Конечно, 55-годишната Мадона го претстави своето момче, 25-годишниот Брахим Заибат како свој вереник. Сведоците на минатонеделното објавување на веста во Кабала центарот во Њујорк тврдат дека Мадона била пресреќна. Францускиот танчер и манекен, Заибат ја побарал за жена уште пред една година, но таа сакала добро да размисли поради двата претходно пропаднати брака и трите деца. Двојката е во врска веќе 3 години.
сите 11 | | | веќе видена

Познатиот водител Енди Коен, за кого важи дека е секогаш добро подготвен кога „чепка“ по животите на неговите славни гости, не се снајде најдобро со Лејди Гага. Кога разговорот стигнал до темата за нејзината сексуалност, контроверзната пејачка изјавила: „Ми се допаѓаат девојки. Лезбејките се посмели од мажите.“ Лејди Гага која е позната поборничка за правата на ЛГБТ, во шоуто на Енди отворено и прецизно до детљ зборуваше за нејзиното сексуално експериментирање со жените. „Луѓето мислат дека ги зборувам овие работи само за да бидам шокантна, но јас навистина ги сакам п.... Тоа е многу слично со она што го чувствувам за мажите“ - појаснила Гага.
сите 7 | | | веќе видена

Деми Мур е во врска со мултимилионерот Питер Мортон откако во мај годинава ја прекина шест месечната врска со неговиот син Хари. Иако повозрасните мажи во последно време не и се слабост на 50-годишната актерка, таа е луда по 66-годишниот Питер кој е сопственик на ланец ресторани. Со него се запознала преку бившиот, кој сега и ’ е потенцијален посинок.
сите 8 | | | веќе видена

Сликарот Том Мартин од Ротердам, Јужен Јоркшир, со акрилни бои на дрвени или алуминиумски панели создава хипер реалистични слики на храна. За едно вакво “вкусно” дело му се потребни неколку месеци, а најниската цена е 17.000 фунти.
| | веќе видена

“Корисничките шифри (лозинки,пасворди) се мртви” – изјави Хедер Еткинс, менаџерка за сигурност на информации во “Гугл”. Таа истакна дека дојде крај на оние што се потпираат на лозинките како метод за заштита на податоците на корисниците. Технолошкиот гигант “Гугл” веќе работи на нови методи за заштита на сигурноста на своите корисници. Иако не сакаше да открие повеќе детали за начинот на кој ќе се подобри заштитата, таа наведе дека се прават експерименти хардверскиот систем токен и со системот на “Моторола” преку кој корисниците се идентификуваат допирајќи го уредот вткаен во нивната облека. “Тоа не може да ви го украде ниден хакер” – изјави Еткинс, истакнувајќи дека технолошките компании мора да работат на подобрување на сигурноста на своите производи, а со тоа и на заштита на своите корисници.
сите 4 | | | веќе видена

Исхраната богата со калциум ја намалува смртноста кај жените. Ова се тврди во студијата објавена во “Списание за клиничка ендокринологија и метаболизам”. Истражувањето се заснова врз податоците собрани од 9.033 мажи и жени во период од 1996-2007 година. Резултатите се добиени со анализа на поврзаноста на нивото на калциумот во крвта и количеството дополнителен калциум внесен во секојдневната исхрана. Утврдено е дека жените кои земале дополнителни 1.000 мг калциум дневно преку суплементи, имале помал ризик од смртност во однос на оние што не внесувале дополнителни количини од овој минерал, и тоа без разлика дали биле покачени количините на витамин Д кој е важен за апсопцијата на минералот.Идентични се резултатите добиени во случаите кога дополнителните 1.000 мг калциум се внесувал исклучително преку намирници како млеко и млечни производи или зеленчук. Интересно е што кај мажите не е забележаном дека калциумот го продолжува животниот век на мажите.
| | веќе видена

