Not For Men

Од прекрасни вокални и актерски способности, извонредни филантропи и брилијантни умови, медиумите секогаш се фаќаат за физичкиот изглед, начинот на облекување и телата на познатите. Овие ѕвезди имаат многу што да покажат, а последната работа што треба да ни падне на памет е конфекцискиот број на фустанот. Заборавете: „Главната атракција во моментот е Adele. Можеби е малку пополна, но има прекрасно лице и магичен глас.“ – изјави Karl Lagerfeld во една прилика за оваа британска сензација. И човекот не е далеку од вистината. Гледајте го нејзиното лице и слушајте го нејзиниот глас. Останатото е апсолутно неважно. Запомнете: Запомнете ја Adele Laurie Blue Adkins – девојката која призна дека Spice Girls биле нејзина прва инспирација, која беше откриена на MySpace во 2006 година. Оттука таа стана еден од најуспешните артисти на 21век, освојувајќи Grammy, 12 Billboard Music Award, Златен глобус и номинација за Оскар. Но, тоа не е најдобриот дел поврзан со неа. Новата мајка бара од сите посетители зад сцената да ...
| | веќе видена

Дали ви се менува апетитот кога сте уморни? Дали кога сте ненаспани имате потреба за благо, грицки и нездрава храна? Излегува дека ваквата динамика не е само во главата. За истата одговорен е мозокот. Голем број на студии ја истражуваат врската помеѓу спиењето и покачувањето на телесната тежина. Тие велат дека малкуте часови наменети за сон ќе не чинат килограми плус. Недостатокот на сон не само што го зголемува внесувањето на калории туку ја намалува количината на потрошна енергија за согорување на внесеното во превод – повеќе калории завршуваат внатре, а многу малку надвор. Како општество генерално спиеме малку, не повеќе од 6 часа, а тежиме многу повеќе . Новите истражувања велат дека недостигот на сон влијаат на мозокот и на нашето однесување во поглед на исхраната и одржувањето на фит фигура. Имено истражувачите од Универзитетот во Калифорнија испитувале како спиењето влијае на мозокот, особено оној дел што е поврзан со изборот и желбата за храна. Тие откриле дека недостигот на сон води до сериозни ...
сите 4 | | | веќе видена

Љубов: Конечно ќе ви се појави прилика за квалитетен приватен живот. Најверојатно ќе ја запознаете личноста преку вашите пријатели или на некој собир. Кариера: Сакате да видите сериозни резултати, а тие ќе почнат да се појавуваат овие денови. Можеби тоа нема да биде многу сензационално, но вие ќе го препознаете својот труд. Здравје и совет: Препознајте што е добро, а што не. Љубов: Ведрина, позитивен дух и отвореност – ова ќе изостанува од вашиот приватен живот овие денови. Не се трудете премногу туку почекајте нештата сами да си дојдат на место. Кариера : Нештата конечно ќе си дојдат на свое. Некои приказни ќе завршат и ќе свртите нов лист. Здравје и совет: Опаднат имунитет. Внимавајте на исхраната. Љубов: Вашиот приватен живот ќе стане помалку обичен, но вам ќе ви биде драго за тоа. Кариера : И понатаму ќе работите со леснотија и ќе имате повеќе енергија од другите. Здравје и совет: Организирајте излет во природа. Љубов : Конечно ќе има подобрување во врската, но може да паѓате во искушение и да се ...
| | веќе видена

