Not For Men

Иако сме при крајот на овие пеколни горештини, храбро треба да издржиме. А за тоа ни треба големо освежување. Овие тројца згодни момци ќе ви го разубават денот. Дарко, Иван и Ристе ни одговорија на неколку кратки прашања, а повеќе за нив можете да дознаете во новиот број на Unique. 1 Најдобриот совет кога станува збор за девојки кој си го добил? Биди свој, биди ти. Ако го постигнеш тоа, тогаш ништо не може да те спречи од успешен живот. 2 Доврши ја реченицата: Никогаш не би бил со жена која… … Не знае што сака. 3 Што најмногу те измачува кога станува збор за жените (дилема, прашање кое сакаш да им го поставиш)? Колку години имаш? 4 Каков комплимент би сакал да добиеш од девојка? Не сум голем фан на комплименти, повеќе би ми значела една прегратка. Модел:Дарко Минковски, Модна агенција Моделс Ин Локација: Скејт Парк Скопје Кратки панталони: Springfield 1.590 ден. Обувки: Springfield 1.390 ден. 1 Најдобриот совет кога станува збор за девојки кој си го добил? Третирај ја како што би сакал да биде третирана ...
| | веќе видена

Лесно е да влезете во рутина кога е косата во прашање. Едноставно, се навикнувате на еден или два изгледи и постојано ги практикувате бидејќи знаете дека добро ви стојат. Ова особено се однесува на девојките со куса коса , особено при макотрпниот процес на нејзино растење . Затоа ви предлагаме неколку различни фризури, за преку ден и за навечер со кои можете да бидете сигурни дека нема никогаш да ви биде здодевно. На комплетираната фризура додајте лента, шнола, цвет или некој друг моден додаток и секој пат ќе имате поинаков изглед. За свечени пригоди, лесно можете да направите фризура што навидум одговара единствено на девојки со долга коса.
сите 2 | | | веќе видена

По првиот дел стомачни вежби за долниот дел од стомакот, продолжуваме со вториот дел од тренингот. Детали за вежбањето: Правете онолку повторувања од вежбите колку што е препорачано, правете ја секоја вежба последователно со мали паузи од 45-60 секунди меѓу сетовите. Тренингот треба да се прави 3-4 дена во неделата, преку еден ден. Ако не сакате да ги правите сите вежби, одберете ги омилените и правете ги веднаш по кардио тренингот или пак вметнете ги во останатите вежби за зајакнување на телото. Потребно ви е: Простирка на која ќе лежите. Дополнителен ефект: Фокусирањето на активацијата на средишниот дел од телото и работата на стомачните мускули е клучот за успех. Истражувањата од Hull Универзитетот докажуваат дека луѓето кои ментално се фокусираат на мускулите и на нивната активност, резултираат со поголема моќ и сила во телото. Затоа, не брзајте во комплетирањето на вежбата. Во режимот на вежбање вклучивме и совети за ментално фокусирање за да ги максимизираме резултатите од вежбањето. Оваа 2 во 1 ...
сите 4 | | | веќе видена

Несомнено е дека кадата е елемент што зафаќа најмногу простор и на кој паѓа најголемо внимание во целокупниот ентериер. Затоа, доколку под уредување на бањата , подразбираме внимателно избирање на впечатлива и несекојдневна када нема да избегаме далеку од суштината. Погледнете ги предлозите за уредување на бањата поврзани со избор на интересни кади и направете онаков изглед каков што посакувате, а ќе одговара со целокупното уредување на домот. Неважно е дали е футуристички, минималистички или класичен, сѐ додека имате катче за опуштање по напорниот ден. И не заборавајте ја купката! Како полесно да постигнете софистициран изглед без многу труд ако не со провидна када во бањата? Када направена од стакло е модерна и шик, а за да ја забележите треба или да се загледате или да ја наполните со вода. Ваквата када неодоливо потсетува на оние од релакс или спа центрите. Каменот како избор за декор особено ќе им се допадне на оние кои се поврзани со природата и сакаат лежерен стил на живот. Доколку имате доволно ...
сите 2 | | | веќе видена

