Томислав Радовановиќ, пензиониран наставник по физика, хемија и техничко образование од Крагуевац, Србија, направил еко-куќа од 14.000 пластични шишиња. „Tera nostra est donacio ab mundus“ или „нашата земја е подарок од вселената“ е една од пораките испишани во неговиот еко-дом за чија изградба цели 6 години собирал пластични шишиња. Од истиот материјал, пензионираниот наставник го изработил и ентериерот. Стручните познавања Радовановиќ ги користи и за изработка на други патенти, како што е на пример, течниот филтер за оџак. Оваа интересна градба го привлекува вниманието не само во Србија, туку и пошироко, па многу љубопитни туристи од целиот свет доаѓаат да ја видат уникатната еко-куќа. Можете и вие да ја разгледате:
| | веќе видена

Во астрологијата секој час има одредена фрекфенција која ја одредува енергијата на човекот. Денот е поделен во 6 временски единици кои ја диктираат биоенергијата на човекот и ги дефинираат неговите карактерни особини. Сонувачи (од полноќ до 4 часот) Овие луѓе се вистински сонувачи, имаат горлема фантазија и се смногу чувствителни. Понекогаш имаат проблеми да се соочат со реалноста, но верни се на своите идеали од детството и никогаш не ги менуваат. Често знаат да се колебаат меѓу своите цели поради што кај нив се јавува немир. Сакаат да го пренесуваат своето знаење и искуството на другите. Подготвени на се (од 4 – 8 часот) Овие луѓе се упорни во сите работи. Тие се вистински практичари во животот и тешко можат да се изненадат – како да се претходно подготвени на сите потешкотии во животот. Голема желба им е да го остварат она за што другите сонуваат, а за тоа вложуваат голем труд. Најчество се многу интелегентни, но тоа не им носи голема материјална полза. Оптимисти (од 8 – 12 часот) Овие луѓе со своето ...
| | веќе видена

Млад алпинист пронашол кутија полна со скапоцени камења на Мон Блан, чија вредност се проценува на 246.000 евра, јавуваат француските медиуми. Алпинистот кој инсистирал да остане анонимен, ја пронашол кутијата во почетокот на септември годинава додека го минувал глечерот Босон. Тој претпостваил дека богатството му припаѓало на лице кое загинало на глечерот, па металната кутија во која се наоѓале смарагди, рубини и сафаири, алпиностот ја предал на полицијата. Полицијата претпоставува дека кутијата на која е изгравирано „направено во Индија“ припаѓала на некој патник од авионските несреќи кои се случиле во 1950 или 1966 година кога во овој дел се урнале два индиски авиони. Француските власти ги известиле индиските колеги во обид да го најдат сопственикот. Инаку, според за законските одредби на Франција, доколку не се открие идентитетот на сопственикот или некој негов наследник, наоѓачот ќе може да го задржи богатството.
| | веќе видена

Студиото за анимација „Скриберија“ , изработи графичко видео во кое се собрани сите теории на легендарниот физичар и космолог Стивен Хокинг. Извонредна презентација со која големите идеи на Хокинг стануваат разбирливи и јасни дури и на децата.
| | веќе видена

Борбата со стареењето не мора нужно да се потпира врз скапите козметички препарати или естетската хирургија. Зачувајте го младешкиот изглед по природен пат – секојдневно консумирајте ги овие продукти кои го спречуваат појавувањето на брчките. Боровница: Содржи антиоксиданси и висока концентрација на витаин Ц, па затоа е ефикасна во намалувањето на знаците на стареење. Зелен чај: Делотворното дејство против стареењето на организмот се должи на антиоксидансот епигалакатехинот. Домати: Ликопенот во доматите го намалува оштетувањето на клетките на кожата. За да се постигне подобар ефект препорачливо е да се комбинираат со маслиново масло кое ја зголемува апсорпцијата на ликопенот. Семки на сончоглед: Одличен извор на витами Е кој штити од слободните радикали. Рибино масло: Лососот и туната се одличен извор на омега-3 масни киселини неопходни за одржување на убавината на кожата. Може да се заменат со 2-3 гр. рибино масло дневно. За подобрување на текстурата на кожата неопходно е во текот на денот да се пијат ...
сите 2 | | | веќе видена

