Not For Men

Сигурно имате барем една од оние пријателки која ја знае точната количина на калории во попладневното кафе кое го пиете и не јаде (ниту пие) нешто без претходно да го провери бројот што стои пред ознаката kcal на сите производи. Девојката е веројатно опседната со броење калории. Сепак, Rob Dunn, биолог од North Carolina State University тврди броењето калории е безначајно бидејќи дигестивниот систем различно ја обработува храната кај секого посебно. Не треба слепо да се потпираме на она што го пишува на етикетите. Производителите не земаат предвид дека храната е обработена фабрички неколку пати, дека треба дополнително да се подготвува и какви се бактерии има секој од нас посебно во цревата. Овие фактори влијаат врз количината на внесени и апсорбирани калории и таа количина е многу поразлична од онаа истакната на етикетите. Здравствените организации често ја поддржуваат оваа изјава. Но, драматично е тоа што бадемите треба да обезбедат, на пример 170 калории (како што пишува на етикетата), кога всушност се ...
сите 6 | | | веќе видена

„Види каква му е новата девојка!“… Демнењето на профилот на бившиот воопшто не ви оди во полза! Едната постира фотографии од новото момче, другата од морето како и ги заплискува нозете, а третата се фали со новото работно место, добро има и такви кои ќе претстават сликани чевли Manolo Blahnik како свои иако не се нивни (мислам дека знаете за што зборувам), како и да е секој сака да се претстави во најдоброто можно светло на Facebook. Па така не е ниту чудно што оваа социјална мрежа може да ве направи несреќни во сабота навечер кога седите со бушава коса во пижами пред компјутерот дома, додека другите постираат фотографии како се забавуваат во град. Едно истражување на Универзитетот во Мичиген следеше 82 возрасни луѓе како го користат својот Facebook профил во текот на 2 седмици. На почетокот од испитувањето учесниците биле задоволни од својот живот, во наредните две недели психолозите им испраќале пораки како се чувствуваат на 2 часа 5 пати во текот на седмицата, како и тоа колку време поминале на Facebook ...
сите 2 | | | веќе видена

Најновата кампања на Zara за есен/зима 2014 е снимана во Лондон, а помеѓу сивилото на градот можеме да ги видиме девојките јаки како момци и така средени или пак романтичната страна во секој од нас преточена во бохо стил. Оваа есен се е дозволено додека оди во овие две насоки. Федора капите се задолжителен додаток, палтата без крој, сивата боја или пак цветниот дезен украсен со тантела. Играјте си со вашата силна и нежна страна менувајте ја облеката според расположението,а Zara ги има тие решение преточена во крајна креација, погледнете ја оваа интересна кампања на спротивности.
сите 3 | | | веќе видена

Кога ќе се одлучите да истрчате уште неколку метри или пак да вежбате со поголема тежина, очекувате наредниот ден да имате болка во мускулите. Сепак, закрепнувањето од вежбањето не секогаш мора да биде болно. Пиењето сок од лубеница може да ја намали болката по тренингот, според последното истражување објавено во Journal of Agricultural and Food Chemistry. За целите на истражувањето, истражувачите на 7 мажи им задале велосипедска рутина, на три различни начини. Два дена им биле давани инструкции да пијат сок од лубеница пред вежбањето. Третиот ден им бил даден розов плацебо пијалак непосредно пред вежбањето. 24 часа по вежбањето многу од вежбачите се пожалиле на болки во мускулите , но кажале дека чувствувале многу помалку болка во деновите кога консумирале сок од лубеница. Се прашувате, како сокот од лубеница може да ја намали болката? „Таа содржи амино киселина наречена Л цитрулин што ја поттикнува циркулацијата на крвта, па така нејзиното консумирање помага да стигне повеќе кислород до мускулите, што ...
сите 2 | | | веќе видена

Познатите ги носат на црвениот тепих, блогерките на улица. Во секој случај се женствени, модерни и убави. Не инспирираше Lana del Rey во спотот за Born To Die и оттогаш ги преплавија модните писти и списанија. Еве како да си направите вие едно за себе. Потребно ви е: Обично венче Лепило Вештачки цветови Исечете ги сите непотребни дршки на цветовите. И залепете ги на венчето. Едноставно нели?!
сите 4 | | | веќе видена

