Додека шетал на плажата во Тофин, Стив Турбер во песокот нашол шише со порака стара 107 години, јавува „Глобал њус“. Шишето било се уште добро затворено и неоштететно, а пораката во него јасно се гледала преку стаклото. Турбер не го скршил шишето, но низ стаклото прочитал дека пораката била напишана на 29 декември 1906 година од извесен Ерл Вилард, со адреса во Белингем. На местото каде што некогаш живеел Вилард, денес се наоѓа Музеј на железницата. Наоѓачот Стив Турбер не сака да го отвори шишето, иако би можело да биде најстаро на светот, затоа што досега најстарата порака што беше најдена во шише датира од 1914 година.
сите 8 | | | веќе видена

Најновата фотографија со која Парис Хилтон на својот инстаграм ги почести своите обожаватели е дел од едиторијалот за промоција на нејзината нова песна: во садо-мазо костим е сликана со фотографот Тери Ричардсон. Судејќи според костимот, од Парис треба да очекуваме нов бран изненадувања – ако не музички, барем нешто интересни за гледање, тоа и е јака страна.
сите 3 | | | веќе видена

Ова музичко училиште кое се наоѓа во Хуаинан, Кина, го нарекуваат и „Куќата на пијаното“. Во внатрешноста на виолината се наоѓаат скали кои водат кон училниците во во крилата во форма на пијана.
| | веќе видена

Во чест на филмот „Ѕвездени патеки: Во темнината“ беше организирано најголемото „телепортирање“ во живо. Во изведување на трикот учествуваше и илузионистот Скот Пенроуз, а голем број од насобраните луѓе поверуваа во илузијата – погледнете добро, можеби вам ќе ви биде полесно да го воочите трикот: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=f4RbF2tjTt0
| | веќе видена

Американката Џенис Кеиханаикукауакахихулихеекахаунаеле конечно ќе добие лична карта. Таа успеа да ги убеди властите на Хаваи да го променат форматот на личните карти, па така во документот ќе може да и биде испишано целото презиме кое е составено од 35 букви. Иако нејзиното миминско презиме е Ворт, таа инсистираше да го задржи презимето на нејзиниот покоен сопруг. „Ја обожувам полонезиската култура на која се прилагодив по мажачката“ – изјави таа во медиумите кои го изнесоа нејзиниот долгогодишен проблем – поради недоволен простор на нејзиниот документ за идентификација и било изоставено името, а презимето и било скратено за една буква. Властите донесоа одлука да се воведат документи со место од 40 букви за запишување на името и презимето на граѓаните.
сите 21 | | | веќе видена

Против Кание Вест е поднесена кривична пријава за обид за кражба и напад врз фоторепортерот што на 19 јули годинава се случи на аеродромот во Лос Анџелес. Доколку се случи чудо и не биде ослободен од обвинението, раперот би можел да добие затворска казна во времетраење од една година. Во јули годинава побеснетиот Кание Вест го нападна фоторепортерот кој се осмели да му се обрати, се обиде да му го одземе фотографскиот апарат, при што папарацото падна на земја. Адвокатот на тужителот вели во овој настан неговиот клиент претрпел „сериозни“ повреди. Судењето е закажано за 10 идниот месец. Погледнете го нападот на линкот: http://www.youtube.com/watch?v=dQj-OzdTbpw
сите 4 | | | веќе видена

По социјалните мрежи експресно се шири и собира одлични критики рекламата на тајландската компнија за телекомуникации „ True “. За виде клипот насловен „Давање“ некои светски портали пишуваат дека и покрај огромите пари што се вртат во Холивуд, ниедна нивна продукција веќе подолго време не успева да направи толку добро остварување, како што го направија тајландските филмаџии во само 3 минути. Темата во филмот „Давање“ се познава во мудрата изрека: доброто со добро се враќа, но видео сторијата за животот на човекот кој е награден за добрите дела што ги правел и за кои никогаш не очекувал награда, никого не остава без солзи. Погледнете го краткиот филм кој му одржа лекција на светот: http://www.youtube.com/watch?v=7s22HX18wDY
сите 13 | | | веќе видена

