Нема човек со кој сум седнал, а да не издаде колку е разочаран од еколошката и амбиентална состојба на Скопје или Македонија. И почнавме, немаме свест, што луѓе ќе бевме, уште сто години памет не ни доаѓа. Проблемот е што нашата свест, а тоа се гледа во секој аспект од нашето живеење, е линеарна, а не циркуларна. Гледате, настрана ѓубрето, и во политиката, и во сè останато, мора да се преиспита нашиот однос кон производството и животот. Не постојат продуктивни и корисни почетоци и некорисни и непродуктивни краеви. Целиот циклус треба да го имаме предвид. Таман кога мислиме дека на нешто му доаѓа крајот, треба да најдеме почеток, и на секој почеток да мислиме дека не треба да му дојде крај. Сè што произведуваме или конзумираме да се врати во големиот циклус на природата и производството. Тој кружен менталитет е мудрост од зората на земјоделските цивилизации, нешто што сме го загубиле или заборавиле. И нема враќање, како носталгичари или реакционери, туку само пристигнување, достигнување до одредена свест. ...
| | веќе видена

Разговор помеѓу Антонио Милошоски и Саша Митрев СМ: Исто се повикува и на вас.... АМ: Да, да, да, точно е, точно е… СМ: Епа добро, јас го имам тука ставено кај мене во, ова... во фиоката... и ... АМ: Во човечки ресурси. СМ: И согласностите ... или ако сака он у меѓувреме да волонтира нешто да... и да го имам во... АМ: Знаеш што, јас... да, јас мислам дека нормално знаеш за согласностите, се бориме, дека не е лесно, ќе му помагам колку што можам ама, може, може, во меѓувреме тој и да си волонтира, сепак да го запознаете, да го видите, тој да ве запознае, така. СМ: Обично и така волонтираат некое време, па да влезат во комбинација. АМ: Да, да, да си ја види средината средината него и така. Разговор помеѓу Силвана Бонева и Надица Танчева Тулиева НТТ: Силвана СБ: Еј... НТТ: Уписите ќе бидат у август, класичен упис ќе биде тоа. СБ: Значи класичен упис ќе биде у август, така ли? НТТ: Класичен упис у август и не знам, ќе тераме работа, ич да не му се секираш, сè се наши, све таму и ќе ја истераме ...
сите 59 | | | веќе видена

Земете две фотографии ‒ на Волас Стивенс и на Кинг‒Конг. (Значи ли нешто што јадам банани пишувајќи го ова?) Стивенс е згоден, љубезен, со бела коса како четка, со пругаста кравата. Прав бизнисмен да не беа темните полнички раце, соголениот мозок со мислите во него. Конг се тетерави, пак изгубен на њујоршките улици, раздразнети коли му се меткаат крај нозе. Духот го нема. Прстите му се пластични, под кожата струја. Му служи на Метро‒Голдвин‒Маер. Во меѓувреме В. С. во својот вечерен костум размислува за хаосот, размислува за оградите. Во својата глава семето на свежа болка го истерува, крик на заточена крв. Рацете му се слеваат низ сакото, сместувајќи се во сенката на убиецот. Препев: П. В. Мајкл Андачи (Michael Ondaatje, 1943), канадски поет и писател, роден на Цејлон (Шри Ланка), ги минал тинејџерските години во Англија, студирал во Торонто, каде што предавал книжевност во колеџ. Се занимавал и со фармерство крај Кингстон, како и со уметничка фотографија. Во неговите песни, виолентноста и ...
сите 2 | | | веќе видена

Секоја есен, во времето кога ќе се огласи шведската Кралска академија, голем број обожаватели на американскиот кантавтор Боб Дилан (1941) се надеваат дека одлуката на жирито кое ја доделува оваа најважна светска награда за книжевност можеби и ќе ги израдува. Се надеваат на смелата одлука на жирито, иако многу добро знаат дека Дилан тешко ќе освои Нобелова награда за книжевност. А, би можел, се разбира! За сè што напишал овој бунтовник (компонирал и отпеал) од 1960 година до денес, што значи речиси половина век. Додуша, којзнае? Ќе видиме што ќе се случува по овој повод во наредните години. Иако, жирито за Нобел сè уште не нè изненадило со одлука да го круниса Боб Дилан со ова признание, познатиот уметник уште не престанува да изненадува. Во средината на октомври, во светот излезе неговиот нов музички албум „Christmas In The Heart“ („Божиќ во срцето“), збирка главно со познати божиќни песни. Станува збор за стари песни, како и оние од мјузиклите (од златното време на мјузиклот) како и од цртаните филмови. Во ...
| | веќе видена