Топол газиран пијалак од ѓумбир, јаболка и цимет е новиот есенски пијалак на Кока Кола што од следниот месец ќе се продава како топол напиток во лименка во современи јапонски автомати. “ Canada Dry Hot Ginger Ale ” е резултат на долгогодишните истражувања на компанијата за одржување на газираноста во текот на загревањето, а ќе чини 1,2 долари. Топлите пијалаци во лименка се голем хит во Америка, а Јапонија е опседната со есенските пијалаци на Кока Кола. Во последните три години компанијата произведуваше топли пијалаци, но во негазирана верзија.
| | веќе видена

Ана Макосински има само 15 години, а веќе ја вбројуваат меѓу врвните светски пронаоѓачи. Својот изум ќе го претстави на научниот саем на Гугл кој треба да почне на 21 овој месец. Светилката која Ана ја нарекува “шуплива” во целост се напојува со енергијата на човечкото тело, односно од дланките со кои се држи. Топлината од дланките преку пелтиерови плочки се претвора во светлина која трае околу 20 минути.Идејата ја добила пред неколку години кога работела на училишен проект за акумулирање енергија. На научниот саем на Гугл, Ана Макосински ќе има 14 конкуренти од различни делови на светот. Првонаградениот ќе добие стипендија од 50.000 долари и бесплатно патување на Галапагос. На следниов линк Ана го објаснува начинот на кој функционира нејзиниот изум: http://www.youtube.com/watch?v=AttxsGcf9Ck
| | веќе видена

Американските научници создадоа вакцина која кај мајмуните создава заштита од вирусот СИВ (Simian Immunodeficiency Virus), кој е најдобар еквивалент на ХИВ кај човекот. Соред извештајот објавен во новиот број на “Природа” оваа вакцина била делотворна кај 9 од 16 мајмуни кои биле вклучени во истражувањето. Експертите планираат да искористат сличен метод за развој на вакцина против ХИВ. Американските научници во своето истажување го анализирале вирусот SIVmac239 кој е дури за 100 пати посмртоносен од ХИВ, а заразените мајмуните обично умираат во рок од две години. Професорот Луис Пикер од Институтот за вакцини и генетска терапија во Универзитетот за здравје и наука во Орегон, вели дека се уште е рано да се тврди дека вакцината во целост ќе ги уништи вирусите, затоа што можат да останат незабележани во клетките и додава дека во експериментот со мајмуните “со многу строги критериуми можеме да кажеме дека вакцината трајно го одржува одбранбениот состав во сите ткива на организмот. Истражувачите прво ги ...
сите 17 | | | веќе видена

ОВЕН Поголемата самодоверба ќе ви овозможи да се потпрете на себе и помалку да зависите од другите. Партнерот ќе ви биде благодарен за мудриот совет што ќе му го дадете, а се однесува на неговите деловни или финансиски состојби. Ако треба да патувате некаде, не дозволувајте да ве скрши заморот. БИК Ќе се посветите на домот, но поправките или промени во уредувањето ќе ви го олесна џебот. Ако сте во врска, ќе дојдат до израз разликите во карактерите, а ниеден од вас не е подготвен на отстапки. Недоразбирањата допрва ќе пламнат, затоа уште денеска обидете се да ги надминете проблемите. БЛИЗНАЦИ Обрнете повеќе внимание на семејните односи и не ги избегнувајте домашните обврски. Ако вашиот партнер или родителите се претоварени со обврски, помогнете им. Доколку се појави некој од вашето љубовно минато, старите чувства повторно може да се разгорат. Но, судејќи според влијанието на Венера, таквиот однос нема да помине без одредени проблеми. РАК Ќе имате успех во комуникациите, учењето и снаоѓањето вонепознати ...
сите 5 | | | веќе видена

