Има една шума доста густа, разни билки таму - прс и плева, змиско грозје и чавкина уста растат покрај папрати и трева. Сред шумата - има едно место кај што некој штурец жално штурка, зелен камен како царски престол, од под него ладна вода шурка. И колипка со покрив од плочи, на вратата - пајакови мрежи, а однатре едни крупни очи на некој што сам на подот лежи. Ни светулка, ни бубачка знае дека тука во окови страда (покрај вода вечно жеден да е) педа човек а со лакот брада. По три желби исполнувал, велат, вода ако му дадеш да пие... Но дотаму патот - змија бела, пред секого во неврат се крие.
| | веќе видена

Какви се навистина ЕУ (и САД)? Како што веќе реков погоре, неолиберализмот денес е доминантна идеологија на економските и политичките елити на светот. Тој е матрицата на економската, монетарна и развојна политика на Светската банка, Меѓународниот монетарен фонд, Европската централна банка, Европската инвестициона банка, Европската банка за реконструкција и развој и многу други фондови и финансиски институции, кои веќе трескавично и догматично туркаат неолиберални реформи и пакети за штедење како единствен можен рецепт за економски развој низ целиот свет веќе три децении. Резултатот на овие реформи е економски пустош за широки слоеви на луѓе во скоро сите земји на кои им се наметнуваат неолиберални рецепти за економски развој и кои резултираат во огромни движења на крајно осиромашени и понижени луѓе кои преку методи на илегална миграција на запад се обидуваат да дојдат до подобар и посигурен живот. Низ сиве овие реформи и т.н. пакети за штедење се крие класна борба на капиталот против трудот, во кои ...
сите 2 | | | веќе видена

Генерал Тодор Атанасовски (втор оддесно) како комесар на 14. македонска младинска бригада „Димитар Влахов“, која се борела на Сремскиот фронт „Мандатот“ на генералот Тодор Атанасовски, поранешен долгогодишен претседател на Сојузот на борците на Македонија и истакнат учесник во народно-ослободителната војна, не е истечен. Исто како пред 70 години, тој е борец и денес, но со друго „оружје“. Борец со аргументи, со благородни идеи и со модерни визии за македонската држава и општество. Има 91 година, дух на бунтовник и човек кого го краси исклучителна скромност, дури и кога зборува за генерацијата што го даде најголемиот придонес во борбата против фашизмот и во создавањето на македонската држава. -Ниту ние, главните учесници во народно-ослободителната војна (НОВ) немаме право неа да ја мајоризираме. НОВ му припаѓа на целиот народ, на сите ентитети, бидејќи војната не е само пукање. Ниту е секое пукање војна. Пукање има и денес, ама не е војна. Нашата народно-ослободителната војна и антифашистичката борба не е ...
| | веќе видена

Синоќа во 23 часот, група студенти од Студентскиот пленум го блокираше булеварот „Партизански одреди“ пред градската библиотека „Браќа Миладиновци“, како реакција на бруталниoт полициски упад во библиотеката на 5 мај и чудењето на специјалците како тоа студентите учат во 23 часот. „Поентата на ова е да покажеме дека се учи и по 23 часот, бидејќ полицајците н è прашуваа како тоа се учи во 23 часот и насилно извлекуваа дел од студентите надвор“, вели една студентка која учестуваше во протестот. Фотографии: Ванчо Џамбаски
сите 17 | | | веќе видена

7 причини кои не треба да те спречат да го искажеш своето незадоволство! 1. Не знам кој организира, не сакам да бидам злоупотребен! Ако не дојдеш, нема ни да дознаеш кој организира, медиумите секогаш различно известуваат! Дојди во близина на протестот и направи лична проценка кој протестира и на кој начин, па ако ти се допаднеме придружи ни се, ако не - слободно замини си. 2. Сите партии се исти, и тие што ќе дојдат потоа ќе бидат исти! Сите се исти зашто ние им дозволуваме да бидат исти! Ајде да ги направиме исти во стравот од обичниот граѓанин и одговорноста пред НАС за секоја своја политичка постапка! Да се избориме сами за сопствената слобода, да не може никој повеќе да нè држи во заложништво со изговор дека тој пред него бил поголемо зло! 3. Нека оди да протестира тој што утре ќе има најголема корист од тоа, јас нема да имам ништо! Не постои поголема корист од слободата, од слободното изразување, од правна држава која го штити граѓанинот, од држава во која се чуствуваш безбеден и заштитен, во која не ...
| | веќе видена