Има книги за сингл девојки , книги за на плажа или книги што ја слават самотијата , но има и книги што не можете да ги прочитате. Библиотеката на Универзитетот во Iowa содржи повеќе од 4.000 минијатурни книги, сите со ширина и должина од 7 до 20 сантиметри. Ова не е многу за книга, но тие се големи кога ќе се споредат со најмалата книга од колекцијата со димензии 3,5 милиметри должина и 1 милиметар дебелина. Според корицата луѓето од библиотеката претпоставувале дека е Библијата или барем дел од неа. Таа не може да се прочита со голо око, па нејзината содржина била вистинска мистерија. Со помош на микроскоп библиотекарот Colleen Theisen открил дека книгата била дел од колекција од 2 книги продадени на Светскиот саем во Њујорк во 1965. Сепак ова не е најмалата книга на светот . Оваа мала верзија може да се носи како приврзок на клучевите, а смислата на оваа книга што не може да се прочита е желбата луѓето секогаш да носат мало парче верба со себеси. Иако е некорисна како книга, зарем не ви изгледа преслатко ...
сите 2 | | | веќе видена

Ако современите венчавки се симбол на љубовта и посветеноста помеѓу невестата и младоженецот, во поголемиот дел од историјата венчавките повеќе наликувале на бизнис зделка помеѓу две фамилии кои намерно ги здружувале силите со цел да напредуваат во бизнисот или политиката. Венчалниот фустан на невестата имал за цел да го претстави семејството во најдобро можно светло и бил израз на нивниот социјален статус и богатство. Во минатото, невестите ретко шиеле фустан специјално за венчавката . Обично невестата се облекувала во нејзиниот најдобар и најскап фустан без разлика дали тој бил во светла или темна боја. Всушност, поголемиот број невести носеле црн фустан. Биле избегнувани само неколку бои како зелена, бидејќи се верувало дека таа носи несреќа. Најпопуларна била сината бидејќи асоцирала на чистота, невиност, поврзаност со Дева Марија, а црната ја избегнувале од причина што флеките и мааните лесно се забележувале. Иако невестите што носеле бела венчаница датираат уште од 1406-та, бракот на англиската кралица ...
сите 2 | | | веќе видена

Извлечете го максимумот од исхраната и од режимот на вежбањето – консумирајте ги овие 16 производи за подобар тренинг и уште подобри резултати. Заборавете на Аткинсоновата диета – јаглеродните хидрати овозможуваат долготрен наплив на енергија. „Сепак не посегнувајте по прости јаглеродни хидрати, бидејќи тие ќе ви дадат краткотрајна енергија што брзо ќе исчезне“, вели Jackie Berning, професор за нутриционизам на Универзитетот во Колорадо и советник на спортски екипи. „Сакате комплексни јаглеродни хидрати, во нивното природно издание, односно интегрални жита“. Интегрална кифла или ѓеврек е одличен избор за пред вежбањето. Благодарение на калиумот содржан во нив, бананите се брзо решение на одредени проблеми со вежбањето. Ако недостатокот на натриум е главниот виновник за болните мускули и грчеви, истражувањата покажуваат дека калиумот има споредна, но важна улога во истото. На организмот му е потребен за да се надоместат загубите настанати со потењето и при апсорпцијата на течности. Бананите се исто така извор ...
сите 4 | | | веќе видена

Stella McCartney ја создаде својата втора колекција за долна облека за која говори дека ќе ве направи да се чувствувате природно секси, природно самоуверено и модерно. Целата колекција е направена од парчиња долна облека кои се создадени да се комбинираат, прерамките да бидат видени, а гаќите неодоливо секси. Од нежни пастелни тонови, до црвената страсна боја, оваа нејзина колекција содржи буквално се што и е потребно на една жена за да се чувствува секси и удобно во своја кожа. Долна облека која можете да ја носите секојдневно, но исто така и за посебни моменти. Погледнете ја кампањата која ни ја презентира Marloe Horst и кажете дали и вам ви се допаѓа оваа долна облека.
сите 7 | | | веќе видена

1. Tally Weijl 1.390 ден. 2. New Yorker 849 ден. 3. Springfield 2.290 ден. 4. New Yorker 2.499 ден. *Сите прикажани модни парчиња и комбинации се екслузивно фотографирани за сајтот uniquemagazine.mk и истите не можат да се најдат во списанието UNIQUE.
| | веќе видена