Повеќе од 30 години жените можат сами да откријат дали се во блажена состојба или не благодарение на тестовите за бременост достапни во аптеките. Но, некој се сети да измисли тест што ќе ви покаже во која недела од бременоста сте. Еве како функционира. Clearblue напредниот тест за бременост со неделна проценка содржи две ленти наместо стандардната една. Двете ленти го мерат хормонот што жената го произведува кога е бремена – хуманхорион гонадотропин хормон (hCG) што се појавува веднаш после фертилизацијата. Нивото на хормонот рапидно се покачува во урината на жената во првите недели од бременоста, а почнува да опаѓа после 11 недели бременост. Како и стандардниот тест за бременост, така и овој го мери нивото на hCG во урината. Но, втората лента од тестот ги искористува податоците за хормонот со цел да процени колку долго сте бремени врз основа на времето на започнување на овулацијата. Ако жената навистина е бремена , на тестот ќе пишува: „Бремена,“ како и една од опциите: 1-2, 2-3 или 3+ недели бременост. ...
сите 3 | | | веќе видена

Дивата веќе некое време има незапирливо темпо, па не е ниту чудно што Beyoncе Knowles веќе работи на снимањето на својот нов музички спот. Заедно со моделите Jourdan Dunn, Diandra Forrest и Jessica White, нејзиниот долгогодишен стилист Ty Hunter, како и фотографот Terry Richardson кој е режисер на спотот, таа се забавуваше при снимањето на бруклинскиот Coney Island. Oваа девојка покрај тајните за одржување на убавината , има и тајни за одржување на славата. Кружат гласини дека се снима спот за нејзиниот нов сингл „XO“, но она што е сигурно е дека Beyonce и екипата беа во луна паркот на овој остров само 1 час и се возеа на лудата железница. Еве ги учесниците во новиот проект на популарната пејачка: Моделот Jourdan Dunn од десната страна на Beyonce. Моделот Jessica White од десната страна на Beyonce. Албино моделот Diandra Forrest, русокосата со црвен кармин позади Beyonce. Ty Hunter, стилистот на Beyoncе.
сите 3 | | | веќе видена

Збогатете ги шорцевите со тантелен детаљ и инстантно претворете ги во уникатно модно парче. Сѐ што ви е потребно се: Тексас шорцеви Тантелена лента Лепило за алишта или конец и игла Ножици Целото упатство и постапката чекор по чекор погледнете ја во видеото подолу. Совет плус: Доколку користите лепило, готовите шорцеви перете ги на ниска температура и сушете ги на воздух, а не во машина за сушење на алишта.
сите 2 | | | веќе видена

Ексцентрични, храбри и непредвидливи комбинации можеа да се видат на модните писти последната сезона. Ако до сега мислевте дека е неспоиво и смешно да носите карирано со цветови, тоа е моментално најголем хит, вашиот омилен животински принт исто така комбинирајте го со риги или точки и нема да погрешите. Оваа есен се е оставено на вашата фантазија и добро склопување на различни парчиња облека, ако претходно тоа беа боите , сега се дезените. Погледнете ја галеријата од 10 инспиративни комбинации и веќе може да имате слика што ќе облечете следно. Кажете која ви е ваша омилена.
сите 2 | | | веќе видена

Вежбањето не е единствено „резервирано“ за летниот период. Обликувањето на телото треба да биде процес што ќе се одвива во текот на целата година. Ви предлагаме тренинг за затегнување, тонирање и зацврстување на рацете , создаден од Hannah Davis. Тајната е во тоа што за разлика од другите вежби, при кои жените се фокусираат на бицепсите или на друга група на мускули овој тренинг е сочинет од комплексни движења што претставува предизвик за целиот горен дел од телото. Тоа значи дека ќе согорите повеќе калории, ќе ги намалите масните наслаги побрзо, па така рацете и рамената ќе бидат повитки и појаки за многу побрзо време. Следете го режимот на вежбање 2 до 4 пати неделно. Загрејте се со три сета од првата вежба, со не повеќе од 1 минута одмор измеѓу сетовите. Останатите вежби правете ги по ред. Направете 15 повторувања од секоја вежба, одморете 2 до 3 минути, па повторете сѐ додека не комплетирате 3 сета од сите вежби. Застанете со стапалата раширени колку колковите, свиткајте се и наведнете се надолу, па ...
сите 2 | | | веќе видена

Ако сте расположени за рана есенска промена, но истовремено не сакате нешто претерано драстично тогаш направете кркми или народно кажано шишки. Многумина велат дека шишките ограничуваат и дека не одговараат на секоја фризура, овие дами се доказ дека не е така. Ако лично сметате дека ви прилегаат на лицето, направете уште денес. Alexa Chung знае како да го изведе тоа, шишките од 60-тите се погодни и за преку ден и за навечер. Фризурата на Karlie Kloss се чини дека е најголемиот тренд сезонава, а за ремек делото стои Gareen чиј потпис стои и на фризурите на Linda Evangelista, Christy Turlington и други супермодели. Класичен боб со растурени шишки на страна, таман за на есен. Кога сме на темата машка фризура, мислам дека никому не му стои толку добро како на Michelle Williams. Благодарение на шишките, оваа блондинка вистински ја покажува својата женственост. Супермоделите како Freja Beha Erichsen и Milla Jovovich повторно го вратија на сцена бушавиот изглед од 70-тите, само што овој пат го дополнија со ...
сите 6 | | | веќе видена

