Not For Men

Па кој рече дека ви е потребно момче за да добиете цвеќиња на подарок? Кога лошото време ја цица и последната позитивна енергија останата во вас, кога сте уморни и потиштени, само малку љубов е она што ви е потребно. И иако најчесто се заљубувате во други, овој пат чувството упатете го кон оној кој го заслужува најмногу на светот, вие. Дури и моментално да не го сакате местото на кое се наоѓате или личноста која станавте, потребна ви е само искра за го распалите огнот на љубовта кон себеси. Повеќе нема да се чувствувате како да треба да ја бркате љубовта, да барате некој да ве сака и кога нема да пронајдете на крајот од денот да бидете празни и истоштени. 1 Започнете со наједноставниот луксуз за вашето тело, земете длабок здив и фокусирајте се на мигот. Веднаш ќе го активирате релаксирачкиот одговор на вашето тело, ќе ја спуштите топката на стресот и ќе го релаксирате умот. Стресот го предизвикува лачењето на хормонот кортизол, кој дефинитивно не го посакувате во телото на некој што го сакате. 2 Замислете ...
| | веќе видена

Убаво уредениот работен простор е клучот за вистинската инспирација. Без разлика каква е вашата работа, чистиот и среден работен простор ќе ве инспирира, ќе ви ги расчисти мислите и ќе ви ја направи работата многу попријатна. Ако немате некоја посебна идеа како да го уредите вашето работно катче, слободно инспирирајте се.
| | веќе видена

Иако есента сѐ уште не започнала календарски, трендовите за пролет се веќе тука. Промовирани на модната недела во Њујорк , едвај чекаат да бидат испробани и да се најдат во центарот на вниманието. Ваше е само да одлучите дали воопшто ќе чекате неколку месеци да ги испробате! Забележан кај: Creatures of the Wind Добијте го изгледот: Со ова гламурозно, но лежерно опавче, креација на стилистот Odile Gilbert никој нема да помисли дека одите на вежбање. Тој направи текстура на брановите на косата пред да ја собере во ниско опавче, оставајќи голем дел од косата пуштен слободно на една страна од главата. Задолжителен производ: Пена за коса за волумен Забележан кај: Nicole Miller Добијте го изгледот: Се чини дека ни светките, ни омбре техниката немаат намера да ја напуштат модната сцена. Katie Jane Hughes, одговорна за овој тренд го создаде ваквиот изглед со два лака за нокти. Најпрво нанесе светкав златен лак за нокти, па црн светкав лак на врвовите на ноктите. На крајот ги измеша на средина на секој нокот за да се ...
сите 8 | | | веќе видена

1. Springfield 2.290 ден. 2. Parfois 1.890 ден. 3. Parfois 590 ден. 4. Accessorize 1.250 ден. 5. Aldo 2.500 ден. 6. Mango 3.290 ден. *Сите прикажани модни парчиња и комбинации се екслузивно фотографирани за сајтот uniquemagazine.mk и истите не можат да се најдат во списанието UNIQUE.
| | веќе видена

Најсреќни знаци оваа недела: Близнаци, Скорпија, Јарец. ОВЕН Љубов: Вашата озбилност понекогаш ќе ја уплаши другата страна. Се чини дека сега знаете што сакате и го очекувате истото од саканата личност. Сепак, ќе ви треба малку повеќе тактичност и трпение за да се искристализираат ставовите. Бидете толерантни. Кариера: Со мали чекори може да се помине еднакво растојание како и со големи. Тоа што моментално недостасува атракција не е знак дека работата не оди добро. Малата монотонија може да се надмине со оригинални решенија и хумор. Здравје и совет: Умерен пад на имунитетот, но имате доволно телесна сила. БИК Љубов: Вашата желба и копнеж ќе бидат силни, но некако сте како препуштени сами на себе. Оние што имаат добри пријатели или пријателки ќе се обидат со нив да ги споделат своите фрустрации. Тие во врска ќе почувствуваат дистанца во односот, а некои ќе бидат во искушение за љубоморни напади. Издржете. Кариера: Ќе делувате на различни фронтови, но не ќе постои ништо доволно силно за целосно да ве ...
сите 5 | | | веќе видена

