ОВЕН Нема потреба да се однесувате наметливо пред лицето кое можеби само ги тестира вашите интелектуални или практични способности и изгледа премногу љубопитно. Во приватниот живот, потребна ви е мудрост и доза на таинственост. Работите што не ги одобрува вашето семејство се доволна причина да продолжите да ги чувате во строга тајност и дискреција. Совет: Одморете малку повеќе. БИК Деловно-финансискиот успех зависи од договорот со помладо лице, па затоа направете се што е потребно да стекнете неговата доверба. Конструктивниот договор е првиот чекор кон успехот, Покажете му на партнерот дека имате многу повеќе од фини манири со кои ја засенувате околината. Некој внимателно ги анализира вашите постапки. Совет: Остварете психолошки баланс. БЛИЗНАЦИ Пребирливоста понекогаш претставува позитивна особина, па затоа не дозволувајте некој да ги менува вашите деловни критериуми. Желбите што ги имате не се недостижни, но за нивното остварување треба голема упорност и трпение. Се е можно кога ќе се склопат сите ...
сите 3 | | | веќе видена

Прстенот на Хитлер со голема свастика од рубин ќе се најде на аукција идната недела во Мериленд. Се очекува да достигне цена од 120.000 долари. Прстенот на Хитлер е изработен од сребро, иако првично бил обложен со злато, но низ 75-те години, од него не останало многу. Големата свастика од голем рубин на прстенот е прицврстена со помали свастики и мечеви. Во 1945 година американските војници го пронашле прстенот во Берхтесгаден, на планината каде што Хитлер се повлекувал во Баварија. Еден од војниците го чувал како сувенир извесен период пред да го продаде. Низ годините „менувал“ неколку колекционери, а последниот починал пред 2 години. Прстенот го продава неговиот внук.
сите 12 | | | веќе видена

Десетмина студенти од Универзитетот во Вермонт се најдоа под полициска истрага поради огласот што го дале – барале повозрасна девојка која ќе им готви во замена за секс. „Во куќата сме 10-мина, сите апсолвенти на Универзитетот Вермонт и бараме привлечна постара жена кој повремено би ни готвела. Во замена за услугата готвачката може да бира кој било од нас. Немаме големи барања – жената треба да биде постара од 25 години, да знае да готви и да биде запалена за секс со 20-и нешто годишни мажи. Се надеваме на готвење и дружење еднаш неделно“ – напишале во огласот. Полицијата мора да открие дали момците се шегувале или биле сериозни. Доколку се утврди дека биле сериозни, може да им се суди под обвинение за проституција.
сите 3 | | | веќе видена

Денеска беше објавено официјалното ново лого на „Јаху“. Компанијата го менува логото по цели 18 години, со надеж дека ќе помогне во растежот. Новото лого предизвика многу контроверзни реакции во јавноста, но од компанијата порачуваат дека со изборот на бојата, фонтот и извичникот, остануваат доследни на своите корени.
сите 5 | | | веќе видена

Колку и да е комплицирана лозинката која ви дава сигурност дека никој не може да го „краде“ вашиот безжичниот интернет, сепак заштитата од неовластени упади не е 100%. Но, многу скоро ќе се појави на пазарот дополнителна заштита која сигурно го ограничува ширењето на сигналот. Тимови од францускиот Политехнички институт Гренобл и Техничкиот центар за хартија развија метапејпер - тапети кои ги филтрираат радиобрановите на одредена фрекфенција со што го ограничуваат нивното ширење. Метапејперот го блокира минувањето на WI-FI и на GSM сигналите, но радио и телевизиските сигнали без никаков проблем стигнуваат до уредите. Изработен е од материјали кои се рециклираат, се поставува едноставно како и другите тапети на ѕидови, а се очекува иста да биде и цената. Првите најави беа дека ќе се најде во продажба во текот на годинава, но се проценува дека појавувањето ќе се пролонгира за одреден период.
| | веќе видена

