Not For Men

1. Mango 2.990 ден. 2. OVS 1.499 ден. 3. Mango 2.490 ден. 4. Aldo 4.900 ден. 5. Tally Weijl 1.390 ден. *Сите прикажани модни парчиња и комбинации се екслузивно фотографирани за сајтот uniquemagazine.mk и истите не можат да се најдат во списанието UNIQUE.
сите 2 | | | веќе видена

Прескокнете го попладневното кафе и место него освежете се со леден десерт. Зошто? Бидејќи на вакво топло време неопходни ви се течности, а кафето ја зема водата од организмот. Павлаката и авокадото се основните намирници на овој сладолед богат со растителни влакна што ќе ве направи енергични кога најмногу ви се спие. Засладете го со ванила и мед и оставете го да се замрзне преку ноќ. 1 лупено авокадо, исчкано на коцки 1/2 шолја неутрална павлака или слатка ½ шолја млеко од бадем 2 супени лажици вода 1 супена лажица екстракт од ванила 2 супени лажици мед 1 супена лажица зелен чај во прав Ставете го авокадото, павлаката, млекото од бадем и водата во блендер и блендирајте околу 30 секунди до 1 минута за да добиете мазна текстура. Додајте ја ванилата, медот и зелениот чај (ако најдете во прав) и убаво промешајте. Смесата сипете ја во калап за сладолед и ставете ја да се замрзне. Ставете ги калапите под жешка вода за полесно да го извадите сладоледот. Послужете и уживајте во секој залак.
сите 5 | | | веќе видена

Ако Michael Jackson беше крал на поп музиката, Justin Timberlake e крунисан принц. Докази за тоа- колку сакате. Од број 1 хитови, најпродавани албуми, соработки со звучни имиња како Jay Z и Timberland до многубројните успеси на филмското платно и недамнешното враќање со NSYNC. Ако сте премногу мрзливи да го кренете задникот и да повежбате, со помош на ритамот на песните на поп принцот сигурно ќе ви се подобри расположението, а девојките во неговите видео записи ќе ви бидат инспирација за постигање на целта.
| | веќе видена

MARCIANO Guess е новото име на елегантната колекција на Guess , извршниот директор самиот Marciano одлучил тоа да го направи од оваа есенска колекција. Новата кампања е во тиркизни и сини тонови со елегантна нота, за девојката која е секси, софистицирана и полна со самодоверба. Оваа колекција ни покажува и облека за младиот господин како што го замислува овој дизајнер. Самите фотографии се направени во романтично мистериозно синило, а парчињата облека ќе бидат допрва чекани во нивните продавници. Погледнете ја оваа колекција за елегантната секси девојка и кажете ни дали и вам ви се допадна.
сите 2 | | | веќе видена

Само еден поглед на фотографиите од Lady Gaga е доволен за да ја забележите топ формата на нејзините стомачни мускули . За среќа, не треба многу за да го постигнете нејзиниот изглед. Совети и вежби за постигнување на цврсти и затегнати стомачни мускули дава нејзиниот тренер Harley Pasternak. Започнете веднаш! Тренерот Harley Pasternak вели дека една од вежбите на Lady Gaga се стомачни вежби и т.н. возење велосипед, бидејќи ваквата вежба делува на стомакот од сите страни. Gaga прави по 6 сета со 20 повторувања. Постапката: Легнете на подот со долниот дел од грбот залепен на подот (повлечете ги стомачните мускули кон грбот за да го постигнете ова). Исплеткајте ги прстите на рацете и ставете ги зад главата. Колената доведете ги пред градите и подигнете ги рамената од подот. Исправете ја десната нога под агол од 45 степени додека го вртите телото кон лево, па доведете го десниот лакот до левото колено. Внимавајте да се движи и градниот кош, а не само лактите. Сега сменете ги страните и направете го истото ...
сите 4 | | | веќе видена

