Тешко е на денешните млади, кои групата „The Who“ најпрвин ја поврзуваат со музичките теми од трите инкарнации на телевизиските серии за форензичарите (CSI) или (полу)духовитата реклама за гуми за џвакање, да им се објасни колку овие лондонски момчиња беа и останаа значајни за развојот на рок музиката каква што ја знаеме. Меѓу бурните почетоци почетоци во закрила на движењето „мод“ и статусот на една од најголемите рок атракции на сите времиња се испречи носечкиот ѕид на нивната слава, првата светска „рок опера“, двоен албум кој едноставно е наречен „Tommy“. Кон крајот на шеесеттите години од минатиот век групата „The Who“ веќе обезбеди цврсто место во самиот врв на возбудливата британска рок сцена. Серијата успешни синглови, триминутните прогласи на мод-движењето, им обезбедија светска слава и добри приходи кои, додуша, несебично ги расфрлаа со театралното уништување ридови сопствена опрема и со подеднакво финансиски болното развратничко однесување надвор од сцената. Во голема мера експлозивноста на ...
| | веќе видена

Полноќта поминала, а уште е ужасна жештина. Возам по коцката покрај Вардар кон зградата на МРТВ. Пред да влезам на паркингот, забележувам млада девојка. Ми изгледа познато. Запирам. Таа притрчува и се наведнува кон мене: – Пушење 500, ебење 1000, а кај тебе дома 100 евра два саата. Ја гледам во очи. – Чичко Миле! – Што правиш тука? Се заврте и се стрча кон МКЦ. Излегов од колата и викнав два-три пати по неа. Исчезна во темницата. Седнав во колата. Ми пријде еден смрдосан копук и мавтајќи со рацете како рапер ми се издра: – Што сакаш бе пичка ти матер? Што го плашиш девојчето? – Еби се... – тивко му реков и си заминав со чувство на олово во стомакот. Слика: Алексеј Туголуков
| | веќе видена

Откако во среда изби аферата во која се сомничат високи функционери на ФИФА за вмешаност во корупција, челниците на УЕФА, европските фудбалски сојузи и многу угледни фудбалски функционери повикаа на одложување на изборот на претседател на ФИФА кој треба да се одржи во петок, и на заминување на нејзиниот прв човек, Швајцарецот Сеп Блатер. Иако Блатер не е меѓу осомничените, многумина сметаат дека човекот кој е на чело на ФИФА од 1998 година и е главен фаворит за нов мандат, сноси одговорност за оваа афера и треба да си оди. Дека гласот на јавноста е во целост против сегашниот прв човек на ФИФА, покажуваат и многубројните шеги кои се појавија на интернет веднаш по избивањето на аферата. На нив ФИФА се споредува со мафија, Блатер е спореден со славниот Дон Корлеоне од „Кум“, а на некои носи пругаста затворска униформа.
сите 160 | | | веќе видена

Готов сум? Не, готов сум на сè! Ништо нема на готово. На Кукловден ќе ми ја земат власта! Дерман да се нема. „Сите тие мораат да си заминат.“ Зар и јас сум сите? Куц ковач, ја усвитувам свеста на мојот народ. Јас - држава. В куќа исечи врата и прозорци. Го учам Мартин: со нагиб од 7,5 степени се руши секоја кегла. Хидроцентрала со неисплакани солзи го движи народов. Пес ме лае. Можеби ми збори? Сеедно велам - лае. Скршена гранка во цут. Каков божествен мирис! Сонив споменик. Глината свиткана околу празнина. Петунијата и монахот се смртни. Бронзата е Господ. Мрачно пророштво: жерави го украле балонот над владата. Од мостот Око Кон Грција одат сенките на статуите. Не стига лопатата, ви зинале триста дупки, сè од мене барате! Вардар ги подрива темелите на театарот и бликнува на сцена! Додека кртот низ рудник го шетав ме касна пеперуга. Вистината врти врти и како шило пробива. Крај на долгиот пат. Како врескаат! Омразата кон мене расте како врба во вода. Се фаќам за ...
| | веќе видена