Луси Валендер, поранешниот британски војник Лоренс, смени се: занимање, религија, пол. Таа (порано тој) е првиот трансроден Британец муслиман. Таа сега е омажена за друг маж што го запознала преку интернет, а кој не знаел дека претходно Луси била Лоренс. Луси од својата 14 година била свесна дека е заробена во погрешно тело. По напуштањето на војската, на 28 години, почнала да се облекува како жена, а потоа почнала и со операции со кои го сменила полот. Со новиот идентитет во Лондон се омажила за Мурад. „По венчавката два пати го видов, тогаш имавме и односи. Не му кажав дека сум трансексуалец, ама веројатно се посомнева кога ги виде лузните“ – изјави Луси. Луси има проблеми во локалната џамија зашто таму и е забрането да се поклонува со другите жени. Во друга џамија и рекле дека не би требало да има никакви проблеми додека го почитува исламот.
сите 5 | | | веќе видена

Во Берлин е отворена необчна агенција која нуди услуги за професинално лажење. Сите што имаат проблем со кажување на невистинити работи може да го ангажираат Патрик Улмер кој ќе праќа лажни пораки, ќе ве “вади” од работа лажејќи дека итно мора да излезете, а доколку водите двоен живот ќе ја одржува вашата лажна адреса ... Воедно, тој нуди помош и при измислувањето лаги за полесно да се извлечете од проблемите. “Еден од најдобрите мои клиенти има две жени во исто место, а и двете мислат дека “работи” во друг град. Му го одржувам станот во кој никогаш не престојува, но го изнајмува во случај некоја од жените да се посомнева. Тогаш тој објаснува дека кога “не е дома” престојува во станот, а и двете може да се уверат во “вистинитоста” кога ќе го посетат”- објаснува Улмер . Тој не го сака зборот “лага” и затоа преферира својата канцеларија да ја нарекува “Агенција за алиби”, а се надева дека наскоро ќе го прошири бизнисот во Австрија.
| | веќе видена

Потврдено е дека најголемата вечна дилема на мажите е: дали имаат доволно голем пенис. За нив тоа е реален одраз на машкоста, според сантиметрите го градат својот имиџ на љубовник. Но, што (и колкав) навистина им треба на жените? Во онлајн истражувањето од 2005-ата се покажало дека мажите почнуваат да се загрижуваат за “сантиметрите” уште како деца. Но, мажите забораваат дека на жените им е важна големината кога пенисот е во ерекција. За во сите други ситуации воопшто не им е важна големината. Реалноста нема врска со порно филмовите во кои мажите имаат огромни пениси, а жените глумат задоволство. Во обичниот живот просечната големина од 12 – 16,5 см, всушност е најпожелна, секако доколку мажот знае што треба да прави. Премалите пениси може да бидат проблем, но анонимните анкети откриваат дека ако можат да бираат меѓу голем и мал, жените попрво ќе одберат маж чиј пенис има помали димензии. Жените обрнуваат поголемо внимание каква личност е и како изгледа мажот со кој го минуваат времето, отколку колкав му ...
сите 8 | | | веќе видена

На насловната страница на најновото издание на“Космополитен” 44годишната Џенифер Лопез го истакна своето совршено тело, но и проговори за нејзината врска со кореографот Каспер Смарт, кој е 18 години помлад од неа. Пејачката која е актуелен член на жирито на американскиот “Идол”, изјавува дека за неа е многу важно да има партнер со кого заедно ќе чекори во животот. “Имам високи стандарди за работите што ги барам од партнерот и како тој треба да се однесува со мене. Јас многу давам, не зборувам за материјалните работи, зборувам за тоа што нудам како личност - љубовта и верноста ја прават врската добра” – изјави Џеј Ло. Иако на насловната изгледа како личност полна со самодоверба, таа признава дека во животот имало пероди кога била доста несигурна. “Да бидам искрена, по породувањето бев најнесигурна во врска со пеењето” . Иако добро заработував, сметав дека не сум добра во тоа. После тоа сфатив дека не грешам и дека треба да продолжам напорно да работам”- изјавува Џенифер.
сите 3 | | | веќе видена

