Неколку илјади демонстранти вчера протестираа на улицата пред владата на Република Македонија, откако опозицијата објави снимки поврзани со прикривањето на убиството Мартин Нешковски. Луѓето се собраа во попладневните часови, а поголема група брзо ги проби железните барикади и продолжи кон зградата на владата. Граѓаните ги симнаа државните знамиња на јарболите на половина копје, во знак на жалост за трагичниот настан од 2011 и вчерашната ситуација. Тие фрлаа јајца, домати и компири кон неодамна завршената божем барокна фасада на зградата, обојувајќи ја во жолто. Беше забележително мултикултурното единство меѓу луѓето кои истакнаа различни национални знамиња, врзани едно за друго - македонско, албанско, српско. Демонстрантите скандираа: „Нема правда - нема мир“, „убијци“, „оставка“, „нема да ви помине“, а кон полицајците упатија повици: „дојдете со нас“, „спуштете ги штитовите“, „имате ли деца?“. Еден од полицајците ја соблече опремата и ја напушти позицијата, а демонстрантите го поздравија со аплауз и ...
сите 5 | | | веќе видена

Стоејќи пет часа пред гневната топла која ги повикуваше на солидарност, им нудеше вода и ги прашуваше како ќе им објаснат на своите деца што бранеле денес, во дворот на Владата, многумина од нив плачеа. Тројца од кордонот, пред мои очи. Една девојка му ги бришеше солзите на полицаецот пред неа. Беа посрамени, колку и да се трудеа да го скријат. И тоа кога им велевме дека се дел од нас, не кога ги пцуевме. Одзади се слушна: „Отстапете! И ние сме без работа, не е толку страшно!“. Без ронка комичност. Не успеаја. А сепак, на нив се створија човечки лица. Но, кој никогаш не робувал на системот, нека го фрли првиот камен! Тргна сплотената машина наспроти купче лути луѓе без стратегија. Лесно нè потиснуваа долж улиците, ко шинтери со бесни кучиња. Газеа што ќе најдат на патот. Се разбира дека сите, порано или подоцна, бегаа. И оние кои со раце кренати во воздух се обидоа да стојат што подолго и помирно в лицето на стампедото од црни чизми, а уште повеќе оние кои гаѓаа со камења за веднаш потоа да фатат магла. ...
сите 5 | | | веќе видена

Суровиот оптимизам на неолиберализмот Неолибералното дерегулирање на пазарите на работна сила, каде во кое било време која било светска компанија може да најде работна сила која е подготвена да работи и за многу помалку пари, ослабувањето на синдикатите, инсистирањето на индивидуален наместо на колективен начин на договарање со работодавците и хонораризацијата на трудот создава структурно чувство на голема нервоза не само кај нискоквалификуваните работници, туку и кај висококвалификуваните работници кои се принудени да учествуваат во една несигурна, флексибилна експлоатација работејќи како илегални, сезонски, или привремени работници, вработени по договор, вработени без никаков договор и со нерегулиран статус, или како хонорарци кои работат од дома или самовработени. За сопствениците на капитал во неолибералната економија од најголемо значење е постоењето на една синдикално неорганизирана армија на висококвалификувани работници кои се флексибилни, постојано се образуваат на сопствена сметка и се подготвени ...
| | веќе видена

Во рамките на резиденцијалната програма за книжевници под мотото „Апсолутно модерен“ , во организација на издавачката куќа Готен , а под покровителство на Европската мрежа за книжевност и книги Традуки и Градот Скопје , во Скопје во текот на мај престојува есеистот, писател и преведувач Јулијан Кинети од Албанија, соработник во култното поетско списание Поетека и ко-организатор на истоимениот меѓународен фестивал во Тирана. Главна цел на престојот е да се продлабочат контактите со книжевната, интелектуалната и културната сцена во Македонија, како и подготвувањето на неговата најнова книга. Во чест на гостинот, во рамките на Меѓународниот саем на книгата во Скопје, на 6 мај , во 15 часот ќе одржиме авторска средба. Освен за неговото творештво, со авторот ќе поразговараме и за состојбите на книжевната сцена во Албанија, за која малку знаеме и покрај тоа што двете земји се соседни. Авторот ќе се осврне и на другите свои книжевни активности, учеството во организацијата, односно уредништвото, на фестивалот и ...
сите 7 | | | веќе видена

