И двајцата „до уши“ вљубени вереници од Велс си го менуваат полот – тој ќе стане жена, а таа ќе биде маж. Веруваат дека ја менуваат историјата, иако секојдневието им е неподносливо поради потсмевите и заканите на кои се изложени во средината во која живеат и на социјалните мрежи. Таа, Џејми Игл некогаш била маж, а тој Луис Дејвис бил жена. И двајцата отсекогаш знаеле дека се родиле во погрешно тело, пишува „Индепендет“. Се запознале на факултет, врската ја почнале пред една година, а се вериле пред 6 месеци. Не планираат да имаат интимни односи додека стапат во брак затоа што се уште не се чувствуваат удобно во сопствените тела. Уште кога имала 16 години Џејми и рекла на сестра си дека сака да го смени полот. Ако со сестрата одело лесно, и требало повеќе време да им објасни на другите од семејството. Луис вели дека разбира дека и било тешко на мајка му, но дека денес таа станала свесна дека изгубила ќерка, но има син.
сите 10 | | | веќе видена

Надуениот стомак е проблем кој подеднакво ги мачи и мажите и жените. Припадничките на понежниот пол посебно се чувствителни на овој проблем кој се обидуваат да го „маскираат“ со носење поширока облека. Надуеноста на стомакот може лесно да се спречи, потребно е да се почитуваат неколку основни правила. Паметно пијте Присуството на алкохол во организмот го забавува согорувањето на мастите. Црниот дроб го преработува алкохолот пред другите јаглехидрати и протеини. Затоа, ако сакате да се почестите, дозволена е само една чаша алкохол. Не се изгладнувајте Намаленото внесување храна го поттикнува организмот, наместо да ги троши, да ги чува мастите потребни за енергија, а тоа доведува до надуеност. Консумирајте интегрални житарки Докажано е дека исхраната која подразбира три оброци во кои се вклучени интегралните житарки и помалку од една порција рафинирани јаглехидрати дневно, го намалува висцералното масно ткиво за 10%. Вежбајте Освен стомачните вежби, мошне се важни и оние кои ги зацврстуваат мускулите на ...
сите 4 | | | веќе видена

Роко, синот на Мадона и режисерот Гај Ричи, е сериозен во намерата да стане рапер, пишува „Дејли мејл“. Тринаесет годишниот Роко е влезен во едно од студијата на мајка му и заедно со негов другар работи на првиот албум. Момчињата досега снимиле шест песни и се надеваат дека на публиката ќе и понудат комплетно шоу, затоа што освен со музика се занимаваат и со брејкденс, а вежбаат и гимнастика. „Мадона и Гај му даваат целосна подршка, иако се надеваат дека тоа е само фаза што набрзо ќе му помине“ – изјавил извор близок на Мадона.
сите 19 | | | веќе видена

Неколку американски портали за запознавање партнери направија истражување во кое биле опфатени 3.000 самци на возраст од 18 до 60 години. Од резултатите е согледано дека мажите и жените имаат различни сфаќања за тоа што се подразбира под неверство. Бакнувањето на партнерот со друга за 100% од жените е класична прељуба, а само 86% од мажите размислуваат исто. Емоционалната врска на партнерот со друго лице претставува неверство за 77% жени и само за 55% од машките испитаници. Околу 80% жени и 56% мажи сметаат дека прељуба е и разменување СМС пораки и онлајн флертување. И покрај различните машки и женски ставови за дефинирање на неверството, две третини од испитаниците се изјасниле дека не би сакале да се венчаат со лице кое ги изневерило. Само 4% знаат да го простат неверството на партнерот и да стапат во брак со него.
сите 7 | | | веќе видена

Поради своите лековити својства медот и циметот од дамнина се употребуваат во народната медицина. Истражувањата покажаа дека во комбинација, според пропишана рецептура, медот и циметот може да се користат и за лекување на одредени болести. - лек за болести на срце : Измешајте мед и цимет и во прав и намачкаје на леб. Оваа комбинација за појадок штити од срцев удар, го снижува холестеролот, го зајакнува срцето, ги ревитализира крвните садови. - лек за долговечност (еликсир на младоста): Измешајте 4 лажици мед, 1 лажица цимет во прав и 3 шолји вода, сварете ги и консумирајте како чај и тоа ¼ шолја по 3 -4 пати дневно. - лек за инфекции на бешика : Измешајте 1 лажица мед и 2 лажици цимет во прав со чаша со топла вода. Напивката ги чисти бактериите во бешиката. - лек за артритис : Во шолја жешка вода додадете мешавина од 1 мала лажичка цимет во прав и 2 големи лажици мед. Истражувањата покажуваат дека за само еден месец исчезнуваат болките и кај хроничниот артритис. - лек за намалување на холестеролот : ...
сите 2 | | | веќе видена