ОВЕН Имате среќа да остварите поголем успех од очекуваниот. Задржете го вниманието на започнатите работи и избегнувајте да се натпреварувате со другите колеги. Нема причина да ја иритирате саканата личност. Подобро е трпеливо да ја причекате својата шанса. Совет: Важно е правилно да ја насочувате својата енергија. БИК Вие сте тие што треба да ги реализирате идеите во дела. Имате прилика за двојна добивка, но по услов да бидете сугестивни и максимално професионални. Ве обзема романтично расположение, а партнерот сака да ве задоволи во секој поглед. Совте: Поттикнувајте го доброто расположение. БЛИЗНАЦИ Многу е важно правилно да се разберате со колегите и да договорите правила во извршувањето на обврските. Секој треба да го одработи својот дел без претерано да ги истакнува личните способности. Понекогаш навистина знаете да претерате со барањате пред партнерот. Покажете поголема благодарност и нежност. Совет: Контролирајте ги лошите навики. РАК Некој ќе ве доведе во незгодна ситуација, но не реагирајте во ...
сите 4 | | | веќе видена

1. Коприва Иако копривата има лоша репутација заради тоа што пече, сепак таа прави чуда за кожата. Чајот од коприва го смирува лицето и делува како антиоксидант. 2. Луцерка Луцерката е богата со витамини и хранливи материи како калциум, магнезиум, фосфор, цинк и слично, кои делуваат позитивно на кожата и ја прочистуваат. 3. Нане Напијте се и чај од нане. Не само што делува позитивно на дигестивниот систем и го намалува стресот, туку и помага и на кожата да биде поздрава. 4. Цвекло Можеби ќе ви ги обои рацете додека го подготвувате, но трудот ќе се исплати. Цвеклото има многу витамин А и витамин Е, а исто и калиум, калциум, магнезиум и натриум кои се важни за епидермалното здравје. 5. Крес Следен пат кога ќе правите салата додадете и малку крес затоа што е одличен антиоксидант. 6. Вода Чистата кожа доаѓа од внатре и затоа конзумирајте повеќе вода! Тоа е еден од најефективните, најефтините и едноставни начини да си го прочистите телото, а со тоа и кожата. Исто така, ќе бидете постојано хидрирани и кожата ќе ...
сите 3 | | | веќе видена

Даниел Танер од Њу Хемпшир на социјалните мрежи ја објави фотографијата на која е сликана неговата пријателка со куче, а во позадината е „уловен“ дух на девојче кое ги гледа. Покрај фотографијата напишал дека подолго време пријателката го уверувала дека во куќата во која живее има духови. И покрај тоа што многумина велат дека во стаклото на вратата се гледа одраз на кукла, стручњаците по фотошоп што ја испитувале фотографијата, утврдиле е дека фотографијата не е обработена со ниедна компјутерска програма. Еден од нив е апсолутно сигурен дека девојчето на фотографијате е дух, затоа што силуетата е бела и проѕирна и не се појавуваат жолтеникави нијанси кои доминираат на тој дел од сликата поради поставеното осветлување. Исто така, испитувањата на сенките сугерираат дека девојчето стои зад жената и кучето, и тоа пред вратата што е затворена.
сите 7 | | | веќе видена

Поставен е нов светски рекорд – постигнат е кош од висина од 98 метри. Рекордот го постави еден Холанѓанец кој се искачи на кулата „Еуромаст“ во Ротердам од каде што успеа да даде кош. Упорниот Холанѓанец успеал да го погоди обрачот по 61 неуспешен обид. http://www.youtube.com/watch?v=SO_x2kl9IF4
сите 2 | | | веќе видена

На една продавница во Рочестер осамна голема порака со која вработените му рекоа ЗБОГУМ на газдата. Во пораката пишува: Драг Џејми, Бидејќи реши да изјавиш дека „ракот не е доволно добар изговор“ и сметаш дека е во ред да ги псуеш вработените , како што впрочем и правиш цело време, даваме отказ. Токму твоето однесување е причината поради која не можеш да задржиш ниту еден вработен подолго од една година... Следниот пат, добро размисли пред да поченеш вака да се однесуваш со луѓето. Ние тоа повеќе нема да го трпиме! Ники, Џес, ТиЏеј
сите 9 | | | веќе видена