Разговор помеѓу Гордана Јанкуловска и Иво Котевски ГЈ: Да. ИК: Ало? ГЈ: Кажи Иво. ИК: Е, ништо бе, за оваа што праша, таа талентот. Тоа уште од синоќа некој им го имаше пуштено муабетот, ама нема врска. ГЈ: Е па добро де, јас затоа ѝ реков да пријави. ИК: Да де, да. Не, тоа ми е... сега знам дека е отпосле, ама јас затоа не го ни спомнав. Уште од синоќа ми се јавуваат некои новинари, го пуштиле муабетот дека Алфите убиле дете, а нема врска, тој си е починат... ГЈ: А која беше таа? ИК: Не ја знам, прв пат ја гледам. А тој си е починат уствари од... сега природна, сега не знам дали е смрт со дрога, ама нема траги на насилство. Телото е дадено на обдукција, го нашле на Баскер фест мртов. ГЈ: А каде се случило тоа? ИК: На плоштад. ГЈ: Добро де, јас затоа ѝ реков нека дојде, нека даде изјава. ИК: Така де, така. Не, не, океј си беше одговорот, мислам, дефинитивно, само што, идиот. Мислам кој знае кој ги пушта муабетите... ГЈ: Да де, да. ИК: Ама толку, не им проаѓа ништо. Мислам дека денеска... ГЈ: ...
сите 36 | | | веќе видена

#ФалаНикола што животот ни го направи мизерен и неподнослив Критика ‏@GolemotoNe #ФалаНикола што направи најголема радост да ни биде добивање виза. Луна_ ‏@_Luna_1979 #ФалаНикола за "славното" минато и за бедната сегашност. Иднина немаме. Синоока Босонога ‏@plavookata #ФалаНикола што ми ги прати најмилите у туѓина. Delia ‏@Deliakite #ФалаНикола што направи да го презирам мојот град. Ристо Разбираш ‏@luck15c #ФалаНикола што ни го покажуваш патот за каде да се иселиме... Edmond Ademi ‏@ademie #ФалаНикола што си толку скромен и место да се пофалиш кај уште не се изнашета со наши пари викаш дека си затворен во 4 ѕида во Владата Сеир точка мк ‏@seirdotmk #ФалаНикола за новите учебници кои се полни со глупости, киксови и небулози Chilli ‏@0_oDrifter #фаланикола што лажираш меѓуетнички немири ВолкотЛош ‏@algorit007 #ФалаНикола за кравите што пасат во Џумајлија. Бакрач(и) ‏@bakraci ОКТА, НПК, Сведмилк, А1, Космос, 24/12/2012 СК-2014, Лустрација, Субрата Рој, Парцели, Провизија, Пустец, Рекет, Ендеци, Центар, ...
| | веќе видена

Од наредниот петок (8 мај) започнува продажбата на билети за петтото издание на фестивалот ЗДРАВО МЛАДИ кој ќе се одржи на 7 јуни во Младинскиот културен центар. Оваа година настапуваат: Sürtükler, Conquering Lion, Ti, Власта Попиќ, Bernays Propaganda, Moodswinger, Кир, Gonjasufi, Prinzhorn Dance School, METZ, Orchestre Tout Puissant Marcel Duchamp, Артан Лили, RIB и Lepi Xhoni. Првиот викенд, од 8 до 10, мај билетите ќе чинат 300 денари по промотивна цена, само на билетарницата на МКЦ. Веќе од следниот ден, 11 мај, билетите за ЗДРАВО МЛАДИ ќе чинат 450 денари до денот на фестивалот, а на денот на фестивалот - 7 јуни, билетите ќе се по цена од 600 денари. Билети по овие цени ќе може да се набават на билетарницата на МКЦ, но и на продажната мрежа на МК тикетс (во Скопје и низ Македонија). Повеќе информации за фестивалот можете да најдете на официјалната страница на ЗДРАВО МЛАДИ
сите 10 | | | веќе видена

Еве ја салата за балот што го приредува кралот на бумбарите. Еве го и штурчето Ири на тамбура што ќе свири во салата на балот што го приредува кралот на бумбарите. Еве го и комарецот Уди на ќемане што ќе гуди со штурчето Ири на тамбура што ќе свири во салата на балот што го приредува кралот на бумбарите. Еве ја и осата Хува во кларинет што ќе дува со комарецот Уди на ќемане што ќе гуди со штурчето Ири на тамбура што ќе свири во салата на балот што го приредува кралот на бумбарите. Еве ја и болвата Ие на тапани што ќе бие со осата Хува во кларинет што ќе дува со комарецот Уди на ќемане што ќе гуди со штурчето Ири на тамбура што ќе свири во салата на балот што го приредува кралот на бумбарите. Но еве ја и зелената мува, таа влезот го чува, ставила големо резе и не може никој да влезе, ни болвата Ие на тапани што бие, ни осата Хува во кларинет што дува, ни комарецот Уди на ќемане што гуди, ни штурчето Ири на тамбура што свири, па без музика мина балот што го приреди ...
| | веќе видена

