Not For Men

Откако ви дадовме идеја како да се простите со здодевните бели ѕидови во домот , сега ќе отидеме чекор понатаму, па ќе ви дадеме инспирација како сами да си направите уникатна ламба со која ќе ја закитите вашата дневна или спална соба. Посегнувањето секоја ноќ по ламбата повеќе нема да биде здодевна мисија, кога на неа ќе има отсечоци од весник, мапа или некој интересен материјал. Ако ја заскокоткавме вашата креативност, одберете го вашиот фаворит од овие 10 примери. Само со маркер за материјал можете на здодевната бела ламба да и направите интересен графички дезен. Со помош на боја за коса обојте го платното со кое ќе ја обвиете ламбата, па покрај на усните и косата и во домот имајте омбре нијансирање. Овој пат искористете ја виљушката и со помош на ведри бои направете уникатен дезен. Забавна и фанки, оваа ламба е совршена за секој хипстер. Внимавајте! Оваа ламба украсена со мапа може да ви предизвика нескротлива желба за пат околу светот. Само тргнете го материјалот од некоја стара ламба и имате вистинска ...
сите 2 | | | веќе видена

Еден од најубавите дарови од блискиот исток е хумусот. Претставува една од најпознатите состојки од арапската кујна. Освен што е здрав е и неверојатно вкусен. Но, постојат специфични начини за негова подготовка. Еве како да го вметнете во исхраната. Состојки: 1 цело јајце 2 белки од јајце 45гр. брокули сечени 30гр моркови сечени 2 лажици печен хумус со црвен пипер Подготовка: Ставете ги јајцата , брокулата и морковите на оган и гответе околу 2 минути. Додадете хумус и сервирајте. Состојки: ¼ жолта тиква сечена по должина ¼ тиквички сечени по должина ½ црвена пиперка 4 дршки аспарагус 1 тесто за пица 2 лажици медитерански хумус. Подготовка: Испечете го зеленчукот на 250 степени 30 минути додека не стане златесто кафеав, а потоа исечете го на парчиња. Покријте го тестото за пица со хумус и наредете го зеленчукот. Состојки: 4 парчиња чисти пилешки гради Сол и бибер ½ чаша Sabra хумус 4 големи белки од јајца 1 лажица вода 1 чаша брашно 1 ½ чаша лебни трошки 80гр маслиново масло Подготовка: Ставете ги пилешките ...
сите 6 | | | веќе видена

Pull & Bear најновата кампања е снимена во духот на враќања во школото и сето тоа во младешки стил. Оваа есен тоа што можеме да видиме дека е тренди, сега во оваа модна куќа може да го најдеме. Темни нијанси , карирано , кратки кожени здолништа, кратки топови се само дел од колекцијата, а додека момчињата ја следат на линијата на лежерното и спортско облекување. Ако сакате да се облекувате во гранџ урбан стил, тогаш со сигурност нивната кампања ќе ви послужи како инспирација, погледнете ја.
сите 6 | | | веќе видена

Сигурна сум дека во вашата колекција накит имате барем едно впечатливо ланче? Што велите да го направиме уште повпечатливо? Треба само да го дополните со реси и од едно ќе добиете две потполно различни ланчиња што ќе можете да ги носите со безброј комбинации. За секое од овие ланчиња ќе потрошите по 5 минути, за почеток е доволно да имате едно. впечатливо ланче реси лепило Земете чепкалки за прецизно да го нанесете лепилото. За првото ланче, од задната страна залепете еден слој реси подолг, а под него уште еден пократок. Изберете ланче со повеќе форми и должина за ресите да делуваат како мали синџири. Повторно со помош на чепкалка нанесете лепак по должина на ресите и залепете ги на ланчето. Ресите подеднакво добро ќе се вклопат и со едноставно метално ланче. Одлично за дневна шема и за да го разубавите малото црно фустанче. Ако имате ланче во форма на триаголници тогаш ефектот ќе биде двојно поголем. Зад секое триаголниче сместете реси. За крај најкомплицираното, не за изработка туку за пронаоѓање на ланче ...
сите 10 | | | веќе видена