Чувајте ги кармините подалеку од децата, тоа што се скапо платени не значи дека не се токсични Дали знаете дека со секое нанесување на кармин се изложувате на токсични метали? Уште ако имате навика да ставате кармин и по неколку пати во денот, замислете колку штетно влијание има производот наменет да ве разубави . Можеби знаете дека поголемиот број кармини содржат трагови од олово, но New York Times неодамна објави дека голема е палетата на кармини што содржат дури 8 други метали како алуминиум и кадмиум. Не сакам да звучам како хипохондрик, но дали карминот што штотуку сакав да го обновам полека ме труе? Факт е дека дел од карминот на усните завршува и во устата, па со голтањето дел од оловото завршува во организмот. Според статијата, малите количини не се фатални, но научниците не се сигурни колку истото важи ако постојано се изложувате на дејството на оловото. Особено треба да пазат девојките што имаат навика да го јадат карминот. Најмногу присуство на олово било пронајдено во темно розов кармин, не е ...
| | веќе видена

Овие фотографии се всушност идеи за тоа како да внесете кожен елемент во гардеробата, накитот, канцеларијата и домот. Кожата не е само асоцијација за мотоциклисти и поп ѕвезди, што значи и нам ни е дозволено да си играме со неа. Во име на животните ве советувам да користите вештачка кожа, ефектот е ист, а ќе ве чини помалку. Зашијте си кожени срца на лактите. Комбинирајте го кожениот тренд и неон трендот и направете панделка или шнола за во коса. Бизнисот е напред, а забавата е одзади. Голема кожена панделка прилега на речиси секој фустан. Залепете кожени ѕвезди на венчето и на прстенот и носете ги заедно. Триаголни обетки за навечер и за преку ден. Геометриско ланче – минимално за преку ден, богато за навечер. Еве уште идеи… Алка со порака создадена за пријателката. Бохо обетки во форма на пердуви. Хипстерски приврзок во форма на мустаќи. Футрола за пасош со точки што можете да ги нацртате со маркер. Искористете го стариот механизам и дајте му кожено руво на часовникот. Додајте им кожени рачки на полиците ...
| | веќе видена

Вечерва ќе го направиме тоа полека Во неодамнешната статија за Psychology Today, авторот Д-р Aaron Ben-Zeev го истражува концептот на брз секс или junk sex. Искористувањето на интимноста како нутритивна вредност на здравиот секс, тој вели дека брзиот секс не подразбира интимност, се базира на диви, интензивни страсти и може да станете зависни од него. Исто како брзата храна, не содржи хранливи материи и во големи количини може да го загрози животот на консументот. Но, модерните диети дозволуваат слободен ден или ден за мамење кога е дозволено да си ја почестите душичката со вашето омилено задоволство. Зошто истото правило не би важело во сексот? Секс на екс еднаш во неделата или на две недели нема да го загрози вашиот животен стил. Клучот лежи во тоа да успеете да препознаете кога истиот преминува во нездрава навика. „Брзиот секс е секс што ќе ви всади чувство на вина и незадоволство“, вели психологот Belisa Vranich. „Исто како со брзата храна, ќе стасате до крајот и ќе си речете: ‘Што ми требаше ова?!’ ...
сите 4 | | | веќе видена

1. Aftershock London 1.495 ден. 2. Mango 1.290 ден. 3. Springfield 1.790 ден. 4. New Yorker 1.599 ден. 5. Parfois 1.890 ден. 6. Accessorize 970 ден. *Сите прикажани модни парчиња и комбинации се екслузивно фотографирани за сајтот uniquemagazine.mk и истите не можат да се најдат во списанието UNIQUE.
сите 2 | | | веќе видена

Солта веќе долго време се смета за голем непријател на диетите и здравата исхрана, па затоа се препорачува да се консумира во најмали можни количини. Секако, лесно е во теорија, малку потешко во пракса. Во просек, возрасните лица до 50 годишна возраст консумираат 3,462 милиграми натриум дневно. Тоа се 50% повеќе од препорачаната количина од 2,300 милиграми дневно. Лицата над 50 годишна возраст треба да консумираат 1,500 милиграми натриум дневно. Но, веста од Institute of Medicine, Center for Disease Control and Prevention излезе со веста дека намалувањето на количината до 1,500 милиграми е можеби претерана и непотребна. Дали ова значи дека војната со солта конечно заврши? Не постојат податоци кои покажуваат дека консумирање на сол помалку од 2,300 е подобро за здравјето. Овој заклучок доаѓа од 34 истражувања и 4 клинички студии кои го следеле здравјето на луѓе кои консумираат различни количини на сол во текот на 18 години. Не постојат доволно докази, дури ни кај ризичните групи на луѓе дека оние кои ...
сите 12 | | | веќе видена