Mystic Metallic е колекција декоративна козметика од Dior , за која што самиот дизајнер вели дека е инспирирана од верувањата на Monsieur Dior во знаците и суеверијата од неговата прва средба со гатачи на возраст од 14 години. Оваа есен сивата боја и металните нијанси се голем хит, па така обојте го и вашето лице, додајте му доза на мистериозност и заведувајте. Погледнете го видеото за Mystic Metallic со Daria Strokous, колекцијата содржи сенки за очи, руменило, лак за нокти и кармин, па кажете ни дали веќе си замислувате како ќе се нашминкате за следното излегување.
сите 8 | | | веќе видена

Успешна на работа и успешна во домот, зарем понекогаш не чувствувате дека ви се потребни супермоќи за да го издржите ова темпо? Можеби тоа малечко човече ги има најубавите сини очи, двете најслатки запчиња на светот и обравчињата од кои не би можеле да се наситите, дури и да ги бакнувате 24/7, но дали ова мало човече, кое без знак прашалник ќе биде фокусот на вашиот живот отсега, па натаму, ви предодредува да оставите само пустош од се што досега сте го нарекувале свој живот? Дека за фустанот со вртоглава цена и за изгледот на холивудска мајка ќе се подразмислите ако на малото не сте му купиле патичиња за сезоната е повеќе од сигурно, но дали би ја напуштиле работата за да можете сето свое време да му го посветите нему? И додека хормоните ви дивеат и за прв пат запознавате љубов каква што не сте почувствувале во животот, пред афектно да донесете одлука и да ги истурите сите фрустрации пред шефот кој долгогодишно ви вршел тортура и гордо да вреснете „Давам отказ“, подразмислете два пати. Магазинот The New ...
| | веќе видена

Можеби сте се сетиле стариот ѓердан да го ставите како алка превиткан неколку пати на зглобот, но дали сте се сетиле дека од него може да направите уникатна лента за коса? Пронајдете некој чија нијанса ќе одговара со бојата на вашата коса, па после изработката на чешлиња за коса , време е за нова мини работилница. Потребен материјал: Ѓердан со должина од 37 – 40 сантиметри, иако ова зависи од големината на вашата глава, па најдобро е да тестирате така што ќе го ставите преку главата, а краевите да му бидат некаде позади вашите уши. Ластик Игла, конец и ножици Запалка Постапка: 1 Исечете парче од ластикот, кој поврзан со ѓерданот ќе стои цврсто на вашата глава. 2 Краевите поминете ги со запалка за да избегнете разресување. 3 Со цврст конец поврзете ги убаво краевите на ѓерданот и ластикот, а еден ден ако сакате ѓерданот пак да го носите околу вратот само пресечете ги овие конци.
сите 3 | | | веќе видена

DKNY ни понуди една кампања која наликува на претходните само по тоа што е снимана во Њујорк, но останатото е неспоиво. Cara Delevingne е главниот лик во ова урбано беснило каде што се трансформира од млада бунтовничка до урбана дама, сите лица кои можете да ги видите на улиците таму. DKNY ја има осмислено најновата колекција со тренди мантили, шпиц потпетици и војнички чизми, многу различни стилови, но истата желба за тренди изглед. Погледнете ги фотографиите со Cara и инспирирајте се.
сите 2 | | | веќе видена

Неколку пијалаци во кафулето, па една тура од пријателката, само на уште едно пиво во клубот…колку пати сте си ветиле, а потоа сте го прекршиле ветувањето дека нема да мешате пијалаци или да посегнувате по некоја чашка плус ? Но тоа беше вчера, денес не можете ни да се сетите кој датум е од страшната главоболка, а мачнината само ве потсетува колку навистина ви е лошо. Нема да ви дозволиме да завршите како момчињата од Hangover , туку спасот ќе го најдеме во кујната. За сокот против мамурлак потребен ви е соковник, но доколку немате, и блендерот ќе ја заврши истата работа. Да, крајниот производ ќе биде погуст пијалак, но ќе ги содржи сите потребни состојки за опоравување. Потребни ви се: Лубеница исчистена од семките Лубеницата е одлична за правење на сок бидејќи дава многу течност, а истовремено им помага на бубрезите да го исчистат организмот од токсините, а бидејќи претставува и диуретик, зачестеното мокрење ќе го забрза истиот процес. Земете онолку колку што сакате од лубеницата. Околу ¼ е сосема доволно. ...
сите 5 | | | веќе видена