Тие патуваат низ воздух Собата е поинаква, полоша месецов кога твоето тело со прицврстена глава и мојата глава со прицврстено тело накусо се поклопуваат јас сакам прашања а ти сакаш само одговори, но зградата постепено се загрева, нема многу време, времето веќе не е за нас доволно брзо, зградата станува збришана, скршнавме од насоката, се раздвојуваме, настрвуваме еден кон друг со брзина на звук, сè бучи слепо се судираме и паѓаме, нашите парчиња се мешаат како несреќа и се кршат од подот на собава во хаотични сребреникави делчиња Тие јадат надвор Во рестораните се расправаме кој од нас ќе го плати твојот погреб иако е вистинското прашање дали ќе те направам или не бесмртен. Во моментов само јас можам тоа да го направам па затоа ја подигам волшебната виљушка над чинијата со говедско и пржен ориз и ти ја забивам в срце. Се слушна бледо пуф, малку зацврче и низ сопствената располутена глава ти се воздигна зрачејќи; небесата се отворија некој глас запеа Љубовта е мошне Возвишена работа ...
| | веќе видена

Слушнете, деца: Татко ви е мртов. Од неговите стари палта Ќе ви направам малечки јакни; Ќе ви направам малечки панталони од неговите стари панталони. Во неговите џебови ќе има Работи што порано ги ставал таму, Клучеви и парички Покриени со тутун; Ден ќе ги земе паричките Да ги чува во неговата банка; Ен ќе ги земе клучевите За да прави убава врева со нив. Животот мора да продолжи, Иако добрите луѓе умираат. Ен, изеди си го појадокот; Ден, земи си ги лековите. Животот мора да продолжи; Само заборавив зошто. Превод: Иван Шопов Една Сент Винсент Милеј (1892-1950), американска поетеса и драмска писателка. Ја добила Пулицеровата награда за поезија во 1923 година. Авторка е на петнаесетина книги поезија и десетина драми. Исто така, позната е по нејзиниот феминистички активизам. За своите прозни дела го користела псевдонимот Ненси Бојд.
| | веќе видена

Кели Велс, дизајнер Во време кога побарувачката на работни места е многу поголема од понудата, кога за секое ново отворено работно место се натпреваруваат голем број невработени, пријавата на работа може да биде прилично стресна. Дали нашата биографија ќе биде препознаена во морето на оние кои им пристигнуваат на работодавачите и така ќе ни го отвори патот кон разговор за работа и евентуално вработување, е прашање кое мачи многумина кои бараат работа. Така, биографијата стана клучно парче хартија кое ни ја отвора или затвора вратата кон посакуваната кариера или пак голата егзистенција. Првиот впечаток кој му го оставаме на работодавачот е токму оној кој го пренесува нашето CV. Со желба впечатокот да биде што поимпресивен, а CV-то и нашата шанса за вработување да не завршат во корпа за отпадоци, од штуриот документ кој го набројува нашето образование и искуство, биографијата стана слободна форма преку која го претставуваме она што најдобро го знаеме и умееме. Мигуел Рато, графички дизајнер Нема вработување за ...
| | веќе видена

Погледнете што се случува со образованието. Во последно време, нагласокот е на оценувањето на децата и наставниците, па учењето се сведува на подготовка за тестови. А тестирањата влијаат како на судбината на ученикот, така и на наставникот. Тоа гарантирано го уништува секој образовен процес кој има смисла. Наставникот не може да биде креативен, имагинативен, ниту да ги зема предвид различните потреби на учениците. Учениците, од друга страна, не можат да ги следат своите интереси, зашто мораат да учат за утрешната контролна задача. А од резултатот на тестовите зависи и иднината на учениците и наставниците. Бирократите кои седат по канцелариите не се лоши луѓе, туку работат во систем чија идеологија и доктрини се исклучително штетни. За почеток, не морате цело време да ги оценувате луѓето... Тие не мораат постојано да бидат рангирани според некои вештачки стандарди. Самиот систем на вреднување е сосема вештачки. Наставниците не се рангираат според својата способност да им помогнат на децата да ги остварат ...
| | веќе видена

