Not For Men

Овошјето можеби се задржува само за време на летото, но убавината е секогаш во мода. Така, следниот пат кога ќе купувате храна, имајте на ум да земете и нешта кои не само што се многу вкусни, туку и се одлични за вашите нокти, коса и кожа. Овој пакет од 4 овошја ќе ви ги наполни батериите, ќе ве освежи и ќе ја направи мајка ви многу позадоволна. Што имаат заедничко Beach Boys и Katy Perry? Во право се за една работа:Калифорниските девојки се многу згодни. Можеби затоа што имаат лесен пристап до природното богатство наречено авокадо. Преполна со витамини А,B6, E, C и K, оваа зелена машина ќе ви ги направи свилени косата и кожата и ќе ве заштити од изгореници од сонце. Употребувајте го за: Сува или изгорена кожа: Аминокиселините во овошјето им помагаат на клетките побрзо да заздрават од оштетување со тоа што природните масла во овошјето лесно се апсорбираат во кожата и го потпомагаат растењето на клетките. Маслата од авокадото може да се користат за заштита од сонце. Авокадото може да го користите и како маска ...
сите 15 | | | веќе видена

Неонските бои се хит кога станува збор за модата , но за декорот во домот. Сепак, кога веќе ги вметнувате во вашиот ентериер, особено важно е да знаете како да го сторите тоа на вистинскиот начин. Инспирирајте се од предлозите и следете ги советите и кажете ни што мислите, може ли неонските бои да прераснат во класика или се само тренд што ќе си замине уште побрзо од што пристигнал?! Одберете само едно парче во собата што ќе биде во неонска боја за да создадете инстант свежина. Овој предмет треба да биде некој што ви е омилен и што ќе сакате да го гледате, бидејќи сето внимание на присутните во собата ќе паѓа токму на него. Живата боја ќе го одделува од останатите неутрални парчиња во позадината, па така ќе можете да ја освежите собата без да инвестирате во скапо преуредување. Направете неонската боја да биде безвременска во домот. Неон жолтите тапети е многу веројатно да ви здодеат по само неколку години и да сакате да ги промените, додека пак ламба со абажур или порабување во неон боја можат да се ...
сите 3 | | | веќе видена

DIOR Haute-Coutur Црна, кафена и сина маскара, до пред извесно време беа достапни само овие бои и да бидеме реални повеќето од нас купуваат црна. Но на светскиот пазар почнаа да се појавуваат зелени, виолетови, бели маскари, а да не ги забораваме и вештачките трепки со различни дезени вклучувајќи го и анимал принтот. Stella McCartney уште минатата година се обиде да ги наметне виолетовите трепки додека Dior розовите. Да ја видите Lady Gaga со бели трепки и не е некоја вест, но колку трендот би го прифатиле обичните девојки? Што е до мажите некако сум сигурна дека не би се согласиле со изгледов, но кој е вашиот став? Додека чекам на вашите коментари, ќе се потрудам да дознам дали во нашите парфимерии има маскари во други бои освен црна, кафена и сина. Stella McCartney есен 2012
сите 2 | | | веќе видена

Не знам колку сте читале за природните состојки и нивното полезно дејство за кожата и косата, но со сигурност можам да ви потврдам дека кокосовото масло ја хидрира, измазнува и ја балансира мрснотијата на кожата без разлика на типот. Ова ви го зборувам од искуство, штета што не продолжив редовно да го користам. Последно што прочитав за кокосовото масло е дека е совршен отстранувач на шминка, а не ме изненади ниту фактот дека е препорачливо и за коса. Според една студија спроведена во Индија , благодарение на својата молекуларна структура, кокосовото масло продира длабоко во скалпот и го потхранува коренот. Да не заборавам, мириса одлично! Овие третмани се наменети за сите типови коса, а особено им ги препорачувам на девојките со густа, груба и сува коса. Ќе се согласите дека ова е одличен третман после оној што го доживеа косата во соленото море и силното сонце?! 1-2 кафени лажици кокосово масло (за премногу куса коса, ставете половина лажица) 1 кафена лажица мед Нормална коса: масло од семки од калинка ...
сите 11 | | | веќе видена