Литературниот вид во кој спаѓа ова дело, а кој кај нас не е многу застапен и развиен, во Полска има голема традиција и значење во развојот на полската современа литература. Имено, „Империјата“ се сместува во т.н. литература на фактите или нефиктивна литература, која претставува автентични ликови и настани. Таквите настани и ликови ги соопштува и опишува очевидец, набљудувач, учесник или се репродуцираат врз основа на разни извори или документи. Во ваков вид литература спаѓаат дневници/мемоари, биографии, репортажи, фељтони и публицистички есеи. Според некои, и „Империјата“ на Ришард Капушќињски се нарекува збирка од публицистички есеи. Сепак, овој вид литература користи и техники на убавата, уметничката литература, како на пример, од романот се црпат техниките на наративот и придавање на фиктивни одлики на настаните, белетризација или фиктивизација на текстот. Во ваквата литература се вбројуваат и текстови кои претставуваат личен документ, односно го документираат личниот живот на авторот во релација со ...
| | веќе видена

Моите песни ме следат како орди момчиња, се буткаат, со одрани колена, мавтаат со торбите. Викаат. Нема веќе школо! Тероризираат цела улица, старици подбутнуваат во канал, со стап закачкаат ротвајлер. Штета што беше врзан. Никаква суптилност. Дали е тоа моето потомство? Мачките кидаат на дрво. Полиците во супермаркетот одеднаш се празни. Дали избегале од училиштето во мојата глава? Сигурно влегле низ прозорец кога им бев свртен со грб. Треба ли да бидам горд? Еве ги! Во каква мамурност сум ги напишал? Плоскати, спремни за карање. Кога се најдобри, звучат како некаков шашав политичар кој секого убедува дека целиот свет е луд освен него. Ене ги, јурат наоколу со мојата слика што не ја познавам, сакаат да бидат запомнети, поради нив црвенеам пред странци. На улица непознати викаат по мене: „Лошичок! Лошичок!“ Преправај се дека ги нема! Ако јавно се откажеш од нив, ќе бидеш уште поинтересен. Занемари ги! Со која чудна муза сум спиел, та ги родила тие невоспитани неранимајковци! Сонував дека ...
сите 2 | | | веќе видена

Од 27 мај до 3 јуни 2015 година, Македонскиот народен Театар ќе биде домаќин на изложба на фотографии подготвена од страна на Амбасадата на Република Полска. На изложбата ќе бидат прикажани најпознатите фотографии на Станислав Игнаци Виткјевич познат како Виткаци (1885-1939), полски автор, драмски писател, уметник, филозоф и изведувач. Изложбата која ќе биде прикажана за време на Меѓународниот театарски фестивал во Скопје ја одбележува 130-та годишнина од раѓањето на авторот Виткаци и е дел од одбележувањето на проектот „Година на полскиот театар“. Концепт на изложбата: Избрани се 40 најдобри и највосхитувачки фотографии на Станислав Игнаци Виткјевич, кои преминаа во историјата на фотографијата. Дваесет фотографии потекнуваат од пред 1914 година, а другите дваесет од меѓувоениот период. Раните фотографии се најпознатите автопортрети и портрети на блиски личности и на пријатели. Дел од нив се тесно кадрирани лица – овој вид композиција е карактеристичен за Виткјевич. Никој претходно, во областа на полската ...
| | веќе видена

Барокната треска го зафати и Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Во комплексот факултети, спроти трговскиот центар „Мавровка“, ќе никнат два нови, факултет за информатички технологии и за физичко образование. Двете нови згради ќе бидат во барок. Според архитектите, ова е класичен упад во автономијата на Универзитетот, бидејќи владата му наметнува барокно идејно решение, кое, како што претпоставуваат тие, сигурно не е по негов избор. Дополнително ќе биде уреден просторот околу објектите, односно партерното уредување, а ќе бидат изградени и подземни гаражи. Идејните решенија се на архитектот Жарко Чаушевски, кој е творец на надворешните изгледи на повеќе објекти од проектот Скопје 2014. Имено, тој беше креатор на изгледот на барокната зграда на ЈП „Водовод“, неколку фасади во центарот на Скопје, а според неговото идејно решение, треба да се менува и ликот на Градскиот трговски центар. За вложениот труд во изготвувањето на двете нови архитектонски решенија, Министерството за образование и наука се одлучи на ...
| | веќе видена