Доколку размислувате каква фризура да направите за следната веселба на која што сте поканети, оваа предлог фризура може да ви послужи како модел или инспирација. Наменета е за девојки со долга коса. Потребни ви се: Ластиче за коса Шноли за прицврстување Чешел за тапирање Сунѓер за обликување на пунџа (или обидете се да направите сами од чорап ) Започнете со чиста, мазна коса. Почнете да ја плетете косата од едната страна, но така што ќе ги оставите предните прамени пуштени. При плетењето додавајте нови прамени од пуштената коса сѐ додека не ја комплетирате страничната плетенка. Останатата коса заврзете ја во опавче, па нанижете го на сунѓерот. Истапирајте го опавчето, па со косата сокријте го сунѓерот. Измазнете ја пунџата и прицврстете ја со шноли доколку е потребно. Со плетенката замоткајте ја пунџата, а врвот прицврстете го и сокријте го со шноли.
сите 3 | | | веќе видена

Сигурно од мали сте слушале дека појадокот е најважниот оброк во денот, па сте морале да појадувате дури и кога сте биле баш расположени за тоа. Но, бидете благодарни. Тоа е корисно, а сега постои и друга причина зошто да појадувате – и тоа голема. Консумирајте наутро половина од количината на калории кои треба дневно да ги внесете и на тој начин ќе изгубите повеќе килограми. Вака вели едно ново истражување од Израел кое беше објавено во весникот Obesity. Истражувањето траело 12 недели, каде 74 жени внесувале по 1400 калории дневно. Нивните оброци биле исти (богати со протеини, јаглени хидрати и масти.) Една група внесувале 700 калории за појадок, 500 калории за ручек и 200 за вечера. Другата група консумирале 200 калории за појадок, 500 за ручек и 700 за вечера. На крајот од истражувањето, испитаниците од втората група симнале два пати повеќе килограми и 12цм повеќе во обемот од испитаниците од другата група. Но, тоа не е се. Испитаниците од втората група имале подобри резултати на тестовите за холестерол, ...
сите 4 | | | веќе видена

Mo’s Bows – е бренд на Moziah Bridges е само 11 годишно дете кое креира и сам шие машни за возрасни и мали, кои што станаа за само две години многу популарни, а со тоа тој заслужно се најде во најновиот Vogue . Неговата идеја за креирање машни била инспирирана од неговата желба да ги носи истите на 9 годишна возраст, притоа не можејќи да најде соодветна во продавниците решил сам да ги креира. Неговата баба е таа која му помогнала да научи да шие, а овој мал гениј сам си ги одбира материјалите и веќе ги припрема машните. Негов идол е Ralph Lauren кој на иста возраст започнал да се занимава со модата. Неговиот бизнис само до сега вреди 30.000 долари, а неговите машни можат да се нарачаат онлајн. Ова можеби е име за кое допрва ќе се слуша во модниот свет, зарем не мислите вие така? Moziah Bridges сликан за интервјуто во Vogue
| | веќе видена

Ако и вие сте љубител на серии и неретко го дочекувате утрото ветувајќи си дека токму ова е последната епизода што ќе ја изгледате вечерва, тогаш веб страната episodecalendar.com е совршената алатка за вас. На овој календар за серии можете да ги внесете имињата на сите ваши омилени серии и да добивате известувања секој пат кога ќе излезе нова епизода од вашето шоу. Дополнително тука имате огромна листа на серии каде што можеби ќе пронајдете некој нов фаворит и ќе видите во какви се улоги се имаат појавено познатите . Јас си направив свој профил со серии од Grey’s Anatomy, New Girl и How I Met Your Mother до Game Of Thrones. Еве уште отсега се спремам за новата епизода од New Girl на 17-ти септември.
| | веќе видена