Ништо не е исто после The Great Gatsby , не само невестите туку и обичните девојки збеснаа по изгледот на Carey Mulligan. Со кратки коси, тешка шминка, кратки фустани со реси, flapper девојките од 20-тите биле девојки од ниска класа кои оделе по забавите на богаташите – се облекувале беспрекорно, но истото не важело за нивното однесување. Тие биле бесни девојки што живееле за забава и стил. Или што би рекле модните експерти: „Модна катастрофа на несовесните трендсетерки кои го трасирале начинот на кој ја дефинираме модата и убавината денес.“ Не само што направиле модна револуција, овие девојки со нивното слободоумно однесување вистински успеале да го наметнат феминизмот и рамноправноста што ја уживаме денес. Со појавувањето на компактната шминка во раните 20-ти, жените добиле слобода да се шминкаат каде сакаат и кога сакаат, а нивниот изглед подразбирал полни црвени усни, мачкини очи постигнати со течен туш , катран црни веѓи и бледникав тен. Овие фотографии нека ви послужат како инспирација за викендот – ...
сите 2 | | | веќе видена

Самодовербата е одлична за сите – и за оние што ја имаат и за луѓето околу нив бидејќи сите сакаат среќни и силни луѓе во нивното опкружување. Затоа, за да ја поттикнете што повеќе и да бликате со самодоверба, направете неколку јога вежби. Одберете три или повеќе од вкупно 10те вежби и можете да бидете сигурни дека денот ќе ви биде поуспешен и посреќен. Првите три вежби може да ги прави секој, вторите четири вежби се препорачуваат за оние малку поавантуристички настроени, а последните три вежби се за напредните вежбачи. Како што е правило во јогата , дишете рамномерно со секој потег од вежбата. Легнете на стомак, со лактите под рамената. Повлечете го градниот кош нанапред додека ги притискате рамената надолу. Останете во оваа положба, вдишете и издишете 5 пати. Легнете на грб, свиткајте ги колената и поставете ги колковите во ширина на колената. Подигнете ги колковите, ставете коцка или било каква потпора што ќе одговара на вашиот грб и спуштете го долниот дел од рбетот на коцката (подместете ја коцката ако ...
сите 4 | | | веќе видена

Романтична фризура која можете да ја направите кога имате малку време. Изгледа многу елегантно, софистицирано, а е одлична алтернатива за стандардно опавче или кок. Погодно е и за дневна и за вечерна комбинација. Во неколку едноставни чекори, украсено со мало цветче, еве како да си направите троен кок
сите 13 | | | веќе видена

Gisele Bundchen е заштитното лице кое го краси каталогот на H&M . Белата боја и војничкиот стил е тоа што овој ангел ни презентира за нареднава сезона, а комфорноста е задолжителна. Припремете се за ладните денови што доаѓаат со овој каталог на H&M и Gisele Bundchen.
сите 2 | | | веќе видена

Ако не ви е доста од нивните заводливи тела, прекрасни коси и насмевки во сите списанија, модни рекламни кампањи и модни писти, очигледно и ним не им е доста од секојдневните професионални фотосесии, па продолжија со сликање и на одмор и по дома.
сите 2 | | | веќе видена

Има денови кога се чини дека сите се под стрес. Како главни фактори за ваквата напната ситуација се издвојуваат роковите на работното место, врските, финансиските проблеми и уште многу останати. Сепак не сите луѓе се справуваат на ист начин со стресот. Некои го поднесуваат добро, за останатите може да биде вистинско исцрпување. Истиот може да предизвика замор, хронична главоболка, вознемиреност, промени во апетитот, губење на помнењето, намалена самодоверба, повлекување во себе, па дури и чкрипење со забите и ладни раце. Сите овие симптоми можат да имаат негативен ефект и лошо да влијаат на квалитетот на животот и здравјето на поединецот, а во краен случај може да доведе до покус животен век. За да се справите со стресот и вознемиреноста и да си го подобрите животот, следете ги овие советите подолу. Камилицата освен што го опушта и релаксира телото, истовремено помага за полесно заспивање. Ако имавте стресен ден и имате потешкотија да се смирите, сварете си чај од камилица и додајте мед за да придонесете на ...
| | веќе видена

