. Кога го зафатила силна снежна бура ја изгубил ориентазијата и останал заробен на Андите на 2.840 м надморска височина. Потрагата по него прекина поради екстремно лошите временски услови. Раул останал жив јадејќи глувци и суво грозје. Тој дехидрирал и изгубил 44 килограми, но лекарите се вчудовидени као останал жив, затоа што Раул бил пушач и пател од висок крвен притисок. Нивната прогноза е дека по неколку дена опоравување во болница, тој ќе може се врати дома.
сите 9 | | | веќе видена

Храната и пијалокот што ги внесуваме во организмот влијаат врз нашето здравје, но и врз мирисите на нашето тело. Постои рецепт за пијалак кој лесно може да го подготвувате дома, а со неговата консумација ќе бидете сигурни дека нема да непријатно да имате непријатности со мисрисот на здивот, потта или нозете. Пијалокот е мошне здрав, па е добредојден и за подобрување на општата состојба на организмот. Потребни состојки: - 2 јаболка - 4-5 листови кељ - свеж магдонос - сок од еден иседен лимон - 1 мало парче ѓумбир Подготовка: Добро измијте ги сите намирници во студена вода и иситнете ги во блендер. Ако овошјето и зеленчукот не се доволно изладени додадете и неколку коцки мраз. Во течноста додадете го сокот од лимонот. Се пие секое утро.
сите 18 | | | веќе видена

Стотици Романци излегоа на улиците на Букурешт во знак на подршка на планот за еутанзија на кучињата скитници. Оваа реакција на јавноста се случува по смртта на 4-годишното момче кое почина од напад на глутница кучиња додека се шетало во градскиот парк, јавува БиБиСи. Градоначалникот на Букурешт најави дека на 6 идниот месец ќе организира референдум на кој граѓаните ќе може да се изјаснат дали ја подржуваат еутаназијата на кучињата скитници во градот. Се проценува дека во Букурешт има околу 65.000 кучиња скитници, а во првите 6 месеци од годинава се регистрирани 6.000 напади врз граѓани. Здруженијата за заштита на животни ја предлагаат стерилизацијата како компромисно решение за намалување на нивниот број.
сите 7 | | | веќе видена

Старлетата Ким Кардашијан на првата прошетка на малата Норт Вест го привлече вниманието со својот нов омбре фазон. Со извлечените прамени, Ким се претвори во рускоса, а првите коментари на фановите се дека и вака е еднакво убава и привлечна. http://www.youtube.com/watch?v=K9t1H16G4GU
сите 7 | | | веќе видена

„Го заборавив мобилниот“ е наслов на видео клипот кој ја открива суровата реалност на нашите животи – сето уживање и дружење ни го украдоа мобилните телефони! Погледнете на линкот: http://www.youtube.com/watch?v=OINa46HeWg8#t=60
сите 2 | | | веќе видена

Колку е повисок степенот на интелегенција кај луѓето, толку се зголемува и бројот на работите кои им го отежнуваат животот. - Истражувањата покажуваат дека поинтелегентните луѓе остануваат будни подолго во ноќта кога најчесто читаат, проучуваат, анализираат ... Во доцните часови ја зголемуваат активноста на мозокот, па затоа потешко заспиваат. Квалитетниот сон е многу важен за одржување на здравјето. - Утврдено е дека високо интелегентните луѓе најчесто се социјално неснаодливи и тоа не само во раната младост, туку и во текот на целиот живот. Бидејќи подобро се чувствуваат кога се во друштво со самите себе си, тие се повлечени во друштво и тешко наоѓаат партнер. Сепак, има и добра вест – кога ќе го најдат соодветниот партнер, уживаат во многу подобар секс од луѓето со просечна интелегенција. - Свесноста за својата интелегенција ги прави овие луѓе сурови во однесувањето со другите – најчесто во друштво се обраќаат надмено, со повисок тон, се расфрлаат со најразлични поими, а не ретко и подлажуваат за да го ...
сите 6 | | | веќе видена

