Популарниот бенд „Дубиоза колектив“ на својот фејсбук профил синоќа го објави новото видео за песната „Криво е морето 2“ што се наоѓа на нивнот албум „Апсурдистан“. Видео спотот е снимен во Нова Каледонија во декември минатата година.
сите 5 | | | веќе видена

ОВЕН Љубов: Ќе ја истакнете во прв план својата страст, а тоа нема да помине незабележано.Лав или Стрелец? Одлуката нека ја донесе вашето срце! Работа: Вешто ќе „извлекувате“ пари од туѓите паричници. Вашата финансиска (виша) математикабитно се разликува од математиките на другите. Здравје: Распоредот на планетите не потенцира нови здравствени проблеми. Ретките „испити на вашите нерви“ нема ни да ги забележите. БИК Љубов: Во живот ви влегува нова личност. При посетата во вашиот дом, најблиските ќе помислат дека токму со ова лице еден ден ќе бидете во брачна врска. Работа: Добрите односи со претпоставените се вашата најголема заштита. Здравје: Стабилната состојба зачувајте ја со витамини. БЛИЗНАЦИ Љубов: Премногу сте слободољубиви. Вашиот ментален екстремизам ќе еруптира. Ако сте во врска со Овен, можно е некој од вас да отпатува некаде. Работа: Во кариерата сте на врвот од славата, но истовремено се уништувате од работа. Прескапо ја плаќате цената на вашите мегаломански амбиции. Здравје: Ќе објавите дека се ...
сите 9 | | | веќе видена

Заблагодарувајќи се за наградата „Еми“ во категоријата за најдобар актер во мини серија или филм, што ја доби за улогата во филмот „Зад канделабрите“, Мајкл Даглас замоли да му дозволат да си го види синот кој е во затворска самица. „Дозволете ми да го видам“ – апелираше славниот актер на крајот од говорот. Синот на Даглас, Камерон заврши во затвор во 2010 година поради продавање метамфетамини и кокаин. Во април му е дуплирана петгодишната затворска казна поради прекршување на затворските правила. Во почетокот на годинава неговиот тест за наркотици беше позитивен, поради што заврши во самица и доби двегодишна забрана за примање посети.
сите 3 | | | веќе видена

На интересен и забавен начин, популарниот канал AsapSCIENCE го објави краткиот клип во кој е прикажан проектот на биолозите Мичел Мофит и грегори Браун, а дава одговор на прашањето: „Што ќе се случи со нашиот организам ако престанеме да спиеме?“ Познато е дека ако премногу спиеме може да се појават кардиоваскуларни болести и дијабетес, но ако не спиеме доволно, освен кардиоваскуларни заболувања, се јавуваат и депресија и оштетување на мозокот. Од друга страна, ако воопшто не заспиеме, во почетокот ќе имаме повеќе енергија, што навидум изгледа примамливо, но организмот полека ќе почне полека да ги исклучува деловите од мозокот одговорни за планирање и донесување одлуки. Откако ќе не совлада исцрпеноста, се ќе тргне надолу. Дали неспиењето може да не убие – погледнете во краткото три минутно видео:
сите 5 | | | веќе видена

Mилијардерот Џорџ Сорос на 83 години реши да се ожени по трет пат. Неговата избраничка е Тамико Болтон, 42-годишна советничка за образование. Се венчале во саботата навечер на неговиот имот во Њујорк, во присуство на најблиските роднини и пријатели.
сите 6 | | | веќе видена

Јавноста во Тајланд во последниве денови е преокупирана со потрагата по мистериозната стјуардеса која спасила 13 животи во авионската несреќа што се случила на 15-ти овој месец во Банког. Комисијата на Националната управа на аеродромот ги истражува околностите поради кои тешко слетал патничкиот авион на „Таи Еарвејс“, несреќа во која поради паниката биле повредени само 13 патници и тоа благодарение на присебноста на „духот стјуардеса“. Сведоците тврдат дека редот при евакуацијата го воспоставила стјуардеса облечена во народна носија. Меѓутоа, по настанот никој не ја видел стјуардеса што идентично ја опишале повеќе патници. Интересно е и тоа што сите стјуардеси на летот биле облечени во класични униформи на авиокомпанијата и ниедна од нив не ја познавала опишаната колешка. По настанот, експресно се произнесоа и „експертите за натприродни појави“ кои тврдат дека „ангелот чувар“ е стјуардесата на „Таи Еарвејс“ што погинала во авионската несреќа во 1998 година.
сите 5 | | | веќе видена

