Not For Men

Сигурно за многу козметички производи сте чуле дека треба да се чуваат на темно и ладно место. Си помислувате дека за истата намена, не постои подобро место од ладилникот. Козметика во полиците со зеленчук, млечни производи, овошје? И да и не – во зависност од тоа за кој козметички производ станува збор. Дилемите ги разрешува Jenny Frankel, специјалист за убавина и консултант во Frankly Beauty. Според Frankel, сите производи што не содржат конзерванси се погодни за чување на суво и ладно место, како што е ладилникот. Други производи што е корисно да се чуваат во него, се водоотпорните или долготрајните маскари и тушеви за очи бидејќи содржат лесно испарливи состојки. Топлината го забрзува испарувањето и сушењето на ваквите производи, па затоа чувањето во ладилник може да го продолжи нивниот век на траење. Доколку живеете на место со повисока температура (околу 40 степени целзиусови), или за време на летниот период, треба да ги чувате во ладилник и кремите за лице. Топлината предизвикува брзо стареење на ...
сите 2 | | | веќе видена

Сјаен како лето, но испечен од сонцето како првите знаци на есента, сончогледот е несомнено еден од најинспиративните цветови со многу различни лица. Претставуваат едни од најсреќните цвеќиња, па затоа е идеално да се вметнат во секојдневието, дали преку елементи во ентериерот или како свежи цветови. Инспирирајте се од нив и опкружете се со позитивната енергија и вербата што ја симболизираат овие цветови. Сончогледите се веќе докажани во уметноста како мали, но безвременски уметнички дела. Вметнете ги преку платно со сончогледови мотиви во дневната соба или пак како мурал во инаку едноличниот тоалет. Интензивните бои полни со живот ќе го направат секој детаљ со сончоглед како важно парче од домот. Ако сепак не сте храбри да го преуредите дневниот престој во боите на сончогледот, зошто да не го редекорирате ходникот на пример?! Постои ли подобро и поефектно освежување на просторот од свежото цвеќе? За инстант декорирање на домот, вметнете сад со свежи сончогледи во дневната соба. Во есен, комбинирајте ги со ...
сите 3 | | | веќе видена

Пушењето не само што е лоша навика, туку е навика што ќе ве чини многу и здравствено и финансиски. Но, по се изгледа ќе го чини и вашиот шеф, само молете се да не го дознае тоа! Времето е пари, но не и за пушачите Според истражувањето од Државниот Универзитет Охајо , вработениот што пуши го чини работодавецот дополнителни 5.816 долари на годишно ниво. Но, од каде сите овие пари? Истражувачите процениле дека највисокиот трошок или загуба (3.077 долари годишно) е резултат на честите паузи за цигара кои значат помалку работа и продуктивност. Со секоја петминутна пауза за да се протегнете и рестартирате е исто како на работодавачот да му наплатите шолја кафе. Ако на ова го додадеме фактот дека пушачите во просек прават и по 5 паузи, во споредба со непушачите кои во просек прават 3, тогаш пресметајте колку пари е во загуба работодавачот поради вашата одвратна навика. Втората поголема загуба на годишно ниво изнесува 2.056 долари и е резултат на честото разболување на пушачите. Да пушачите се почувствителна ...
| | веќе видена

Tiffany & Co беа ангажирани да го дизајнираат накитот кој беше еден од највпечатливиот дел од целата костимографија на филмот The Great Gatsby . Blue Book се вика колекцијата од луксузен гламурозен накит во стилот на дваесеттите, изработен од дијаманти, злато и кристали. Погледнете си сликите и сигурно ќе ги забележите омилените парчиња кои вам најмногу ви се допаднаа во овој филм.
| | веќе видена

The Carrie Diaries – чанта Ако случајно сте ја читале The Carrie Diaries од Candace Bushnell , тогаш сигурно сте информирани за прекрасната чанта на Carrie , која е повредна и од нејзината Berkin колекција бидејќи е подарок од прерано починатата мајка. Во една сцена од серијата (првата сезона веќе е достапна на интернет) врз чантата случајно се истура шишенце лак од каде ќе произлезе нов тренд – чанта испрскана со лак за нокти што можете да ја направите сами. црна чанта, може и плик лак за нокти весник 1 Ставете ја чантата врз весник за да не ја извалкате површината 2 Сипете го лакот од поголема висина за да добиете тенки ленти 3 Ако сакате да додадете четки или имате проблем со прецизноста, користете четка 4 Додајте уште еден слој флеки во друга боја 5 Оставете да се исуши и носете ја уште вечерва
сите 2 | | | веќе видена

