Раковите може да се сретнат во различни бои – од сина и портокалова до албино. Но, Институтот Gulf of Maine Research од Португалија од еден рибар доби необичен подарок – половина портокалов-половина кафеав рак. Се проценува дека еден ваков примерок се јавува на 50 милиони ракови. Ист ваков рак беше уловен минататагодина во Масачустетс, а рибарот го подари на аквариумот “ New England ”. Раковите може да се сретнат во различни бои – од сина и портокалова до албино. Но, Институтот Gulf of Maine Research од Португалија од еден рибар доби необичен подарок – половина портокалов-половина кафеав рак. Се проценува дека еден ваков примерок се јавува на 50 милиони ракови. Ист ваков рак беше уловен минататагодина во Масачустетс, а рибарот го подари на аквариумот “ New England ”.
сите 2 | | | веќе видена

Британските научници направија флексибилна компјутерска тастатура тенка како лист хартија, а со чија помош секоја околина може да се претвори во тачскрин. Од компанијата Cambridge Silicon Radio (CSR) тврдат дека нивната тастатура, со дебелина од половина милиметар, е најтенка на светот, а воедно на корисниците им нуди " пристап до идните компјутерски интерфејсови ", безжични, тенки како хартија и кои реагираат на допир. Тастатурата може да се користи со таблетите и смартфоните, па корисниците ќе можат полесно да ги пишуваат своите пораки. Исто така, тастатурата може да се интегрира на десктоповите, со што би се создале големи зони на допир и на овој тип компјутери. Тастатурата безжично е поврзана со нов CSR1010 чип кој е подесен за 'Bluetooth Smart' технологијата. Со ова се овозможува поврзување со најновите Apple телефони и таблети како и со персоналните Windows 8 компјутери , а при тоа се користи многу помалку енергија од стандардниот Bluetooth . Латентноста на допир е минимизирана на помалку ...
| | веќе видена

Судеј ќи според интересот што го побуди колумната во “Њу јорк Пост”, о чигледно на богатите не им е лесно да ги “зачуваат” своите спозоруши. Под псевдонимот Трент, еден 45-годишен финансиер ги открива правилата за одржување на успешна “обострано корисна” врска со спонзоруша. 1. Со спонзорушата не треба да се однесувате како да ви е “сопственост” или како да е вработена кај вас, зашто таа бргу ќе ве напушти. Врската можеби е “неконвенционална”, но сепак е врска, а не деловна трансакција. “Можеби спонзорушата не сака да и дадете само дебел плик со пари”, објаснува тој. 2. Уште во почетокот на врската треба да се расчистат работите, па и двете страни треба отворено да ги изложат сите свои очекувања: финансиски, емотивни, физички. Спонзорот има пари, а спонзорушата она што му треба на спонзорот – и двајцата знаат што сака другиот. Во врската и двете страни треба да ги исполнуваат потребите на “партнерот”, барем оние што се лесно остварливи. 3. Кога станува збор за сексот, Трент нагласува дека “вистинскиот “ ...
сите 2 | | | веќе видена

ОВЕН На работа ве очекува ново или поучно искуство. Ја поттикнувате креативната љубопитност, но не дозволувајте да ги поминете границите на вистината. Важно е да го процените вистинскиот момент за акција. Во средбата со саканата личност ќе покажете искрени намери, ќе разбудите неки притаени желби и потиснати емоции. Совет: Сочувајте го доброто расположение. БИК Сите обврски ќе ги завршите брзо. Ве обзема романтично расположение, а доволни се само нечии зборови или поглед, да предизвикаат кај вас лавина на позитивна енергија и чувства. Уживајте во среќата што ве следи. Совет: Опуштете се и акумулирајте ја позитивната енергија. БЛИЗНАЦИ На работното место ќе ви недостига и концентрација и волја. Обидете се да се организирате. Нема потреба од „мистификации“ во љубовните комуникации, зашто така секој станува жртва на сопствените заблуди. Совет: Поминете мирна и спокојна вечер. РАК Преокупирани сте со погрешни информации, а на работа ќе бидете во контакт со лице со сомнителни намери. Вашиот успех, за жал, ја ...
сите 8 | | | веќе видена