На сите ни е јасно дека варената храна или онаа приготвена на пареа е далеку поздрава и помалку калорична за разлика од истите продукти приготвени во големо количество масло. Што би одбрале, варен или пржен компир? Верувам дека повеќето би ја избрале втората опција. Спасот е во зачините , почнете да експериментирате и ќе видите дека секое варено јадење ќе го претворите во вистински деликатес. Подобра опција: Летни ролца Оние што редовно посетуваат кинески ресторан сигурно пробале пролетни ролца. Тоа се мини ролати полнети со зеленчук. Но ако пролетните се пржат во големо количество масло, летните се готват на пареа што значи имаат помалку калории повеќе витамини и го задржуваат оригиналниот вкус од зеленчуците. Подобра опција: Пченкарна Ако при подготовката на тортиљата употребите пченично брашно тогаш сметајте дека сте внеле 144 калории не пресметувајќи ги калориите од зеленчукот, месото и останатите производи што планирате да ги застапите. Тортиљата од пченка има двојно помалку калории, околу 52. Подобра ...
сите 3 | | | веќе видена

За сите оние кои обожаваат да стават слушалки, да ја пуштат омилената музика, да облечат патики, да се изолираат од светот и да трчаат по долгите патеки – трчањето со вашиот партнер значи повеќе секс. Ова е резултат на едно истражување на Brooks Running Company во кое учество земаа 1000 возрасни кои трчаат барем еднаш неделно. Им биле поставувани прашања од типот кога трчаат, за што зборуваат кога трчаат и дали веруваат дека трчањето ќе им го подобри сексуалниот живот. И да, 66% сметаат дека трчањето со партнер влијае врз сексуалниот живот. Но, еве уште неколку фасцинантни факти: Кога заминуваат на пат 67% од луѓето кои трчаат изоставаат дел од облеката или предмет за да можат да ги спакуваат патиките за трчање. San Francisco е рангиран на првото место како град каде луѓето најмногу трчаат (дури 46% постојано трчајќи се качуваат по тие угорници) Portland е на второто место со 34%, потоа следува Boston (32%), Boulder (30) и New York (30) 27% од испитаниците би го одбрале Jimmy Fallon за партнер за трчање, ...
| | веќе видена

Kenzo – француската модна куќа и Vans соработуваат веќе пет години, а нивната последна колекција ги има принтовите кои се препознатливи за есенската колекција на Kenzo. Тигарот веќе подолго време се задржа како главен мотив на облеката на Kenzo, додека облаците и ригите се новината внесени и освежување за оваа есен. Има четири модели кои што ќе бидат онлајн пуштени во продажба, а патиките се омилени меѓу блогерките и вљубениците во лежерниот стил. Погледнете ја оваа соработка и кажете ни дали ви се допаѓаа новите дезени на патиките Vans?
сите 3 | | | веќе видена