Другари и другарки, Ова го пишувам неспиена, преморена и лута. Ми стежнуваат во моментов сите чекори изодени овие четири години по улиците, сите заплашувања, сите етикети ми тежат; одново ги чувствувам сите неправди, ме жежат одново солзите на тие што биле гладни, крвави, беспомошни. Живееме во држава каде немаме никаква контрола над својот живот – ги поминуваме деновите во милост и немилост на оние кои некако се истркалале до врвот, оставени сме на нивната каприциозност, немарност или пак ситни интереси . Сите демократски граѓански механизми кои му даваат сила на нашиот глас, кои се мегафон на нашата волја се угушени, се уништени или пак се блокираат целосно успешно. Одземени ни се медиумите, без кои не можеме да креираме јасна слика за нашето опкружување. Живееме во нечиј сон, конструкција, живееме во кошмарот на несигурноста, незнаењето и стравот! Улиците се последното упориште, последиот простор за битка. Улиците се нашата последна шанса да излеземе од оваа криминална опресирачка матрица! Ние сме на ...
| | веќе видена

Левичарското Движење СОЛИДАРНОСТ, во екот на масовното народно мобилизирање кое започна на 5 мај, стоејќи рамо до рамо со луѓето на улиците, вложувајќи ги сите напори и сили за истрајност наспроти сите притисоци, насилство, апсења и уцени, Ве повикува, Заедно и солидарно да стапиме на страна на слободата! Приклучете се на народните протести кои добиваат сè поголема поддршка ширум цела Македонија! Сплотени и солидарни како никогаш до сега, угнетените го кренаа гласот против оваа отчовечена власт! Тој глас е веќе ослободен и ечи по улиците, го навестува новото време на правда и еднаквост, слобода и солидарност, вредности кои ќе ги вратиме и втемелиме во секоја пора на нашето општество! Ние никогаш не прифативме и нема да прифатиме ниедна форма на неправда! Со години, заедно со работничките и работниците, студентите и студентките, невработените, новинарките и новинарите и сите други обесправени стоевме на браникот на правдата и слободата. Народното движење кое со години растеше истрајно и самостојно, на 5 мај ...
сите 3 | | | веќе видена

Кога бев јас уште мало дете, кога татко ми ми беше син, одев така јавајќи на ветер и в шума го сретнав Цинцилин. Штом ме виде веднаш тој ме позна, ме понуди со сирење и леб. Па ми рече: - Шумава е грозна, но добро е што сум сосем слеп. А потоа на рамо ме стави и ме шеташе до првиот мрак, ми покажа како магла прави, а од неа прави волна пак. Не знам зошто му бев многу смешен. Ме однесе и дома Цинцилин. А куќата негова му беше луштура од некој полжав-џин. Внатре мачка пасмо волна преде, глушец седи на позлатен трон, заспивалки пее скубан петел, овца крпи нечиј скинат сон. До полноќ нè служеа со слатки две-три гуски, а и еден ут, ни правеа смешки нашминкани шатки со шаторот како дворски шут. Имаше и една свиња тука, не знам што ѝ беше Цинцилин. Таа негде по полноќ ме спука: - Да си одиш веднаш, кучкин син! Сакав тогаш по нос да ја светнам, ама, ајде... патот си го знам... А Цинцилин, веќе нема да го сретнам, таа ноќ тој почина од срам.
| | веќе видена

Група бугарски активисти преку видео испрати поддршка до македонските граѓани кои протестираат против криминалниот и насилнички режим во Македонија, предупредувајќи ги демонстрантите да се чуваат од провокации и насилни сценарија. „Не дозволувајте да ве провоцираат. Корумпираните политичари најмногу се плашат од обединето граѓанство. Не се предавајте. Барајте оставка и ќе добиете оставка! Ниедна власт не е поголема од народот“, порачаа бугарските активисти.
| | веќе видена

Револуцијата никогаш не чука на врата туку влегува од задниот влез тивко да не ја чуе таткото кој дреме пред телевизорот тивко да не ја вознемири мајката (за која Таа е само еден безначаен вртеж на центрифугата на машината за перење) и низ ходникот на тишината на прсти влегува во собата на детето кое ѝ се насмевнува и климнува во знак на разбирање. Мурал: A.Signl
| | веќе видена

Кога кон крајот на март 1942 година слушнала дека нејзиниот брат од затворот на Гестапо во Белград е префрлен во ваљевската Апсана, сестрата Јелица-Сека побрзала од Крагуевац. За таа средба, подоцна го напишала ова: „Влегов во затворскиот круг кога од еден казан се делеше ручекот. Гледав наоколу за да го видам. Набрзо стражарите ми рекоа да влезам во ходникот и да го почекам тука. Го здогледав на вратата од ќелијата број 3. Двајца другари го придржуваа да не падне. Ми рекоа дека лежел на подот и дека не може да стои. На него имаше искината кошула и распарани сукнени панталони. Кога ме здогледа, одеднаш се исправи. Очигледно сакаше да остави што подобар впечаток кај мене. Беше претепан, но горд. Ме прегрна, а јас не можев да ги запрам солзите. - Немој да плачеш, Секо. Сè ќе се заврши добро – ме тешеше. Седнавме на клупата во ходникот. Сакав да го прашам многу нешта, да му кажам, но не знаев од каде да почнам. Ме праша зошто носам црнина. - Онака. Немав што друго да ставам на глава... жените ми ја дадоа... Се ...
| | веќе видена