Навикнати сте да слушате како познатите холивудски ѕвезди вежбаат минимум 4 пати во неделата или пак јадат премногу, но ете, генетски се предодредени да бидат слаби?! Да, и нам ни здодеаја ваквите клише разговори, затоа се изненадивме од следните искрени признанија и изјави на познатите за нивните навики при исхраната, вежбањето и негувањето на нивните тела. Ѕвездата од Hunger Games, Jennifer Lawrence , за интервју за списанието Glamour призна: „Мразам кога велам дека го сакам вежбањето. Сакам да ги плеснам во лице оние што го велат тоа. Но сосема е во ред да се биде во топ форма за филм, бидејќи сѐ ви е достапно, само за вас. Имате тренер, режим на исхрана…“. Иако додава: „да, вежбам, но не сум на строга диета. Па кој може да работи кога е гладен?“ Манекенката и актерка, Molly Sims открива која е нејзината тајна за витко тело од милион долари: „Телото не ми е вакво природно. Морам да вежбам 60 до 90 минути, барем 5 пати во неделата и да се држам до храна богата со влакна, а ниска со калории!“ Ангелот на ...
| | веќе видена

Ова е слатка и едноставна фризура која може да ја направите за многу кратко време. Опавче и плетенка се совршената комбинација за вашиот лежерен изглед. Ова е уште еден од начините за да го разубавите вашето опавче . Започнете така што од едната страна ќе ја одделите косата пред увото. На истата страна преостанатиот дел од косата врзете го во ниско опавче на страна. Направете дупка на коренот од опавчето и вметнете го внатре. Делот од косата што го оставивте напред исплетете го во плетенка. Разлабавете ја плетенката така што ќе извлекувате мали делчиња со прстите за да изгледа неуредно. Плетенката ставете ја во дупката што ја креиравте за опавчето. Крајот од плетенката обвијте го околу ластичето и зацврстете со црни шноли.
сите 5 | | | веќе видена

Инспирација: Michael Kors и неговите модерни, женствени, а топли капути без ракави. Сон на секоја жена. Па, ако имате некој стар капут кој сте решиле дека нема да го носите, дадете му уште една шанса. Ако пак не поседувате таков, заминете во било која second hand продавница и набавете си, а потоа ножиците, конецот и иглата во рака и фатете се за работа. Стар капут или палто Игла Конец Топуски 1 Исечете го ракавот, но оставете барем 7цм од сите страни. 2 Засечете го ракавот нагоре така што ќе оставите барем 3цм 3 Превиткајте го материјалот по рабовите и зацврстете го со топуски 4 Сошијте по рабовите (онаму каде што се ставени топуските) 5 Извадете ја поставата и превиткајте ја. Зацврстете и зашијте Од останатиот дел од ракавите можете да си направите цвет како додаток за коса или за на облеката.
сите 2 | | | веќе видена

За мазна и затегната кожа, познатите холивудски ѕвезди се подготвени да појдат под нож, а не па да применат третман со дијаманти, злато или пијавици. Но, дали некој е во состојба да ја консумира сопствената плацента како што го прават тоа животните после породување? Да, без размислување. Прочитајте ги овие 5 бизарни здравствени новитети и дознајте дали да ги прифатите или не. Ако во минатото само хипиците и некои стари цивилизации имаа навика да ја консумираат плацентата (не сакам ни да помислам како изгледа тоа), денес ваквиот чин доби големо медиумско внимание благодарение на January Jones од Mad Men која изјави дека пиела апчиња од плацента – органот кој го снабдува ембрионот со кислород и хранливи материи. Jones вака ја објасни својата одлука: „Плацентата се суши и се претвора во витамини. На почетокот се мислев, но сфатив дека ние сме единствените мајки што не ја внесуваат сопствената плацента, сите животни го прават тоа со причина. Ова не е форма на вештерство. Им го препорачувам на сите мајки.“ Дали ...
| | веќе видена