Основањето на мачизмот Во случај да му е малку казната, Зевс, предавството на Прометеј исто така го казни и создавајќи ја првата жена. И ни го испрати подарокот. Според поетите од Олимп, таа се викала Пандора, била прекрасна и љубопитна и прилично непромислена. Пандора пристигна на земјата со една голема кутија в раце. Во неа беа затворени несреќите. Зевс ѝ забрани да ја отвори; но едвај слетана меѓу нас, таа не можеше да го издржи искушението и ја отвори. Чумите почнаа да летаат и ни ги заковаа своите бодежи. И така пристигна смртта на светот, и пристигнаа староста, болеста, војната, работата... Според свештениците на Библијата, друга жена, наречена Ева, создадена од друг бог на друг облак, исто така ни донела чиста пропаст. Некој човек од селото Негуа, на брегот на Колумбија, успеал да се качи високо на небото. На враќање, раскажал. Рекол дека го набљудувал, од таму горе, човечкиот живот. И рекол дека сме море од оганчиња. – Тоа е светот – открил. – Куп луѓе, море од оганчиња. Секоја личност свети со ...
| | веќе видена

Разговор помеѓу Мартин Протуѓер и Драган Павловиќ Латас ДПЛ: Кај си бе директоре? МП: Ало? ДПЛ: Кај си директоре? МП: Е, извини, добро бе, добро еве у Охрид нешто, слушај... ДПЛ: А... МП: Ќе ти даам ексклузивно, му јавив и на Горан... една фотографија шо на Сител ќе иде, на директор на школо во Охрид, на средно школо, со средношколки у џакузи и со шампањ... ДПЛ: Хахаха, па дај и во Вечер... МП: У Вечер да ја пукнеш на насловна. ДПЛ: На насловна, да. МП: Близок пријател на Ацо Петревски, близок пријател на Ацо Петревски, еве ги вредностите на С... ДПЛ: А он го поставил? МП: Он го поставил, да, да. ДПЛ: Аоо... МП: И невидено, со шампањ, со ученички чоече, малолетни пијат шампањ и овој директоров... значи ќе видиш, у Банско е тоа... у Банско... ДПЛ: Па и добро ги однел у странска држава, нема кривично дело... МП: Хахаххаха. ДПЛ: Хахахах... добро му текнало. МП: Не, ова е скандал, ние вечерва ќе му правиме протести, чуда, чудо ќе биде... ова топ тема треба да го напраиме... Разговор помеѓу Мартин ...
сите 11 | | | веќе видена

Легендарниот уругвајски писател Едуардо Галеано почина од рак минатиот понеделинк на 74-годишна возраст. Додека во светот е најпознат по неговите критички книги за латиноамериканската колонијална историја, и како остар критичар на капитализмот, исто така е автор на една од најважните книги во спортската литература: „Фудбал на сонце и сенка“. Објавена во 1998, книгата ја следи историјата на фудбалот и спортот, гледајќи го како индустрија. Се бори со инхерентните противречности на навивањето: како произведениот спектакл може да разгори длабоки емоционални реалности, и како временски ограничениот меч може да стане безвременски. Компонирана како серија елегантни вињети, испечатена со мастилести силуети на фудбалери, групирани според архетипови, ова не е обична книга за спорт. Но,0 тоа не значи дека Галеано нема голема удел во подучувањето на модерните автори на книги за спорт. Претставуваме четири лекции кои се дел од неговата богата оставштина. 1. Долгата форма не е единствен начин да се пишува епска спортска ...
| | веќе видена

Денес на Велигден Светава година овде под ликот на Нашата Девица ја обвинувам целата католичка црква за смртоносното пренасочување на нашата животна снага кон празното небо. Ја обвинувам католичката црква за измама. Ја обвинувам католичката црква што го труе светот со својот мрачен морал и што претставува жива рана врз распаднатото тело на Западот. Навистина ви велам: Бог е мртов. Ние блуеме од грозната блуткавост на вашите молитви бидејќи вашите молитви станаа отровен чад над боиштето на нашата Европа. Зата излезете во трагичната и облагородувачката пустина на светот во кој Бог е мртов и одново греблосајте ја земјата со своите голи раце со своите горди раце со рацете што не се молат. Денес на Велигден Светава година овде под ликот на француската Наша Девица ние ја прогласуваме смртта на Христос-бог за човекот конечно да може да живее. Овој текст, како дел од субверзивен перформанс, го предизвика најголемиот скандал на авангардното движење познато како летризам (од што подоцна ...
| | веќе видена