ОВЕН Денес ќе имате решение за сите ситуации во кои ќе се најдете. Љубов: Обидете се со партнерот да најдете во кои работи најдобро се согласувате или барем најмалку се разликувате во своите ставови. Ќе му биде пријатна вашата конструктивност. Ако сте слободни, очекувајте повик или информација која многу ќе ви значи. Работа: Успевате да им одолеете на сите искушенија и да покажете дека имате став. Здравје: Добро се чувствувате, па затоа искористете го денот за излегување. БИК Денес може да имате корист од другите, но и од вашиот досегашен труд. Љубов: Контролирајте се пред партнерот за да избегнете недоразбирања. Ако се потрудите да ја разберете неговата ситуација, ќе може да разрешите некои досегашни проблеми. На слободните Бикови им претстои ден поволен за комуникација со спротивниот пол. Работа: Напредувате бавно, но сигурно. Имате полза од досегашните напори. Здравје: Воздржете се од прејадување. БЛИЗНАЦИ Очекувајте подршка од некоја блиска личност или од лице во непосредната околина. Љубов: Изолирањето ...
сите 5 | | | веќе видена

Парис Хилтон во спотот за новиот сингл „ Good Time “ на кој соработува со Лил Вејн, се појавува полугола. Иако следната недела треба да се случи промоцијата, во јавноста се појави трејлер за спотот, како најава на она што не очекува.
сите 2 | | | веќе видена

Неодоливата убавица Софија Вергара која со своите облини не остава рамнодушен ниеден маж на светов, открива мала тајна од својот кревет, но доволно голема за да ја разбранува фантазијата кај посилниот пол. „Верувајте ми, ноќе легнувам гола, или речиси гола, затоа што не можам да заспијам ако не облечам чорапи“ – признава актерката. Веруваме дека мажите би имале разбирање за нејзината потреба.
сите 4 | | | веќе видена

Група научници од Харвард и МИТ ги испитувале својствата на фотонските частички и други типови на електромагнетна радијација и при тоа успеале да создадат молекули од врзани фотони, јавува Б92. Ова откритие претставува вистинска сензација – поместување на досегашните грануици на науката - затоа што е во спротивност со досегашното верување на научниците дека фотоните како частички без маса не можат да стапат во меѓусебна интеракција. „Најголемиот број досега познати карактеристики на фотоните укажуваат дека поради тоа што немаат маса, тие не можат да стапат во меѓусебна интеракција. Она што успеавме да го направиме е создавање посебен силен медиум во фотоните, така што тие почнуваат да се однесуваат како да имаат маса и се спојуваат во молекули“ – изјавил професорот на Харвард, Михаил Лукин. Научниците се надеваат дека ова откритие најмногу ќе придонесе во развојот на квантните компјутери.
сите 2 | | | веќе видена

Знаеше да живее и да сака, имаше нескротлив дух и незаситна желба за мажи – застана на лудиот камен осум пати. Покојната Елизабет Тејлор имаше љубовна историја за која многу жени сонуваат. Лиз преку своите изјави одржа неколку картки љубовни лекции кои треба да бидат водилки во животот на секоја жена. 1. Играј според своите правила, занемари го мислењето на другите : „Целта во животот не ми е да бидам обична домаќинка. Не сум, ниту би можела да бидам“ – нагласи Елизабет во една пригода. Со право – таа беше се, само не обична. 2. Омажи се за оној што мисли дека си Божји дар : Ричард Бартон кој и беше сопруг број 5 и број 6 во својот личен дневник запиша: „Лиз е срамежлива и духовите, не е ничива играчка, таа е брилијантна актерка и е поубава отколку што може да се замисли. Може да биде арогантна и тврдокорна, но и блага и дива. Таа ги толерира сите мои маани и пијанства – ме боли кога сме далеку еден од друг. Таа ме сака.“ 3. Никогаш немој да го украдеш мажот на својата другарка. Ако го направиш тоа, обиди ...
сите 3 | | | веќе видена