Спиро го познавав од 1975 година. Без татко, живееше со мајка му и двете сестри во зградата до црквата „Св. Илија“ во населба Аеродром. Израсна во скромни услови, ама беше пргав и силен и правичен. Се ожени за Гркинка и отиде да живее во Грција. Кога ќе дојдеше во Скопје зборуваше колку го мачи носталгијата. Почна да пие, многу да пие и проблемите во бракот му се зголемуваа. Еден ден ми кажа дека веќе не живее со жена му, дека работи во некоја градежна фирма која нередовно му плаќа и дека засекогаш се враќа во неговата Македонија. Спиро беше Грк, а ја сакаше Македонија како што дете ја сака својата мајка. Се гледавме ретко, но по секое наше видување тој изгледаше сè полошо. Мајка му почина, тој остана без работа и со сестрите го продадоа малиот стан. Со парите успеа да купи некое куќиче во околината на Скопје. Не знам како, ама и без него остана. Пиеше кога го честеа, јадеше кога имаше. Пропаѓаше. Во студовите јануарски, го нашле смрзнат, надвор, на улица. Вчера разбрав. Бог да го прости, се спаси, ми рече ...
| | веќе видена

Разговор помеѓу Миле Јанакиески и Никола Груевски НГ: Миле? МЈ: Молам. НГ: Се чув и со Владо. Тој ќе дошол сабајле во 6. Значи во текот на денот можете да се видите, Владо не можеше точно да ми прецизира, они ќе го побараат сабајле него, па Владо ќе те викне и тебе. МЈ: Не е проблем, океј. НГ: Нешто се жалеле дека нешто не си ги примал. Тоа било поплаката. МЈ: Не... Ми пушти еден, тој локалниот што му е тука. Ми пушти порака, јас му ја препуштив на Владо, вика Миле се видоа сто пати со мене, ветуваат некои работи што по закон не може да им ги дадеме, се повикуваат дека вие ќе им ги смените. И Владо рече нема што да го примам повеќе него. Така договоривме. НГ: Види Миле, во основа, овие покрупниве компании што се, они си бараат малку по така третман да добијат, ме сфаќаш? МЈ: Не, ама... НГ: А ти, мој впечаток е, независно кој колку е крупен-ситен, исти третман му даваш. МЈ: Не, не е така. НГ: Не можеш на некој што доаѓа да направи мини трговски центар од 1.000 квадрати да му дадеш ист третман ...
сите 32 | | | веќе видена

Собата е поинаква, полоша месецов кога твоето тело со прицврстена глава и мојата глава со прицврстено тело накусо се поклопуваат јас сакам прашања а ти сакаш само одговори, но зградата постепено се загрева, нема многу време, времето веќе не е за нас доволно брзо, зградата станува збришана, скршнавме од насоката, се раздвојуваме, настрвуваме еден кон друг со брзина на звук, сè бучи слепо се судираме и паѓаме, нашите парчиња се мешаат како несреќа и се кршат од подот на собава во хаотични сребреникави делчиња Препев: П.В. Маргарет Етвуд (Margaret Atwood, 1939), најпознатиот/ата писател/ка од Канада. Нејзиниот опус опфаќа дваесетина книги во различни жанрови: стихозбирки, збирки со кратки раскази, романи, книжевно-историски есеи, антологии... „Етвуд ги сложува визуелните, звучните и тактилните настани во толку остар и изненадувачки јазик што нејзините слики прскаат на секоја страница. Таа навидум нуди мало шише парфем, за кое подоцна откривате дека е Молотов коктел.“
| | веќе видена

За да биде слободен во време како денешното, човекот мора да се најде на позицијата авторитет. Самото по себе тоа би било доволно да ме направи амбициозна. Хана Арент Идејата што го одбележа почетокот на модерната доба и со нив влезе во фокусот на проучувањето на филозофијата, политиката и општествените науки, е идејата за слободата. Иако може да ни изгледа дека таа самата по себе е пририодно прашање, кое отсекогаш било предмет на човечкото размислување и дејствување, вистина е дека слободата е идеја која се појавила со придобивките на револуциите од 18 и 19 век, дека таа како посебен феномен не живеела во класичната доба и дека грчката филозофска и политичка мисла речиси воопшто не се занимавала со слободата. Слободата била претпоставка за општественоста и човечкото дејствување во рамки на заедницата и како таква им била инхерентна, речиси се подразбирала. Ова е точката од која Хана Арент во својата книга „помеѓу минатото и иднината“ во освртите „За авторитетот и слободата“ почнува со разгледување на ...
| | веќе видена