Oscar de la Renta елегантен како секогаш за пролет 2014 ни претстави црно бели комбинации, пастелни тонови и секогаш беспрекорни свечени тоалети. Karlie Kloss и Joan Smalls ја затворија ревијата во едни токму такви тоалети, но дали и оваа колекција како и претходната некоја од неговите креации ќе направи бум како неговата во риги од изминатата сезона кои многу познати ја носеа па и J elena Ristic свршеницата на Novak Djokovic. Jelena Ristic во тоалета на Oscar de la Renta пролет 2013
сите 8 | | | веќе видена

Во утрата кога доцните на работа сигурно на ум нема да ви паднат комплицираните плетенки, импровизациите на боб фризурата или коковите кои се прават во 25 чекори, туку ќе бидете расположение за нешто поедноставно. Токму за таквите утра ви даваме 20 предлог фризури. 1. Плетенка водопад – Откако еднаш ќе успеете да ја направите, потоа доволни ќе ви бидат само 5 минути за плетенката водопад . 2. Опавче со твист – Поделете ја косата во два дела и едниот дел обвијте го околу другиот. 3. Виење околу лента за коса – Ставете еластична лента за коса и потоа сета коса обвијте ја околу неа. 4. Панделка од коса – Со два тенки прамени импровизирајте панделка и прицврстете ја со црни шноли. 5. Волумен и врзување – Со чешелот направете волумен и со два прамени врзани одзади тргнете ја косата од лицето. 6. Илузија на ултра долго опавче – Направете две опавчиња едно под друго и сите ќе се прашуваат како косата успеала да ви порасне преку ноќ. 7. Асиметричен кок – Направете опавче на страна, свијте го и зацврстете со црни ...
сите 11 | | | веќе видена

Иако поголемиот дел од нив сега се среќно мажени/женети, а некои среќно разведени, овие холивудски ѕвезди некогаш биле пар. Па, дали Heidi го украла Seal од Tyra Banks или тие сами ја прекинале врската, не е ни важно. Големиот дел од овие холивудски романси траеле кратко, но нема да ви се верува дека воопшто постоеле.
сите 3 | | | веќе видена

Целиот свет зборува за Cara Delevingne или мене така ми се чини бидејќи обожавам да ја следам оваа девојка? Навистина се разликува од сите модели не само по густите темни веѓи во комбинација со светла коса, туку и по уникатниот начин на облекување. Но Cara ни направи голем проблем со веѓиве. Цело лето издржав да не ги скубам и пак немаат приближна точка со нејзините. И тука на сцена настапува брилијанта Michelle Phan која има одговор за се! Во ова видео ќе ви покаже како да го постигнете изгледот на Cara, ставајќи акцент на тоа како да ги доловите нејзините веѓи со помош на мејкап. Дали ви се допаѓа овој изглед?
сите 11 | | | веќе видена

Сите сакаме тониран, рамен стомак. „Многу жени се решаваат за едноставни стомачни вежби , но тие не се најефикасни бидејќи делуваат единствено на мускулите во предниот и страничниот дел на стомакот. Сепак, важно е да се активираат и мускулите на долниот дел од грбот, колковите и горниот дел од бутините“, вели Lou Schuler, коавтор на книгата „The New Rules of Lifting for Abs“. За губење на мастите од стомакот и обликување на мускулите Schuler препорачува серија на вежби според програмата на персоналниот тренер, Alwyn Cosgrove. „Склековите, односно вежбите слични на нив помагаат во зајакнување и стабилизирање на рбетот, па така полесно ќе спречите повреда поради лоша положба, а исто така согоруваат повеќе калории поради тоа што третираат повеќе мускули“. Да не биде толку здодевно – заменете ги склековите со следниве 3 супер ефективни вежби за стомачни . Зошто делува: Склекот на страна е поголем предизвик бидејќи се потпирате на 2 наместо на 4 точки. За да ја одржите рамнотежата треба да го стегнете целиот ...
сите 3 | | | веќе видена