Јованка Броз, сопругата на доживотниот претседател на СФРЈ, Јосип Броз – Тито, денес е приклучена на респиратор за вештачко дишење поради проблеми со белите дробови кои веќе со лекови не моше да се санираат, објави српски “ Новости ” Во моментов лекарите не можат да прогнозираат дали ќе се надмине оваа ситуација, поради тоа што се еднакви шансите за подобрување или влошување на состојбата. Пред десетина дена некогашната прва дама на СФРЈ беше примена во болница заради инфузија и терапија, кога и беа констатирани сериозни проблеми со белите дробови. Таа добивала кислород преку маска, но ситуацијата се влошила по што морала да биде приклучена на апарат за вешташко дишење.
сите 34 | | | веќе видена

ОВЕН Денес ништо не препуштате на случајот затоа што чувствувате дека можете да се изборите. Љубов: Емотивната криза низ која минувате денеска би можела да кулминира. Морате да ја сослушате и другата страна, партнерот сака да ви помогне. Слободните Овни би требало да бидат внимателни и да гиконтролираат емитивните реакции. Работа: Мора да вложите многу енергија, но тоа нема да ви помогне ако не сте добро организирани. Задравје: Подобрување на општата состојба. БИК Не дозволувајте ситуацијата на работа толку многу да ве оптовари, па тоа да влијае и врз вашата домашна атмосфера. Љубов: Ако сакате да го добиете толку многу посакуваниот мир дома, не го оптоварувајте партнерот со вашите проблеми на работа. Кај слободните Бикови може да се јават несогласувања со личноста која им се допаѓа. Работа: Не се спротивставувајте на претпоставените, постои можност да бидете јавно критикувани. Здравје: Пронајдете активност која ќе ве ослободи од напнатоста. БЛИЗНАЦИ Денеска искористете го својот шарм и говорничките вештини ...
сите 4 | | | веќе видена

Порталот за запознавање милионери MilionaireMatch.com по најновото истражување дојде до заклучок дек богатите мажи имаат многу поинакви барања од партнерките, за разлика од богатите жени. Резултатите од интервјуата направени со 15.000 корисници на нивните услуги, покажале дека 79% од мажите милионери бараат жени кои не се богати, додека пак, 84,5% од милионерките бараат еднакво богати партнери. Претставникот на порталот, Дарен Шустер изјави дека основната причина поради која милионерите не барале богати жени е нивната потреба да пронајдат партнерка за која ќе се грижат. За разлика од нив, богаташките „не сакале да се грижат за кого било и барале финансиски стабилен партнер“. Исто така, тие покажале повеќе грижа за своето богатство од мажите - кога станало збор за брак 80% од нив би побарале предбрачен договор. Само 17,4% мажи би сакале да го имаат овој документ пред официјално да кажат „да“.
сите 4 | | | веќе видена

По 11 години брак, се разведуваат Ричард Гир и неговата сопруга, актерката Кери Ловел, се развед уваат. Двојката, наводно, се соочувала со проблеми, бидејќи биле „ отуѓени еден од друг", пишува „ Холивуд репортер “ . Од овој брак 64-годишниот Гир го има 13-годишниот син Хомер. Пред бракот тој и Ловел беа во врска 7 години. Според тврдењата на американските медиуми, „различните животни стилови“ биле причина за разводот – посветениот будист Ричард Гир сакал да води мирен живот, додека пак актерката Кери Ловел преферирала да биде меѓу славните, во центарот на случувањата. Пред Ловел, Гир беше четири години во брак со Синди Крафорд.
сите 15 | | | веќе видена