Одржувањето и постигнувањето на совршено тело е магичен круг.Калориите не се единственото нешто со кое сме опседнати кога посакуваме секси тело. Основно правило: ако не ги внесувате вистинските хранливи состојки можете само да го сонувате згодното тело. Кога вашето тело се одмара, тогаш мускулите ја враќаат својата сила, а за тоа им се потребни витамини и минерали. Консумирајте ги на дневна база и ќе забележите разлика од глава до пети. Додајте боја во вашиот оброк и со тоа ќе додадете и сила во рацете. Витаминот C можете да го најдете во сите овошја и зеленчуци и истиот е виновен за одржување на здравјето на крвните садови кои обезбедуваат кислород и хранливи материи за мускулите. Витаминот C гради „блокови“ со колаген, материјал кој се наоѓа во структурата на коските. Размислувајте за омега 3- масна киселина која може да ја најдете во рибиното масло. Ова е тајното оружје кога станува збор за мускулите бидејќи ја зголемува издржливоста на мускулите. Освен тоа омега 3 киселините ја подобруваат осетливоста на ...
сите 2 | | | веќе видена

Актерката Drew Barrymore прикажа поинаква страна од својата убавина во последниот број на магазинот „C“. Романтичната фотосесија се одвиваше пред објективот на фотографот Diego Uchitel. За стилот на актерката се погрижи Jessica DeRuiter, а акцентот беше ставен на нежното лице на Drew и прекрасните летни цветови кои извираа и од нејзината облека. Стилистот John D преку нежните бранови во косата дополнително ја истакна карактеристичната боја на Drew, а мејкап артистот Deb Ferullo се погрижи за нејзините црвени усни. Big Miracle е последниот филм на Drew од 2012-тата, годинава го позајми гласот за анимираниот филм Valentine’s Day in Quahog, а во филмскиот проект The Familymoon ќе ја видиме следната година.
| | веќе видена

По примерот на септемвриското издание на Vogue China , Interview Magazine исто така направи седум различни насловни со седум топ модели. Овој пат тие се одлучија фотографиите да бидат црно бели, а фокусот да биде ставен на експресијата на моделот. Насловните ги изработија Mert & Marcus. Притоа секој модел говори за тоа како ја гледа модата, неговата работа и како се пронаоѓа во модниот свет. Погледнете ги насловните и што тоа говорат моделите под секоја фотографија. Daria Werbowy – Понекогаш сум се уште изненадена дека сум модел и дека луѓето мислат дека јас изгледам убаво. Amber Valletta – Мајка ми беше многу горда, но не доволно вклучена. Таа не знаеше многу за оваа индустрија и немаше време да го запре нејзиниот живот за да биде мој придружник … мислам дека беше малку наивна. Naomi Campbell – Кога започнав со оваа работа, немаше кастинг директори и немаше стилисти, тогаш едноставно се договаравте директно со дизајнерот. Сите тогаш бевме многу поблиски во оваа сфера. Kate Moss – Јас живеев во Њујорк седум ...
| | веќе видена

Шминката е во споредна улога, ако за истата немате и соодветна четка за нанесување. За да го извлечете максимумот од секој козметички производ , треба да внимавате на неговото нанесување, на структурата на четката и на влакната на истата. Затоа за вас, ги издвоивме 5те четки што секоја девојка треба да ги има во козметичкиот несесер. Одберете: Четка со рамен врв, со густи влакна Користете ја за да постигнете измазнет изглед со помош на течна пудра. Поради густите влакна ќе постигнете целосна покривност на лицето. Исто така можете да ја користите за осветлување на одредени делови од лицето со нежно натапкување во коректор или течна пудра. Одберете: Широка, рамка четка со многу куси влакна Кусата, рамна четка овозможува да направите јасни и остри контури на линиите на лицето, поточно околу носот и образите. Користете ја за течната пудра или коректорот. Одберете: Кружна синтетичка четка Ваквата четка делува одлично за течна и крем пудра, како и за минерална, пудра во прав и камена пудра. Начинот на апликација ...
сите 2 | | | веќе видена

