Not For Men

– Tammy Faye Bakker Без разлика колку апсурдно звучи „терапијата по продавници“, истражувањата покажуваат дека шопингот како лек против емоционална криза навистина функционира. Понекогаш. Негативната страна на материјализмот како помошно средство е тоа што преполните кеси не се најдобрата замена за пријателство. Осаменоста може да не направи материјалисти, изолирањето може да не направи нервозни и да ни ја исцрпи енергијата која ни е потребна за да се социјализираме, а со тоа ќе се чувствуваме се поосамени. Па, во потрага по моментално задоволство некои луѓе тргнуваат на шопинг. Но, насочување на осаменоста кон трговскиот центар, со текот на времето ќе не направи уште поосамени, бидејќи е предизвик да формирате сериозна значајна врска со рачен часовник, нова чанта или порцеланска вазна. Овој магичен круг наречен „циклус на осаменоста“ е проучуван од страна на експерти и економисти повеќе од 10 години. За да разбереме како „терапијата по продавници“ има дејство на лек, мора да разграничиме неколку термини. ...
сите 5 | | | веќе видена

Нема жена која не сака потпетици , но нивното, особено целодневно носење може да предизвика болки, отрпнатост на нозете, подуеност како и груба и испукана кожа. Соодветната нега е клучот до совршени нозе. Ви предлагаме 3 третмани кои третираат 3 различни проблеми: 1. Груба кожа со плускавци 2. Болка во стапалата 3. Суви стапала, испукани потпетици Следете ги упатствата од видеото, одберете дезен за педикирот и прошетајте ги среќните стапала во омилените потпетици!
сите 6 | | | веќе видена

Поттикнете го метаболизмот и претворете го телото во машина за согорување на маснотии. Како ќе го направите тоа? Практикувајте ги овие вежби за кои ви треба само постилка и тегови (погрижете се нивната тежина да биде предизвикувачка, но да биде возможно да работите со нив).
сите 2 | | | веќе видена

Кога наутро ќе ви заѕвони алармот, а вие во желба за уште неколку минути одмор неколкупати ќе го стиснете копчето snooze, потребно ви е најбрзото спремање на светот. Токму за таквите моменти потребно ви е некое лесно фустанче и супер фризура . Но, како за толку кратко време да си подготвите одлична фризура? Ние имаме 15 топ предлози за фризури што нема да ви одземат повеќе од пет минути. Ниту една од овие фризури не бара виткање или пеглање на косата, ниту пак подразбира употреба на некои специфични козметички производи што одземаат време. Она што е потребно е само малку умешност и размрдани прсти наутро за да исплетете модерна плетенка во косата. Подгответе се за да изгледате супер средена и во оние моменти кога немате многу време. Висок кок со марама Тројно опавче на страна Слатка фризура со панделка Високо разбушавено опавче Шик плетенка на врвот Модерно опавче на страна Романтична плетенка на страна Растурено опавче Висок, несреден кок Романтичен кок со плетенки Прамени во боја Модерно опавче Фризура ...
сите 6 | | | веќе видена

Како изгледа нашата кожа има големо влијание врз нашето расположение, однесување и целокупниот изглед. Кога е чиста и сјајна, шминката се нанесува беспрекорно лесно и изгледаме неверојатно. Но, кога тенот ќе реши да ни пркоси, станува себичен и темпераментен без никаква почит кон состанокот со момчето, интервјуто за работа или фотографирање. И така одеднаш, ставањето шминка и не е така забавно. Па минуваме голем дел од времето пред огледало со очај во очите. Да разјасниме една работа, кожата не е виновна за таквото нејзино однесување. Таа е најголемиот орган на телото и еден од најголемите системи за отфрлање на штетните материи. Токсините од нашето тело некогаш се излачуваат и преку кожата и затоа сме почестени со по некоја акна или осип. Сапуни, гелови и креми не се секогаш единствениот и успешен арсенал на оружје со кој можете да се борите. Голема улога игра и исхраната. Ова интересно и вкусно смуди ќе ви го разубави денот и кожата. Еве што ви е потребно, зошто и како да го подготвите: Можете да го ...
сите 2 | | | веќе видена

Sporty Sexy Glam е најновата линија на производи за убавина и парфеми на Michael Kors , а Karmen Pedaru повторно ја има главната улога во краткотрајниот филм. Гламурозното видео е снимано во Los Angeles, a оваа убавица која беше дел и од спотот на Duran Duran ‘Girls on Film” во ова видео се појавува во три различни оутфити и слетува од хеликоптер. Погледнете го видеото на Michael Kors за неговата линија парфеми и кажете ни дали ви се допаѓа.
сите 2 | | | веќе видена