Британката Сара Оутен е првата жена што успеа сама во чамец да превесла од Јапонија до Алјаска. По 150 дена на море, таа во понеделникот навечер стапна на Алеутските острови. “Ова беа најинтензивните и највпечатливите месеци во мојот живот. Беше истовремено и прекрасно и брутално” – изјави 28-годишната Оутен. Како што пишуваат локалните медиуми, прославата со шампањ во Адака, Алјаска бил нејзиниот прв контакт со лу ѓе по речиси 5 месеци. Таа на 27 април годинава тргна од Чоши, Јапонија и сама во кајак превесла 6.034 километри. Оваа авантура е само дел од нејзиниот план да го обиколи светот со велосипед и кајак. Во текот на патувањето сама се избори со големите бранови, студенилото и мракот, а нејзиниот кајак се превртел 5 пати во текот на патувањето. Успешно излегла на крај и со психолошката битка со самотијата, маглата во која речиси се изгубила и со халуцинациите пред крајот на патувањето. На Оутен, која е дипломиран биолог од Оксфорд, “сердбите” со албатросите или китовите и давале сила и поттик да ...
сите 5 | | | веќе видена

ОВЕН Вашиот творечки потенцијал денеска е на завидно ниво. Поемотивни сте од обично. Љубов: Избегнувајте недоразбирања со партнерот и сфатете дека за кавга се потребни двајца. Ако трагате по вашата сродна душа, ова е период кога ќе мора да вложите повеќе енергија за да привлечете внимание. Работа: Ако е можно, донесувањето деловни одлуки одложете за неколку дена.Во спротивно, добро проверете ги документацијата и сите расположливи информации. Здравје: Можни проблеми со алергии. БИК Ќе се обидете во домот да воспоставите хармонични односи. Љубов: Несогласувањата со партнерот денеска можат да ескалираат. Обидете се со својата смиреност и такт да влијаете врз партнерот и да избегнете посеризба кавга. Ако сте слободни, излезете од дома и не штедете на добра забава. Работа: Не се срамете да ги изнесете своите предлози – тие можат да ви ја зацврснат позицијата на работното место. Здравје: Релаксирајте се. БЛИЗНАЦИ Повеќе ви одговара да бидете во динамично опкружување, дури и кога ситуацијата е многу напната. ...
сите 10 | | | веќе видена

Малото двегодишно момченце Гао Куианбо, од Кина откако знае за себе ги минувал деновите покрај неговата неподвижна мајка Занг Роксианг, која била во кома околу 3 години. Иако, наизглед звучи нелогично, вистинската трагедија добила среќен крај. Бремената Роксаинанг во 2010-ата доживеала сообраќајна несреќа поради што паднала во кома. Докторите предвидувале дека таа никогаш нема да се опорави, но се потрудиле да ги задржи плодот. Ја породиле со царски рез и на изненадување на сите бебето ги преживеало траумите. Малиот Гао постојано бил покрај мајка си, ја опсипувал со бакнежи и искрена детска нежност. Изненадувањето било огромно кога во мај годинава гласот на синот ја разбудил од кома несреќната мајка. Роксаинанг за прв пат го видела своето, веќе пораснато синче.
сите 2 | | | веќе видена

Со неверојатно добра реклама Мерцедес ја разби досадната еднообразност на маркетингот во автомобилската индустрија. Вистински маркетиншки бисер претставува рекламата за новата технологија на класата „ S “ на Мерцедес. Кокошки, Дијана Рос и Мерцедес – урнебесен полн погодок за рекламирање на системот што овозможува удобно и стабилно возење во секој момет. Погледнете:
сите 3 | | | веќе видена

Откако Џим Кери стави до знаење дека почнало снимањето на продолжението на култната серија „Глупавиот и поглупавиот“, на неговиот WhoSay профил се појави уште една фотка на која можат да се видат Кери и Џеф Даниелс со препознатливите фризури. Исто така, тој промовира дека е објавена и неговата сликовница „Роланд Рос“. Дали по 20 години актерите успеале да ја задржат комичната хемија, ќе видиме на премиерата закажана за идната година.
сите 15 | | | веќе видена

next