Not For Men

Дали во домот (а и на работното место) имате повеќе менија за нарачка на храна од вистинска храна? За жал, не сте меѓу ретките со вакви навики. Според едно неодамнешно истражување, просечните Американци нарачуваат храна за носење или достава на храна барем 3 пати неделно. За потребите на онлајн анкетата, 2.503 испитаници биле прашувани за нивните навики поврзани со готовата храна што ја купуваат. Повеќето од нив кажале дека немаат време да подготват цел оброк додека пак други велеле дека немаат интерес за готвење или дека не ни знаат да готват. Па не е ни чудо зошто порачувањето на храна е во толкав пораст. До пред неколку години можевме да нарачаме пица од само неколку места, а сега речиси и да не постои пицерија што не врши достава. Сепак, ваквата навика ја нарушува вашата линија. Зошто се прашувате? Ресторанската храна и храната што ја нарачувате содржи 2 до 3 пати повеќе калории од бројот на калории на оброкот што треба да го консумирате. Токму затоа, 72% од испитаниците од погоре рекле дека се сметаат ...
сите 6 | | | веќе видена

1. Aftershock London 1.495 ден. 2. Parfois 1.890 ден. 3. Parfois 790 ден. 4. Bata 2.500 ден. *Сите прикажани модни парчиња и комбинации се екслузивно фотографирани за сајтот uniquemagazine.mk и истите не можат да се најдат во списанието UNIQUE.
сите 3 | | | веќе видена

Консумирањето на здрава и избалансирана исхрана е важно за здрав живот. Но, независно од тоа дали поради досада, од навика или пред ПМС постојано посегнувате по нездрава храна, понекогаш потребно ви е нешто да ви го заузда апетитот. Еве кои 20 производи докажано го намалуваат апетитот и со тоа внимаваат на вашата линија и здравје. Јаткастите плодови не се полезни само поради здравите масти што го регулираат холестеролот туку се богати и со влакна што го намалуваат апетитот. Тоа се случува поради тоа што на истите им треба повеќе време за дигестија, па остануваат подолго време во стомакот од јаглеродните хидрати . Колку за споредба, ¼ шолја со бадеми содржи 4 грама влакна. Бидете сити подолго време со чинија овесни снегулки. Половина шолја овес содржи 5 грама влакна. Покрај ова, овесот го зголемува нивото на хормонот за регулација на апетитот холецистокинин. Одлично е да се консумира по едно јаболко наутро, бидејќи содржи влакна што ќе направат да се чувствувате сити и вода што исто така ќе даде чувство на ...
сите 6 | | | веќе видена

Иако носиме градници уште од 13 години, многумина од нас не знаат кој број носат. Од друга страна, многу девојки мислат дека знаат, а всушност не се свесни дека го немаат совршениот пар во својот гардеробер. Градникот треба совршено да ги опфати градите, да не ве стега на грбот, а прерамките да се претопат со рамената. И наместо да барате по интернет, во списанија или уште полошо да признаете пред продавачката дека не знаете кој број на градник носите, некој се сети да смисли апликација за мобилен што ќе ви го реши проблемот. ThridLove е апликација за iPhone чија намена е да ви помогне да го најдете совршениот градник. Потпирајќи се на патентирана компјутерска технологија креирана од НАСА, апликацијата овозможува да ги сликате сопствените гради, од напред и од страна (има глас што ќе ве насочува дали се фотографирате под вистинскиот агол), а потоа 2Д фотографиите ги претвора во 3Д кои подоцна се користат за да се провери кој број е соодветен за вашите гради. Не грижете се, не мора да се сликате голи, но ...
сите 2 | | | веќе видена

Нека вашите нокти бидат уникатни, модерни и неодоливи, како мали уметнички дела. Ви предлагаме маникир инспириран од уметникот Jackson Polock , кој лесно и брзо ќе го креирате самите. Мали ремек дела за само неколку минути. Потребни ви се: Лак како основа Бел лак за нокти Портокалов лак за нокти Виолетов лак за нокти Црн лак за нокти Тенка четка за цртање Лак за завршен слој Погледнете го видео упатството за сите инструкции:
сите 2 | | | веќе видена

Подигнатите раменици, црно белите комбинации и многу кристали и нитни станаа пред 2 години препознатлив знак за овој дизајнер. Мини тесни здолништа, уникатни модели и долга листа на чекање за едно негово парче да се добие уште пред да излезе на пазарот. Balmain ја отсликува типичната француска трендсетерка и парти девојка. Но Balmain Resort 2014 колекцијата за прв пат после 5 години откако е младиот дизајнер Olivier Rousteing ни покажува како оваа парти девојка треба да изгледа кога не се забавува. Внесување на момчешки дух во самата колекција, бомбер јакни, целосни комбинезони , волуменозни палта со машки кроеви и ниски чизми. Целата колекција е обоена во пепито дезенот и целосниот тексас изглед , а на здолништата со изглед на балерина едноставно не може да им се одолее. Оваа колекција е една од нашите омилени за Resort 2014 , што мислите вие за неа?
сите 3 | | | веќе видена

