Северина на Фејсбук ја објави фотографијата со која го најавува својот нов синг „Робинката не љуби како дама“. Севе позира облечена како Хурем Султан од „Величествениот“. „На колена ти паѓам без срам. Наскоро очекувајте нова песна ... во наредните денови ќе го откријам и денот на промоцијата“ – запиша Северина под фотографијата.
сите 8 | | | веќе видена

На својот Инстаграм профил Ријана деновиве ги објавува фотографиите од снимањето на спотот за песната „ Pour It Up “. Дел од нејзините фанови сметаат дека секогаш е неодоливо убава и секси, додека другите тврдат дека сега ги поминала сите граници и дека спотот најверојатно ќе биде забранет или цензуриран. Проценете сами дали ги помина сите граници!
сите 25 | | | веќе видена

Тротинет-количка за бебе Со едноставен потег од навидум обичната количка за бебе се извчекува платформа која функционира како тротинет. Количката, која смее да се вози до 15 километри на час, е опремена со специјален хидрауличен систем за кочење. Се препорачува во неа да се возат деца постари од 1,5 година. Овој изум ја освои третата награда на интернационалниот натпревар за дизајн на велосипеди во Тајван. Пинг понг врата Изумот на Тобијас Франзел штеди простор и овозможува домашна рекреација. По изиграната партија пинг понг, вратата се склопува. Ѕвонче – клавир Кинескиот дизајнер Лил Џијани креативно го редизајнира класичното ѕвонче на врата – сега додека гостите чекаат да им се отвори вратата, можат да „компонираат“ сопствена музика. Помагало за среќна насмевка Ова помагало е јапонски изум и се користи кога сакате да имате совршено среќна насмевка на лицето. Во рекламата за производот е наведено дека ги „зајакнува мускулите на устата и на вилицата, а ако се користи по 5 минути дневно се подобрува изгледот ...
| | веќе видена

Дерек Нанс од Лексингтон, Кентаки, во последните 5 години јаде само живо месо, а забите ги мие исклучиво со свинска маст. Пред 6 години му се јавила алергија на одредени прехранбени продукти, поради која чувствувал мачнини. Во почетокот од исхраната ги исфрлил лебот и млечните производи, па сепак, тој продолжил да слабее. Потоа станал веган, но и тоа не му помогнало. Тогаш се присетил на еден човек што го сретнал пред многу години, а имал слични симптоми. Човекот му ја предложил „Палеолитската диета“. „Толку долго бев болен што бев подготвен на се. Во дворот имав неколку кози и го користев нивното млеко. Кога ми дојде преку глава ги заклав и ги изедов – живи!“ – објасни Нанс како преминал на овој начин на исхрана. Во почетокот имал слаба дијареа, но неговиот организам бргу се навикнал на оваа промена. Интерсно е што неговата девојка иако е вегетаријанка го подржува и го разбира. За него немаат разбирање неговите родители, но тој има решение – кога ги посетува не зборуваат за храна и не јадат заедно.
сите 4 | | | веќе видена

Гламурозна венчаница изработена од свила со златни детали од колекцијата невестински фустани за 2014 на модниот дизајнер Раимон Бундо.
| | веќе видена

Фотографијата на слоницата кој се простува од својот мртов пријател стана вистински хит на интернет. Фотографијата ја снимил 63-годишниот Џон Д. Шанеј кој за време на сафари во Боцвана наишол на мртов слон обиколен со хиени и лешинари. Слоницата дотрчала до мртвото тело на нејзиниот пријател и бесно ги избркала животните. Со часови седела крај трупот и никому не дозволувала да им се приближи. Фотографијата е снимена во 2007-ата, а минатата година Шанеј ја испрати на натпреварот на „Национална географија“. За жал, не влегла во конкуренција поради годината на снимање, но добила посебни пофалби од страна на жирито.
сите 9 | | | веќе видена

По 14 месеци брак, во 2011 година Расел Бренд преку СМС порака и раскинал на пејачката Кети Пери. „Се прашував дали сакам да ја поднесувам болката и дали воопшо треба да продолжам да живеам“ – обелодени Кети Пери присетувајќи се на деновите кога поради љубовната тага размислувала да се самоубие. Таа откри дека со комичарот не се слушнала откако и јавил дека бара развод. Воедно призна дека и таа се чувствувала делумно виновна за распадот на бракот и дека причината за раздвојувањето е многу поголема отколку што се претпоставува. „Чувствував голема одговорност за крајот на бракот, но кога ја дознав вистината, помина. Сепак, дозволете ми тоа да го зачувам само за себе“ – додаде Пери. По разводот таа беше во турбулентна врска со музичарот Џон Мајер, но и со него не ја најде среќата во љубовта.
сите 3 | | | веќе видена