Во очаен обид да ги добие облините од нејзините сни, 30-годишната Венети Вондер потрошила неверојатни 15 илјади долари силикони и инјекции на црниот пазар и одвај останала жива. Освестената зависничката од силикони сега работи на одвикнување на жените кои боледуваат од истата зависност.
сите 2 | | | веќе видена

Босанецот Ермин Ахбабовиќ. поднесе тужба до Врховниот суд во Куала Лумпур со обвинување дека поранешната девојка го искористила за „да и направи дете со европски гени“, објавува малезискиот портал „Стар“. Тужителот, кој е комерцијален директор во приватна фирма во Малезија тврди дека во врската со неговата, сега веќе поранешна девојка „имал искрени намери“ и се надевал дека кога им се родило детето во 2010 година тие ќе стапат во брак. Меѓутоа, девојката почнала постојано да го обвинува и да бара развод. Босанецот ја тужи мајката на неговото дете и поради огромниот сексуален апетит кој ги преминувал сите нормални граници. „Од мене бараше тоа да го правиме 6 пати дневно по еден час и ми се закануваше со самоубиство ако не и ги исполнам сексуалните желби или ја напуштам“ – навел во тужбата „искористениот“. По разделбата девојката не му дозволува на Босанецот да го види детето, а во една прилика напоменала дека го „искористила поради гените“. Во овој бизарен судски процес што треба да почне на 1 октомври, ...
сите 4 | | | веќе видена

Во Дубаи заврши натпреварот за слабеење во кој натпреварувачите за секој изгубен килограм добија по грам злато. Победникот си замина дома со 3.200 долари во злато, а секој натпреварувач што ослабнал повеќе од 10 кг си заработи по 3 гр. злато за килограм, пренесува АП. Помалку биле исплатени лицата што ослабнале од 2 -10 килограми. Бидејќи во Дубаи дебелината на граѓаните прераснува во серизен здравствен проблем, властите решија да го организираат „златниот“ натпревар во слабеење и така да ги поттикнат граѓаните да водат внимание за сопствената тежина.
| | веќе видена

„Имам криза дома? Не, мислам дека медиумите се во криза! Јас и мојата сопруга во моментов сме одвоени, но добро сме“ – изјави Мајкл Даглас на промоцијата на филмот „Зад канделабрите“ во Берлин, обвинувајќи ги новинарите дека пишуваат сешто. Сепак, изјавата на Даглас доаѓа неколку дена по онаа што ја даде портпаролката на Кетрин зета Џонс дека брачната двојка е разделена за да можат и двајцата да размислат и да поработат на својот меѓусебен однос.
сите 6 | | | веќе видена

Пасиониран љубител на Ферари „ Enco “ објави оглас на порталот „Креигслист“ дека го менува својот мал остров на Флорида за својот љубимец. Во светот постојат само 401 ваков автомобил, а за еден примерок огласувачот гио нуди „островчето“ со површина од 1,2 ха кое се наоѓа во Порт Оринџ и е погодно за градење. Доколку ниден сопственик не сака да се откаже од ферарито, островот се прдава за 1.2 милиони американски долари.
сите 2 | | | веќе видена