Ако купивте само едно парче во интензивна, јака боја, сигурно имате проблем да го вклопите со останатите парчиња во собата. Или пак сакате да го освежите просторот и почнувајќи од нула да го преуредите со помош на многу, многу боја ? Ви нудиме неверојатно убави предлози кои со сигурност ќе ве инспирираат и ќе ви дадат идеи како најлесно да стигнете до тренди шарени соби во домот. 1. Контрастни бои и мотиви: Јаките розови виљушка и нож, перфектно се вклопуваат со тиркизно синиот ѕид. Освен за дневна, ваквата комбинација од бои може одлично да се вклопи и во кујната. 2. Перници во центарот на вниманието: Ако не можете да се изложите на голем трошок и да ги замените сите еднобојни и еднолични парчиња со нови, шарени, едноставно збогатете го просторот со многу разнобојни перници. Евтина, а ефективна опција. 3. Мал, разнобоен и фанки простор: Тоа што живеете во мал простор не значи дека треба да се ограничите единствено на бели парчиња при уредувањето. Ако не во целиот простор, барем во аглите и вдлабнатините од ...
сите 4 | | | веќе видена

Иако е август и има уште цели 2 месеци до Ноќта на Вештерките, водителката на модното шоу Project Runway веќе почна со првите подготовки. Низ годините имавме прилика да ја видиме во најразлични уникатни костими, а оваа фотографија ја објави на Instagram минатата недела. Heidi се уште не открива комплетно за каков костим се работи, но подучени од минатите години и нејзиниве годинешни подготовки, сигурно имаме победник. Имате ли некоја идеја како би не изненадила Heidi оваа година?
| | веќе видена

Massimo Dutti претставува слика на жена која ја сака едноставноста во облеката и својот гардеробер. Софистицираноста на парчињата облека се забележува во материјалите и линиите на облеката. Во овој каталог покрај моделот Toni Garrn кој веќе неколку сезони соработува со овој бренд, позира и машкиот модел David Genat и може да се видат парчиња од машката колекција. Колекциите секогаш се држат до елегантната црта на брендот, а боите се многу ретко застапени. Кожените парчиња се повторно застапени и додаваат малку рок момент на целата колекција. Но ако сте љубител на елеганцијата, класиката и едноставноста ова е створено токму за вас. Нека ова ви биде инспирација како да се облекувате оваа есен и зима. Погледнете што ќе можете набрзо да видите во продавницата на Massimo Duti и кое парче облека најмногу ви недостасува во плакарот.
сите 2 | | | веќе видена

Пред да почнете со пишување на нов статус на Facebook за тоа колку ве исцрпил денот на работа или пак да напишете дека одите на состанок на вашиот Tweeter профил помислете на следново: луѓето споделуваат сѐ повеќе и повеќе информации онлајн, користејќи ги социјалните медиуми како терапија, велат во истражувањето објавено во Journal of Consumer Research. За целите на истражувањето, истражувачите разгледувале податоци од различни корисници и различни групи на интернет. Откриле дека луѓето онлајн споделуваат многу повеќе информации во споредба со информациите што би ги споделиле кога би имале офлајн контакт, лице в лице. Зошто? Лекарот и факултетскиот професор Russel Belk вели дека социјалните медиуми денес служат како еден вид на терапија. „Кога објавувате чувства или искуства онлајн, чувствувате како социјалната мрежа да ве слуша и да ве поддржува, па се добива ефектот на катарза од нејзиното користење“, вели тој. Но што е со оние корисници и ваши пријатели кои на своите објави покажуваат што имале за појадок ...
| | веќе видена

Едноставни решенија за тогаш кога ви треба енергија и протеини, што нема да ви ја загрозат линијата. Овие ужини се нискокалорични, лесни за дигестија и сиромашни со јаглеродни хидрати. Една шолја 2 процентно младо бело сирење содржи 190 калории и 8 грама јаглеродни хидрати. Додајте му 1 супена лажица семе од чиа за да обезбедите плус 5 грама влакна што ќе ве заситат подолго време. Додајте една кафена лажица цимет за да ги внесете специјалните антиоксиданси што ја подобруваат способноста на организмот да ги процесира јаглеродните хидрати. Освен што е нискокалорично, младото бело сирење содржи и пробиотик, здрава бактерија што ја подобрува дигестијата. Павлаката е крем варијанта на јогуртот што содржи помалку јаглеродни хидрати. Порција од 170 грама павлака со ниска масленост, содржи само 7 грама јаглеродни хидрати. Тоа е половина помалку од обичен јогурт и четвртина помалку од јаглеродните хидрати што би ги внеле преку слаткиот јогурт. Павлаката содржи два пати повеќе протеини, па токму затоа е одличен избор ...
сите 13 | | | веќе видена