Холивуд не може така лесно да ги заборави некои од култните филмови и сцени во кои најпосакуваните мажи се појавуваат без маичка. Ние уште помалку! Направивме селекција од сцените кои се зборуваа многу повеќе од содржината, критиката и изведбата во филмот. Ако мислите дека пропуштаме некој важен разголен момент , пишете ни во коментарите подолу! Некогашниот стриптизер Channing Tatum во Magic Mike Блокбастер телото на Ryan Reynolds Blade: Trinity Заборавете го плачењето од Notebook- погледнете го Ryan Gosling во Crazy, Stupid, Love Спартански тренинг за спартански извајано тело: Gerard Butler во 300 По два часа вежбање дневно, секој ден. Вака Chris Evans се подготвуваше за улогата во Captain America По Daniel Craig во Casino Royale не можете повеќе да го гледате James Bond како само еден обичен шпион Веќе не мора да рекламира долна облека за да заработи; сега холивуд му плаќа на Mark Wahlberg за да се расоблече. Еве го во Boogie Nights Matthew McConaughey во Fool’s Gold – вели дека се чувствува како без глава ...
| | веќе видена

Ова е трета година по ред како Red Bull организира натпревар за најдобра фотографија. Во моментов се избрани 250-те финалисти кои се натпреваруваат со своите авантуристички, спортски, живописни фотографии кои стручното жири ги класифицира во една од 10-те категории, како Енергија, Илустрација, Секвенца, Експеримент (каде што е дозволена дигитална манипулација) и други. Годинава на нивна адреса стасаа повеќе од 28.000 фотографии, учествуваат 6.417 фотографи од 124 држави. На крајот на август, последните 50 финалисти ќе присуствуваат на церемонијата во Хонгконг каде што ќе се откријат победниците. Организаторите на Red Bull Illume Photo Contest 2013 – открија дел од фотографиите. Кој е вашиот фаворит меѓу овие?
| | веќе видена

Bohemian Glam е најновата кампања на Diane von Furstenberg каде што моделот Daria Werbowy позира пред апаратот на Sebastian Faena во препознатливите лелеави фустани со животински принтови. Иако бохо стилот најчесто се преферира за летните денови, оваа дизајнерка совршено го вклопува во својата есенска колекција, а животинските принтови иако се нападни изгледаат доволно гламурозно и привлечно. Погледнете го сетот од фотографии и кажете ни дали ви се допаѓа.
сите 3 | | | веќе видена

Неверојатната Иман е една од ретките жени во кои се состои најубавото од животот: Таа е неверојатна, самоуверена, убава, нежна, силна и има вродена смисла за мода и стил. Почнувајќи од нејзините неверојатни достигнувања во светот на модата па сѐ до исклучителните резултати постигнати во бизнисот и филантропијата, неодоливата Иман ќе продолжи да биде еден од лидерите во модата. Прочитајте што таа сака да сподели со нас, а ние гарантираме дека нејзините зборови на големо ќе ве инспирираат. Нејзината прва работа во светот на модата… „Првата работа ја добив како модел на Vogue само три дена откако пристигнав во Њујорк од Кенија.“ Нејзината работа денеска… „Нема типичен ден за мене. Може да почне од создавање на некој козметички производ или пак тестирање на истиот од мојата колекција, или пак проверка на некои материјали од мојата колекција за домот. Можам да кажам дека никогаш не ми е досадно.“ Козметичките производи од нејзината колекција Најдобриот совет за кариерата што го има добиено… „Побарај помош, ...
сите 4 | | | веќе видена

Идеален за во лето, овој маникир до мотиви на трева, неодоливо потсетува на бајките со самовили. Лесен е за креирање, подеднакво добар ако го правите со гел-лак, но и со обичен лак за нокти. Потребни ви се: Зелен лак за нокти Темно зелен лак за нокти Жолт лак за нокти Четка за цртање, шпенадла, чепкалка за заби или нешто што ќе ви послужи за цртање Лак за завршен слој Ацетон или отстранувач на лак за нокти за поправка на евентуални грешки Секакви детали за украсување – кристали, цветови… Постапката: 1. Подгответе ги ноктите со безбоен лак како основа. 2. Со помош на четката за цртање, нацртајте стракови трева со потемниот зелен лак за нокти. Започнете од коренот на нокотот, а завршете на самиот врв. На секој нокот, нацртајте околу 5 до 7 страка, па оставете да се исушат. 3. Потоа, со посветло зелениот лак направете уште стракови, врз оние што ги направивте претходно, па оставете да се исушат. 4. Со жолтиот лак направете уште неколку стракови, пополнете ги празнините меѓу претходните две бои, за да создадете ...
| | веќе видена