ОВЕН Полесно ви е да решавате нови проблеми отколку да се занимавате со вообичаените. Кога станува збор за чувствителни теми, не ги занемарувајте стручните мислења. Недоразбирањата со саканата личност се минливи, ќе се случи нешто неочекувано. Секогаш постои можност за радост што ќе ве изненади. Совет: Бидете умерени во исхраната. БИК На работа, сплетот на нови околности ќе ја смени вашата ориентација и првобитна проценка. Направете ги неизбежните промени со соработниците. Емоциите понекогаш може да наведат на погрешно перцепирање на реалноста, но ни премногу разум нема да ги задоволи вашите потреби. Совет: Ви треба релаксација. БЛИЗНАЦИ За да ве сфатат сериозно на работа, понекогаш е потребно да поставите ултимативни правила. Во ситуација на поделени мислења, упорноста дава позитивен ефект. Во врска со љубовните дилеми, засега не сакате да се произнесете, но партнерот ја забележува вашата отсутност. Совет: Најдете време за рекреација. РАК Соочувањето некогаш носи поголема корист отколку што може да се ...
сите 4 | | | веќе видена

Џони Дојл, попознат како „Господин Зум“, од Ливерпул, на шега со пријателите во паб открил необичен „талент“, да ги рашири и испакне очите за 12 мм, така што изгледа дека очните јаболка „му излегуваат“. Откако ги постира видеата на Јутјуб стека неверојатна популарност, па сега Џони има намера да почне ја гради својата кариера гостувајќи во различни шоу програми низ целиот свет. Господин Зум веќе имаше телевизиско претставување во САД, а го очекува уште едно, во Јапонија.
сите 4 | | | веќе видена

Родителите на екстра популарните Кардашијан, мајката Крис и таткото односно очув Брус Џенер, го одржуваат својот брак само од деловни причини, за да се одржи шоуто. „Крис и Брус се раздвоени со месеци, бракот одамна е готов“ – објави магазинот „Ин Тач“. Пријател на поранешниот спортист изјавил дека на Брус „му е мака од Кардашијанови, затоа што жена му прави тој постојано да изгледа смешен“. Првите гласини за разводот почнаа да кружат уште во текот на минатата година , но Крис Џенер ги порекна изјавувајќи дека се силно и среќно семејство. Двојката ги обнови брачните завети во 2011-ата, што беше прикажано во епизодата „Во чекор со Кардашијан“. Богатството на Крис и Брус Џенер се проценува на 155 милиони долари.
| | веќе видена

Младен Радовиќ кој работел во едно кафуле во Белград, експресно добил отказ кога една гостинка се пожалила дека е грд. И покрај тоа што 19-годишното момче било вредно, љубезно со гостите и со колегите и немало никаква забелешка за неговата работа, го изгубил работното место поради неговиот изглед. Забелешката дека е грд била поради тоа што Младен нема предни заби - ги изгубил во сообраќајна несреќа. Со години се трудел да собере доволно пари и да оди на стоматолог, но не успеал. Му преостанува да најде работа каде што нема да треба да отвора уста!
сите 2 | | | веќе видена

Редовниот секс може да ги направи луѓето да изгледаат помлади и до 7 години! До ова сознание стигнаа британските психолози на почетокот на летово. Но, најголем интерес побудуваат причините поради кои сексот е основа за подолг и поздрав живот. Нема да верувате колкав е списокот, но еве, ги издвојуваме најглавните 1. И самата помисла за секс ги подобрува когнитивните способности. Истражувањата покажале дека комплетното ослободување при сексуално задоволство помага за развој и напредок на мозокот. Дури и оние лица кои замислувале сексуални односи, оствариле подобри резултати на вежбите за логика. Истражување на Универзитетот Принстон, исто така укажува на тоа дека сексот го стимулира мозокот. 2. Сексот го намалува стресот. Луѓето кои имаат редовен секс имаат и понизок крвен притисок во стресни ситуации. 3. Сексот го стимулира имунолошкиот систем. Лицата кои имаат секс еднаш или два пати во неделата имаат повисоко ниво на антитела кои се викаат имуноглобулин A (IgA) за разлика од оние лица кои немаат толку ...
сите 19 | | | веќе видена