Среќна сум што не сум маж Среќна сум што не сум маж, оти да е така, ќе морав да се оженам со некоја жена! Мадам де Стал Идеалниот маж Идеалниот маж е оној што рано се враќа дома, иде во набавки, мие садови и се грижи за децата. Заклучок, идеалниот маж е жена! Бруно Гачио Се оженив два пати Се оженив два пати, и тоа беа две катастрофи; првата жена си замина, а вторава остана. Франсис Бланш Повторно оженетиот Секој маж кој повторно ќе се ожени, не ја заслужува среќата што ја имал кога ја изгубил првата жена. Тристан Бернар Верност? Верност? Не треба да се заборави дека бракот е воведен во време кога животниот век не преминувал триесет години. Жак Дутрон Прекини Љубовта носи навистина возбудливи моменти. Тоа се прекините. Жан Жироду Најдобрите моменти Најдобрите моменти во љубовта се оние кога се качувате по скалите. Жорж Клемансо Крај во љубовта За да се случи крај во љубовта, баш како и во војната, треба да се погледне одблиску. Наполеон Бонапарта Идеално Да се сака и да се биде сакан, тоа е идеално. Под ...
сите 3 | | | веќе видена

Беше одамна и не се сеќавам каде одевме со татко ми и зошто, ама јас требаше да го носам. Тој не знаеше да се снајде по улиците, а јас божем знаев. Кога стигнавме пред зградата кај што требаше да одиме, ме праша дали сум сигурен дека тоа е местото. Сигурен сум, реков, го памтам графитот на трансформаторот. Се сеќавам дека татко ми многу се налути: во околина во која има барем неколку капитални објекти, јас се ориентирам според графит на трансформатор кој уште утре може да биде пребоен?! Тогаш помислив дека е во право што се лути. Денес знам дека не е. Во Скопје, градот кој е шампион на непостојаноста, каде кафеаните, кафулињата, берберниците, продавниците, цвеќарниците, сендвичарите, па и продавниците за автоделови денес ги има, а веќе утре не; во Скопје, градот кој полека ги губи и препознатливите маркери и урбани топоними; во Скопје, каде често се менуваат и имињата на главните улици, задолжителниот правец на споредните улички, а безмилосно се преоблекуваат и фасадите... Во тоа Скопје, откако знам за себе, ...
| | веќе видена

Најпрвин ги сакаа своите мисли и своите љубовници среќно Потоа ги сакаа своите мисли и своите љубовници несреќно Потоа открија дека ги мразат Потоа веќе не можеа да ги препознаат Потоа открија дека воопшто не ги ни имале Потоа ги сакаа своите мисли на своите мисли и на своите љубовници Потоа почнаа своите мисли на своите мисли и на своите љубовници да ги сметаат за бесмртни Потоа умреа Препев: П. В. Ерих Фрид (Erich Fried, 1921-1988) е роден и пораснал во Виена. Кога неговиот татко во 1938 година бил уапсен и набрзо починал од последиците на злоставувањето во затвор, Фрид избегал во Лондон. Во Лондон бил работник, хемичар, библиотекар и уредник, а од 1952-1968 бил коментатор на англиското радио. Од 1968 бил слободен писател. Познат е и како преведувач и есеист.
| | веќе видена

Една мачка многу пиела, трезна не била ни кога спиела, само цугала, само џокала, само шљокала, само локала, и еден ден од покрив се скљокала - баш дожд паѓал тој ден - врз главата на глушец еден. Тој глушец бил тотално трезен и љубезен ко да е везен, не пиел ни ракија ни џин ни рум, пиел само тоникум, пиел само некакви кокти и малку грицкал нокти. Кога од покривот паднала мачката сосем се изгубила (а не била смачкана), онака цврцната, онака швркната, во главата заматкана по патот се запаткала пијана ко затка! Ни глушецот не бил смачкан, само бил на работ на плачка, онака шизнат, онака ѕвизнат. И така не било ништо. Мачката сфатила дека се бламира, дека друштвото ѝ се шокира, па одлучила помалку да пие, реномето да си го измие, да биде вредна, да биде чедна. Оттогаш пиела само вода, оттогаш пиела само сода, и веќе не пиела рум, пиела само тоникум, пиела само некакви кокти и малку грицкала нокти. Глушецот па во страв се завил голем зорт му се јавил, мислел дека некој сака ...
| | веќе видена