Dolce & Gabbana – пролет 2006, Gemma Ward, Caroline Trentitni, Jeisa Chiminazzo, Snejana Onopka и Raquel Zimmermann Како најдобро да се погледне како се развива модата, освен ако не се свртиме кон минатото. Во последните 10 години имавме можност да бидеме дел од импресивни кампањи и пресврти во одредени модерни правци и стилови. Погледнете ги 20те најимпресивни кампања и кажете ни кој е ваш фаворит. Chloe – пролет 2005 Julia Stegner и Anja Rubik го претставуваа францускиот гламур Chanel – пролет 2007, минималистичка позадина од небо и Freja Beha пред камерата на самиот дизајнер Karl Lagerfeld Calvin Klein – пролет 2004 Natalia Vodianova подолго време беше заштитно лице за овој бренд, но тука може да ја видиме во едно бронзено издание и со демонски поглед, интересно зар не? Burberry Prorsum – пролет 2006 оваа модна куќа секогаш го слави британското наследство, но за оваа кампања златното знаме е тоа што е препознатливо, а Gemma Ward беше заштитно лице за таа сезона. Balenciaga – пролет 2006, пастелен ...
сите 2 | | | веќе видена

Зборуваме за уметност, декорација и креативност? Начини на кој ќе ја поттикнете фантазијата и ќе создадете интересно уникатно дело. Заборавате на класичните обрасци за уредување на домот и почнете да размислувате надвор од тие димензии. Ако можеме да користиме автомобил како кауч во дневната соба , што не спречува да внесеме малку „Louvre“ нишка во бањата и да ја направиме вистински простор за уживање. Еве неколку идеи каде да сместите слики и фотографии во вашата бања.
| | веќе видена

Отказ од работа, болно раскинување, семејни трагедии, па која девојка нема потреба од умствена рехабилитација од време навреме? Кога шефот вреска на вас затоа што чувствува дека сите бродови му потонале, кога колешката плаче затоа што момчето ја оставило за друга, кога другарката ви ги сервира своите површни проблеми со поголем интензитет од потресот и цунамито во Јапонија, дали би сакале да се повлечете во тишината на својата соба? Со исклучен телефон, дисконектирани од интернет и изолирани од физичкото присуство на било кој во ваша близина, сами, но не и осамени, вие духовно ќе се смирите. Со времето минато запознавајќи се себеси, ќе ја поттикнете заспаната продуктивност од почетокот на вашето вработување по која шефот копнее и ќе ја пронајдете смиреноста и толерантноста за која вашиот партнер може само да сонува последнава година дена кога се однесувате како 365 дена да ве мачи ПМС. Соло времето ќе ви донесе бура од идеи, нови планови и стратегија за баланс на работното место помеѓу сите тие различни ...
| | веќе видена

Шминкерите низ светот, како и оние што ги шминкаат холивудските ѕвезди се запознаени со техники што успеваат да извлечат максимум од козметичките производи за да го направат лицето совршено. Таков е и трикот што го презентира шминкерот Charlotte Tilbury. Станува збор за нијансирање на носот за тој да изгледа тенок и исенчен. За постигнување на овој ефект потребни ви се: Коректор Сенка за очи Компактна, камена пудра Сјајна пудра Четки за шминка Целото упатство, чекор по чекор, погледнете го во видеото подолу:
сите 2 | | | веќе видена

Ако познатите имаат пари за да најмат стилисти , пракса што и нашата јавна сцена треба сериозно да почне да ја применува, ние ги имаме бесплатните модни апликации. Инспирација од улична мода, модни ревии, светски познати модни блогерки, совет кое парче подобро ви стои, помош да ја најдете омилената продавница во странство…ми се чини дека добро е да ги симнете сите. Одличен извор за улична мода што ќе ви помогне да го подобрите личниот стил. Пред да почнете да ја користите, направете ваш стилски профил со цел полесно да дојдете до комбинации што ќе одговараат на вашиот стил. Постои и опцијата да пребарувате по категории – ова особено им ја олеснува работата на невестите или да купите некое парче што ви се допаѓа. (бесплатна за iPhone и Android) Одлична апликација што ќе ви покаже каде се лоцирани бутиците што ги барате, особено е полезна ако сте во странство. Има достапна галерија од безброј производи што ќе ви послужат како инспирација. Видовте нешто што ви се допаѓа додека бевте на шопинг? Сликајте го и ...
| | веќе видена