Според последните податоци од 2014 година, во Македонија дури 670.086 или 76 отсто од граѓаните боледуваат од болести на горните дишни патишта. Наспроти оваа голема бројка, дури 198.431 или 22 отсто од населението страдаат од болести на долните дишни патишта. Математички кажано, тоа значи дека дури 870.000 граѓани во Македонија боледуваат од респираторни болести. Овие бројки вчера на мирен протест пред Институтот за јавно здравје во Скопје ги соопштија активистите од граѓанското движење „Ќе дишеме или ќе издишеме“ и го прашаа директорот на Институтот, дали оваа здравствена установа нешто работи или е филијала на Државниот завод за статистика. - Бараме јавно да се каже колку граѓани боледуваат од респираторни болести и од карцином во Скопје, Тетово и во Битола - истакнаа на активистите од „Ќе дишеме или ќе издишеме“.
| | веќе видена

Промената како генерален концепт, истражен преку секојдневните појави како смената на денот и ноќта или сонот и јавето, е идејната појдовна точка во уметничката инсталација од мешани медиуми на осумнаесетгодишната Тамара Ѓорѓиева. Неколкуте нејзини дела беа изложена во „Мала Станица“, во склоп на изложбата по Визуелни уметности. Тргнувајќи од промената како најопшт концепт, во текот на изработката на делата, Тамара вели дека постепено внесувала сè поголем дел од личните доживувања на промените во сопствениот живот. Со креативна комбинација на различни медиуми - фотографија, цртеж и инсталирање на симболични предмети и оригами во просторот, Тамара доловува еден позитивен и полетен аспект на промената како таква. Птицата е најкарактеристичниот елемент кој е застапен во сите дела, а го симболизира развојот и осамостојувањето на личноста. Атмосферата на оптимистичко антиципирање на иднината со сите трансформации кои таа ги носи, ќе ве понесе уште со првиот фрлен поглед кон делата на Тамара во изложбениот ...
| | веќе видена

На денот кога непознатиот херој беше покопан со топовски салви, во истиот пладневен час, од Лондон до Сингапур, помеѓу дванаесет и два и дванаесет и четири, на цели две минути сите престанаа да работат, само за да му оддадат почест на непознатиот херој. Но можеби исто така би требало да се нареди конечно оддавање почест на непознатиот работник од големите градови на сите континенти. На обичниот човек од сообраќајните метежи, кому лицето не сме му го виделе, не сме му го осознале тајното битие, јасно не сме му го слушнале името, на таков еден човек да му оддадеме мошне голема почест, со емисија посветена на „Непознатиот работник“ и со прекин на работата на целото човештво ширум планетата. Т ој непознат херој беше умрел не за начелото на афирмација на генеречкото, туку со цел да се разрешат, низ крвави битки, мрачните меѓуимперијалистички противречности меѓу Французите, Англичаните и Германците. Во тие битки милиони војници, познати или не, беа жртвувани на гнасен начин. Тоа што еден ...
| | веќе видена

Walk on, walk on With hope in your heart And you’ll never walk alone You’ll never walk alone (Химна на навивачите на Ливерпул) Кога ви беше најтешко бевме со вас. Кога чекоревте по булеварите и смрзнувавте по амфитеатрите, не бевте сами. Не бевте сами ни кога пропагандните комесари ве заокружуваа со црвени фломастери и ве прозиваа поединечно, а партиските контрапленумци ви се потсмеваа. Со вас беа и средношколците, учителите, пензионерите, стечајците, новинарите и... сите слободоумни граѓани. Формиравме и професорски пленум, кој беше замислен како ваша логистика. И кој требаше да го одработи периодот од вашиот јануарски распуст, односно да врши притисок врз власта и да дебатира, аргументира и да се бори за универзитетската слобода. Сите ние што бевме дел од таа сериозна игра која беше многу повеќе од игра, верувавме во вас. Вашата света идеја за автономија на универзитетот, сите ние ја доживеавме како нешто посебно, ново и свежо во нашата сиромашна демократска субкултура. И кога ги окупиравте ...
сите 2 | | | веќе видена