Не е ли морбидно да се прави фанзин додека трае војната? - Не. Морбидно е што трае и воопшто постои војната додека ние правиме фанзин. (уредничката на фанзинот „Batschka Tribune“ му одговара на пријателот) Додека воениот виор од деведесеттите ги пустошеше некогашните југословенски републики и го уништуваше културното и општественото наследство создавано педесетина години, почна да се развива независна сцена, со милји оддалечена од мејнстрим медиумите. Во времето кога масите преземаа националистички обрасци и кога се воведуваше капитализмот како ново/старо општествено уредување, цела генерација млади која ѝ се противеше на постоечката политичка реалност го пронајде својот комуникациски канал – фанзинот. Од неодамна, можно е да се најдат некои од тогашните културни и на интернет адресата fanzini.hr Тоа беше период кога во Загреб, Белград и Сараево, и покрај „тврдите граници“, се слушаа тукушто снимените синглици на шибеничкиот бенд Nula и загребскиот Bijes Zdravog Razuma (на пример, нивна е песната „Преку ...
сите 2 | | | веќе видена

Берово Оди Беровчанец во Скопје и минува улица на црвено. Полицаец го гледа и му вели: А бе гледаш ли ти дека црвено свети? Беровчанецот на тоа му одговара: А бе балосал се бех не забакарих. И полицаецот збунет му враќа: Passport please! (А бе балосал се бех не забакарих = А бе, замислен бев, не приметив) Битола Битолчанец прашува Охриѓанец: Оти бе вие стално клавате Т на КРАЈО од ЗБОРО? Велес Како најлесно можеш да привлечеш велешанка? - Со магнет. Виница What happens in Vinica, nothing happens in Vinica! Кавадарци Се среќаваат двајца крокодили после лов. - Како ловот? - Супер, изедов двајца црнци, ти? - Јас еден кавадарчанец. - Лажеш... Ај хухни да видам! Кичево Се среќаваат две Кичевчанки на пазарот во Кичево и почнуваат муабет: - Шопрааајш? - А шо да прааа? - Е шо ќе прајш!? Крушево Секс по телефон: - Сега ја соблекувам едната чорапа... Сега другата... Сега третата... - Чекај ма, три нозе ли имаш? - Не бре па ти... Од Крушево сум... Знаеш ли колку е студено овде? Македонски Брод - Ти ...
| | веќе видена

Државно-корпоративниот апарат на надзорот Живееме во мрачни времиња на неолибералниот капиталистички светски поредок каде што правото на приватност, темелник на идеалите на модерната демократска држава, е непрепознатливо во празната правничка реторика за наводното негово почитување од страна на оние кои секојдневно го кршат тоа право. Во овој поредок правото на приватност е крајно обезличено од нарцисистичката култура на селфиња и трагање по лајкови на социјалните мрежи на она што Хенри Жиру го нарекува казино капитализам и неговата постојана потреба да ја комерцијализира секоја човекова врска и акт, и дa го направи видлив и податлив за информатичка манипулација секој аспект и податок од нашето секојдневие. Влезени сме длабоко во тоталитарната параноја на пост-орвеловата држава на потполн и постојан надзор, чија задача е да произведува недоверба и поделба меѓу граѓаните, да им ги исече дури желбата и капацитетот да размислуваат слободно и да разговараат слободно меѓу себе, додека во исто време од милиони ...
сите 2 | | | веќе видена

Иднина Жената е загрижена за иднината додека не најде маж, додека мажот е загрижен за иднината дури откако ќе најде жена. Џорџ Бернард Шо Два вида љубов Постојат два вида љубов: незадоволената љубов, која ве прави неподнослив, и задоволената љубов, која ве прави идиот. Колет Најсигурниот начин Од сите начини да предизвикаме престанок на љубовта, најсигурен е оној кога ја задоволуваме. Мариво Две категории Жените се делат на две категории: немажени, кои сонуваат само за брак; и мажени, кои сонуваат само за развод. Жорж Елгози Обајцата сакаат да ме оженат Обајцата сакаат да ме оженат, и тоа ми е голем проблем; стварно не знам од кого да почнам! Жан‒Шарл Два вида жени Постојат два вида жени: оние што ги мамат своите мажи и оние што велат дека тоа не е вистина. Морис Донеј Штета Каква штета што не може да се има љубовник без притоа да не се измами мажот! Жорж Фејдо Паѓање в раце Жените ќе беа прекрасни кога би можело да им се падне во прегратка без притоа да им се падне в раце. Емброуз Бирс Дистанцираните жени ...
сите 3 | | | веќе видена