Изгледа дека сите млади сексуално активни девојки една од многуте теми за разговор кои ги одбираат на попладневните кафиња е безбедниот секс, заштитата и несаканата бременост. И тоа е нормална појава во 21 век, кога покрај се дозволено, тинејџерки без вистинско согледување на животот стануваат мајки, двајца млади кои се само неколку месеци во врска чисто поради забава, одеднаш стануваат родители и размислуваат како ќе купат пелени кога до вчера последните пари ги трошеа за пијалаци во град. Дали тоа се должи на недоволната информираност за заштита од несакана бременост, скапите средства за заштита или е само глупаво мачо однесување од типот: Ништо нема да се случи и Многу е подобро така? Иако често се разговара на таа тема, резултатот е сепак покажува нешто поинакво. Според едно ново истражување на Duke University Medical Center, бројот на жени кои се потпитаат на ефективните методи за заштита од несакана бременост е исклучително низок. Излегува дека, една од три жени се уште го користат методот на ...
сите 2 | | | веќе видена

Кога станува збор за бањата, владеат неколку основни елементи што можеби посоодветно е да ги наречеме класичен ентериер на собата што ги измива грижите од нашето тело и вистински ја прочистува душата, барем јас така ја доживувам бањата и ритуалот на релаксирање со миризлива купка. На пример, сината е најчесто користената боја за бојадисување на бањата бидејќи асоцира на вода и чистота. Бањите инспирирани од морето и плажата исто така се доста популарни и ќе признаете прекрасни. Ако се прашувам јас, веднаш би ја трансформирала бањата по овие примери, многу повеќе сакам светли бањи, бидејќи зрачат со позитивност и пространост за разлика од оние со црни или црвени плочки. Изберете сина боја што вам ви одговара, од тиркизна па се до тегет и комбинирајте ја со бела. Со неколку школки и морски ѕвезди и бањата ќе ја претворите во вистински брод, море и плажа. Пријатно туширање! Текстурата на ѕидовите и нивните линии совршено се вклопуваат во темата Слободно прескокнете го синиот декор ако имате на располагање ...
| | веќе видена

Уште неколку пораки, па после ќе му ја мислам за брчките! Зависни сте од мобилниот телефон? И повеќе од очекувано е да кажете ДА, во време кога достапноста на личност, но и информации во кое било време е сѐ. Сепак, ваквата зависност, може да влијае на физичкиот изглед. Па наместо да ја наведнете главата и повторно да се нурнете во екранот на вашиот телефон, прочитајте кои 6 работи ја намалуваат вашата убавина и научете како да ги спречите во нивната намера. 1. Врат со брчки: Постојаното гледање надолу во телефонот, пишувањето СМС пораки, проверувањето што има ново на Facebook, Instagram, Pinterest…предизвикува брчкање на вратот. Решение: Инвестирајте во крем за лице со витамин А во составот, кој има ефект на затегнување или почнете да правите едноставни вежби за вратот, во удобноста на вашиот дом. Најлесно сепак, можете да го препокриете со некоја модерна марама. 2. Лице со акни: Последните истражувања покажаа дека на мобилните телефони живеат 18 пати повеќе бактерии отколку на рачките од јавните тоалети. ...
сите 9 | | | веќе видена

1. Accessorize 1.550 ден. 2. Aftershock London 1.603 ден. 3. OVS 979 ден. 4. Parfois 1.990 ден. 5. Aftershock London 1.495 ден. *Сите прикажани модни парчиња и комбинации се екслузивно фотографирани за сајтот uniquemagazine.mk и истите не можат да се најдат во списанието UNIQUE.
| | веќе видена

Не знам колку сте забележале, но носењето цвеќиња во коса стана вистински тренд. Потрудете се венецот да биде што поголем. Ако се одлучите за вистински цвеќиња, тогаш прочитајте ги советиве за да ги одржите свежи и миризливи. 1 Не прскајте ги цветовите…ниту со лак за коса, а уште помалку со парфем. Тие се силни производи кои веднаш ќе поттикнат венеење. Нанесете парфем или лак за коса пред да го ставите цветното венче. 2 Ако не сте сигурни дека било која цвеќара може да одговори на вашата замисла, земете ги работите во свои раце. Купете свежи цвеќиња и залепете ги врз оние црни, тенки шноли. Распоредете ги во косата како ви одговара. 3 Кога ќе ги сечете цвеќињата, внимавајте да оставите мал дел од стебленцето за полесно да ги забодете во косата, во спротивно ризикувате ливчињата да се одвојат и цветот да се распадне. 4 За да бидат свежи, чувајте ги во ладилникот пред да ги носите. Ако сте за поекономична варијанта што ќе ви биде постојано достапна, тогаш направете венче од вештачки цвеќиња. Мене особено ...
сите 3 | | | веќе видена