Бритни Спирс на Инстаграм објави своја фотографија во бикини која не е обработена во фотошоп. Паејачката која се сликала за време на снимањето на новиот спот за песната „ Work Bitch “, под фотката запишала: „Денес на сетот ќе поцрнам. Луѓе, овде е жешко!“
сите 11 | | | веќе видена

ОВЕН Работа: Оваа недела најдобро ќе функционирате ако ги комбинирате редовната работа и деловните активности што ги извршувате во вашето слободно време. Добар период за почнување нов приватен бизнис, но под услов да не ја напуштате досегашната работа. Ако барате работа, ве претстои неочекувана деловна понуда. Пари: До средина на неделата очекувајте прилив на пари врз основа на склучен договор или службено патување. Партнерот го очекува поголема добивка со кој ќе ги реши вашите заостанати долгови. Ако сте сами, во втората половина на неделата би можеле да се определите за подигање помал кредит или позајмица од женски лица. Љубов: Марс кој веќе влезе во вашето астролошко поле на љубовта ви носи различни случувања. Како ќе ја насичувате силната огнена енергија, така ќе се одигруваат работите во љубовниот живот. Ако сте во врска, а чувствувате големо незадоволство, свртете се кон себе и вашите интереси. Сркој директен разговор би можел да ви ја отежне ситуацијата во односите или да доведе до раскинување на ...
сите 8 | | | веќе видена

Тешнолошкиот визионер Елон Муск докажа дека лабараторијата на Тони Старк од Ајрон Мен не е толку футуристичка како што изгледа на прв поглед. Во филмовите, Тони Старк управува 3Д холограми со движења на рацете. Елон Муск, сопственик на неколку фирми кои се заслужни за напредок во технологијата, ја претстави првата верзија на лабараторија слична како онаа на Тони Старк која ќе биде релативно лесно достапна за сите. Мусковата компанија која се бави со градење на ракети, Спејс Икс, на Јутуб објави видео демострација за тоа како функционира управувањето на 3Д дизајни со помош на рацете. Муск зборува за природноста на тој начин на управување и интеракција со дизајнот. Муск комбинирал неколку софтверски решенија за да ја оствари и унапреди својата идеја, а на крај тие компјутерски дизајни со помош на 3Д принтер се претвораат во физички, реални предмети. Видеото погледнете го тука: http://www.youtube.com/watch?v=xNqs_S-zEBY
сите 2 | | | веќе видена

Понеделник Кога ќе се појави проблем запрашајте се колку навистина е стресна таа ситуација. Дали тоа ќе ви биде важно за три месеци од сега, за три години? Напшете во својот дневник се за тој проблем, последиците и како мислите да го решите. Не се ограничувајте. Пишувајте се што ќе ви дојде, а подоцна препрочитајте го напишаното и направете си план на активности кои ќе ви помогнат да ја средите ситуацијата и да се чувствувате подобро. Вторник Разговарајте. Поминувајте време со блиските и раскажете им што ве мачи. Понекогаш за да се смирите е доволен само разговор со некој на кој му значите и негов совет. Среда Засадете нешто. Купете семе од вашето омилено растение, убава саксија и засадете го. Истражување покажало дека градинарството помага да ги оттргнете мислите од се што ве загрижува, да ви го подобри расположението и да ве опушти. Четврток Напијте се чај. Британски истражувања покажале дека редовно пиење на чај може да го намали нивото на хормоните на стрес и да ве релаксира. За пред спиење се ...
сите 12 | | | веќе видена

Црвеното езеро ( Laguna Colorada) е плитко, солено езеро кое се наоѓа во Боливија, близу до границата со Чиле. Ова езеро е атрактивно поради неговата црвена боја која е резултат на пигментот на алгите и црвените седиментни карпи. Освен заради неговата боја, езерото е познато и поради големиот број на фламингоси кои доаѓаат во водата. Местото околу езерото порано било населено од страна на Ајмарите и токму од нив потекнува легендата за проклетството. Се вели дека водата од езерото била причина за смрт на голем број Ајмари кои умирале непосредно после некаков контакт со водата. Но, легендата не запира тука. Во близина на Црвеното езеро се скриени уште две езера со жолто-зелена боја кои, според гласнините, се брануваат во присуство на зли луѓе.
сите 2 | | | веќе видена

next