Причините за појава на синуситис, односно воспаление на слузницата на синусите, можат да бидат од различна природа, а најчесто се јавувакако автоимуно заболување и поради бактериска, вирусна или габична инфекција. По правило се лечи со антибиотска терапија, но доколку пречесто се практикува, организмот може да стане отпорен на тие антибиотици. Во природата постојат билки кои ефикасно можат да помогнат во ублажувањето на воспалението на синусите, но воедно и да го намалат ризикот од повторна појава. Портокал Портокалот е одличен извор на Ц витамин, кој ја ублажува затнатоста на носот и помага во прочистувањето на синусите. Исто така, мирисот на портокалот помага во чистењето на синусите. Истражувањата покажале дека ако секојдневно се јадат портокали, значително се намалува ризикот од синуситис. Лук Лукот има одлични антибактериски и антимикотични својства, така што ефикасно го смирува воспалението на синусите предизвикано од бактерии или габи. Ефикасното антибиотско дејство се должи на алицинот, состојката ...
сите 3 | | | веќе видена

Таблицата на множење до 10 сите ја знаеме напамет, но кога треба да се помножат поголеми броеви најчесто посегнуваме по дигитрон. Јапонците смислиле многу едноставен и прегледен начин на множење - со едноставно цртање на линии и собирање на нивните прсеци со сигурност се добива точен резултат. Совладајте го јапонскиот систем на множење со помош на линии:
сите 10 | | | веќе видена

Со црвениот фустан од чипка, креација на Вера Ванг, актерката Софија Вергара ги ма ѓепса сите. Фустанот со длабоко деколте ја истакна до перфекција нејзината совршена фигура. Иако не ја доби наградата за најдобра споредна улога , со својата појава 41-годишната Софија го собра целокупното внимание. Комплимени за прекрасните фустани добија и Џули Боуен, Кери Вашингтон, Клер Денс, Зои Дишанел, Џенуари Џонс кои беа многу елегантни во пастелните и нежни тонови. Хајди Клум блесна во фустанот во боја на вино,а Кристина Хендрикс ја нагласи својата фигура со црниот тесен фустан.
сите 17 | | | веќе видена

ОВЕН Љубов: Идеално време за подобрување на социјалниот живот. Се уште не сте подготвени за сериозна врска, но работите нскоро ќе се променат. Работа: Се што сакате да остварите мора сами да го направите. Единствено така ќе успеете да ја вратите вербата во себе. Не е се така црно како што ви се чини. Здравје: Ако решите да се лекувате кај некој исцелител, размислете добро, за да не ви се влоши ситуацијата по неколку сеанси. БИК Љубов: Ако сте осамени, не очејувајте – ве очекува познанство со личност што ќе ви се допадне. Постои огромна веројатност пријателството да се развие во љубовна врска. Работа: Се уште трае периодот на финансиски добивки. Здравје: Влошените семејни односи негативно влијаат врз вашето здравје. Потребно ви е заедништво за да се вратите во нормална состојба. БЛИЗНАЦИ Љубов: Стремите кон авантури од секаков тип. Неверни сте спрема самите себе си и имате проблеми со вредносните критериуми. Претставувате идеална тема за озборување. Работа: Ви се случува се и сешто, работите целосно ви се ...
сите 5 | | | веќе видена

Џенифер Флаврс, која 12 години му беше љубовница на поранешниот американски претседател Бил Клинтон, за „Дејли мејл“ ја открила најголемата тајна на Клинтонови – Хилари била бисексуалка! Наводно, во една прилика Бил и открил дека бил свесен оти неговата жена е бисексуалка, пренесува „Кафе дел Монтенегро“. Рекол дека не му било грижа за тоа што Хилари имала повеќе орален секс со жени од него, тврдeла Флаврс. Некогашната новинарка Џенифер се прослави единствено како долгогодишна љубовница на Бил Клинтон. Денес таа работи во едно кабаре и има само една голема желба – да седне и да поразговара со Бил. Во интервјуто за „Дејли мејл“ изјавила дека и е жал што ја одбила неговата молба за разговор од пред 8 години. „Имаме некои нерешени проблеми. Бил беше љубовта на мојот живот, а преку некои работи не се поминува туку-така. Да не беше политиката се уште ќе бевме заедно. Во почетокот бевме јас, Хилари и Бил. Потоа дојде Челзи и се стана премногу ризично“ – ја пренесува „Кафе дел Монтенегро“ изјавата на Флаврс. ...
сите 19 | | | веќе видена