Најсреќни знаци оваа недела: Близнаци, Рак, Риби. Љубов: Полека влегувате во неповолна љубовна фаза каде што љубовните прилики ќе ве заобиколуваат. Ако сте во врска може да дојде до надмудрувања и расправии без никаква смисла. Бидете фокусирани на она што е добро меѓу вас. Кариера: Вашата голема желба за преземање на нештата во свои раце и овој пат ќе добие на сила. Но, постојат многу работи што треба да ги проверите уште на самиот старт. Тоа малку ќе ве успори, но и умори. Направете економија на вашите сили и организирајте ја работата подобро. Здравје и совет: Вежбајте јога или медитирајте. Љубов: Можеби ќе намалите со излегувањата, а поголем дел од времето ќе поминувате на сосема обични места. Оние кои сѐ уште ја бараат сродната душа можеби ќе наидат на љубов, додека оние во врска секој ден сѐ повеќе ќе откриваат колку се убави и добри малите нешта. Кариера: Ќе се подобрат приликите на работното место и покрај повремениот умор ќе работите полесно. Односите со колегите исто така ќе се подобрат. ...
сите 5 | | | веќе видена

David Beckham повторно ја продолжи својата соработка со H&M за рекламирање на нивната долна облека, а секоја кампања е се поимпресивна и занимлива. Сликана само во обична соблекувална неговото вајано тело и облеката се во преден план. Можеби овој фудбалер се пензионираше, но никако не помислува да ја остави својата кариера во модата. Погледнете ги фотографиите и видеото од неговиот последен ангажман за H&M –David Beckham Body Wear!
| | веќе видена

Penelope Cruz е заштитно лице и воедно дизајнер на најновата колекција на чанти од брендот Loewe. Соработувајќи заедно со нејзината сестра Monika Cruz, со која се веќе испробан тандем, сакаа да создадат чанти во кои ќе се препознае шпанскиот дух. Penelope за чантите вели дека сакале да создадат нешто посебно, но практично, во кое ќе ги собере сите потребни работи на една жена, а притоа нема да и претставува оптеретување. Penelope на фотографиите изгледа подобро него било кога, оваа актерка знае да позира и да заведува дури и преку фотографија.
сите 5 | | | веќе видена

Дизајнерката Victoria Beckham ќе ја краси новата насловна на септемвриското издание на Vogue од Австралија по втор пат. Претходно ја видовме на насловната страна на кинеското издание на Vogue, а сега темнокосата убавица изгледа елегантно во поткошула со тантела од зимската колекција на Louis Vuitton.
сите 2 | | | веќе видена

Типот од десно? Тој е супер, но подобро не си имајте работа со тој од лево. Да речеме дека во 1993-тата во бар пиевте пиво со делфин. Тој инсистираше да ја плати сметката и вие му дозволивте и му ветивте дека следната средба вие сте на ред да честите. Но, следната средба никогаш не се случи, вие едноставно продолживте со животот, патиштата никогаш повторно не ви се скрстија иако навистина ви се допаѓаше тој делфин. И после толку време, сосем случајно налетавте на истиот делфин во базенот во едно ужасно летувалиште во Бора Бора. Вие не го препознавте, но знаете што е интересно? Тој ве памти, а уште повеќе го памти ветувањето за честењето што никогаш не го исполнивте. Фрапантно, но вистинито, делфините имаат најдолга меморија кога станува збор за социјалните врски од било кое живо суштество на планетава, секако не вбројувајќи го човекот. Одамна е познато дека делфините комуницираат меѓу себе преку уникатна свирка и токму тоа го искористиле научниците за да заклучат дали и после години одвоен живот делфините ќе ...
| | веќе видена

Новиот долгоочекуван филм „We’re the Millers“ пред само неколку дена ја дочека својата премиера. Во него покрај Jason Sudeikis, Emma Roberts и Will Polter, главната женска улога ѝ припадна на Jennifer Aniston . Токму нејзиниот лик предизвика бура реакции уште кога излезе и самиот трејлер за филмот. Имено, Jen во филмот толкува домаќинка која изненадува со нејзините стриптиз изведби. Она што е интересно е дека иако актерката има 44 години и не е професионален модел, сепак изгледа неверојатно затегнато и тонирано. Сцените во кои таа се појавува во секси тантела, со сигурност нема да остават многумина рамнодушни. Како и Aniston, речиси сите модели имаат своја стриптиз изведба. Некоја за реклама, друга за календар, трета за кич празнична честитка. Нема да споредуваме која е подобра, сами одберете го вашиот фаворит, а којзнае, можеби ќе се инспирирате и самите !
| | веќе видена