Налтрексон е единствен имунолошки регулатор кој покажа извонредни резултати во третманот на ракот (малигните болести) уништувајќи ги тумурите по пат на висока доза на ендорфин. Исто така има извонредни ефекти во борбата против автоимунолошките болести и сидата. Налтрексонот е одобрен уште во 1984 година за помош на зависниците затоа што ги блокира рецепторите во мозокот што ги примаат наркотилните средства. За таа цел налтрексонот е достапен во таблетки од 50мг. Но, во поново време е утврдено дека ниската доза на налтрексон (1,5 мг – 4,5 мг) има извонредно влијание врз уништувањето на ткивата на тумурите. Со налтрексонот доволно е да се земаат алфа липоична киселина, магнезиум, цинк, селен, витамините од групата Б, витаминот Ц, а исхраната да биде претежно базна. Д-р Бихари кој низа години ги лекува пациентите со мали дози налтрексон објави список на типови тумор врз кои налтрексонот има ефект: рак на мочниот меур рак на дојка рак на дебело црево и ректум рак на црн дроб рак на бели дробови лимфоцитна ...
сите 3 | | | веќе видена

Британските научници пуштиле балон во стратосферата на висина на 27 километри при што биле фатени микроорганизми за кои тврдат дека можат да потекнуваат само од вселената. Групата ја предводел астробиологот Чандра Викрамасин кој истакнува дека „семето на животот“ било транспортирано меѓу планетите со помош на метеори. За овој експеримент бил дизајниран посебен балон кој бил испратен во атмосферата за време на метеорски дожд. Балонот носел стерилни микроскопски плочки кои биле отворени во атмосферата на височина од 27 км. Кога балонот паднал на Земјата биле откриени микроскопски водени алги кои можат да имаат единствено вселенско потекло. Ова откритие е презентирано минатиот месец, на конференција во Сан Диего.
| | веќе видена

Аматерско видео кое се шири по социјалните мрежи и дава јасен одговор на вечната мистерија: Зошто никогаш не смеете да се потпрете на мажите?! Одговорот се крие во линкот: http://www.youtube.com/watch?v=xrLUzAPMdfQ#t=12
сите 2 | | | веќе видена

Дакабо Еба навидум е обичен стар селанец од Етиопија, но необично е тоа што тој тврди дека има 160 години. Тој тоа не може да го докаже со извод од матична книга на родени, затоа што пораснал во средина каде што сите информации усно се пренесуваат, а нема ниеден жив сведок од неговото време, пишува „Хафингтон пост“. Новинарот кој снименото интервју го објави на Јутјуб бил импресиониран од познавањата на старецот за историјата на крајот во кој живее, што му бил доволен доказ дека Дакабо Еба навистина има 160 години. Посебно е интересни се неговите сеќавања на 1895 година кога Италија ја нападнала Етиопија – старецот се присетува дека тогаш имал две жени и син кој бил доволно голем да се грижи за добитокот. Ако се потврди дека тврдењата на Дакабо Еба се точни, тој официјално ќе стане најстариот човек во во историјата. http://www.youtube.com/watch?v=EXAyw6dJgmA
сите 14 | | | веќе видена

Со видео проекот „Даниел“ уметникот Антони Серниело на многумина им го одзеде здивот. Технички совршено, без никакви скокови, тој успеа во краткиот 5 минутен филм да го остари ликот за 70 години. Вистинската Даниел не е девојче, нејзиното лице и лицата на најблиските од семејството му дадоа можност на Серниело да ја создаде неверојатната снимка на брзо стареење. Погледнете на линкот: http://www.youtube.com/watch?v=JRqPJdgdnIM
сите 3 | | | веќе видена

Ерменскиот репрезентативец Арас Узбилиз влезе во фудбалската историја со неспретно изведениот корнер во натпреварот против Данска за квалификациите за СП. Узбилис очигледно сакаше да ја додаде топката на неговиот соиграч, но се левата нога се сопна на знаменцето за корнер уште пред да ја допре. Потоа падна преку топката, и ја допре со двете раце. На судијата не му преостана ништо друго освен да досуди играње со рака. Погледнете! http://www.youtube.com/watch?v=Mnxhlm3hEmc
сите 2 | | | веќе видена

