Го сакам металниот глас на моторот, помил и од пролетниот ветер тих низ него пеат срцата на луѓето, тој го создава новиот мој стих. Тој ѕвони во сите наши души, како последен акорд на бедата; и низ фабричниот матен чад се пробива со верба до победата. Блеска тој како надеж силна, блеска, блеска и со радост, лицето го милува со ведрина милна што повик е во нашите борби. -Стани, работнику, и копнежи посеј низ сите полиња и низ сите гори, запеј ја својата неуморна песна нов живот и младост да разгори. И црниот самар што секогаш ти тежел фрли го во неповрат на безденот; една пролет се влева во душата посреќен да ни биде Денот. Го сакам металниот глас на моторот, помил и од пролетнот ветер тих, низ него пеат срцата на луѓето, тој го создава новиот мој стих.
| | веќе видена

По повод Први Мај, Меѓународниот празник на трудот, претставуваме десетина првомајски честитки од повеќе македонски претпријатија, работнички колективи, комбинати, објавени во стари дневни весници. Погледнете како некогаш овој празник го честитале „Млаз“ Боганци, „Прогрес“ - Битола, ЗК „Тиквеш“, рудникот „Злетово“, „Жито Македонија“... Собрал: Небојша Гелевски
| | веќе видена

Среќната идеја да се користи пролетерското славење на празникот како средство да се постигне осумчасовно работно време прво се роди во Австралија. Тамошните работници решија во 1856 година да организираат ден на целосен прекин на работата заедно со собири и забава како демонстрација во прилог на осумчасовно работен ден. Денот на оваа прослава беше 21 април. Во почетокот, австралиските работници го имаа замислено ова само за 1856 година. Но, оваа прва прослава имаше еден таков силен ефект врз пролетерските маси во Австралија, поттикнувајќи ги и водејќи ги кон нова агитација, па беше решено прославата да се повторува секоја година. Всушност, што би можело да им даде на работниците поголема храброст и верба во својата сила од еден масовен прекин на работата за кој решиле тие самите? Што би можело да им даде повеќе храброст на вечните робови на фабриките и работилниците од раководењето со своите сопствени трупи? Според тоа, идејата за пролетерска прослава беше бргу прифатена и, од Австралија, започна да се шири ...
сите 2 | | | веќе видена

Разговор помеѓу Миле Jанакиески и Александар Панов АП: Си ме барал министре? Сте ме барале викам… МЈ: Аха, оваа кординација со овие што ти се комитетите под тебе. АП: Да, денеска имав координација. МЈ: Е па сеа еден исконтактирав, значи во сабота ќе дојди сдмм како се вика ова социјалдемокатската, СДМ да се исплакатираат градовите и поштенските сандачиња, прво... второ, ќе те молам кажи ми мислење, значи до девет часот да излезат на гласање сите што се претседатели на месни комитети и раководство до девет. АП: Да, да. МЈ: Од девет до десет да бараат фамилии, најблиски роднини, и од десет до дванаесет вработените и од дванаесет неопределените. АП: Да, да, го знаиме тоа како и минатите избори, така ќе биде цел систем. МЈ: Само кажи ми уште еднаш. АП : Да, да. МЈ: И нека си направат посебни шеми што ќе ти ги дадат. АП: Да, да. ОК министре, ајде. Разговор помеѓу Миле Jанакиески и Александар Панов МЈ: Ало. АП: Ало. МЈ: Е? АП:Еве сум.. МЈ: Каде е блокиран патот Велес? АП: Росоман е блокиран патот.. ...
| | веќе видена

Супермен, Бетмен, Спајдермен, Модести Блејз, Мандрак, Сребрениот летач и останатите суперхерои и суперхероини од нашата и ваша младост од стриповите се привремено трансформирани во нешто поинакво, а за тоа се погрижи италијанскиот стрип мајстор и илустратор Мило Манара. Потсетувањето на борците за правото на еротика, кои се секогаш спремни да се фатат во костец со секое зло, па макар во прашање биле и фиктивни стрип јунаци, секогаш е корисно во земји како нашата.
| | веќе видена