Mile High Club е термин кој се користи за сексуален однос во авион и е казниво дело. Но, тоа веќе не важи авиокомпанијата Flamingo Air од Ohio. Ако некогаш сте фантазирале за секс во авионот, но го немате Richard Wright да ја разбуди Samantha Jones во вас во приватен авион, оваа авиокомпанија од Ohio има магично стапче за вашите сексуални желби. Една тура во неверојатниот романтичен mile high club би ве чинела 425 долари, а вклучува: Едночасовно летање Авион со романтична атмосфера Шампањ Чоколади Еден МНОГУ дискретен пилот Е сега, да бидеме реални ова задоволство и не е толку скапо, но дали ќе ви биде удобно со дискретниот пилот во кабината. Сепак, претпоставувам тоа се многу мали авиони и врескањето не е баш и некоја опција. Но, ако тоа не ви пречи да уживате во оваа фантазија, летајте гулапчиња!
| | веќе видена

Jennifer Lopez се најде на насловната страна на W Magazine за августовскиот број, фотографирана од страна на Mario Sorrenti. Сликана во Bronx од каде што потекнува оваа е една дива која што е многу приземјена. Чекорејќи низ добро познатите улици како на писта овој пат таа е гламурозно облечена во креации на најпознатите дизајнери, а девојката која што потекнува од Bronx сеуште живее во неа. Занимливи фотографии со исто така фасцинантна насловна, погледнете ја сесијата.
сите 2 | | | веќе видена

Фитнес тренерите велат дека ако си создадете лесна физичка рутина пред спиење вашиот мозок нема да знае што е тоа несоница . Што подразбира вашата рутина пред легнување? Оставете ме да претпоставам, го миете лицето, забите кога како, а бидејќи е лето сигурно и се туширате. Одлично, тушот ја забрзува циркулацијата особено ако е посвеж, а тоа е како приспивна песна за телото, но ништо не може да се мери со истегнувањето на мускулите. Ако цело работно време сте врзани за компјутер, тогаш сигурно чувствувате здрвеност во колената, колковите, тапа болка во грбот и половината и боцки во очите. Но, со овие 4 едноставни чекори кои се наменети да го опуштат ‘рбетот , колковите и да ги отворат градите, вистински ќе го обновите телото и духот, ќе обезбедите квалитетен сон и погодете кој ќе има ентузијазам за работа наредниот ден? Седнете на под, истегнете ја десната нога и свиткајте го левото колено. Потпрете се на левата рака, зад вас. Кренете ги градите високо и кренете ја десната рака кон небото. Сега положете го ...
сите 3 | | | веќе видена

Нема исклучоци кога е семејното насилство е во прашање. Бруталниот чин мора да биде пријавен и соодветно казнет, бидејќи како што велат, ако молчите и не правите ништо против него, на некој начин и вие сте соучесник. Светските организации кои ја третираат оваа тематика се сѐ погласни, побурни и поексплицитни – сѐ со цел да се подигне свеста за оваа, за жал, сѐ уште не искоренета проблематика. Рекламите и постерите подолу се од различни светски земји. Повеќето ќе ве вџашат или ќе ве вознемират, но такви и треба да бидат. Да предизвикаат брза реакција, онаква како што треба да биде и вашата ако сте или знаете некој што е жртва на семејно насилство . „Не секое насилство е физичко“. „Ми го даде ова кога ме побара за жена“ (десната слика на рекламата) „Ми го даде ова за ништо“ (до скршените коски, на левата слика) „Илјадници жени секојдневно паѓаат по скали. Навистина верувате во ова?“ „Ако молчиш значи учествуваш“! „Не страдајте од рацете на партнерот.“ Реклама снимана од режисерот на „Atonement“, Joe Wright, во ...
сите 18 | | | веќе видена

Rihanna повторно се пушти во модните води и овојпат таа креираше своја колекција за River Island. Облеката е слика на нејзиното влијание во модата и како тоа да се облекуваат младите кои се нејзини фанови. Војнички стил со доза на сексапилност, висок струк и задолжително кратки топови. Нешто помеѓу спортски изглед искомбинирано со секси моменти и многу додатоци, се тоа што е Rihanna може да се види и во овие парчиња облека. Погледнете ја кампањата и кажете ни дали ви се допаѓа тоа што го креирала Rihanna?
сите 13 | | | веќе видена