Времево се повеќе повикува на плажа, а можноста да облечете костим за капење рапидно расте. Оваа година наместо мрзеливо да се изложите на сонцето, оптегнати на првата лежалка, добијте чоколаден тен, но на поактивен начин. Сончајте се додека правите пилатес вежби на плажата ! Оваа утринска рутина ќе ве исполни со позитивна енергија на еден нов и уникатен начин, а во текот на целиот ден на плажата ќе го имате чувството колку сте згодни. За да бидете чекор поблиску до убиствени стомачни мускули, практикувајте го овие 3 вежби: 1 Легнете на грб со колената свиткани до градите, рацете зад главата, а лактите раширени. 2 Вдишете и подигнете ги рамениците од душекот, носејќи ги очите напред кон папокот. 3 Свиткајте се за да го допрете левиот лакот со десното колено, додека ја истегнувате левата нога напред. 4 Задржете додека броите до 3 и погледнете преку десното рамо. Направете го истото на другата страна. 5 Повторете 10 пати. 1 Легнете на грб со рамен грб и стомачните вовлечени, рацете истегнати над главата, ...
сите 4 | | | веќе видена

Tommy Hilfiger се одлучи на интересен начин да не подготви за есента која доаѓа, собра многу познати блогери како Sasha Luss, Tian Yu, Marlon Teixeira, Cora Emmanuel и многу други на едно место и ја создаде својата голема Hilfiger фамилија во универзитетска атмосфера. Облеката е во црвена, плава и жолта нијанса, а карираниот твид е неизбежен. Hilfiger е исто така познат по своите кардигани и блузи со јаки, па така тие не изостануваат од оваа слика. Погледнете го овој сладок едиторијал и зарем Hilfiger не си ја има успешно завршено работата?
| | веќе видена

Доколку сте во потрага по летна идеја за совршениот десерт, тогаш вие сте на вистинското место. Денеска решивме да ви прикажеме три супер летни десерти , чија подготовка не одзема многу време, а не можете ни да замислите колку се вкусни. Истите се како создадени за летно разладување, бидејќи ако не споменавме, станува збор за сладолед торта, замрзнат овошен десерт и за ветераните, чоколадна сладолед бомба. Да почнеме со подготовка! Замрзнат овошен десерт Потребно 3 шолји шербет од лимон 3 шолји шербет од портокали 3 шолји шербет од малини Една шолја свежи малини Подготовка Доколку претходно сте немале можност да дознаете како се прави шербет, сега ја имате честа да дознаете. Основниот рецепт е: 500 мл. вода, 300 мл. шеќер, 200 мл. сок од лимон (сок од портокал, малини, или какво и да одберете овошје) и по желба неколку ливчиња нане. Загрејте ја водата во длабок сад, додадете го шеќерот и оставете да се растопи мешајќи го. Кога шеќерот ќе се растопи, тргнете го садот од шпорет и додадете го сокот. Во калапот ...
сите 8 | | | веќе видена

Ако успеете да искомбинирате две навидум некомпатибилни бои во уредувањето на домот и згора на сѐ тие беспрекорно си одговараат една со друга, несомнено ќе сакате да се пофалите со вашето дело. Но, имајте на ум дека ваквиот предизвик не е ни малку лесна работа. Ако било што тргне наопаку, ќе завршите со ентериер што ќе делува конфузно и неуредно. Но, затоа еве ви помош. Прочитајте кои јаки бои одговараат една со друга и инспирирајте се како да ги комбинирате истите за да делуваат не ок, туку фантастично! Розовата и портокаловата се и обете бои што симболизираат енергија. Од модниот свет, па сѐ до светот на ентериерите, овие две бои отсекогаш биле едно големо НЕ кога се комбинациите од бои во прашање. Но, правилата постојат за да се кршат, па овие фотографии од дизајн токму во овие две бои е доказ за тоа. И розовата и портокаловата можат да создадат средина полна со живост, тропска свежина и енергија. Клучот на постигнување на совршена комбинација е во паметното вклучување на доза бела боја како што истото е ...
сите 8 | | | веќе видена

next