Експертот за комуникации, Венди Атербери тврди дека постои формула која ако се почитува создава услови за развој на здрав и успешен однос во кој ќе бидат задоволни двајцата партнери. Формулата е: 50-30-20 , а бројките означуваат дека 50 % од слободното време треба да го одвоите за партнерот, 30% да им го посветите на пријателите и семејството, а 20% од времето да зачувате за себе. Венди Атербери додава и неколку важни правила кои секоја жена постојано треба да ги има предвид. Заборавете ги СМС пораките Првите расправии и несогласувања не се сигнал за скорешен крај. Сепак, СМС пораките се главен непријател на секоја форма на комуникации. Доколку се најдете во некоја ситуација каде што е неопходно да се расчистат работите, разговарајте преку телефон или во четири очи. Ако тоа ви е проблем, бидете свесни дека или сте одбрале погрешна личност или не сте подготвени за врска. Согласете се на компромис, но останете свои Компромисот е составен дел од секоја врска, но при тоа е важно да останете свои и да не ...
сите 7 | | | веќе видена

Палачинките од тиквички се лесна и вкусна закуска што може бргу да ја подготват и оние што не се многу вешти во кујната. Се комбинираат со разни сирења, свеж или варен зеленчук, павлака или салати. Потребни состојки: - 2 рендани тиквички - главица кромид (или праз) ситно исечкан - 120 гр. брашно - половина шолја мајонез - 4 лажици рендан пармезан - 4 матени јајца - 1 лажичка сок од лимон - сол и црн бибер - масло за готвење Подготовка: Добро измешајте ги сите состојки (освен маслото). Во загреано тефлонско тавче истурете неколку капки масло за јадење. Со црпалка земете од смесата и нанесете ја во тавчето – дебелината на палачинката треба да биде околу половина сантиметар. Секоја палачинка пржете ја по околу 2 минути од секоја страна. Добар апетит!
сите 4 | | | веќе видена

Поранешниот сопруг на Гоца Тржан, Иван Маринковиќ, вчера во играта на вистината ги демантира шпекулациите дека дошол во реалното шоу “Фарма” само за да и се освети на Гоца. “Договорот со продукцијата на “Фарма” го потпишав пред да почнеме со Гоца да се препукуваме по медиумите. Не знам како би и се осветил со моето учество во шоуто” - рече Иван. Тој објасни дека на ниеден начин не би сакал да и се свети на популарната Гоца, затоа што таа е мајка на нивното дете. Во разговорот Маринковиќ додаде дека не му пречи што многумина го гледаат како “поранешниот сопруг на Гоца Тржан” .
сите 2 | | | веќе видена

Колку и да делуваат екстремно и на работ на разумот, искуството покажало дека овие диети се ефикасни во борбата со килограмите. Пиење масло Два пати дневно, меѓу оброците пијте 1-3 лажици засладена вода или ½ лажица маслиново масло. Кога Сет Робертс ја објави тн исрана на безвкусни калории, сите се сомневаа, но по 10 години се утврди дека оваа диета е многу успешна. Ако во исхраната вклучите повеќе намирници без вкус, ефектот ќе биде уште поголем, зашто храната со “богат” вкус го стимулира чувството за глад. Зачинета храна Со додавање на различни зачини во храната се губат килограмите. Истражувањата покажуваат зачинетата храна побрзо заситува. Зато не се плашете да ги измшате зачините. Запомнете дека куркуминот, циметот и кимот ефикасно ги топат килограмите. Помалку оброци Оваа диета му пркоси на мислењето дека со почесто консумирање на помали оброци се забрзува метаболизмот. Сепак, некои научници тврдат дека со пречестото земање храна се испра ќаат сигнали кои го збунуваат организмот. Со постојано ...
сите 2 | | | веќе видена

next