Пред неколку недели споделивме со вас 3 начини како да ги носите црните шноли за прицврстување , но што велите да ги украсиме малку, па да бидат уште повпечатливи? Повеќе не мора да се трудите да ги криете во косата, бидејќи конечно успеаја да ја заземат позицијата – главен моден додаток. Можете да ги бојадисате, да им додадете светки, синџирчиња, еве 9 идеи како да го трансформирате овој базичен аксесоар. црни шноли квадратни нитни светки неон лак маркери лепило за накит синџирчиња кожен материјал бел коректор клешти линијар ножици пиштол за лепило Да почнеме со неонските, сепак е лето. За да бидете сигурни дека нитните нема да попаѓаат уште при првото носење, прицврстете ги за шнолата со клешти и додајте малку лепило за накит. Бојадисајте ги со неон лак, во два слоја. Ви се допаѓаат ли овие бои? Кои би ги застапиле вие? Особено се ефектни ако ги ставите во плетенка во форма на рибина коска. Ова е тренд што го обожавам и не, не е наменет само за невести. Едноставно прикачете синџирче на две шноли и ...
сите 2 | | | веќе видена

Дали кога последен пат застанавте на полицата со козметички производи, од многуте понудени одбравте онакво што во својот состав содржи масло со чудесно дејство? Токму маслата се сѐ попопуларни во козметиката и секое од нив има посебна улога односно третира различна проблематика. А од каде да знаете дали за косата да изберете бадемово наспрема маслиново масло? Не бидете лаик, откријте ги благотворните дејства на секое од овие масла и одберете го вистинското за вас. Содржи ензим бромелин кој ги ексфолира горните слоеви на кожата. Маслото од грејпфрут делува против воспалително: помага во борбата со псоријазата и акните, а може да го спречи и непријатното чешање по каснување од комарец. Со потекло од Австралија, маслото од чајно дрво е водечка анти-вирусна и анти-габична супстанца. Ги уништува бактериите одговорни за создавање на акни, го забрзува лечењето на болните места и исечениците на кожата, може да го запре чешањето на кожата, односно ги уништува сите микроскопски штетници што можат да дојдат во контакт ...
сите 17 | | | веќе видена

Bershka е бренд кој нуди облека за помладата популација и водена од тоа дека се повеќе девојки низ светот се посветуваат на секојдневното спортување и вежбање ја создаде колекцијата Start Moving. Со парчиња облека кои се удобни, модерни и софистицирани. Кратки топови, хеланки, блузони и многу додатоци се само дел од колекцијата во која изобилуваат цветните дезени и јаки бои. Погледнете и зарем не добивате и вие желба за спортување?
сите 2 | | | веќе видена

Овој светкав изглед е дело на мејкап артистот Peter Phillips што го презентираше на модната ревија на Chanel за есен/зима 2013-та. Импресионирани од изгледот, тимот на Vogue сподели видео на интернет каде чекор по чекор е објаснето како да го постигнете изгледот. Оние што пробале да нанесат светки на капаците знаат колку е комплицирано нанесувањето, особено ако сакате да биде рамномерно на целиот капак. Светките се лепат за прстите па лесно можете да ги пренесете и на лицето, а вадењето е тешко. Овие пак се доста големи и се лепат на капакот, сепак за ваков изглед вреди да се обидете. Можеби не е за секојдневна употреба, но и тоа како добро ќе ви дојде за некоја забава. Дали овој екстремно светкав изглед би го прошетале низ град?
сите 7 | | | веќе видена

Ако со партнерот размислувате за проширување на семејството, сигурно дека веќе планирате и сонувате на големо. Избор на име, просторија за детска соба и безброј други планови, но најдобриот план што можете да го направите уште пред да забремените е соодветно да го подготвите телото за бременоста . Со вметнување на одредени намирници во исхраната, ќе ја зголемите плодноста и ќе го подготвите телото за бебе. Ако планирате да забремените за неколку месеци, па и година, на вистинското место сте. Лекарот и автор на книгата The Belly Fat Diet for Dummies, Erin Palinski – Wadeги разрешува дилемите и дава одговор на прашањата што ги имаат жените во врска со исхраната пред бременост. „Ако планирате да останете бремена, било кој период од наредната година, треба да осигурите диета богата со фолна киселина“, вели Palinski – Wade. Можете да земате додатоци во исхраната, витамини, но и да го зголемите внесувањето на храна богата со фолна киселина, како интегрални житарки од полно зрно, зеленчук и агруми. Треба да ...
сите 7 | | | веќе видена