Накитот е несомнено моден додаток што остава впечаток на целата комбинација. И тој како и модните парчиња претрпува промени од сезона во сезона , па затоа е важно да се пратат трендовите што диктираат што ќе биде во мода. Погледнете со кои парчиња накит да ја збогатите вашата колекција и да бидете и економични и тренди! И тоа прстен што веднаш ќе го привлече вниманието, а ќе го носите и во секојдневните комбинации. Облеката оваа есен е помалку еднолична, па прстените со драгоцени камења, геометриски форми и металните прстени совршено го комплетираат изгледот. Ѓерданите за оваа есен се раскошни, богати со драгоцени камења (добро, не мора да се вистински) и достигнуваат малку пониско од вратот. Можете да ги комбинирате со деловни, елегантни комбинации, па и со лежерни како девојката на фотографијата во блузон со Mickey Mouse – зошто да не?! Стилистите препорачуваат да вметнете интересна, златна алка во комбинацијата за инстантна елеганција дури и на лежерните и опуштени изгледи. Послушајте ги! Ретро шик ...
сите 2 | | | веќе видена

Колекцијата на брендот Diesel Black Gold што можевме да ја видиме во Њујорк е тотален контраст помеѓу светлите тонови и црното, измешани нежни материјали како свила и шифон со нитни, а се тоа склопено во добра комбинација. Лелеави фустани во бохо стил, рок моменти, кожена облека и тексас парчиња се само дел од тоа што можеше да се погледне. Погледнете ја галеријата од фотографии.
сите 3 | | | веќе видена

За време на модната недела фризурата и шминката за ревиите се чувани како топ тајна од медиумите, исто како и колекциите се до денот на шоуто. Сепак успеавме да дојдеме до фотографии од бекстејџот фотографирани за време на подготовката на една од овие креативни фризури. Мазна од една страна, но со опавче со романтична текстура од друга оваа фризура е совршено надополнета со металните прстени расфрлани низ плетенките. Овој женствен коцепт е одличен избор за вашите ноќни излегувања. КАКО ДА ГО ДОБИЕТЕ ОВОЈ ИЗГЛЕД: Целосно исушете ја и измазнете ја косата со нанесување на специјално средство. Врзете високо опавче. Поделете ја косата на два дела, а потоа тие два дела на три прамени. На некои од нив нанесете метални прстени и потоа исплетете 2 плетенки. Завијте ги убаво двете плетенки во кок и прицврстете со црни шноли. Завршете ја фризурата со нанесување на многу лак за коса.
сите 8 | | | веќе видена

Веројатно премногу ви недостасува попладневната дремка во секојдневниот живот, но се случува кога успевате да ја украдете, да се разбудите со тешка главоболка и поуморни од порано. Јас сум оние луѓе кои не успеваат да се справат со последиците од лошата попладневна дремка и им се восхитувам на оние кои ја користат за разубавување. Но, веројатно како и поголемиот дел од луѓето и јас го правам тоа погрешно. Еве неколку факти кои не сте ги знаеле за ефективна попладневна дремка Научникот специјализиран во областа на спиењето, David Dingles во едно интервју за The Wall Street Journal вели „Мора да бидете многу внимателни кога легнувате да преспиете, колку време трае вашата попладневна дремка и дали имате некаков стрес пред или откако ќе се разбудите.“ Кога е најдобро време за одмор? – Најдобро време за попладневен одмор е помеѓу 13 и 16 часот. Преспивањето подоцна може да предизвика некакви кошмари. Колку долго треба да одмараме? 10 до 20 минути: Ако ви е потребна само мала терапија да ви ја врати виталноста, ...
| | веќе видена

Justin Timberlake застана пред блицот на познатиот фотограф Heidi Silmane за да ја изработат насловната на Т магазинот. Дали се стопивте од тој мил поглед? Јас да! Тука нема приказна, нема боја, нема мода, само вие, Justin и неговите мили очи. Навистина е фрапантно колку фотографијата може да допре до душата на човекот, но истава тактика веќе ја искористи Brad Pitt во фотосесијата за W магазинот назад во 2009-та, дури и фризурите им се исти. Хм, ништо лошо и двајцата изгледаат природно, како да се обични луѓе од вашето маало. Се прашувам кој е следниот пастув што ќе има храброст да се прикаже вака без магичното стапче на Photoshop.
| | веќе видена