Здравствената состојба на Јованка Броз се уште е непроменета, изјави директорот на Ургентниот центар на КЦС д-р Златибор Лончар. Вчера излезе од кома, но поради апаратот за дишење на кој е приклучена не може да комуницира. „Беше свесна, ги препознаваше луѓето околу себе, не можеше да комуницира, но неколку пати ми ја стегна раката“ – изјави анонимен извор. Јованка Броз беше примена во болница на 23 август годинава во многу лоша здравствена состојба, дехидрирана и исцрпена. По интервенцијата на лекарите состојбата и се подобри и беше задоволителна се до четвртокот, кога неочекувано и се слоши.
сите 12 | | | веќе видена

Пјетро Наполеоне и Емануела Лоренци, први во светот произведоа намаз од пиво. Новиот производ се вика „Бира Спалмабиле“ и се јавува во два вкуса: „Грета“ – светол и „Омид“ – темен со 40% пиво. „Едниот намаз е деликатесен, а другиот има поинтензивна арома и посилен вкус“ – објаснија Наполеоне и Лоренцини за „Итали магазин“. Ова не е прв обид некој во Италија и Европа да направи пиво во цврста форма, но досегашните обиди беа неуспешни поради комбинирањето на состојките. „Веруваме дека ја пронајдовме вистинската формула за производ со врвен квалитет. За нас ова е иднината“ – изјави Клаудио Лоренцини од пиварата „Алта Квота“ која планира да излезе на пазарот со овој нов производ. Пјетро Наполеоне и Емануела Лоренци препорачуваат намазот од пиво да се јаде во тост со разни сирења, но, според нив може да послужи и за полнење на пити и колачи.
сите 2 | | | веќе видена

Времето поминато во игра со децата се највредните моменти во животот. Денеска бидете креативни - од 2 пластични шишиња направете играчка - пингвин. Многу е лесно и едноставно, само следете го упатството од фотографиите.
| | веќе видена

Оваа невообичаена и футуристичка форма е всушност огромен балон од полиестер наменет за одржување концерти. Овој концертен балон со димензии 30 на 36 метри и 18 метри височина, може да прими 500 гледачи. Материјалите од кои се изработени сцената и седиштата се остатоци од катарофалниот земјотрес и цунами во Јапонија во 2011 година. Ова дело на британскиот уметник Аниш Капор и јапонскиот архитект Арата Исозаки е потврда дека визијата со име Арк Нова се оствари. Опремен со акустични рефлектори и интелегентни светла, на посетителите ќе им подари несекојдневно доживување. Арк Нова е практичен изум кој овозможува преместување на друго место и организирање концерт за релативно кратко време, особено на места каде се случила природна катастрофа, како што е случајот со Фукушима во Јапонија. На ова место се организира концерт на филхармонијата од Луцерн, Швајцарија, во знак на поддршка и сочувство со жртвите на природната катастрофа.
| | веќе видена

И покрај тоа што го бие глас дека храната што ја нуди е се само не здрава, најпознатиот бренд за брза храна во светот „Мек Доналдс“, урива рекорди кога станува збор за продажбата и профитот. „Бизнис инсајдер“ објави неколку факти кои сигурно не сте ги знаеле. 1. „Мек Доналдс“ секоја година продава околу 13 милијарди порции пржени компирчиња, односно 97 порции за секое дете на светот родено во истата година. 2. „Мек Доналдс“ вработува 1,8 милиони луѓе од целиот свет. 3. Во 2012 година „Мек Доналдс“ потрошил 788 милиони долари, што е 2 % од вкупниот износ на глобалниот маркетиншки пазар. 4. Дневно во „Мек Доналдс“ купуваат 63 милиони луѓе, што е повеќе од популацијата на Велика Британија. 5. „Мек Доналдс“ продава повеќе од 75 хамбургери во секунда. 7. „Мек Доналдс“ е најголемиот светски дистрибутер на играчки: една играчка е вклучена во 20% од вкупната продажба. 8. Секој осми Американец барем еднаш во животот работел во „Мек Доналдс“. 9. Само Американците во тек на една година јадат 453.000 тони говедско месо ...
сите 3 | | | веќе видена