Луѓето кои практикуваат перверзен секс се ментално постабилни, вели една нова студија. Истражувањето покажува дека луѓето кои се вклучени во BDSM- bondage (ропство,) discipline (дисциплина,) sadism (садизам,) и masochism (мазохизам), имаа подобри резултати на одредени индикатори на ментално здравје од оние кои и ја затвораат вратата од спалната соба на перверзноста. Истражувањето се појавило прв пат во мај во Journal of Sexual Medicine , а вклучило 902 испитаници кои се љубители на BDSM и 434 испитаници, љубители на „ванила“ сексот. Секој испитаник пополнувал прашалници во врска со неговата личност, општото добро, чувствителноста на одбивање и стилот на врзување. Испитаниците не ја знаеле вистинската цел на истражувањето. Според Reuters, се покажало дека практикантите на BDSM се помалку невротични, поотворени, самосвесни и посигурни во врските кои ги градат. Andreas Wismeijer, психолог на Nyenrode Business University, Холандија и еден од авторите на оваа студија, вели дека луѓето кои се вклучени во BDSM ...
сите 3 | | | веќе видена

Телефоните, особено смартфоните одамна не ги користиме само за телефонски разговори или смс пораки. Една од нивните можности и опции е онаа за фотографирање, а квалитетот на камерата е толку добар што не мора да понесете апарат ни кога одите на одмор. Токму креативноста на сите iPhone корисници е онаа што се наградува секоја година. Почнувајќи од 2007 се одржуваат iPhone Photography Awards ( IPPAWARDS ), а учество земаат илјадници корисници од 38 земји ширум светот. Победниците пак, се објавуваат јавно и ќе бидат дел од серија годишни книги со фотографии на iTunes. Добрата вест – ги имаме победниците за 2013 година! Погледнете ги и на моменти само потсетете се дека истите не се фотографирани со професионален фото апарат. Angel Jimenez – 1 место, зајдисонце Britta Hershman – 1 место, цвеќиња Holly Wesley – 1 место, 2013 фотограф на годината Massimo Calogero – 1 место, храна Lisa Jay – 1 место, останато Tomas Stankiewicz Baldassarri – 1 место, природа Jose Luis Barcia – 1 место, архитектура Mohammed Radhi – 1 ...
сите 7 | | | веќе видена

Кога станува збор за циркони или светки , за некои девојки не постои нешто што не е прифатливо и токму нив им го посветувам ова упатство. Фокусот постојано е на главата благодарение на достапниот накит и венчиња, но бидете поинакви и почнете од дното. Не, не мислам на чевлите, туку на чорапите . Сигурно не се сетивте дека и тие можат да бидат сјајни? Трендот на носење сандали и чорапи се уште е актуелен иако многумина не го прифаќаат. Да, ваквата комбинација е навистина чувствителна, не секои сандали смете да ги носите со чорапче, но овие груби црни сандали од Zara потполно си одговараат со млечно розовите чорапи. 1 циркони што можете да ги сошиете (ги има на пазар, а ако сакате ексклузивни има и во Swarovski на парче) 2 пар чорапи 3 игла и конец во боја што ќе одговара 1 Навистина е мудро однапред да смислите со што би ги носеле чорапите, дали дома имате ваков тип на сандали? Потоа испланирајте како ќе ги наредите цирконите, дали би ги дизајнирале како цвет или можеби во круг, минимално како на ...
| | веќе видена

Но, постојат и болести со тешко препознатливи симптоми кои ги „напаѓаат“ жените, а потребни се месеци, ако не и години за дијагностицирање. На врвот на таа листа се наоѓаат автоимуните заболувања, каде имуниот систем се напаѓа самиот и овие болести се многу почести кај жените отколку кај мажите. На пример, 9 од 10 луѓе со дијагностициран лупус се жени. Причините за ваквата појава се уште не се познати, иако се истражувачите се сомневаат на хормоналниот ефект на естрогенот, но потребни се многу повеќе истражувања. Дел од овие болести/ нарушувања на здравјето се автоимуни заболувања и во многу голем број ги засегаат жените: Болест на централниот нервен систем со која секојдневно се справуваат повеќе од 2 милиони луѓе во светот. Сметаат дека е автоимуно заболување но со доза на резерва, бидејќи не е пронајден специфичен антиген (протеин кој стимулира одговор на имунитетот.) Симптомите се јавуваат од 20 до 40 години и најчесто се вртоглавици, глувонемост или губење на видот. Иако има многу терапии за справување ...
сите 6 | | | веќе видена