Дали има нешто поубаво од вкусот на чоколада и ванила? За сите оние што го обожуваат овој микс на вкусови го предлагаме атрактивниот колач „Зебра“ кој не само што интересно изгледа, туку и се топи во уста. Потребни состојки: - 4 јајца - 1 шолја шеќер - 200 гр. путер ( на собна температура) - 1 шолја млеко - 3 шолји брашно - 1 кафена лажичка екстракт од ванила - 2 кафени лажички прашок за печиво - ¼ кафена лажичка сол ***За чоколадната смеса: - 3 кафени чажички какао - ¼ шолја млеко - 1 лажица шеќер Подготовка: Намрсете ја хартијата за печење што сте ја подготвиле за округло тавче од 24см. Вклучете ја рерната да се загрее на 180 Целзиусови степени Во поголем сад измешајте ги брашното, солта и прашокот за печиво. Во во друг сад измешајте го какаото со ¼ шолја млеко и 1 лажица шеќер. Со миксер изматете го путерот со 1 шолја шеќер, па ставете ги јајцата. Продолжете да ја мематите смесата и додадете го екстрактот од ванила. Додека матите со миксерот постепено додавајте ги млекото и мешавината од брашно сол и ...
сите 3 | | | веќе видена

Во светот најчесто се среќаваат мажи со кафени очи, помалубројни се оние со сини, а најретко има мажи со зелени очи. Така вели статистиката. Но, постојат тврдења дека врз основа на бојата на очите, може да се процени каков е мажот. - Мажите со кафени очи се решителни, полни со самодоверба, отворени, но воедно и нежни. - Оние со светло сини очи се помалку агресивни од другите, но се вбројуваат меѓу мажите со најмало самопочитување. - Ако мажот има темно сини очи бидете сигурни дека е страстен во се. - Зелените очи изгледаат мистериозно. Мажите со оваа боја на очи се спонтани, креативни, во животот лесно се одушевуваат на се. Тие се оние кои ги препорачуваат како вистински избор – мажи со најсилно либидо. - Од комбинацијата на основните бои, најинтересна се смета бојата на медот затоа што, во зависност од светлината и расположението, некогаш се зелени, а некогаш се кафени. Мажите со очи во боја на мед се забавни, спонтани, немирни, отворени.
| | веќе видена

Зеолитот е минерал што настанал со мешање на вулканската лава со подземните алкални води. Кристалите содржат натриум, калциум, калиум и магнезиум кои се од огромно значење за зачувување на здравјето на организмот. Благодарејќи на неговата извонредна способност за апсорпција на отровите, зеолитот денес се смета за најсилен познат детоксикатор, а како помошно средство во медицината почна да се користи во 1970-ите. За време на катастрофата во Чернобил се употребувал за спречување на контаминацијата на водата со радиоактивни материи. Во организмот ги врзува позитивно набиените частички на отровите во својата решеткаста структура. Истражувањата покажале 100% ефективност во чистењето на организмот од органските хемиски токсини, пред се од олово, жива, никел и хром. Зеолитот го чисти телото од: -радиактивни материи -канцерогени материи -афлатоксини -хербициди -пестициди -габички -алкохол -никотин Терапијата со зеолит помага при лечење на следниве болести: -дијабетес -вирусни инфекции -висок крвен притисок ...
сите 2 | | | веќе видена

Една од најубавите жени на светот, Шерил Кол одбра со рози да го украси својот задник, но според фотографијата, и голем дел од долниот дел на грбот. На мајсторот на тетоважите Нико Хуртадо му требале 15 часа да го направи своето дело. „Беше многу болно искуство“ – изјави пејачката за својата 10-та тетоважа.
сите 11 | | | веќе видена

Препораката да не се јаде по 19.00 часот не значи дека треба да си легнете гладни. Некои продукти може да ги јадете без никакви последици по вашата линија. -Овесна каша Порција овесна каша со млеко е добар избор за оброк пред спиење. Докажано е дека јаглехидратите ослободуваат серотонин кој делува смирувачки на мозокот. -Сок од цреши Истражувањата од 2011 година покажаа дека две чаши сок од цреши (наутро и навечер) го зголемуваат нивото на мелатонинот кој придонесува за квалитетен сон. -Топло млеко Стар и докажан рецепт за добар сон е чаша топло млеко. Така се вели. Сепак, освен што поттикнува ослободувањето на триптофан, посилен е психолошкиот ефект што потекнува од добро познатата изрека. -Јаткасто овошје Бадемите, оревите и кикириките се богати со магнезиум, па имаат смирувачко дејство и го подобруваат квалитетот на сонот. Сепак, внимателно со нив, не претерувајте!
сите 2 | | | веќе видена