Сигурно и во Вардар има крокодили, само што не се гледаат заради матните води. Толку сме зафатени со закопувањето на личните трагедии, што едвај ги перцепираме трагедиите на минувачите. „Останатите“ се целосно отуѓени, воопшто не нè тангираат. И кога жртвите доаѓаат од земји како Авганистан, Сомалија и Сирија, нешто уште повеќе нè тера да ги игнорираме. Да не загинеа тука, ќе загинеа во своите земји. Исто им се фаќа. Можеби ќе беше подобро да си останеа дома. Дома си е дома. Како овие битија да се створени само да страдаат, божем ние сме заслужиле подобра иднина. Така било пишано... Но, кога некој ќе те зграпчи, ќе те влече (затоа што Фабјо Џеда не е писател што ќе те земе под рака) и ќе те принуди да трчаш, бидејќи тоа е единствениот пат кон спасот, тогаш немаш избор и бегаш и ти. Бегаш низ опустошени, но и преполни улици, низ урнатини и вжештени долини, низ бесконечни планини и мрачни и немирни мориња па сè до непријателски граници преку бездушните трговци на луѓе. И ти, читателу, принуден си да напуштиш ...
| | веќе видена

Повеќе десетици демонстранти и полицајци се повредени, десетина од нив сериозно, во бруталната полициска акција со водени топови, солзавец и шок-бомби за растурање на жестоките антивладини протести прексиноќа пред Владата, кои се организираа во знак на револт за сокривањето на убиството на младиот Мартин Нешковски, што до крај се разоткри откако порано дента опозицијата објави аудиоснимки со разговори помеѓу високи владини функционери што го координирале забошотувањето. „Оставка, оставка!“, „Убијци, убијци“, „Кај ви е началникот“, „Имате ли деца“, „Држава полициска“, извикуваа околу две илјади демонстранти пред владата, повеќето млади. Голем дел од нив организирани во иницијативата „Стоп за полициската бруталност“ со месеци протестираа летото 2011 година, кога се дозна за убиството на младиот Нешковски за време на прославата на изборната победа на ВМРО-ДПМНЕ. Насобраната маса во еден момент успеа да ја помине заштитната ограда и да влезе на платото пред самиот влез во владата. Еден од полицајците, наводно ...
| | веќе видена

Разговор помеѓу Гордана Јанкуловска и Мартин Протуѓер ГЈ: Не е лошо утре, да видиме истражниот да даде изјава, пошто реално мислам, ја ќе ти кажам шо ќе има, ама не е во ред ние да даваме изјава за нешто што не сме го работеле, условно речено, ние директно? МП: Не, не, вие не треба да давате изјава, никако... ГЈ: Ние и заради тоа денес се дистанциравме, телото е... од што е умрен тоа, не знаеме, телото на обдукција е, кои се причините истражниот го води увидот. Мислам јас се координирав со моиве, зошто претпоставував дека таа меѓу два круга, ова, она, и Нино ми се јави, ми вика абе да не има нешто.. абе нема ништо, излетал од кола... Разговор помеѓу Гордана Јанкуловска и Мартин Протуѓер ГЈ: Негово е возилото лично, значи он со истото возило отишол натаму, иначе мислам го терале, знаеш, последен човек со кого се видел е Стевче Јакимовски. МП: Дa? ГЈ: Аха. МП: А кај се видел? ГЈ: Па не прашав, да бидам искрена. МП: А шо бара он натаму по тој пат? ГЈ: Па можда таму негде понастрана се гледале, не ...
сите 3 | | | веќе видена

Стара кобила јава Оклахома Кид, а таа кобила стара има слаб вид. Стара кобила јава Оклахома Кид и во првата улица удри во ѕид. Ѝ вели на старата кобила Оклахома Кид: - Стара кобило, шит! Ѕидов не го зема предвид! Млада кобила јава Оклахома Џим, а отаде Кид и кобилата му - каков тим. Својот револвер го извади Оклахома Џим, нанишани и испали куршума три: - пим-пим! Целата улица ја прекри густ црн дим. Шерифот брзо дојава на коњ: - клим-клим. - Уф, ништо не се гледа! - им рече шерифот ним. - Уф, ништо не се гледа од тој страшен дим! И викна потоа: - Дувајте! Што стоите! Уф! И сите почнаа да дуваат во црниот дим: - пуф-пуф... Димот се разлеа заедно со инстинктите ниски. Ете ги Оклахома Кид и Џим седат и пијат виски. Тогаш и очила купи Оклахома Кид, па сега старата кобила има добар вид. Млада кобила јава Оклахома Џим, Јава и Оклахома Кид, хај-хо!, сосема се штим. Препев: П. В.
| | веќе видена