Да не бидете изненадени или пак шокирани, но мажите и тоа како знаат да бидат критични кон своето тело. Чудно е да помислите дека не сте единствените во врската што се грижите за брчките на лицето или за стомачните мускули. Всушност, 79% од мажите велат дека и тие како и жените се под голем стрес и притисок да останат во добра форма и да имаат добро тело. Ваквите податоци доаѓаат од извештајот од неодамнешното истражување на брендот за маркетинг комуникации, JWT Intelligence. За да дознаат како мажите се чувствуваат по повод нивниот изглед, од компанијата испитале242 мажи во текот на една година. И, не се само стомачните мускули оние што ги загрижувале претставниците на посилниот пол – 72% од мажите кажале дека се под притисок за тоа како добро да се облечат и да изгледаат подобро од минатото. Во продолжение прочитајте ги сите нешта што им предизвикуваат грижи на современите мажи: 18% од мажите се грижат за својата висина; 29% стравуваат од губење на косата; 28% се вознемируваат од појавата на брчки; 14% се ...
сите 7 | | | веќе видена

Сигурно во домот имате безброј козметички прозиводи , но исто толку сигурно е дека не ги исползувате истите максимално. Прочитајте ги следниве трикови и никогаш не фрлајте го сјајот за усни ако имате уште во шишенцето или инстантно осветлете ги забите со црвен кармин. Искористете го сиот сјај за усни: Кога омилениот сјај за усни ви е при крај, ставете го шишенцето во сад со топла вода и оставете го внатре 10 минути. Топлината ќе го растече и оној сјај што е залепен на ѕидовите, па ќе имате уште за нанесување. Регенератор како крем за бричење: Доколку немате крем за бричење, употребете го регенераторот за коса. Ќе ја направи кожата мека и ќе ви помогне полесно да ги отстраните влакната. Ставете го моливот за очи во ладилник пред острење: Ако моливот е премногу мек за да се остри, спречете го ронењето така што ќе го ставите во ладилник околу 15 минути пред острењето. Освен што ќе ви биде полесно да го наострите истовремено ќе истрошите многу помалку од моливот. Отстранете ги дамките од ноктите со паста за ...
сите 6 | | | веќе видена

На старите здодевни очила за сонце дадете им нов лик. Овој пат, неколку идеи од кои можете да се инспирирате. За различни типови на очила, различни украси. Потребни ви се перли, монисти и лепило.
сите 2 | | | веќе видена

Не секогаш треба да сте легнати долу на простирка за да ги раздвижите стомачните мускули . Проверете кои движења и вежби можат и тоа како да го обликуваат и намалат стомакот. Стандардните потклекнувања се одлична вежба за вашиот стомак, но нивната варијација со поткренување на едната нога носи уште поголеми резултати за вашето тело. Постапката: Застанете на левата нога, свиткајте го десното колено, а во двете раце држете тег. Свиткајте го и левото колено и поклекнете надолу, со телото насочени нанапред, а со теговите посегнувајќи кон левото стапало. Десната нога се движи лесно наназад, за да одржува рамнотежа на телото. Целосно исправете ја левата нога за да се вратите во почетната положба. Тоа е едно повторување – направете по 3 сета од 10 повторувања со двете нозе. Подигнете го задникот, затегнете ги бутините, исправете го грбот и стегнете ги стомачните мускули – тие треба да работат уште понапорно за да го стабилизираат торзото кога ќе ја кренете ногата во оваа положба. Постапката: Легнете на грб на ...
сите 5 | | | веќе видена

I give you my spring е последната колекција со невестински фустани од Михано Анушич кој стои зад брендот Mihano Momosa, кој направи вистински бум кај нашиот сосед Србија. Овој млад дизајнер ја започна својата кариера прво како стилист, за потоа своите соништа ги претопи во реалност и почне да креира колекции за жени излезени како од бајки. Нежни, кремасти бои и допир на магија се зборовите кои ги опишуваат неговите колекции. Пастелните бои, чипката, пердувите и ружите се негов заштитен знак. Неговата бајка е преточена во реалност за сите девојки кои сакаат да бидат модерни принцези. Последната фотосесија е сликана со неговата муза Danijela Crnogorac, а за пролетната кампања овој дизајнер направи кампања за урбана принцеза во New York со моделот Djurdja Stojiljkovic кој доби многу позитивни критики. Исто така за колекцијата Love spring summer 2013 тој црпи креација од љубовта на неговите родители и нивна фотографија ја преточува на своите материјали, занимливо да се погледне. Ако видите пердуви, кремасти ...
| | веќе видена