Во пресрет на Меѓународниот ден на трудот, ве повикуваме заедно да го кренеме гласот, овојпат во Скопје. Иницијативата СОЦИЈАЛНА ПРАВДА СЕГА! ве повикува заедно да гледаме вести на улица Зошто и како се апсат синдикалните лидери во Македонија? Со какви притисоци и понижувања се соочуваат работниците? До кое дереџе се доведени луѓето за да го истуркаат денот денеска? Не можете да го видите тоа дома кога ќе вклучите телевизор. Таму се рекламите за здрава храна, за среќните работници, земјоделци, студенти, мајки... Реалноста е на друго место. Ве повикуваме на сквер Јадран, да ја споделиме реалноста, на 30 април, со почеток во 19:30 часот. Дојдете да ги слушнеме потресните сведоштва за неправдите, гласот на луѓето кои се осмелија да проговорат. Дојдете и споделете го својот став на отворениот микрофон. Конечно, дојдете да слушнете музика и стихови од уметници кои пеат за неправдите и борбата.
сите 3 | | | веќе видена

Се изнаслушав деновиве после референдумот за ГТЦ „мудрости“ од типот дека тој бил неуспешен, слабо изведен, дека градоначалникот на Општина Центар треба да понесе одговорност и слично, а најголемата моронштина од сите е содржана во соопштението на агитпропот на владеjачката партија дека „мнозинството граѓани покажале дека не ги одобруваат политиките на СДСМ и нивната коалиција“, дека се работи за некаков неуспех и дека референдумот бил „политички оркестриран од СДСМ и Жерновски“ со „огромна поддршка“ на целата „машинерија“ невладини организации и медиуми „финансирани од Фондацијата Сорос“. Со еден збор, вели пораката на ЦК-то на ВМРО-ДПМНЕ, граѓаните на Општина Центар го поддржаа „истенчениот естетски вкус на владетелот“. Ајде да ја разгледаме „неуспешноста“ на референдумот. Дали навистина се работи за некаков дебакл? Во Центар има вкупно 43.560 гласачи. Од нив на гласање за референдумот излегле 40,46 отсто, од кои најголемиот број гласале „за“ (96,2%), а против биле само 3%. На него не се појавиле само ...
сите 3 | | | веќе видена

денес скокнав во базен и видов школка никому не реков дека е тука ја сокрив во соблекувалната ја ставив на уво ништо не се слушна пак ја вратив во базенот потоа на сите им ја покажав сите ја ставаа на уво ништо не се слушна излезе една дебела жена од сауната и нејзе ѝ се причини дека нешто слушнала ја однесе со себе и си го промени животот. заспав попладнето и сонував чуден сон како јас во школката живеам стојам врз витрината на дебелата жена и гледам како ѝ се дере на ќерката детето има темни подочници детето има жолти заби детето се ебе и не свршува дебелата се дере на неа каде ги оставила чорапите како е валкана како ѝ се лоши оценките како ѝ се жолти забите како ќе си го упропасти животот потоа во просторијата влегува очувот дебелата и тој заминуваат на вечера јас излегувам од школката ја земам малата за рака ја водам стварно да си го упропасти животот дебелата станува адвентист очувот се жени со румунка малата ужива со мене во црниот град дебелата еден ден ја ...
| | веќе видена

Писмото што го очекував патува инкогнито во еден плик Што марката го покрива цел и дури го преминува Таа марка е поништена со зодијак Со голема мака може да се одгатне моето име во нејзината иззапченост Кога тоа ќе стигне кај мене сонцето ќе биде студено Ќе има морски отпадоци врз плоштадот Бланш Меѓу кои ќе може да се забележи мојата храброст Слична на вртелешка за верверици Јас ќе го отворам со еден удар на весло И ќе почнам да го читам Тоа не ќе може а да не предизвика собирање на толпа Но јас нема да запрам Никогаш чуените зборови ќе бликнат Ќе бидат тие од запалена слама и ќе светат во кафезот од азбест Обесен на дрвото од загатките Писмото што го чекам ќе биде во боја на згаснатите едреници Но во новостите што ќе ми ги донесе во нивните облици на роса Јас ќе го најдам сето она што сум го загубил Оние светлини што ги нишаат нештата што не постојат Оние животни чие пресоздавање ме одмаздува Оние камења за кои верував дека се фрлени за да ми ја најдат трагата Нека биде сосема мало ...
| | веќе видена