Времето е прекрасно за кратки цветни фустанчиња, па ако сте понесени од жешкото и цвеќињата, зошто да не го пренесете тоа расположение на ноктите. Еве како неколку креативни девојки ги искористија боите, цветовите и атмосферата која ја нуди летото, за да ги дизајнираат овие неверојатни цветни нокти.
сите 3 | | | веќе видена

Пред некој месец во Unique магазинот правев статија за нови намирници достапни и кај нас, но кои некако не сме навикнати да ги користиме. Меѓу нив ја споменав и киноата, а кога на интернет видов дека има безброј рецепти на база на киноа знаев за што ќе пишувам. На старт ќе ве убедам зошто е добро да почнете да ја користите во исхраната… Иако е една од најстарите житарки, за нас се чини дека е релативно нова, бидејќи малкумина се информирани за нутритивните придобивки што се добиваат со нејзиното консумирање. Добро е да знаете дека само половина филџан киноа ги задоволува дневните потреби за протеини. Покрај тоа содржи калциум ( во една шолја варена киноа има 30 милиграми), железо (1 шолја варена киноа содржи 15% од препорачаната дневна доза на железо), фосфор, витамин Е и речиси сите витамини од Б групата. Таа е ретка намирница во чиј состав можат да се најдат 8 есенцијални аминокиселини потребни за развој на човечкото ткиво. Пробајте ја: Јадете ја како главно јадење во комбинација со јогурт, можете да ја ...
сите 5 | | | веќе видена

Поиграјте си со вашата коса и создадете интересни кадрици. И тоа не било какви туку впечатливи пин-ап кадрици . Лесни се за креирање и нема да ви одземат многу време, а ќе привлечат многу внимание. За нивна подготовка потребни ви се: Фигаро Шампон за суво миење на косата (по потреба) Лак за коса Четка за коса Чешел Шноли Постапката: 1. Поделете ја косата на патец на страна и исчеткајте ја за да ги поправите сите нерамнини. 2. По потреба напрскајте шампон за суво миење на косата и истапирајте го горниот дел од главата за да ја подигнете косата и да ѝ дадете волумен. 3. Земете прамен во дебелина од 5 сантиметри и свиткајте го на фигарото. 4. Започнувајќи од самиот врв, следете го природниот раст на косата за да го навиткате праменот, сѐ до скалпот. 5. Со шнола или две прицврстете ја кадрицата и напрскајте ја со лак за коса. 6. Повторете ги чекорот 3, 4 и 5 со останатите прамени од косата, за да го врамите лицето со прекрасни локни. 7. Во примерот, формирани се 2 кадрици на една страна и 3 на другата, а ...
сите 11 | | | веќе видена

Актерката Michelle Williams е изборот за заштитно лице оваа година на Louis Vuitton . Едноставноста и минималистичкиот стил во нејзиниот изглед ја доловуваат класиката и елеганцијата на овој бренд. Без никаков накит, црна боја и впечатлив кармин, доволен е нејзиниот шарм и самодоверба за да може во центар на вниманието да се истакната чантите на Louis Vuitton. W bag е новиот модел за кој што е снимана оваа кампања и многу набргу ќе се најде во рацете на многу познати личности. Погледнете ја едноставната симплифицирана кампања на Louis Vuitton и кажете ни дали ви се допаѓа.
| | веќе видена

Жиците се одличен начин да додадете метален сјај на било кој предмет што сакате да го истакнете во домот. Највпечатливи би биле на стаклените садови како оваа ваза, шише за вода и вино, но слободно замотајте ги и свеќите, ламбите, а ако ви остане вишок жица, замотајте го и момчето. алуминиумска жица стаклена ваза клешти за виткање клешти за сечење 1 замотајте ја жицата на најтесниот дел од вазата 2 исечете ги краевите, оставајќи две долги опашки жица 3 замотајте ги тие краеви со клешти или прсти како спирала 4 притиснете ги и положете ги на површината на вазата или насочете ги на посакуваното место
сите 3 | | | веќе видена

Miles Hurley прв пат вил забележан кога имал само 13 години од страна на менаџментот на Next Model, денес има 16 години и му предвидуваат блескава кариера во модниот свет. Изразени јаболкца, класична машка вилица, продорен поглед, тој поседува уникатна женска убавина наградена со основни машки линии. Критичарите велат дека ја наследил убавината на Elizabeth Hurley, а со оглед дека таа не престанува да го фали на сите социјални мрежи, несомнено ќе успее да го претвори во супер модел на денешницата, иако ќе се согласите нему не му се потребни врски. Што мислите, ќе успее ли Miles да го засени моментално најозборуваниот машки модел David Candy?
| | веќе видена

next