Француската нација го доживува виното како добро кое ѝ припаѓа според истото право како и 360-те видови сирење и нејзината култура. Тоа е пијалак-тотем, кој одговара на млекото на холандските крави или чајот кој англиското кралско семејство церемонијално го пие. Башлар веќе даде супстанцијална психоанализа на оваа течност: на крајот од својот есеј за соништата за волјата, тој покажува дека виното е сок на тлото и земјата, дека неговата основна состојба не е влагата, туку сувоста и дека од сите митски супстанци, тоа е најголема спротивност на водата. Виното, до душа, како жив тотем, се потпира на разноликата митологија на која не ѝ пречат противречностите. Секогаш се смета дека таа наелектризирана супстанца, на пример, најделотворно ја ублажува жедта или барем жедта служи како прв изговор да се пие („жешко е“). Кога станува збор за црното вино, неговата многу стара хипостаза е крвта, густата и животна течност. Меѓутоа, не е важна неговата течна форма, тоа е пред сè супстанца која преобразува, способна да ги ...
| | веќе видена

Неправдата денес чекори со сигурен чекор. Угнетувачите прават планови за десет илјади години. Силата потврдува: работите ќе останат какви што се. Никаде ни глас, освен гласот на оние што владеат. А на сите плоштади угнетувањето вели: штотуку почнувам. И меѓу угнетените многумина сега велат: Она што го сакаме нема да дојде никогаш. Оној што живее никогаш не смее да рече никогаш! Она што е осигурано не е сигурно. Работите не остануваат какви што се. Кога оние што владеат ќе го речат своето, Тогаш ќе проговорат оние со кои се владее. Кој, значи, се осмелува да каже „никогаш“? Кого да обвиниме ако угнетувањето опстане? Нас. Кој може да го укине? Ние. Оној што бил кутнат наземи, мора да стане! Оној што е изгубен, мора да се бори! Оној што сфатил зошто му е така, како да го сопреш? Денешните победени се утрешни победници. А никогаш станува: денес. Препев: П. В.
| | веќе видена

Разговор помеѓу Гордана Јанкуловска и Мартин Протугер ГЈ: Го избркал претседателот на синдикат, шо не е добро за државата, знаеш, во секоја земја синдикатот протестира, дава остри изјави… МП: Мхм. ГЈ: ...Ама работа на работодавецот е да седне да преговара со него. МП: Мхм. ГЈ: А тој па, претседателот на синдикат му е татко на еден ватерполист, ја знаеш со ватерполистиве... Ха ха... МП: Мхм, мхм. ГЈ: ...Си го имам муабетот. И чоеков беше кај мене преку син му, вика молим те, вика ќе му се извинам, сè шо треба, да не останам без работа. И јас преку Миле го замолив. И го избрка. Шо мислам не е добро, за државата не е добро да избркаш од работа претседател на синдикат. А причината зошто го избрка, зошо дал некоја изјава со која рекол демек раководството... ааа... нешо ги репресира вработените, ко и секој претседател на синдикат шо вика. МП: Да, да... ГЈ: А иначе, да му завршеше работа имаше простор све законски, ја не сум будала да му барам нешо незаконски, можеше вика, нека ме суспендира, нека ме казни ...
сите 46 | | | веќе видена

БРАК Имаме деца, две на број. Најчесто гледаме различни филмови. Пријателите зборуваат за разделениот живот. Но сепак интересите Твои и мои се допираат сè уште на постојано исти места. Не само прашањето за манжетните копчиња. И за услужни работи: држи го огледалото. Сменување светилки. Нешто да се однесе. Или разговори додека не се претресе сè. Две радија, кои понекогаш се истовремено пуштени. Да искучам јас? Исцрпеноста лаже за хармонијата. Што си должиме еден на друг? Ова. Ова не го сакам јас: Твоите коси во тоалетата. Но по единаесет години уште имаме задоволство во она. Да се биде едно месо при колебливи цени. Ние мислиме штедливо во дребни пари. Во мракот ми веруваш ти сè. Предење и одново плетење. Растегната претпазливост. Искажување благодарност. Прибери се. Твојот тревник пред нашата куќа. Сега пак се однесуваш иронично. Па смеј се на тоа. Бегај, ако можеш. Омразата наша е трајна како времето. Но понекогаш, кога сме расеани, сме нежни. Сведоштвата на децата мора да се ...
| | веќе видена

next