Јан Цибис Над 200 дела од 135 полски уметници, вклучително од Јежи Новосјелски и Јан Цибис, пристигнале во Скопје по трагичниот земјотрес од 1963 година. Половина век подоцна, непознатата полска колекција на современа уметност првпат може да се види на едно место, благодарение на онлајн изложбата, направена на Google Cultural Institute од страна на Министерството за надворешни работи на Република Полска и Амбасадата на Република Полска во Скопје. Приказната за полската колекција на современа уметност предадена на Скопје е приказна за неверојатниот гест на полските и светските уметници, кои во чин на солидарност му го подариле на градот, уништен од земјотресот, најценетото што го имале – своите дела. Затоа онлајн изложбата е наречена „Скопје. Уметност на солидарноста“. Неа ја придружува и документарен филм со истиот наслов, за акцијата на полските творци и уделот на Полјаците во обновата на разурнатиот македонски град. - Колекцијата што му беше предадена на Скопје од страна на Полјаците е жив прирачник за ...
| | веќе видена

Разговор помеѓу Гордана Јанкуловска и Иво Котевски ГЈ: Да. Ало? ИК: Еј, ги гледам нашиве на Канал 5, алфите како ги снимале. Мислам, Канал 5 како ги снимале алфите. Ексклузивно видео од апсењето на Љубе. ГЈ: Не сум гледала. ИК: Јако е. Него, сакав да прашам нешто сеа. Мене ме замоли Васе, овој Доневски, нејќе да досаѓа, а не е ништо посебно. Него, не знам, нашиве проверуваат ли она да лоцираат телефони, имаат таква можност? Имаат ваљда. ГЈ: Техничка мислиш, или што е работата? ИК: Па ваљда преку Мобимак. А бе, не му се досаѓа на него, пошто за телефонот од ќерка му... ГЈ: Што е работата Иво, кажи ми пократко. ИК: Му украле на ќерка му ајфон, па затоа... ГЈ: Нека пријави, ќе го лоцираме. ИК: Не, он пријавил, него ми пушташе и број дали може да го лоцираме. ГЈ: Може да го лоцираме, ќе го лоцираме. ИК: На кого да му го препратам? ГЈ: Ако е уклучен. На Горан јави му се од УБК. ИК: Готово. Ајде, чао. ГЈ: Ајде, ајде, чао. Разговор помеѓу Гордана Јанкуловска и Љупчо Тодоровски Радникот ГЈ: Да. ЉТ: ...
сите 63 | | | веќе видена

имаше еднаш еден многу гладен пес секој ден јадеше по тројца големи и четворица мали припадници на човечката раса потоа се измори и легна да спие дојде пролет сонцето го разбуди гладниот пес па скокна врз сонцето и го голтна сака песот и мене да ме проголта. куче пес, куци песиште, пциште мрцино ти дам коска мала големата им ја фрлив на врапците а гулабите ги изедоа врапците се прејале и пукнале ете ја изеле и бабана што ги хранеше целата комплет сосе коските ни капка крв не останала. нема сонце пциште бев излегла еднаш, го нема во влезот се сокрив и истрчав на иле го нема само лудиот Перо дрка зад грмушките. клозетска шоља со балерина што игра кога пушташ вода не смееш да лежиш на подот ќе те начнат стаорците. на пциштето на кичма му седнав и на змејот врз опашката јадеме птици во лет и жаби во скок. мора да падне жртва ја ставам главата во челуста да му го заскокоткам ждрелото тогаш ќе го поврати сонцето змејот заминува со залезот многу добар каубојски има поетска ...
сите 2 | | | веќе видена

Урбаното планирање станува популарна тема во нашата јавност тогаш кога има нови најави за проектот „Скопје 2014“, кога се тепаат студенти на плоштад, кога корумпираните урбанистички планови се тема на „бомбите“ или, деновиве, кога се организира првиот граѓански референдум за ГТЦ. Но системските последици на комерцијално-политичката узурпација на планирањето на просторот се многу пошироки од уништеното централно подрачје на Скопје. Огромен дел од законските измени во изминативе осум години се донесени за да се создадат услови за непречена реализација на проектот „Скопје 2014“ и да се елиминираат сите можни законски пречки, но и за лично богатење на политичкиот врв. Меѓутоа, законите еднакво важат на целата територија на Македонија и ова пречесто и парцијално менување на планерската легислатива – од 2006 година, Законот за просторно и урбанистичко планирање е изменет дванаесет, а Законот за градење седумнаесет пати – остава катастрофални последици во сите градови, села и природни подрачја. На пример, ...
сите 2 | | | веќе видена