На вчерашниот протест пред Владата бев присутна од 18 до некаде 21 часот, потоа пак дојдов негде околу 21.30 часот кога демонстрантите беа повлечени на раскрсницата блиску до Владата. Потоа си заминав. Она што го пропуштив, а потоа го видов на една видео снимка - некакви бесни демостранти кои со шипки и долги копја удираат по штитовите на полицајците, уште на самиот почеток на ескалацијата на нередите и бруталноста што следеше, пред зградата на Владата - ме изненади. Од каде ги најдоа тие шипки? Кои се тие соблечени дечки кои многу разгневено маваат по штитовите на полицајците? Воопшто немаше таква атмосфера пред тоа! Добро, фасадата се гаѓаше со јајца и патлиџани и со по некој камен, но таква агресија која „спонтано“ и неочекувано искрсна, не постоеше од страна на демонстрантите! Оградата била отворена за да не навалиме како стампедо? Ви се молам! Па ние не бевме една таква безумна толпа за како бикови да се вдадеме во Владата! Смешни работи! Можеби некој од провокаторите уништи и знаме? (Бидејќи на нас ...
| | веќе видена

Додека седевме надвор пред библиотеката „Браќа Миладиновци“ загрижени за хаосот што се случуваше на улиците и за сите сограѓани кои бегаа од здивената полиција, забележавме група специјалци како се движат накај библиотеката. Тргнавме накај влезот мислејќи дека таму ќе бидеме на сигурно, но очигледно немаше место каде може да се заштитиме од сопствената полиција. Недозволиво е студенти да бидат доведени во ситуација да бегаат од група специјалци од страв дека ќе бидат повредени. Потоа специјалците почнаа да трчаат накај библиотеката, при што настана општ хаос меѓу студентите и сите се обидувавме да влеземе внатре додека тие насилно нè буткаа. Влегоа во училницата каде веќе сите бевме на своите места и почнаа да маваат со пендреците по клупи и ѕидови без контрола. Личеа и се однесуваа како терористичка група, а не како полиција што треба да нè штити токму од вакви работи. Почнаа да ги собираат сите шишиња со вода од клупите, да ни викаат веднаш да излеземе сите до еден надвор и при оа маваа на сите страни и ...
сите 2 | | | веќе видена

Македонските граѓани масовно заминуваат на сезонска печалба, најмногу во Италија, но и во Грција и во другите западноевропски земји, јавуваат локалните медиуми. Речиси секогаш, за сезонското вработување е потребен бугарски пасош, но на црно, „јавна тајна“ е дека се оди на работа во кафулињата и во хотелите во Грција и во Црна Гора. Според штипската телевизија Стар, само за три дена од Делчево и од Каменица заминале 500 работници за да работат на италијанските лозја. - Таму плаќаат по 6 евра за час. Планираме да донесеме по 2.000 евра чисти - изјавиле сезонци за штипската телевизија. Според изјавите, некои од граѓаните на Берово и на Делчево веќе со години сезонски одат да работат во Италија. Многумина ја разработиле „шемата“, па откако ќе завршат со бербата во Италија, продолжуваат во Швајцарија каде што има работа до крајот на октомври. Според телевизија Телма, во Македонска Каменица со години наназад многумина заминуваат на сезонска печалба, но некои успеваат таму да останат со години. Пензионерот Малиш ...
сите 3 | | | веќе видена

Смеење Не се исплати да бидеш духовит со жените бидејќи многу повеќе се смеат кога ги скокоткаш. Филип Бувар Пикантност Ако љубовниците ти се досадни, омажи се, тоа ќе им даде на пикантност. Жан Ану Убавина Убавина. Моќ која на жената ѝ овозможува да маѓепса вљубен маж и смртно да го преплаши својот маж. Емброуз Бирс Присутност Допирот на жената е прекрасен, а нејзината присутност неподнослива. Албер Генон Единственото заедничко Единственото заедничко што го имаме мојот маж и јас е што сме венчани на ист ден. Филис Дилер Непознавање Не сте запознале некоја жена сè додека не сте ја сретнале пред судија. Норман Мајлер Порота Се оженив пред судија. Требаше да барам порота. Гручо Маркс Испразно искуство ‒ Сексот без љубов е испразно искуство. ‒ Да, но од испразните искуства тоа е најдобро. Вуди Ален Мастурбација Не зборувајте лошо за мастурбацијата. Конечно, тоа е начин да водите љубов со некој што навистина го сакате. Вуди Ален Страдање Сакањето е страдање. За да се избегне страдањето, треба да не се сака. Но ...
| | веќе видена

next