Оваа сабота платформата Кален ги кани сите заинтересирани на тричасовна работилница посветена на урбаното градинарство. Посетителите на работилницата ќе имаат можност да се информираат како да одгледуваат храна во урбани простори, како да го решат наводнувањето, кои се најпрактичните решенија за различните услови во градска средина (балкони, тераси, дворови) и сл. За присуство на работилницата потребно е да се пријавите на platforma.kalen@gmail.com . Сите детали за тоа што е потребно и информации за локацијата ќе им бидат испратени по мејл на пријавените. Работилницата ќе се одржи во сабота , 30 мај , о д 12 до 15 часот . Цената за учеството е 100 ден. Работилницата ќе ја води Јан Зијлстра , пермакултурен дизајнер и обучувач, на англиски јазик. По потреба ќе биде обезбеден превод на македонски.
| | веќе видена

Претседателот на средноазиската држава Туркменистан, Гурбангули Бердимухамедов, вчера свечено го откри последниот од десетици изградени споменици во главниот град Ашгабат. Овој пат, станува збор за дваесетметарска статуа на самиот претседател на коњ, поставена на огромен мермерен гребен. Статуата е излиена во бронза и прекриена со позлата од 24-каратно злато. Бердимухамедов, кој ја води земјата од 2006 година и кој го изгради еден од најсилните култови на личноста во модерниот свет, широко е познат како „Аркадаг“, или „Патронот“. На свеченото откривање на последниот споменик, собраните студенти пуштиле бели гулаби и балони, извикувајќи „Да живее Аркадаг“, пренесува Ројтерс. Лидерот на Туркменистан, Гурбангули Бердимухамедов, во земјата познат како „Аркадаг“ („Патронот“) „Мојата главна цел е да му служам на народот и на татковината. Затоа, ќе го слушам мислењето на народот и ќе правам така како што тој ќе одлучи“, изјавил Бердимухамедов во 2014, како одговор на предлогот да се изгради споменик од него ...
| | веќе видена

Флиф флиф флиф флиф мошне брзо така ги слушаме птиците што летаат над нас. Поетот би рекол „потпавкувајќи“, или „лелеејќи се, со сонце врз крилјата“. Но сето тоа е само флиф флиф флиф флиф мошне брзо. Оригиналната песна Препев: П.В. Мајкл Андачи (Michael Ondaatje, 1943), канадски поет и писател, роден на Цејлон (Шри Ланка), ги минал тинејџерските години во Англија, студирал во Торонто, каде што предавал книжевност во колеџ. Се занимавал и со фармерство крај Кингстон, како и со уметничка фотографија. Во неговите песни, виолентноста и сочувствителноста постајано се во некаков вид на борбена рамнотежа, отворена за сложени и разновидни читачки можности. По повод сопствените песни Андачи вели: „И најмалата нијанса, и најмалата слика, може сè да промени“. Најпознат е по романот „Англискиот пациент“ (1992), според кој во 1996 г. е снимен истоимениот филм окитен со повеќе оскари.
| | веќе видена

Уличниот уметник и бит-боксер „Power Beat“ си ја работи својата секојдневна работа на улиците на Брисел, кога одеднаш се појавува една симпатична баба со своето куче. Оваа старица приреди легендарен перформанс кој стана вистински хит на интернет. Нејзиното возбудливо шоу ги одушеви сите присутни минувачи. Бабата не обрнува внимание на оние кои стојат околу - едноставно се забавува, среќна и опуштена, предизвикувајќи општ восхит кај сите присутни. Погледнете го нејзиниот извонреден перформанс!
сите 3 | | | веќе видена