Светлана Цеца Ражњатовиќ ќе мора да носи холтер за лекарите да можат да утврдат дали таа има сериозни проблеми со кардиоваскуларниот систем. Во четвртокот таа била итно пренесена во Клиничкиот Центар во Белград каде била прегледувана на клиниката за Кардиологија. Српски Курир дознава дека во четвртокот навечер била примена во болница со аритмија и била исцрпена и изнемоштена. По деталните прегледи лекарите установиле дека постои сомнеж за срцеви тегоби. Холтерот ќе мора да го носи заради утврдување на причината за тегобите. На Цеца и било препорачано да го намали темпото и никако да не се изложува на стрес и дека тоа е пресудниот фактор кој влијае на покачување на крвниот притисок и влошување на ситуацијата. Нејзиниот зет Предраг Оцокољиќ за српски Курир наведува дека таа не се чувствувала најдобро претходните неколку денови, а во четвртокот не можела воопшто да стои и имала силна аритмија Се надеваме дека докторите ќе си ја завршат работата и Цеца ќе биде добро
сите 4 | | | веќе видена

Тамара е од Нови Сад и по повод четиргодишната врска, смислила оригинален начин како тоа да му каже на момчето. Таа стапила во контакт со луѓе од разни земји и ги замолила да се сликаат со текст Саша, Тамара те сака. Едно на кирилица, а едно на мајчиниот јазик од каде што се сликаат. Пораките ги праќала преку фејсбук на страницата " Global friends and culture of the world " Воглавно им испраќав приватни пораки во кои им кажував што сакам да сторам, постирав и порака на ѕидот каде што има многу фанови. Воопшто не се надевав на ваков одзив вели Тамара, која добила преку 250 фотографии од 70 различни земји. Еве како изгледало тоа Извор: www.vobelo.com
| | веќе видена

Едно од најубиствените огнени оружја на сите времиња, ненадминливиот АК-47 е всушност популарната автоматска пушка Калашников. Дизајнирана од рускиот офицер Михаил Калашников кон крајот на втората светска војна, произведена е и ставена во официјална употреба во руската армија во 1949 година. Пушката се користи и денес не само од руската армија, туку и од многу други. Еден руски изработувач на оружје го направи најмалиот Калашников на светот Погледнете го видеото
сите 2 | | | веќе видена

Дека е навистина добар новиот LGIPS монитор покажува и новата креативна тв реклама снимена во лифт со скриени камери. LG навистина успеја да произведе многу квалитетни монитори кои даваат вистински бои, така што не можете да процените дали е тоа слика или е приказ кој го гледате во реалноста. Тимот на LG го тестираше новиот монитор во лифт и направи видео кое е толку вистинито, што дури е и застрашувачко Ова не сакате да ви се случи во лифт, погледнете го видеото – скриена камера
сите 2 | | | веќе видена

Кога и да ги видиме, на телевизија или на фотографии во списанијата, овие ВИП дами изгледаат беспрекорно. Дали нивната совршена става е дело на фотошоп вештините на графичките дизајнери или внимателно одбраните модели на стилистите, проценете сами откако ќе видите колку килограми навистина имаат или колку пријавиле дека наводно имаат. Некои од нив изгледат приближно содветно на пријавената килажа, но дел од нив или додаваат или кријат по неколку килограми. БИЈОНСЕ Висока е 170 сантиметри, а како што изјавила, една година по породувањето има 59 килограми. МИЛА КУНИС За време на снимањето на филмот„Црниот лебед“ тежела одвај 43 кг. Затоа што морала да ослабне 9 килограми. Висока е 157,7 сантиметри и денес тежи 52 килограми. КЛО КАРДАШИЈАН Висока е 175 сантиметри, а тежината и варира од 74 – 77 килограми. АДЕЛ Британската пејачка нема комплекс – висока е 175 сантиметри и има 89 килограми. РИЈАНА Изјавува дека е презадоволна од своите облини – висока е 172,5 сантиметри, а тежи 62 килограми. ЛЕДИ ГАГА Минатата ...
сите 4 | | | веќе видена

По провокативниот настап на MTV , на музичкиот фестивал iHeartRadio , младата пејачка се појави во скандалозно секси издание – мрежест „фустан“ кој повеќе открива отколку што сокрива, со истакнати необични црни кругови на нејзините гради и кратки гаќички.
сите 17 | | | веќе видена

next