Liquid S2 e првиот смартфон со 4К камера кој на пазарот го пласира компанијата „ A цер“. Со овој производ, реномираниот произведувач на лаптопови влезе во конкуренција со „Самсунг“ и „Епл“ кои се сметаат за лидери во производството на паметни телефони. 4К технологијата односно резолуцијата се уште е во зародиш, дури и кога станува збор за масовно производство на пазарот за телевизори. Со камера ќе бидете во можност да снимате видео во 4К резолуција, а ако сакате да снимате видео во „класична“ HD резолуција 1920х1080 пиксели, Liquid S2 тоа ќе го направи со 60 FPS . Екранот има големина од 6 инчи, има камера од 13 мегапиксели на предната и од 2 мегапиксели на задната страна, потоа Snapdragon 800 процесор, 2GB RAM и 16GB меморија за чување на материјалот. Инсталиран е оперативниот систем Android 4.2.2. Новиот модел ќе биде презентиран на престојниот Саем за електронска опрема IFA во Берлин.
сите 6 | | | веќе видена

Патувањето низ времето, предвидено со општата терија на релативитетот, а надополнето со квантната теорија е сосема веројатно, изјави д-р Ерик В. Дејвис, физичар од Институтот за напредни истражувања во Остин. ”Уште Ајнштајн предвиде канали низ кои може да се патува, ворп погон и времеплови, а астрономите активно трагаат по нив во галаксијата. Најголемиот дел од теоријата на релативитетот веќе е потврдена, остануваат само уште неколку работи кои треба да се истражат. Каналите и времепловите се дел од се уште нетестираните предвидувања” – објаснува Дејвис. Тој смета дека можат да се направат во лабораторија, бидејќи не спаѓаат во опсегот на екстремната физика. Патот низ каналите би бил мошне интересен, зашто, според зборовите на Дејвис, ако се користат како времеплов човек ќе треба да влезе во нив и ќе стигне до некоја одредена ѕвезда за неколку дена. Кога повторно ќе влезе во каналот за да се врати дома, може да се случи да се “помеша” сам со себе зашто ќе се гледа себе си како тргнува на тој пат. Се ...
| | веќе видена

Неверојатно секси и максимално предизвикувачки, само со но ќ ница на себе – така изгледа 67-годишната Шер на обвивката на нејзиниот нов албум „ Поблиску до вистината” ( „Closer To The Truth“ ) . На албумот се нао ѓаат 11 хитови, меѓу кои и дуетот со Леди Гага кој го снимен во последен момент. „ Мислам дека ова е најдобриот албум што сум го снимла досега. Мислам дека Леди Гага е брилијантна” - изјави Шер. Овој албум на Шер излегува по 12 годишна пауза. Дали ќе го повтори успехот на „ Билив” од 1998 ќе видиме. Судејќи спорд нејзиниот изглед, сигурно е едно – таа има моќ да го врати времето.
сите 16 | | | веќе видена

ОВЕН Некој ќе ви предложи необична идеја или полесна работа, но на прв поглед сето тоа изгледа премногу ризично. Партнерот ќе ги одредуваправилата на емотивно однесување, а вам ќе ви преостане да се прилагодите. Избегнувајте стресни ситуации и напорни оврски. БИК Ќе бидете активни и ќе собирате информации за да бидете во тек со случувањата на работното место. Прифатете ја понудата која ветува перспективна соработка. Нема причини за лажна скромнот – инсистирајте на настани кои имаат позитивен убовен предзнак. Добро би било да излезете и да се забавувате. БЛИЗНАЦИ На работа избегнувајте каков било ризик во преговорите. Нема потреба да се истакнувате во сомнителни околности. Понекогаш наивноста и попустливоста кон саканата личност има лош ефект. Добро одморете се и обрнете внимание на она што ќе го сонувате. РАК Ве преокупираат финансиската ситуација и амбициите, па не ги забележувате новите околности кио ги загрижуваат најблиските. Се има цена, па не заборавајте дека добивката на една страна може да предизика ...
сите 12 | | | веќе видена

next