27 мај, 21:00ч. Младински културен центар „Си бил еден настан во МКЦ посветен на Данил Хармс. Но тој настан немал ниту организатори, ниту светло-мајстори, ниту тонци. Немал ниту читачи, ниту перформери, ниту изложби, ниту аукции, ниту Пекинезери што летаат. Немал ниту концепт, ниту контекст, ниту коктел, така што е нејасно за каков настан станува збор. Тогаш, најдобро е воопшто да не зборуваме за тој настан.“ Данил Хармс бенд: Бојан Петков - Шамба (гитара) Иво Солдатовиќ - Роко (кларинет) Јордан Костов (хармоника) Зоран Велковски (бас) Владимир Лукаш (слајд уисл) Читачи: Иван Шопов (читач и модератор) Ѓоко Здравески Елена Митреска Жарко Иванов Биљана Стојановска Во текот на читачките акробации ќе има аукција на принтови од цртежите на Хармс (како и на цртежи инспирирани од неговите песни/раскази) на која ќе можете да се расправате и наддавате со лицитаторот Иван Хармсович Шопов. Затоа, не заборавајте да си понесете „кеш“ во форма на капаче од пиво испиено пред МВР, привезок за клучеви од стан во ...
сите 6 | | | веќе видена

Разговараат двајца таксисти кај Идадија: ‒ Ако прислушкувале, имале причина ‒ првиот. ‒ Па имале, да знаат сè и после да уценуваат ‒ вториот. ‒ Е кого бе уценија? ‒ првиот. ‒ Е тој ќе каже! Абе ти будала си, може да се брани ако му излезе дека ја ебел жена му на пријателот или пак дека е педер? ‒ вториот. ‒ Абе тоа не е важно, важно е да се одбрани државата. Не гледаш дека Заев сака да ја уништи? Сака на власт да дојде, е тоа е? ‒ првиот. ‒ Зошто бе да не сака?‒ вториот. ‒ Абе бегај, појма немаш, се покажа колку го бива СДСМ, ти бе ни вести гледаш, ни новини читаш! ‒ првиот. ‒ Ти гледаш, ама ништо не сфаќаш ‒ вториот. Ми влезе патник во колата и морав да го прекинам прислушкувањето. Слика: Janel Bragg
| | веќе видена

Отровните честички ПМ10 во повеќе градови и скопски населби сè уште се над дозволеното ниво, иако грејната сезона одамна заврши. Изминатава недела висока концентрација на ПМ10 честички е забележана во Кочани, Кавадарци, Кичево и во скопските населби Лисиче и Гази Баба. Најлошо и понатаму е во Тетово, каде што загадувањето е двојно поголемо од дозволеното. Покрај овие податоци за надминување на 24-часовните гранични вредности, уште позагрижувачки се податоците што покажуваат како се движи загадувањето од час во час. Во вторникот во Гази Баба во еден момент загадувањето било 4 пати поголемо од дозволеното, а во понеделникот уште поголемо загадување имало во скопско Миладиновце - 5 пати над дозволената граница. За тоа колку институциите се грижат да направат стратегија и да спроведат мерки за намалување на загаденоста, одговор побара и Државниот завод за ревизија (ДЗР). Во извештајот што го објави деновиве, Заводот констатираше дека не се создадени долгорочни услови за да се подобри квалитетот на воздухот, не ...
| | веќе видена

ФРАГМЕНТ ОД ГЛАВА III - ФАЌАЊЕТО И НАТАМОШНОТО ГМЕЧЕЊЕ И во тој миг сите од официјалните сништа бувнаа со лицата во приватните сништа за момченцето, младичот, почнаа да вријат дискусии, а реалноста полека се преобразуваше во свет на идеалот, дај ми сега да мечтаам, дај ми! Намерно тоа го стори! Намерно ме постави за суперарбитер! За да морам да гледам, за да видам. Се заинаети – валкајќи се себеси, и мене сакаше да ме извалка, не можеше да поднесе дека го доведов до моментална слабост со слугата. Дали можев да го изложувам своето лице на таа глетка? Знаев дека, доколку го прифатам тој мајмунлак, моето лице веќе никогаш нема да се врати во нормала, неповратно ќе пропадне бегството, не, не, што сакаат нека прават, ама не пред мене, не пред мене! Нервозно тапкајќи во место го фатив за ракавот, молежливо го погледнав и му шепнав: „Мјентус...“ Ме оттурна. „О, не, мое момчуле! Џабе ти е! Ти си суперарбитер и точка!“ Момчуле ме нарече! Колку одвратен збор! Тоа од негова страна беше свирепост, сфатив дека сѐ е ...
| | веќе видена

next