Дали некогаш парче накит ве инспирирал како да ги обоите вашите нокти? Оваа впечатлива зелена алка нас не инспирираше да направиме ист таков маникир и да ги носиме во комбинација. Облечете едноставна облека и сето внимание нека биде на вашите раце и нокти. Потребен ви е зелен лак, потемна и посветла нијанса на сива, црн лак и една сребрена нитна. За пожежок летен изглед вие можете да користите корални нијанси, розова и бела. Ќе ви биде потребно време и трпение за убаво да ги исцртате цик цак линиите. Можете да користите и селотејп, но бидејќи се работи за многу линии, тоа ќе ви одземе премногу време, па сторете го тоа со слободна рака.
сите 2 | | | веќе видена

Elena Perminova е дел од руските убавици кои галопирачки го заземаат тронот во модниот свет. Тие ја предводат модата на модните случувања и модните недели во светот и сите се нетрпение чекаат да ги видат нивните фотографии и модни комбинации. Она е една од ретките девојки која може да си дозволи 35 чанти од Chanel за само една сезона, но и притоа додава дека гледањето на модата во Русија се има многу изменето во изминативе години. Најинтересното околу оваа 26 годишна девојка е што таа ја живее својата бајка на Пепелашка . Од скромно семејство со свои 16 години таа навлегува во темните води и е уапсена за продажба на екстази, за притоа од затвор да ја извади рускиот олигарх и бизнисмен Aleksandar Lebedev. Денес таа ја живее својата модерна бајка и вели дека знае да ги цени вистинските вредности во животот, но и дека со можностите знае да направи совршена комбинација помеѓу Zara, H&M и Chanel. Вели дека модата се врти околу оригиналноста па додека сите на 9 годишна возраст сакале да се маскираат како принцези, ...
| | веќе видена

Дома имате куп стрипови и не знаете што да правите со нив? Некако ви е жал да ги фрлите, сепак ви будат спомени (иако брат ви ги купуваше), но од друга страна ништо од спомените кога не ги гледате со години освен кога варосувате па сте обврзани да исчистите под кревет. Има решение и за тоа и тоа вистинско уметничко и генијално решение на кое налетав на интернет. Сега дури сфаќам дека не е залудно да се чуваат работи од минатото, секогаш може да ви затребаат. Откако италијанската компанија Creazioni лансираше мебел со стрип дезен, модните блогерки полудеа по идејата. Не само што можете да ги трансформирате ѕидовите и мебелот во домот или да ги пополните рамките, со малку труд можете да ги трансформирате и високите потпетици. Кај секого се наоѓа по некој стрип дома, но ретко кој има подвижен, нели? Дали можеби имате идеја што би украсиле со стрип, можеби некоја чанта?
сите 6 | | | веќе видена

НОВИОТ БРОЈ НА UNIQUE ИЗЛЕЗЕ ВО ПРОДАЖБА! Од миленичка на Disney до поп принцеза, Selena Gomez e една од најбараните нови фаци во Hollywood. Светот ја запозна на само 7 години и оттогаш не престана да ни мами насмевки на лицата, а нејзината кариера е тргната високо кон небото. Нејзините хитови и албум се број еден на сите светски топ листа, а успеси реди и на полето на филмот. Моментално, Selena e една од најозборуваните девојки во шоу бизнисот, а тоа беше доволна провокација да ја сместиме на насловната страна на Unique што веќе е во продажба. Име: Selena Gomez Прекар: Sel Не поднесувам луѓе кои: Немаат манири. Најдобар начин за да се излечите од Justin Bieber треската: Не постои лек за тоа. Сакам да имам моќ да: Го вратам времето секогаш кога нешто ќе погрешам. Луѓето често ме споредуваат со: Lucy Hale. Најлудата работа што сум ја направила за момче: Патував до Јужна Америка цели два дена без да склопам око. Да не бев пејачка ќе бев: Сопственичка на пекара. Советот за убавина до кој се придржувам: ...
| | веќе видена