Улиците во Сринагар, Кашмир деновиве биле преполни со „пурпурни фонтани“ – но, не во чест на некој фестивал, јавува „Дејли Мејл“. Индиската полиција употребила водени топови исполнети со пурпурна течност за да растера демонстрантите, главно државни службеници кои барале подобрување на правата на вработените. Иако од страна гледано, изгледа спектакуларно, виолетовата боја во водените топови била ставена со цел полесно да се идентификуваат и да се уапсат демонстрантите.
| | веќе видена

Овој неверојатно лесен колач во комбинација со различни овошја, слатки преливи или сладолед е извонредна посластица, па затоа е наречен ангелски . Состојки: 160 гр. шеќер во прав 120 гр. брашно 25 гр. скроб 12 белки 1 лажичка сок од лимон Подготовка: Во сад ставете го брашното, скробот, половина од шеќерот во прав и добро промешајте Во сад за матење ставете ги белките, сокот од лимон и добро матете со миксер. Кога ќе почне да се пенат белките, почнете да додавате од преостанатиот шеќер во прав. Потоа изматените белки измешајте ги во садот со брашното. Нежно мешајте се додека не добиете фина смеса. Претурете ја смесата во сад обложен со хартија за печење. Печете 30-ина минути во рерна загреана на 175 целзиусови степени. Испечениот колач оставете го да се олади. Во летните денови се препорачува да се служи со овошје, сладолед или сладок прелив.
сите 3 | | | веќе видена

По раѓањето на третото дете, Британи Гибонс не само што не била задоволна од својот изглед, туку поради тоа целосно ја изгубила својата самодоверба. За да се извлече од состојбата, се решила на интересна и динамична терапија – секојдневен секс во текот на цела година. Британи изјави дека поради уништената самодоверба и лошиот изглед, сопругот со години не ја имал видено гола, дека била „грозна во сексот“ и постојано барала изговори за да се извлече од брачните обврски. „Секојдневниот секс во текот на целата година за мене значеше елиминирање на негативниот став што го имав спрема моето голо тело. Сексот веќе не ми беше обврска, туку пријатно исчекување“ – појасни Британи во изјавата за „Дејли Мејл“.
сите 9 | | | веќе видена

Со незначителна промена на некои животни навики можете поторно да живеете како некогаш – без болки во грбот. Чај од ѓумбир: Кога станува збор за елиминирање на болките во кој било дел од телото - чајот од ѓумбир е волшебната лековита напивка. Се подготвува едноставно: исечете го на парчиња свежиот ѓумбир и потоа ставете ги во врела вода. Пробајте и уверете се – чајот не само што ќе ви исчезне болката, туку и ќе ви се освежи целиот организам. Природни зачини: Не посегнувајте веднаш по таблети – постојат природни лекови кои се поефикасни! Куркумата е позната по своето делување против воспалителните процеси во организмот и по своите антиоксидативни својства. Променете го начинот на исхрана: Исфрлете ги од секојдневието, или намалете ја консумацијата на алкохол, млечни производи, кофеин, шеќер и масна храна. Јадете повеќе житарици со цели зрна, овошје и зеленчук, зголемете го внесот на омега 3 масните киселини и набргу ќе почувствувате благопријатни промени. Пијте доволно течности: Не дозволувајте да дехидрира ...
сите 7 | | | веќе видена

Доколку се придржувате кон следниве препораки за комбинирање на храната за кратко време ќе стигнете до саканата цел. -Брокулата и доматите се ефикасни во борбата против ракот : Една и пол чаша брокули и две и пол чаши свежи домати (или пире од домати) имаат чудотворна моќ во борбата против ракот. Научниците откриле дека со комбинирање на брокула и домати во исхраната неколкукратно се зголемува заштитата на организмот и се намалува растот и развојот на канцерогените тумори на простатата . -Комбинацијата од зелен чај и лимон го намалува ризикот од инфаркт благодарејќи на изобилството катехиними и моќни оксиданси. Истражувањата покажаа дека кога се додава лимон во зелениот чај, апсорпцијата на катехинимот се зголемува од 20 на 80%. По желба, на веќе сварениот зелен чај, може да додадете еден цеден лимон, портокал лимета или грејпфрут, затоа што витаминот Ц е одговорен за апсорпција на катехинот. -Ако сакате да ја зацврстите кожата комбинирајте јајца со манго . Јајцата во себе ги содржат аминокиселините што ...
сите 10 | | | веќе видена