Пред извесно време споделивме со вас идеја како да го соберете шишките и да го отворите лицето, а трикот се состоеше од пин-ап кадрици. Овој пат ви илустрираме уште една идеја, да направите пин-ап кадрици на цела коса. Нанесете кармин во црвена јака боја и подготвени сте за заведување. 1 Со чешел одвојте дел од косата почнувајќи оздола, а остатокот соберете го за да не ви смета. 2 Прснете го пуштениот прамен со малку вода и сосем малку на рацете нанесете гел за кадриците да бидат уредни. 3 Почнете да виткате прамен по прамен, праменот нека биде со дебелина од еден сантиметар. Виткајте се до коренот. Секоја кадрица прицврстете ја со мала црна шнола. 4 Штом завршивте со долната секција од косата, пуштете нов слој и така се додека не ја навиткате цела коса. 5 Шишките завиткајте ги во правецот на кој обично ги носите, значи насочете ги кон понеубавата страна од лицето и замотајте го само крајот. 6 Ако немате шишки, одвојте еден прамен од косата што ќе го свиткате на страна. Совет плус: Ако имате покуса ...
сите 8 | | | веќе видена

Ако луѓето се навикнати да ве гледаат со права или кадрава коса, вистинско време е да ве запознаат во поинакво светло. Секогаш кога сакате да направите разлика во изгледот, вратете се назад во времето и преземете некој тренд. Зошто го велам ова? Само така ќе бидете сигурни дека ќе се разликувате од другите, бидејќи поголемиот број девојки ќесе закачат на актуелните трендови. Па ако сите коси околу вас се сплетени во плетенка , вашата нека биде собрана во ретро опавче . Овој пин-ап изглед може да пројде на било кој состанок или свечена пригода. ластик за коса преса за коса фигаро мали црни шноли сунѓер за кок 1 Одвојте дел од косата што ќе го искористите за шишки. Остатокот соберете го во опавче. Со преса за коса поминете го праменот за шишки и прснете го со лак за коса. 2 Нанесете ја косата на сунѓерот и почнете да ја виткате косата, исто како да нанесувате виклер. 3 Свитканиот прамен зацврстете го со мали црни шноли и сосем малку прснете лак за коса. 4 Пуштете ја косата и почнете да ја виткате со ...
сите 11 | | | веќе видена

Цветните и овошни дезени им го препуштаат местото на есенските декорации. Ви ги претставуваме маникир трендовите што се задолжителни за сите трендсетерки, оваа есен . 1. 3Д накит: Ситни или поголеми циркони, инстантно ќе ги освежат ноктите. Можете да залепите и сјајни декорации како позлатените украси во облик на капки, на примерот. 2. Неутрални нокти: Кој вели дека неутралните нокти не можат да бидат интересни? Оваа мешавина од светкав светло и темно кафен лак е одличен пример за тоа. 3. Металик: Што посјајни нокти, толку подобро. За да постигнете т.н. космички изглед, нанесете го завршниот слој на лакот со мало парче алуминиумска фолија. 4. Забава во црно: Златните полумесечини во комбинација со сјаен црн лак е одличен избор за која било прилика. 5. Црвен омбре тренд: Темно црвениот лак е во мода оваа сезона, особено ако го преточите во мало омбре, уметничко дело. 6. Потенцирани нокти: Иако темниот лак, опкружен со металик линија е многу шик, погледнете го обратниот случај – светол лак со црна линија околу ...
сите 11 | | | веќе видена

next