Кога се решавате да направите промена на изгледот така што ќе направите нешто поинакво со косата, имајте на ум дека промената не е целосна без соодветна промена и на шминката. И холивудските ѕвезди внимаваат на ова, па така откога ја скрати долгата коса, речиси и да не можеме да ја видиме Anne Hathaway без smokey eyes, а по бојадисувањето на русата коса во костенлива, заборавивме како изгледаше сериозната Jennifer Lawrence во улога на девојка од соседството. Повеќе од очигледно е дека треба да направите комплетна промена, за усогласување на новиот изглед. Погледнете на што треба да внимавате во зависност од новата фризура. Ако направивте: Светли прамени Испробајте: Акцентирани очи Независно дали прамените во косата се црвени, темно кафени или во боја на карамела, потрудете се соодветно да ги осветлите и акцентирате очите. Нанесете светла, светкава сенка или молив под внатрешниот агол на окото. Може да биде и со светки и мат, сѐ додека е во светла боја. Ваквиот потег ќе направи вашиот поглед да делува отворен ...
сите 6 | | | веќе видена

Причините за постнатална депресија се од различна природа, почнувајќи од гените па се до социјалните врски. Последните истражувања се фокусираат да откријат дали местото каде што живее мајката има било каква врска со оваа појава. Новата студија објавена во весникот Canadian Medical Association Journal (CMAJ) се фокусира на тоа да открие дали урбаната или руралната средина влијаат на бројот на мајки кои страдаат од постнатална депресија. Повеќе од 6.400 жени кои живеат во различни средини вклучувајќи високо урбана средна, рурална, делумно урбана и делумно рурална средина, учествувале во Канадската студијата посветена на доживувањата на мајките што почнала во 2006-тата. (Руралната средина била дефинирана како област со помалку од 1.000 жители, но со повеќе од 400 луѓе на метар квадратен. Делумно руралната средина вклучувала 30.000 луѓе; делумно урбаната вклучувала 30.000 до 499.999 жители; урбаната средина подразбирала 50.000 жители и повеќе.) Истражувачите го зеле во предвид и фактот што некои жени одат на ...
сите 2 | | | веќе видена

Да, можеби почетокот на видеото ќе ви делува како по грешка да сте кликнале на некое упатство за рецепти, но не откажувајте се веднаш. Како што се вели и во самото упатство, станува збор за 2 муви со еден удар. Имено ваквата постапка на претворање на стандардниот лак во мат лак за нокти се прави на пареа, па зошто да не ја искористите истата додека си го подготвувате омиленото јадење? Одличната вест е што доколку не ви се допадне мат ефектот, со само еден слој безбоен лак за нокти можете да го вратите сјајниот ефект. Експериментирајте и играјте со боите и сјајноста на ноктите и секој пат ќе имате поинаков маникир . Затоа и сте Unique!
сите 2 | | | веќе видена

1. Mango 990 ден. 2. Bata 2.850 ден. 3. World of Accessories 995 ден. 4. Mango 2.490 ден. *Сите прикажани модни парчиња и комбинации се екслузивно фотографирани за сајтот uniquemagazine.mk и истите не можат да се најдат во списанието UNIQUE.
сите 2 | | | веќе видена

Многу сум среќна што конечно почнавме да разликуваме дневна и ноќна шема и во поглед на облекувањето и во поглед на мејкапот. Преку ден царуваат балетанките, а сезонава особено се актуелни ниските патики. Сте забележале ли дека патиките со дезен се поскапи за разлика од еднобојните? Пред некој ден сакав да си купам едни со точки и беа речиси двојно поскапи од оние еднобојните, како и да е, ова видео ќе ви потврди дека за дезенот може да се погрижите сами. Ако пред извесно време научивме како старите старки да ги претвориме во нов светкав модел , овој пат ќе направиме старки со леопард шара. бели патики црн маркер маркер во бојата што сакате да ја застапите 1 За почеток пробајте да ја направите шарата на бел лист за да се извежбате, бидејќи ако ги утнете патиките нема враќање. 2 Цртајте го препознатливото лого на Unique – буквата U. Некаде помала, поголема, потесна, поширока, но со потези на шкртање, внимавајте има разлика од таа линија и од една непрекината. 3 Со маркерот во друга боја, пополнете ја ...
| | веќе видена