На 6 септември НАСА ќе испрати летало кое треба да ги испитува тајните на прашината и ретката атмосфера на Месечината. Се планира ноќното лансирање на леталото ( Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer ) да биде спектакуларно, а се очекува да го следат десетици милиони Американци. Иако земјиниот природен сателит нам ни изгледа сјаен, реално неговата површина е многу темна. Тоа се должи на прашината со која е прекриен, а која е абразивна и неверојатно леплива. Бидејќи на Месечината речиси и нема атмосфера, неа постојано ја бомбардираат метеорити со разллична големина кои ги ситнат месечевите карпи во фина прашина која не само што се лепи за се, туку може и да продре низ најцврстата ткаенина, позната како кевлар. Посебно внимание ќе се посвети и на истражувањето на мистериозната појава на самракот и зората, односно сјајот на Сонцето над хоризонтот на Месечината – појава што ја скицираа астронаутите на мисијата Аполо 17. Научниците засега не можат да објаснат од каде доаѓа овој сјај карактеристичен за ...
сите 5 | | | веќе видена

Во стилот на американските тајни служби, сега секој ќе може да го следи својот партнер со помош на апликација на паметен телефон. Со апликацијата „Растреадор де Наморадо“ која ја рекламираат како „приватен детектив во џебот на вашиот партнер“ ќе можете да го следите движењето на вашиот партнер, па дури и да ги примате пораките кои партнерот ги испраќа од својот телефон. Возможна е и опција со која може тајно да се прислушкуваат разговорите. Откако се појави во Бразил, беше симната повеќе од 50 илјади пати. „Гугл“ ја тргна од својата понуда затоа што многумина тврдат дека дава широки можности за злоупотреба. Компанијата се оградува од одговорноста и вели дека станува збор за апликација која би требало да се користи единствено за забава, зашто при инсталацијата е неопходна дозвола од партнерот. Апликацијата е бесплатна, а за 2 долари иконата може да стане невидлива на мобилниот на партнерот.
сите 5 | | | веќе видена

Во последниве години се раширија гласини за непожелните ефекти на млечните производи врз здравјето на луѓето. Како главна причина против нивната консумација се наведува фактот што овие производи содржат многу масти, па кај лицата што ги јадат во поголеми количини, не само што повеќе се дебелат, туку имаат и зголемен ризик од кардиоваскуларни заболувања. Сепак, дали е навистина здраво во целост да се отстранат млечните производи од исхраната? Постојат неколку главни причини кои ќе ве натераат добро да размислите пред да решите да внесете радикални промени во исхраната. Млечните производи се полни со нутритиенти неопходни за одржување на здравјето на коските. Овој процес е долготраен и се јавуваат причинско-последични релации зависно од начинот на исхрана во разни периоди од животот. Млекото и преработките од него ја одржуваат стабилноста на состојбата на коскената маса, посебно кај повозрасните лица. Точно е дека калциум може да внесете и преку други производи, но имајте предвид дека за да го замените ...
| | веќе видена

„Ворнер Брос “ соопшти дека веќе е донесена одлука за актерот кој ќе го толкува ликот на Бетмен во филмското продолжение за Супермен во кое треба да се соочат двата култни лика. По подолго размислување, одлуката „паднала“ на Бен Афлек поради неговите извонредни актерски способности и големата популарност. Филмот ќе се реализира во 2015-ата , а режијата му е доверена на Зак Снајдер.
сите 33 | | | веќе видена

Кандидата е габичка која може да предизвика сериозни здравствени нарушувања во организмот. Се јавува често, но знае да биде тешка за искоренување. Овој лек, кој можете сами едноставно да го подготвите дома, е мошне ефикасен во борбата против кандидијаза. Потребни состојки: 1 чаша јогурт 2 чешниња лук 1 морков ½ лажичка свеж ѓумбир ½ лажичка цимет Подготовка: Изрендајте ги морковот, лукот и ѓумбирот и додадете го во јогуртот. На сместата додате го циметот и оставете малку да отстои. Се препорачува да се консумира еднаш дневно.
сите 2 | | | веќе видена

next