Јужната порта на логорот Јасеновац Кога и да се одбележуваат големите денови на хрватската историја, ми се превртува желудникот. Не можам повеќе да ги гледам коските на „моите“ или „нивните“ предци. Еднаш годишно медиумите ми ги трескаат пред очи фотките од избезумените деца кои исчезнале во Јасеновац. Преживеаните сè уште се сеќаваат како ги гледале убиените мајки, браќа, сестри. Навечер, во деведесеттата година, врескаат од ужас. А поминале милион години. За некој ден ќе ги гледаме и слушаме жртвите кои го преживеале Блајбург. Повторно плач, стравотии, политички аналитичари, споредби. Кој куп коски е поголем? Оној во Блајбург или оној во Јасеновац? А кој куп за „Хрватите“ праќа поубава порака? Во Јасеновац „ние“ бевме тие што колат. Во Блајбург злосторници беа „тие“. Дали сме еден-еден? Коски, коски, коски, коски... Рака на срце, кому навистина му е гајле за тие коски, освен на потомците на убиените? Во човековата природа е да убива, коле, пали, разорува. Дали „ние“ во Татковинската војна ќе бевме подобри ...
| | веќе видена

Плакарт - Здружението за графички дизајнери на Македонија и Скопје постер фестивалот по десетти пат ја презентираат својата јубилејна 5-годишна поставка на најдобрите постери од конкурсите од 2008 до 2012 година. Овој пат 50-те најдобри плакати од Скопје постер фестивал се дел од 8-дневната програма на третиот регионален форум за дизајн Флуид, кој се одржува во Цетиње, Бар и Подгорица, Црна Гора. Во нејзини рамки презентација за активностите на Плакарт и за плановите на Скопје постер фестивалот имаше Лазе Трипков. „Никогаш не е премногу од вакви регионални проекти кои имаат за цел промоција на добриот дизајн, но и развивање на врските помеѓу креативците. Но, најбитно од сè е да понудиме разновидни платформи како оваа, а и каков што е Скопје постер фестивалот, преку кои младите од Балканот ќе се пронаоѓаат и ќе соработуваат“, се обрати кон сите присутни основачот на Плакарт и иницијаторот на Скопје постер фестивалот. Покрај Плакарт, на форумот присутни се значајни гости од дизајнерската фела од регионот, ...
| | веќе видена

За потсетување: СДСМ имаше 12.866 гласови на последните локални избори. Ако ги додадеме гласовите од СДУ, Титови леви сили и Либерална, кои настапија самостојно, тогаш се добива бројка од 14.000. Сега излегоа 17.000 гласачи. Во 2005 излегоа на гласање 15.605 гласачи. Аларова победи со 8.891. Во 2009 излегоа 23.113 гласачи. Победи Тодоровиќ со 11.577, а Вуиќ имаше 10.277. Во 2014 излегоа 27.746 гласачи. Победи Жерновски со 15.061 гласови. Крајно симптоматични се оние 11 илјади гласови на ДПМНЕ на последните локални и парламентарни избори поради манипулациите со Пустец и лажните пасоши. Сега на референдумот излегоа 17.000 гласачи. Тоа е повеќе од 2005 кога на изборите победи Аларова без да има бојкот. Не сте свесни колкава е вредноста на овие 17.000 гласови со неисчистен список и фантомски гласачи кои се појавуваат посебно на изборите во 2013. Споредете ги бројкиве, ќе добиете фрапантно зголемување на излезноста последниве циклуси и енормен раст на поддршка за опозицијата (и набилдани 11.000 гласови за ...
сите 12 | | | веќе видена