Моето учење е зад мене Учев да слушам и гледам: Речиси сите луѓе им правеа речиси на сите луѓе А речиси сите луѓе на кои им правеле речиси сè говореа тогаш речиси без глас „Ќе дојде денот Денот кога на речиси сите ќе им направиме речиси сè што тие ни го направија нам“ Ги слушнав самите тоа да го говорат речиси дословно А додека е тоа речиси сè што сакаат или речиси сè што знаат за она што го сакаат тој ден за кој речиси сите речиси сонуваат секогаш само речиси ќе дојде никогаш сосема стварно Стварно тоа го научив и речиси би рекол така го научив што ме мина желбата и за слушање и за гледање Сега моето учење е речиси зад мене Препев: П. В. Ерих Фрид (Erich Fried, 1921-1988) е роден и пораснал во Виена. Кога неговиот татко во 1938 година бил уапсен и набрзо починал од последиците на злоставувањето во затвор, Фрид избегал во Лондон. Во Лондон бил работник, хемичар, библиотекар и уредник, а од 1952-1968 бил коментатор ...
сите 2 | | | веќе видена

Си викам, да идам на Први Мај, да му ибам матер, па и ја сум ти радник и ја сакам да идам на излет у Сарај или на Водно. Ама се премислувам. Kај може да се иде у Сарај кога е џенем далеку од кај мене у Аеродром. A на Водно јебига не е фер на луѓето што си живеат у планината у тоа зградите да им се смета, да им пушташ музика од кола, да им бараш струја за електрична скара, за да не им димиш, а и да не попиеш и 300 еура казна ради тоа димот. У Грчка се заебав, не отидов, не ми даваат кредит со 10 иљади плата, па решив дома да славам. Дома - дома, важно да е весело. Празник е да му ибам матер, не е шала. Отидов у Стокомак, земав кило виршли од 80 денари, два леба, 10 јајца и сенф љут огин. Ги љупам тоа виршлите и гледам дали ме шпијунираат комшиите. Никој не ме гледа, си гледаат у фрижидерите луѓето. Излагам на тераса, ги опнувам виршлите у тенџере со зовриена вода и ставам ракија купена од мојот дилер од пазарче, али у шише од Жута. Замирисуваат тоа виршлите, лепота, па и огромни стануваат, а не јагнешко ...
| | веќе видена

Во самопослуга купувам нешто за дома. Стојам по две-три минути пред рафтовите, за да го исцедам најповолното. То ест најевтиното. Кога по петнаесет минути избирање успевам да дојдам до касата, се уфрла осумдесетгодишна силна госпоѓа: ‒ Извинете, ама немам време, лебот ми е во фурна ‒ вика колку што ја држи гласот. А редот е голем, сигурно повеќе од десет души. И сите погледнуваат кон неа. А таа оди директно кон касата дерејќи се кон еден од вработените: ‒ Орнел, три кисели млека и јаболков оцет! ‒ Госпоѓо и јас брзам ‒ ѝ велам и ја ставам кошницата на пултот за да ми наплатат. ‒ Мене лебот ќе ми изгори! ‒ вика таа. Не сакам да ѝ одговорам сè додека не се втурнува пред мене. Освен пари в раце не држи ништо. ‒ Госпоѓо, ве молам ‒ се обидувам да не експлодирам. Го заземам просторот и ги вадам на пултот двата леба, макароните и тоалетната хартија. Не можам да поверувам: еден од вработените ѝ ги носи „нарачаните“ производи. Сега таа ги турка кон касиерката. ‒ Ајде брзам ‒ ѝ вели на касиерката. ‒ Брзам и јас ‒ ...
| | веќе видена

Се наведнав за да ги бакнам блескавите црни чизми на нашиот господар кога рече: Пониско! Кога се наведнав пониско го осетив во себе прекрасно отпорот на својот ’рбет кој не сакаше да се свитка Радосно ползев потаму благодарен на нашиот господар за тоа доживување на моето внатрешно достоинство и снага. Препев: П. В. Ерих Фрид (Erich Fried, 1921-1988) е роден и пораснал во Виена. Кога неговиот татко во 1938 година бил уапсен и набрзо починал од последиците на злоставувањето во затвор, Фрид избегал во Лондон. Во Лондон бил работник, хемичар, библиотекар и уредник, а од 1952-1968 бил коментатор на англиското радио. Од 1968 бил слободен писател. Познат е и како преведувач и есеист.
сите 3 | | | веќе видена

next