Марина Шифрин го оствари сонот на милиони вработени што не се задоволни од својата работа пред се поради односот на претпоставените - со стил јавно даде отказ на компанијата Next Media Animation од Тајван во која работела две години. Во видеото објаснува дека „поради работата две години ги жртвувала врските, времето и енергијата, а незјиниот шеф бил заинтересиран само за кликовите на објавените видео материјали“. Токму видео клипот со кој Марина дава отказ собра неверојатни 2500 клика за неполни два дена. Браво Марина!!!
сите 19 | | | веќе видена

Студениот ветер на Антарктик обликувал интересни форми од мраз. На фотографијата се гледа Џастин Џонс , а е снимена за емисијата „Преку мразот“.
| | веќе видена

Познатиот американски каскадер Џеб Корилс го најави најопасниот скок во неговата кариера – во провалијата широка одвај 6 метри на планината Јиангланг во Кина. Откако ќе скокне, додека лета во тесниот планински процеп, каскадерот ќе има само околу 1 метар простор за маневрирање од секоја страна. На својот твитер профил тој напиша: „Не е доволно да се нарече овој лет опасен. Ова е технички најкомплицираниот скок во мојот живот – од летање до слетување. Никогаш не сум бил посреќен.“ Познати се досегашните спектакуларни скокови на Џеб Корилс од Ајфеловата кула и на алпските водопади.
сите 6 | | | веќе видена

ОВЕН Со денешната емотивна енергија може да западнете во некој проблем. Љубов: Не дозволувајте да се комплицира ситуацијата со партнерот, би можеле да реагирате премногу импулсивно и непромислено. Ако сте слободен припадник на овој знак, размислете како ја замислувате вашата улога во можната врска. Работа: Зацврстете ги своите сили, а ако вашата работа е поврзана со јавноста, проценете дали сте подготвени да ги изнесете своите идеи. Здравје: Намалете ја нервозата и избегнувајте ризични ситуации во кои би можле да се повредите. БИК Ако се чувствувате дека минатата недела ви се одрази врз внатрешниот мир, денеска најдете начин да ги наполните батериите. Љубов: Поведете сметка партнерот да не се чувствува запоставен од ваша страна. Доколку за време на викендот сте размислувале за некоја личност што ја среќавате во деловното опкружување, можеби сте на добар пат да се вљубите. Работа: Упорноста и готовноста да се „ставите во погон“ ќе ви се исплати и ќе ве доведе до успехот. Здравје: Важно е да постигнете ...
сите 6 | | | веќе видена

Стотина жители на американската држава Индијана повикаа Брза помош откако на во петокот околу полноќ забележаа краткотраен син светлосен блесок. На снимките може да се види дека свелечката топка за кратко време го осветлила целото небо. Во метреоролошката служба претпоставуваат дека станува збор за метеор или дел од вселенскиот отпад кој согорел при влегувањето во атмосферата на Земјата. Според зборовите на Американското метеоролошко друштво, оваа година во САД биле пријавени 13 слични појави. Контролорите на летање изјавиле дека не добиле никакви пријави од пилотите кои во тоа време прелетувале преку небото над Индијана.
сите 2 | | | веќе видена

ОВЕН Венера во Стрелец ви носи месец преполн со авантури и предизвици. До средината на октомври многу припадници на овој знак ќе водат битка во љубовта или ќе минуваат низ криза која би можела да се заврши со раскинување на врската. Ако отпатувате постои веројатност да доживеете интересна романса. Во текот на овој месец ќе имате впечаток дека љубовта ви е далеку, па ќе ве преокупираат фантазии за лице што не е во ваша близина. Ќе ве привлекуваат Ваги. БИК Излегувањето на Венера од Шкорпија веќе ви донесе решение за одреден емотивен однос што беше во криза во последните недели. И натаму ќе се среќавате со лица од минатото и ќе ве обземат мисли да се смирите со некоја личност што порано ви била блиска. Околу 10 октомври влегувате во фаза кога ќе бидете полиберални во љубовта, па е можно да почнете врска која ќе се заснова само на физичка привлечност. Девици и Шкорпии ќе флертуваат со вас. БЛИЗНАЦИ Иако зрачите со неверојатна харизма која се должи на влијанието на Венера, па делувате привлечно на спротивниот ...
сите 7 | | | веќе видена

Овие славни дами се симбол за убавина и сексипил. И пред са станат ѕвезди биле убави, но за нивниот изглед поради кој многу жени често добиваат комплекси, се заслужни и вештите хирурзи. Проценете сами! Џенифер Анистон Сара Џесика Паркер Мишел Фајфер Кетрин Зета Џонс Деми Мур Викторија Бекам Анџелина Џоли
сите 13 | | | веќе видена

next