Дали се сеќавате на провокативната фотосесија на Rihanna и Kate Moss за V магазинот? Rihanna со акратка залижана коса, зачадени очи и топлес ја камшикуваше Kate. За фотосесијата се погрижи кој друг ако не Mario Testino , а за мејкапот Charlotte Tilbury. Па за сите оние што во моментов посакаа токму вака да се нашминкаат, имаме добри вести, светски познатата шминкерка објави видео каде чекор по чекор демонстрира како ја нашминкала пејачката. Ви се допаѓаат ли овие rock n roll smokey очи ? Rihanna и Kate Moss за фотосесијата за V магазинот
| | веќе видена

Во последните 30 години многу истражувања покажаа дека недостатокот на сон е тесно поврзан со зголемувањето на тежината. Како тоа точно се одвива во нашиот мозок, сѐ уште не е сосема утврдено. Но, она што последното истражување го покажа е дека центрите за награда во нашиот мозок повеќе одговараат на масни и слатки јадења кога ни недостасува сон. Исто така, се покажа дека луѓето носат помалку рационални одлуки во таков период, и секако се многу помалку активни. Професорот по психологија на Универзитетот Беркли, Matthew Walker, вели дека човекот има 16 добри часови на располагање пред да почувствува потреба да се одмори и да спие. „Тоа е основното нешто што му е потребно на човекот за да биде ефикасен во работите што ги извршува и да биде здрав.“, вели професорот. Веднаш по изминувањето на тие 16 часа, нашето тело е подложно на зголемен стрес и умор и на нашето тело му е потребна масна храна за да се справи со тоа. Овие истражувања ни овозможуваат докази дека добриот сон може да го ограничи бројот на калории ...
| | веќе видена

Кога помислувате на домашен сладолед , секој пат одмавнувате со главата и си велите дека никогаш не може да биде ни приближно добар како купечкиот? По денешниот десерт – рецепт со сигурност ќе го смените мислењето. Содржи некои од омилените состојки за слатки : банана, фамозната нутела и фстаци. Кој не би посакал еден? Потребни состојки: 1/3 шолја излупени, солени, печени фстаци 4 големи зрели банани ½ шолја нутела или друг еурокрем со лешници ¼ лажичка екстракт од ванила (по желба) 1/8 лажичка мелен цимет (по желба) Измелете ги фстаците и оставете ги настрана. Излупете ги бананите и искршете ги на резанки. Направете пире од нив, па додајте им арома како ванила или цимет по желба. Нутелата ставете ја во мала пластична кесичка на која ќе ѝ го скинете врвот. Вака многу полесно ќе ја дозирате отколку со лажиче. Ставете малку пире од банана во калапот за сладолед, па малку нутела. Повторете го истото неколку пати и внимавајте во секој гриз од сладоледот да има нутела (околу 1 лажичка нутела за 1 сладолед). ...
сите 6 | | | веќе видена

Нешто слично на илузија, многу едноставно, романтично и елегантно. Овој часовник со пеперутки во лет дефинитивно ќе ви ја разубави собата. Потребно ви е: едноставен евтин часовник самолеплива двострана лента која не остава траги на ѕид спреј во бојата која посакувате (во нашиов случај црна) црн картон шаблон за мали пеперутки пеперутки во две различни големини лепило
сите 3 | | | веќе видена

Најновиот каталог на линијата за помлади на Zara – Trf излезе пред некој ден и ни ги покажува новите трендови за нареднава сезона. Момчешки модели на облека, рок моменти, карирани дезени и животински принтови, споени во една лежерност е се што ќе ви биде потребно. Комбинирањето на различните дезени и принтови продолжува, а вие ќе треба да си ја направите совршената комбинација на цветови и карирани дезени за вас. Погледнете го овој каталог кој ни ги носи тоновите на есента и кажете ни дали ви се допаѓа нивната најнова колекција.
сите 5 | | | веќе видена

Најновиот број на Vogue за септември ќе не почасти со прегратката на Cara Delevingne и Pharrell Williams. Се чини дека Cara Delevingne е една од најсреќните модели во последните месеци, а токму тоа се случи и со последната фотосесија. Таа вели дека и било задоволство да се слика со него и дека и бил голема инспирација, додека Pharrell е воодушевен од нејзиниот карактер и дух. Погледнете ги фотографиите и видеото од зад камерите додека се создавала целата приказна.
| | веќе видена

next