Најновиот моден едиторијал на Anja Rubik за Vogue Paris е посветен на кралицата – God Save The Queen. Ова е еден ексцентричен моден едиторијал каде што на секоја фотографија Anja е поделена на половина и еден дел е посветен на кралицата, а другиот го покажува панк моментот во модата. Овој едиторијал го фотографираше познатото дуо Inez и Vinoodh, а импресивната шминка е нешто што вреди да се погледне.
сите 3 | | | веќе видена

Во моментите кога лежерноста не сакате да ја претворите во неуредност, ви предлагаме да направите кок фризура. Во само 5 чекори, готова за само 3 минути – зошто да не ја го претворите тој неред од коса во опуштена и модерна фризура? Потребни ви се: Лак за коса Пена или друг производ за волумен на косата Спреј за сјај на косата или регенератор што не се плакне Шампон за суво миење на косата Шноли, штипки за коса и чешел Постапката: Чекор 1: Пред да започнете треба да им дадете текстура на прамените коса за најдобри резултати. Нанесете пена и сјај или регенератор на косата, а ако косата ви е особено тенка тогаш не ставајте многу од производите за обликување, ако е густа или кадрава, употребете малку повеќе. Ставете од производите пред да ја почнете да ја сушите косата. Чекор 2: Започнете така што ќе ја соберете целата коса во опавче. Заврзете ја со ластиче, но на последното завиткување, оставете ги врвовите од косата напред кон челото, а косата во ластичето нека биде во форма на лак. Со вишокот коса над ...
сите 11 | | | веќе видена

Што се подразбира под високо интензивен тренинг? Било кои вежби кои ги правиме со максимум капацитет во комбинација со фиксни периоди на намалување на интензитетот или целосен одмор. На пример, добра почетничка вежба е трчањето, започнувате така што трчате колку што можете побрзо во период од 1 минута, а потоа пешачите 3 минути. Повторете го 3 минутниот интервал 5 пати, за 15 минути добивате високо интензивен тренинг што ќе ви ги донесе иситте бенефиции од вежбањето цел час. Звучи премногу едноставно за да биде вистинито, но дали ќе и верувате на науката? Прочитајте ги 7-те докажани предности од ваквиот моќен тренинг : Високо интензивниот тренинг е одличен за луѓето со набиена агенда – можете да го практикувате додека правите пауза. Истражувањата покажуваат дека ќе постигнете повеќе резултати ако практикувате 15 минутен интензивен тренинг (3 пати во неделата) за разлика ако секој ден трошите цел час на лента за трчање. ( Погледнете го ова 10-минутно кардио видео што е поефективно од 30-минутно трчање на ...
сите 14 | | | веќе видена

Сонот и водата што ја пиеме и консумираме преку зеленчукот и овошјето се сигурен рецепт за мазна кожа Борбата да се остане што подолго буден може да предизвика сериозни последици на кожата – факт што сите добро го знаеме, но светскиот козметички бренд Estée Lauder се потруди да не потсети и освести дека не треба да го занемариме. Во нивното истражување, предводено од University Hospitals Case Medical Center во Кливленд, Охајо, била набљудувана кожата на 60 луѓе кои се снимале додека спиеле во период од три дена. За време на експериментот, истражувачите ја тестирале нивната кожа од разни знаци на стареење и откриле дека луѓето кои во текот на ноќта многу често претаат и се превртуваат во сон имаат повеќе брчки, неизедначен тен и редуцирана еластичност. Но, тоа не е се – црвенилото на кожата исчезнувало за 30% побрзо кај луѓето кои не штеделе на сон. Зошто сонот има толку голем ефект врз кожата ? Без сон, клетките на кожата не можат ефикасно да си ја завршат работата, а тоа го отежнува процесот на обновување ...
сите 10 | | | веќе видена

Пред да го освојат светот со своите божествени фигури и насловни страни, супермоделите биле обични деца како мене и тебе – добро можеби со малку повеќе среќа, бидејќи природата им дала убавина за денес смеејќи се да им расте контото на сметката. Меѓу фотографииве нема да најдете грдо пајче што израснало во лебед, уште од мали се забележуваат нивните посебни карактеристики кои времето не ги допрело. Kate Moss ја има истата насмевка, Karlie Kloss на седум годишна возраст ја имала истата фризура со која се прослави и ја наметна како апсолутен тренд летово. Gisele Bundchen Chanel Iman Georgia May Jagger Kate Moss Karlie Kloss Jourdan Dunn Lara Stone Lily Aldridge
| | веќе видена

next