Шеќерот не може да се смести на листата здрави намирници, барем не за глувците, а штом не е добра за нив големи се шансите да не е добра и за човекот. Всушност истражувачите велат дека шеќерот може да биде токсичен. Глувчињата кои биле на режим што содржел 25% шеќер – еквивалент за здрава човечка диета – имале два пати поголеми шанси да умрат при крајот на 58 неделната студија спроведена на Јута Универзитетот, во споредба со оние глувчиња чиј режим воопшто не подразбирал шеќер. Во откритието, објавено во весникот Nature Communications, се вели дека дури и здравите дози препорачан шеќер можат да имаат сериозни негативни последици врз здравјето на луѓето. Иако глувците не покажувале никакви симптоми на метаболична болест, вклучувајќи згојување или висок крвен притисок, машките глувци станале за 26% порамнодушни кон својата територија, додека генералната репродукција се намалила за 25%. Се претпоставува дека ваквите промени се последица на биолошките ефекти што ги има шеќерот и кои не по секоја цена се поврзани ...
| | веќе видена

Со вистински вкус на омилената маргарита, сочна и неодолива торта која ќе ги исполни вашите очекувања. Коктел тортата никогаш нема да ве разочара. Коктел тортата со маргарита е убавината на зелениот лимон и текилата спакувана во едно прекрасно магично искуство. Пандишпанот со вкус на зелен лимон и алкохол, прелиен со крем од кокос и парчиња лимон- совршено. 200гр. кристален шеќер Кора од три зелени лимони 57гр. путер на собна температура 2 големи јајца 59мл. масло за јадење 1 лажица екстракт од ванила 175гр. брашно 1 ½ лажица прашок за печиво ½ сода бикарбона ½ лажица сол 60мл. млеко 80мл. свежо исцеден сок од зелен лимон (околу 3 лимони) 60мл. текила (поделена) 60мл. ликер од портокал. (поделен) Загрејте ја рерната на 180 степени. Подмачкајте ја тавата за торта и тргнете ја настрана. Во голем сад за матење, ставете ги шеќерот и кората од лимоните и мешајте неколку минути. Додадете го путерот и мешајте додека не стане лесен и мек. Додавајте ги јајцата едно по едно додека се уште мешате. На смесата додадете ...
сите 8 | | | веќе видена

Дали имате миленик? Мачка или куче ? Можете ли да го замислите животот без нив? На многумина луѓе не им е јасна врската што некои луѓе ја имаат со своите миленици, но ми се чини дека таквите луѓе се бројат на прсти, а доволен доказ е Градски парк во недела. Љубовта кон миленикот не е ништо поразлична од љубовта што ја чувствуваме за луѓето околу нас, нели? Веќе две години како немам миленик дома и во моментов работам на тоа да ја убедам мајка ми да пак да почнеме да чуваме куче. Ако и вам ви треба убедување, прочитајте ги бенефициите што ќе ги добиете благодарение на малото пријателче. Да, кутрето или мачето можат да ве направат поздрави и посреќни луѓе, само ако не сте алергични на нив. Само половина час милување со вашето куче е потребно за да се поттикне лачењето на среќните хормони. (Бонус: Кучето ги чувствува истите сензации). Депресијата и анксиозноста лесно се надминуваат ако покрај себе имате милениче. Сопствениците на мачка се помалку осамени и имаат повисок морал за разлика од оние кои немаат маче ...
сите 3 | | | веќе видена

Оваа фризура, инспирирана од делото на уметникот Charles Dana Gibson, е фризурата што ги обележа жените во раниот 20 век.. Денес, се враќа на голема врата, од црвениот килим, па сѐ до секоја пригода кога сакате да изгледате свечено и елегантно истовремено. Подобро прилега на потенка коса, но и оние со густа коса можат да ја усовршат техниката и да ја доведат до совршенство. Потребни ви се: Ластиче 10 до 15 шноли за прицврстување Лак за коса Украс за коса ( панделка , лента, цвет, венче, шнола) Чекор 1: Направете опавче и олабавете го Ослободете се од сите заплеткувања на косата и добро исчешлана, соберете ја во уредно опавче, на средина на главата. Заврзете го со ластиче, па повлечете го 2-3 сантиметри од главата. Повлечете ја косата и разделете ја за да направите вдлабнатина. Чекор 2: Свиткајте ја косата Свиткајте го опавчето и вметнете го во вдлабнатината, како кога виткате ролат. Сепак, внимавајте косата да не излезе преку вдлабнатината, ниту пак да не создадете нееднакви нерамнини на косата. Чекор 3: ...
сите 7 | | | веќе видена

next