Да, можеби есента ќе настапи уште побрзо отколку што очекувате, но тоа не значи дека не ви се потребни очилата за сонце . Додека сѐ уште ги користите, зачувајте ги од оштетувања во модерна футрола, а воедно истата ќе ви послужи и за нивно складирање до наредното лето. Потребни материјали: Футрола за очила Вистинска кожа или скај Восочно платно со дезен Раскошен ѓердан Инстант лепило Потребни алатки: Линијар Маркер Ножици Клешти Започнуваме со наједноставната футрола од сите 3. Започнете со мерење точно каде сакате да ја поставите лентата на футролата. Потоа измерете и исечете лента од кожата. Треба да ја заобиколи целата футрола и да се спои на едната страна од футролата. Нанесете лепило на футролата, па внимателно залепете ја лентата. Најпрво позиционирајте ја предната страна на лентата, па завиткајте ги останатите делови на другата страна. Следна е футролата со геометриски форми. Комбинацијата на восочно платно со дезен и триаголниците, ја претвораат оваа обична футрола во супер забавна. Започнете со ...
сите 9 | | | веќе видена

Доволно е да се загрижите како ќе го дотуркате месецот за интелигенцијата да падне за 13 единици. Грижата за тоа како ќе го дотуркате крајот на месецот практично без пари, може да го окупира мозокот до степен да ја изгубите способноста да размислувате трезвено. Според последното истражување објавено во Science, размислувањето за нестабилната финансиска состојба може да го намали IQ-то за 13 единици. Сега е јасно зошто луѓето со ниски примања носат ирационални и ризични финансиски одлуки, за разлика од оние кои и покрај тоа што имаат пари играат на сигурна карта. Со цел да заклучат колку буџетските грижи влијаат на интелигенцијата, истражувачите го споредувале финансиското ограничување помеѓу група потрошувачи во трговски центар во Њу Џерси и сиромашни одгледувачи на шеќерна трска во рурална Индија. Посетителите на трговскиот центар располагале со домаќински приход од 20.000 долари до 150.000 илјади долари; среден приход од 70.000 илјади долари. Земјоделците располагале со готовина од жетвата, но во ...
| | веќе видена

Овие јога вежби се особено добри за средишниот дел на телото, но нема да заостане зајакнувањето на целото тело. Потребна ви е удобна облека и простирка за под па – почнуваме! Склековите на страна ги зајакнуваат облините и стомачните мускули што активно делуваат при стабилизирање на целото тело. Постапката: Заземете положба на склек, а рацете и дланките поставете ги на подот. Подигнете ја левата рака кон таванот, додека ја префрлувате тежината на десната рака и надворешната страна на десното стапало. Левото стапало положете го на врвот на десното стапало, но без да го допре подот. Држете го зглобот, лакотот и рамото во права линија, и отворете ги градите додека гледате кон таванот. Со секој здив, стегнете ги стомачните мускули и дишете длабоко во положбата. Задржете 30 секунди. Оваа вежба ги зајакнува облините, стомачните мускули и грбот. Постапката: Исправете ја десната нога и ротирајте ја, а левата држете ја исправена во коленото, со прстите насочени кон напред. Навалете го торзото кон испружената нога, а ...
сите 8 | | | веќе видена

Повеќето од нас го консумираат секој ден, но колку навистина знаеме за кофеинот? Овој природен стимуланс влијае на нервниот систем, правејќи не поенергични, будни и концентрирани, секако ако не претераме со дозата. Преголемите дози го имаат спротивниот ефект, можат да го забрзаат срцевиот ритам, да предизвикаат несоница, вознемиреност. Ненадејното откажување од кофеинот пак е проследено со главоболки и напнатост. Најголема асоцијација за кофеин е кафето, но истиот е присутен во голем број други растенија. Конкретно за кофеинот во кафето постојат истражувања што тврдат дека го намалува ризикот од Алцхајмерова болест и одредени типови рак. Мислите дека безкофеинското кафе на пладне нема да ви го попречи сонот? Размислете уште еднаш! Journal of Analytical Toxicology објави анализа на 9 различни типови безкофеински примероци, сите до едно содржеле кофеин. Дозата варирала од 8.6 милиграми до 13.9 милиграми. Колку за споредба, една шолја кафе најчесто содржи од 95 до 200 милиграми; eдна лименка кола содржи 30 до ...
сите 2 | | | веќе видена

next