На изложбата во Франкфурт, Ферари гордо го покажа својот модел „ Speciale 458 “ кој чини 238.000 евра или само 40.000 евра повеќе од „обичната“ 458-ица. Автомобилот има мотор 4.5 V8 кој има 605 коњски сили при 9.000 вртежи. Со однос на силата и волуменот од 135 КЅ на литар овој модел го држи рекордот меѓу атмосферските мотори кај патничките возила. Системот Sistem Side Slip Angle Control (SSC) го анализира аголот на лизгање и ја оптимизира испораката на вртежниот момент. За дизајнот Ферари соработуваше со „Пининфарина“, а главно станува збор за аеродинамини доработки, како што е задниот стабилизатор на вовлекување. Опремен е со гуми „ Michelin Pilot Sport Cup 2 “ кои ги подобруваат перформансите и обезбедуваат максимална сигурност на дожд. Уживајте во совршената убавина на Ferrari 458 Speciale преку линкот: http://www.youtube.com/watch?v=eUEcWmIw4SE
сите 2 | | | веќе видена

Скриените камери знаат да бидат безмилосни во поигрувањето со луѓето, но вчерашната „шега“ можеше некој со живот да ја плати. Лажниот Џејсон од хоророт „Петок 13“ со моторна пила ги „напаѓаше“ луѓето на кои наидуваше. Скриената камера погледнете ја на линкот: http://www.youtube.com/watch?v=xYSa8gRvxCg
сите 2 | | | веќе видена

ОВЕН Не дозволувајте поединци да ја искористуваат вашата добрина. Оградете се од нив и спокојно извршувајте ги работите. Иако Марс ви го заштитува здравјето и ви дава енергија, денеска ќе мочувствувате мали здравствени тегоби што повеќе ќе бидат знаци на замор. Во љубовта минатото се менува со сегашноста – бившиот партнер ќе ви донесе немир. БИК Не дозволувајте никој и ништо да ви го распие уживањето во денешниот ден. Ако сте планирале патување или прошетка – направете го тоа. Активната комуникација со пријателите ќе донесе нови познанствам што ќе им бидат добредојдени на оние што се пред раскинување или посакуват нова врска. Вашата самодоверба никој нема да може да ја урне. БЛИЗНАЦИ Стремите кон односи и врски кои се се ’ , само не просечни, па затоа би можела да ве заинтересира личност со големо животно искуство. Но, ако се надевате на љубовна врска со ова лице, првин распрашајте се дале е слободно. Односот со децата ќе бара од вас големо трпение, ќе разговарате на чувствителни теми, а водедно ќе ги ...
сите 7 | | | веќе видена

Фотографот Карл Ву со својот велосипед буквално ја легнал на земја актерката Никол Кидман кога таа се враќала од ревијата на својот омилен дизајнер Келвин Клајн. Кидман доживеала голема траума од ударот, па биле повикани полиција и екипа на Брза помош. Фотографот кој ја предизвикал несреќата, со својот велосипед брзал да стигне навреме и да ја слика актерката. Кидман планира да поднесе тужба против Карл Ву.
сите 7 | | | веќе видена

Дејв Хакенс смета дека е неисплатливо да се купуваат фабрички составени телефони кои во целост се фрлаат кога ќе застарат или расипат. Овој холандски дизајнер смета дека иднината е во фоунблоковите – телефонски делови кои лесно може секој да ги составува како лего коцки. „Секогаш кога ќе купам нов мобилен, со стариот апарат фрлам многу добри делови, звучници, микрофони, дисплеи и слично, само затоа што некој друг дел е застарен или расипан“ – ја објаснува Хакенс инспирацијата за своето дизајнерско решение. По потреба деловите на дизајнираниот смарт телефон на Дејв ќе може да се заменуваат – на пример, ако сакате да имате мобилен со подобра камера, ќе ја замените само „коцката“ со камерата. Подетално на линкот: http://www.youtube.com/watch?v=oDAw7vW7H0c
сите 3 | | | веќе видена