Ѓорге Иванов победи на избори во втор круг со 30.06%, а ГТЦ изгуби на референдум со освоени 38.58% од вкупниот број гласови. Ѓорге Иванов победи затоа што СДСМ одлучи да не го бојкотира вториот круг од изборите и со тоа му помогна да го оствари цензусот од 40%. ГТЦ изгуби затоа што ВМРО-ДПМНЕ одлучи да го бојкотира референдумот за да не се постигне цензус од 50%. Ако ги мериме според процентите, ГТЦ е подобар од Ѓорге Иванов за цели 8.5%! Ама, ГТЦ изгуби, а Хорхе победи. Не само поради правилата на играта, туку и поради политичката стратегија. Сите што се бореа и гласаа ЗА референдумот заслужуваат најголеми честитки затоа што освоија 16.807 гласови, повеќе од Пендаровски (16.452) и Жерновски (15.061). Сепак, тоа не беше доволно, затоа што ВМРО-ДПМНЕ се послужи со недемократски методи. Како што укажуваше и Ѓорге Иванов во 2004, „Казниво е да се попречува гласањето. Тоа укажува на дефектите во општеството, дека власта ја попречува демократијата.“ Тие што го попречија референдумот, тие што ја попречија ...
сите 8 | | | веќе видена

На 26 април 2015 година, од страна на непознато лице со качулка, беше нападнат граѓанскиот активист Славчо Димитров. Во само една недела, во Македонија, неколку новинари добија предупредувачки закани, а неколку граѓански активисти беа и физички атакувани на јавни места. За нападот врз него, активистот Славчо Димитров, на свој фејсбук-профил напиша: „Денеска во 17 часот, на силна дневна светлина, во центарот на градот бев тенденцозно нападнат од непознато лице, очигледно дел од безличната маса на насилието што ја креира со години оваа монструозна власт. Со сигурен чекор, насочен кон мене, громадна фигуретина, покривајќи го лицето и главата со качулка, на само неколку метри движејќи се наспроти мене, ми пренесе ’ поздрав ’ и ми удри силен бокс по што избега. Жалам што не успеав да слушнам што изговори откако рече ‘ те поздрави… ’ бидејќи р’жеше со здивен адреналин додека ја вперуваше тупаницата во моето лице. За среќа, поминав со набиеници на вилицата и крв во устата. За жал, беа загрозени и мојата ...
сите 12 | | | веќе видена

За сите решителни и храбри „фаќачи на жарови“ што се борат за ГТЦ! Баба ми си дозволуваше нешто што нам ни го забрануваше викајќи строго „Тита!“ Не со кација ами со голи раце ги враќаше жаровите во огништето кога ќе отскокнеа до лесно запаливиот прибирок. Брзо ги фрлаше назад без да се жежне, како да не ги ни допрела. А тоа што понекогаш мене кожата ми примирисува на изгорено, знам дека се случува тогаш кога жаровите во животот ги фаќам со задршка и џева. Едно е да постапуваш нужно, друго е ако се перчиш. Петар Т. Бошковски (1936-2006), поет, романсиер, есеист, критичар, драмски автор, преведувач, антологичар. Автор е на книгите: Суводолица (поезија, 1962), Постела од трње (поезија, 1970), Огледи и критики (1978), Небесен камен (поезија, 1985), Критички одзиви (критики, 1986), Бел ветер (поезија, 1991), Прелеста на проѕирноста (критики, 1993), Вториот источен грев (поезија, 1994), Александар на исток (тв драма, 1994), Црниот бик (роман, 1995), Никаде место (роман, 1996), Лилјаци (роман, 1998).
| | веќе видена

Драги сограѓани, скопјани, центарци и сите други, се обидовме и не успеавме. Некои од вас се дадоа максимално во оваа битка, и тоа никогаш нема да ви биде заборавено. Но, ќе ми простите што во моментов ќе споделам и мала огорченост околу сето тоа што се случуваше денес и нема да се осврнам на храбрите и одважните, туку ќе ги поздравам сите оние кои потклекнаа, свиткаа кичми, опашки, вратови, глави и сè што им беше на располагање, и не излегоа. Скопјани мои, државни службеници, администрацијо факултетски образована, на што ги учиш своите деца? Со девизата „за децата го правам ова, да имаат леб да јадат“, на каква лекција ги учиш? Токму тогаш кога те уценуваат да молчиш зашто во спротивно ќе те отпуштат, тепаат, уценат или што и да е -ТОГАШ е знакот дека не треба да молчиш! И покрај сите малверзации што ги направија (со уништување пропаганден материјал, намерно неажурирање избирачки списоци, дезинформирање на јавноста, кинење повеќе ливчиња, билдање на бројката на жители во Центар за реалната излезност да ...
| | веќе видена

next