Некои од познатите ѕвезди изгледаат навистина прекрасно дури и кога немаат грам шминка. Но голем дел од нив се робови на убавиот изглед, па поради некои свои природни несовршености, често знаат да ги посетат пластичните хирурзи и решаваат да легнат под нож. И нормално, ако не прават липосукција или зголемување на градите, тогаш дефинитивно се тука поради нивниот нос. Некои од нив, храбро и признаа на јавноста за нивната мала прошетка под нож, додека другите кријат и покрај очигледните резултати.
сите 4 | | | веќе видена

MTVмузичките награди се несомнено настан за кој се зборува пред, но и потоа. Лично, многу поинтересни ми се разговорите потоа: кој добил (заслужено или не) награда, кој е победник, а кој губитник на вечерта и секако, кој што носел на црвениот килим. Годинава бевме сведоци на многу изненадувања – Lady Gaga со скромно издание, Rita Ora како сестра близначка на Beyonce (извини Rihanna) и Miley Cyrus во комбинација инспирирана од 80тите (хмм, била родена тогаш?!). Ги издвоивме највпечатливите изгледи на ѕвездите и ви ги претставуваме подолу. Кажете ни, кој ви се допаѓа најмногу? Katy Perry во Emanuel Ungaro Спремна да го промовира актуелниот сингл „Roar“, Katy се појави во леопард принт збогатен со златни пеперутки. Miley Cyrus во Dolce & Gabbana Miley (инаку родена во 1992) му даде сосема нова димензија на овој типичен 80ти изглед. Маичка со голи рамена и хеланки со висок струк, а на косата две пунџи. Вашиот коментар е…? Selena Gomez во Versace Футуристичкиот фустан барем за момент направи да заборавите на ...
сите 3 | | | веќе видена

Ако различните фризури се заштитниот знак на Rihanna, модната индустрија ги обожува веѓите на Cara Delevigne, па сите сакаат да ги имаат. 21 годишната манекенка има убиствен поглед благодарение на густите веѓи кои дрско ги врати во мода. Со помош на ова упатство и неколку трикови, ја откриваме тајната на златниот лак. Ако имате бледо руси веѓи, најдобро решение е да ги бојадисате. Во овој случај користете топло нијанси на кафеава. Со мала тенка четка нанесете ја бојата на веѓите. Оставете неколку минути, а потоа внимателно со вода и памук отстранете го вишокот. Обликувајте ги веѓите со ножици и пополнете со четка нагоре. Пред и потоа
сите 3 | | | веќе видена

Направете вкусен и нискокалоричен оброк со состојките што ги имате дома. Лесни и брзи јадења што содржат само 3 состојки, а помалку од 400 калории . Загрејте ја рерната на 230 степени целзиусови. Ставете интегрална тортиља на хартија за печење и покријте ја со ¼ шолја изгмечени домати со босилек и ¼ рендана моцарела со средна масленост. Печете додека не почнат да се прават меурчиња од доматите и моцарелата, односно околу 8-10 минути. Ваквата вкусна пица содржи 270 калории. Загрејте ја рерната на 200 степени. Во мал сад измешајте 1 супена лажица мед, 1 супена лажица сенф и 1 супена лажица масло. Ставете 1 парче лосос (120 грама) на фолија и премачкајте го со смесата од мед, сенф и масло. Испечете го додека не се зготви добро, околу 8 минути. Овој оброк содржи 280 калории. Во сад, измешајте 1 шолја месо од пилешки гради, зготвено и исечкано на коцки со 1 ½ шолја шери домати и 40 грама свежа моцарела на коцки. Уживајте во оброкот од 399 калории. Во тавче, испржете едно парче (120 грама) безмасен бифтек, додека ...
сите 3 | | | веќе видена

1. Tally Weijl 1.790 ден. 2. Tally Weijl 1.790 ден. 3. Parfois 1.990 ден. 4. Bata 2.850 ден. 5. Parfois 1.590 ден. *Сите прикажани модни парчиња и комбинации се екслузивно фотографирани за сајтот uniquemagazine.mk и истите не можат да се најдат во списанието UNIQUE.
сите 2 | | | веќе видена

next