Голем број навики ги стекнуваме низ животот со самодисциплина и упорност затоа што сме слушнале, прочитале или сме ги прифатиле од нашите родители и веруваме дека се најдоброто за нашето и за здравјето на најблиските. Сепак, дали е така? 1. Витаминот Д и сончевата светлина можат да помогнат во намалувањето на ризикот од срцеви заболувања, псоријаза и артритис. Но, премногу сонце, особено без соодветна заштита е причина на 95% од случаите на рак што бавно се развива на горните слоеви на кожата и за 65% од вкупниот број меланоми. 2. Пиење премногу вода за време на активности со кои се троши многу енергија може да доведе до акутна хипонатремија. Во овој случај количината на вода во тело го надминува износот на натриум, и може да доведе до замор, слабост, па дури и смрт. 3. Луѓето што сакаат експресно да бидат во форма најчесто мислат дека со прекумерно вежбање побрзо ќе ги постигнат целите. Но, научниците од Утрехт утврдија дека прекумерното вежбање може да биде и контрапродуктивно – да предизвика губење сила ...
| | веќе видена

По тригодишна интимна врска со својот син, една жена од Зимбабве сака да склучи брак затоа што наскоро треба да го роди своето дете-внук., јавува шпанскиот весник „АБЦ“, повикувајќи се на локалниот печат. „Зимбабве мејл“ наведува дека Бети Мбереко побарала од старешната на Мабинго да им дозволи да се венчаат затоа што биле многу вљубени. Бети ја почнала инцестуозната врска кога нејзиниот син имал 20 години. Смета дека за неговото образование вложила многу пари, па никоја друга жена не би требало да има поголемо право на синот од неа. „Пуштете ме да уживам во резултатите од својот труд и пот“ – има објаснувала Бети на локалните старешини. Старешините одбиле да дадат дозвола за таков брак, затоа што тоа би можело да им донесе „несреќа на другите жители“ и побарале или да ја прекинат врската или да се иселат од Мабинго.
сите 9 | | | веќе видена

Шарлот Роуз е сексуална терапевтка која во Британија е позната по нејзините необични методи за спасување на бракот на нејзините клиенти. Имено за да ја разбуди заспаната страст меѓу брачните партнери, понекогаш и таа лично се вклучува сексуални (едукативни) односи со мажите пред очите на нивните сопруги, но како што нагласува по нивно барање. Еден час терапија чини 200 фунти. Шарлот ретко прима само еден „пациент“ затоа што смета дека заедничките третмани имаат поголем ефект. „Прво разговараме за нивните животи и за проблемите во креветот со што се поттикнува комуникацијата, а по половина час терапијата продолжува во спалната соба на ординацијата или под туш каде што им покажувам одредени сексуални техники“ – објаснува Шарлот. Голем број нејзини пациенти за „Мирор“ изјавија дека Шарлот навистина им го спасила бракот. Шарлот Роуз е мајка на две деца. Пред да почне да работи како сексуална терапевтка била ескорт девојка. Причината за промена на занимањето бил пропаднатиот брак. Денес освен како терапевтка ...
сите 9 | | | веќе видена

Извонредна замена за путерот од млеко, многу поздрав од маргаринот, а има само 34 калории во 1 кафена лажичка (18 гр.). Има одличен вкус, а се употребува како премаз на леб, тестенини и слично. Може да му се додаде малку сок од лимон, магдонос, оригано или други зачини по ваша желба. Можностите за вкусови у употреба се безбројни. Основен рецепт Состојки: 3 шолји семки од тиква (ситно исецкани) 2 лажици маслиново масло 1 чешне лук (мелен) 1 лажица црвен кромид (мелен) сол и бибер по желба Подготовка Во загреано тавче ставете го маслиновото малсо и пржете го кромидот додека стане проѕирен. Додадете го лукот и продолжете со пржењето уште 1-2 минути. Намалете ја температурата и додадете ги сечканите семки од тиква. Додадете сол и црн пипер и, по желба, разни зачини. На тивок оган пржете ја смесата уште 15-ина минути додека не стане доволно мека и хомогена за да може да се мачка.
сите 13 | | | веќе видена

next