Пицерија во Илинојс, САД, смислила оригинален начин за да ги привлече девојките да јадат пица без да треба многу да се потрошат. Оние кои сакаат да јадат италијански специјалитет, освен со пари, имаат опција да го платат својот оброк со покажување на градите. Ако сте во близина на пицеријата, ви се јаде, а немате доволно пари, можете едноставно да ги покажете градите и добивате гратис пица! Затоа што трезните девојки поретко се осудуваат на ваква постапка, во пицеријата има највеќе промет во вечерните смени за време на викенд. Во рекламата за пицеријата никаде не пишува дали има специјална понуда и за купувачите од машки пол.
| | веќе видена

Полициските службеници веќе нема да бидат вклучени во обезбедувањето на домашните натпревари на бундеслигашот Шалке, соопшти во четвртокот министерот за внатрешни работи на покраината Северна Рајна-Вестфалија. Одлуката која ја шокираше германската јавност, министерот Ралф Јагер ја донесе по низата критики кои клубот од Гелзенкирхен ги упати на сметка на полицијата, по неодамнешниот дуел против грчки ПАОК во квалификациите за Лигата на шампионите. Полицијата тогаш насилно влета на трибините со цел да го заплени македонското знаме кое домашните навивачи го развиорија на трибините. Приврзаниците на Шалке не го прифатија таквиот потег на полицијата којашто во акцијата употреби солзавец за да ја испразни целата трибина. Од клубот акцијата ја окарактеризираа како непримерна и побараа објаснување. Но, наместо објаснување, во четвртокот стигна неочекувана и шокантна одлука. Шалке од сега ќе мора да се потпре на приватните обезбедувања што значително ќе го отежни организирањето на натпреварите.
сите 6 | | | веќе видена

Мани-прстен или “прстен на ноктот” е најжешкиот моден тренд што вртоглаво го освојува светот. Стилистите не можат да постигнат да ги изработат дизајните на прстените што на себе имаат продолжен вештачки нокт. Најчесто ги има во златни и сребрени варијанти, а можат да бидат и разнобојни со интересни “тату” решенија. Стилистите препорачуваат да се носат на сите прсти зашто тогаш ефектот е гламурозен. За популарноста на овој тренд е заслужна Бијонсе која го носеше овој моден детаљ на во спотот “ Sweet Dreams ”.
сите 5 | | | веќе видена

Легедарниот стрип јунак Ентмен по речиси 50 години ќе оживее на големото платно. Во центарот на филмската сторија е научникот Ханк Пим чие животно дело е откриениот серум со кој се смалува колку мравка, а неговите авантури ќе ги режира Едгар Рајт. “Ентмен” треба да се појави во кино салите во 2015 година, речиси истовремено со премиерата на спектаклот на суперхероите “Бетмен против Спајдермен”.
сите 3 | | | веќе видена

Познато е дека ара папагалите се големи паметни и зборливи птици, но овој папагал ги надминува сите познати граници! Знае кога и како да ги замолчи луѓето околу неа, посебно оние непристојните. Погледнете на линкот: http://www.youtube.com/watch?v=-f3Wxn75smM
сите 4 | | | веќе видена

ОВЕН Книги или предавања за духовни работи ќе ве инспирираат подлабоко да ја истражувате темата или дури и да почнете со пишување. Контакт со пријател или колега со слични интереси може да доведе до интересни теми за разговор, а вие да согледате нови аспекти како поефиксно да ги постигнете своите цели. Минувате низ период кој ќе ви покаже како да напредувате на материјално, духовно и интелектуално ниво. Во љубовта стерастргнати меѓу емоциите и разумот БИК Новиот и претходно непризнат талент за работа во социјалната, хуманитарната или духовната сфера може да дојде во преден план и да ве наведе посериозно да размислувате за деловни промени во овие насоки. Ако имате сериозни намери за вакви промени, подобро е тоа да го направите сега, затоа што секое одложување ќе ги отежне работите. Доколку сте во врска ќе ве измачува љубомората на партнерот, а ако сте слободни ќе ви се додворува некое лице кое не го познавате добро. БЛИЗНАЦИ Зголемената интуиција може да не потикне да почнете нов креативен проект. Ќе бидте ...
сите 7 | | | веќе видена

next