Колку пати досега сте чуле песна на радио која ви се допаднала толку многу што инстантно сте посакале да го знаете нејзиното име и изведувач, да ја побарате на YouTube и да ја слушате одново и одново? И додека стариот начин беше со пишување на дел од текстот кој сте успеале да го чуете и тивки молитви google успешно да ја изврши потрагата, новиот е да ја инсталирате веќе добро познатата апликација Shazam на вашиот смартфон и додека песната се уште не стигнала ниту до рефренот, вие да го имате името на изведувачот и насловот на песната. Само со допирање на Shazam копчето истражувањето започнува, а потоа добивате и видео предлози за песната, топ листа на најбарани песни на Shazam, како и пристап до песните што вашите пријатели ги проверувале со оваа апликација. Достапна за: Android iPhone
| | веќе видена

Дали го гледавте филмот Oz The Great and Powerful ? Јас го гледав во кино и навистина има одлични 3Д ефекти, а и приказната ми се допадна иако многумина коментираа дека филмот е за деца. Хм, па зар не сакате на момент да се почувствувате како дете? Од друга страна, кога ќе го видите James Franco не знам колку детето ќе успее да ја победи жената во вас. Филмот има навистина одлична актерска екипа, покрај James Franco се појавуваат Mila Kunis , Rachel Weisz и Michelle Williams како добрата вила Glinda чија шминка ќе се обидеме да ја постигнеме денес, преку ова видео. Не отфрлајте ја идејата ако сте бринети и јас сум па редовно користам сребреникави сенки , само во помала количина, а кога тенот ми е потемнет како сега, користам крем сенка во комбинација со златна. Идејата е да изгледате кристално и чисто, а за да не кажете дека не сум потполна ќе ви откријам и сајт на кој ќе можете да си порачате и сличен украс за во коса. Производите нема да ви ги царинат ако нарачката е до 50 евра и ќе ви стасаат за околу ...
| | веќе видена

Tyra Banks во чест на супер моделите се трансформираше во самите нив, а избра точно 15 модели затоа што на 15 годишна возраст започнала со оваа професија. Овие фотографии се добие само со професионална шминка и фризура, без никаков допир од фотошоп. Таа успешно изгледа како Naomi Campbell, Cara Delevingne, Twiggy, Linda Evangelista и уште многу други. Погледнете ги фотографиите и дали вие може да верувате дека ова е само производ на шминка и фризура?
| | веќе видена

Тајната на совршените кадрици е во постапката – откријте како да направите лежерни и опуштени кадрици во само неколку чекори. Следете го упатството чекор по чекор. 1. Подгответе се! 2. Најпрво одделете прамени од косата, но со нееднаква дебелина за да не бидат сите кадрици исти. Виткајте прамен по прамен на фигаро, но без да ги завиткате врвовите. Уште една тајна: виткајте ја косата од напред наназад за да добиете отворен изглед на лицето. 3. Кога ќе го одмоткате праменот од фигарото повлечете го малку додека не се олади. 4-5. Повторете на другата страна, на сите прамени. 6. Истресете ја косата со прстите за да им дадете на кадриците природен изглед. Готово!
сите 11 | | | веќе видена

Ако есента ве потсетува на малини, капини, боровинки, шолја млеко и мирисот на топли палачинки, тогаш ова е вистинскиот рецепт за вас. Пробајте ги палачинките на еден малку поразличен начин од она на што сте навикнати. Торта за 8мина Потребни состојки за 12 палачинки 625мл. млеко 200гр. брашно 3 јајца 2 лажици шеќер 1 лажица екстракт од ванила Кора од половина лимон ½ лажица зачин кардамон Малку путер за печење на палачинките Подготовка: Во голем сад измешајте ги сите состојки за палачинките додека не се соединат. Во претходно загреана тава, ставете малку путер, а кога ќе се стопи ставете од смесата за палачинки. Печете на секоја страна по 1 до 2 минути. Кога ќе ги испечете сите палачинки, оставете ги да се оладат. Потребни состојки: 300гр. мешано шумско овошје 80мл. сок од јаболка 2 лажици шеќер 1 лажица чиа семки Подготовка: Ставете го шумското овошје, сокот и шеќерот во сад на тивок оган и оставете го да врие околу 5 минути. Потоа, тргнете го компотот од оган и оставете го да стои 5 до 10 минути. Кога ќе ...
сите 2 | | | веќе видена

next