Miranda Kerr Доволно е да отворите неколку профили на Facebook или Instagram во истиов момент за да заклучите дека сите почнаа да се фотографираат себе си. Верувам дека и вие иако можеби нема да признаете од прва. Selfie фотографиите ги практикуваат и познатите, особено супермоделите, а ми се чини најмногу оние старлети кои се борат за слава па без грам срам ги споделуваат своите задници и гради на Twitter. Мислам дека нема потреба да се криеме дека сите дома пред огледало ги пумпаме усните и се сликаме сами , па веќе кога ова стана навика, дајте да го правиме како што треба. Чисто за себе, не мора по секоја цена фотографиите да завршат на интернет, нели? Ангелите на Vitoria’s Secret ги откриваат своите тактики… Karlie Kloss : Погрижете се да обезбедите добро осветлување, користете го сонцето и изберете добар филтер. Држете го телефонот на страна, а ако имате iPhone сликајте со страничното копче – ќе направите убиствена фотографија. Doutzen Kroes : Најдобар агол е оној од озгора, нема човек што не излегува ...
сите 2 | | | веќе видена

Изборот на вистинската нијанса на пудра делува како тешка одлука. Ако ги прашате искусните шминкери тие ќе се согласат дека многу од жените не ја користат вистинската нијанса. За да ја одберете вистинската пудра потребно е да го познавате добро вашиот тен и соодветно да изберете. Пудрите доаѓаат во различни бои, од најсветли до најтемни, но генерално се делат на ладни, неутрални и топли тонови. Секако, тоновите можат да бидат и комбинација како на пример неутрално топла нијанса. Ако не можете да одберете самите, побарајте помош од професионален шминкер. Оние со ладен тен имаат розеникава или црвена боја на лицето и сина нијанса на него. Имате „ладен“ тен доколку: - вените кај зглобот на раката ви се сини или виолетови - ако сребрениот накит ви одговара повеќе од златниот - кога ќе ја погледнете кожата на сонце ви делува синкава Оние со неутрален тен имаат ниту розеникаво, црвена и сина, ниту жолта, златна и праска боја на кожата, туку нешто во средината на обете. Имате „неутрален“ тен доколку: - вените кај ...
сите 7 | | | веќе видена

Најновата кампања на очилата Vogue ја краси прекрасната и сексапилна актерка Eva Mendes , а колекцијата е со ретро инспирација. Кампањата е сликана од познатиот фотограф Mario Testino , а Eva Mendes се појавува во едноставна облека, каде што целото внимание ви го одземаат очилата во мачкест, квадратен или овален облик, сеедно дали се за гледање или за сонце. Eva Mendes говори дека е фасцинирана од понудата да соработува со бренд за очила и дека тоа била нејзина долгогодишна желба. “ Јас навистина сакам очила.Без разлика дали се за гледање или за сонце, тие ја истакнуваат вашата личност и се фантастичен додаток со кој што сакам да си играм во зависност од мојата облека и расположение. Моите омилени рамки се оние кои имаат ретро влијание од 50тите, 60тите и 70тите.” Вели Eva Mendes. Погледнете ги фотографиите и видеото и кажете ни што мислите за нивните најнови модели и оваа соработка со актерката.
сите 4 | | | веќе видена

Дали е ова најубавата торта што сте ја виделе? Навистина е прекрасна, а делува и многу вкусно. Инспирирана е од пролетната колекцијата на Oscar de la Renta за 2013, а во својот состав содржи праска, малина и ружина вода – одлична за летово. Уште од сега знам дека никогаш нема да се обидам да ја направам, но прва прилика знам што ќе порачам да ми направат. Нема катови, нема експлозија од бои, нема куп фигури, само цветови, но токму нејзината едноставност ја прави привлечна. Па ако има некој смел што сака да ја направи тортата, навистина делува лесно, се потрудив да го најдам и рецептот. Чекам да ми пишете дали ви испаднала и дали е вкусна?! (рецепт) (ако сакате тортата да биде висока како на фотографијата, од 4 слоја, дуплирајте ги состојките) 4 јајца 2 чаши шеќер ½ чаша масло ½ пире од праска 3 шолји брашно 1 кафена лажичка сол 1 супена лажица прашок за печиво ¼ шолја млеко 2 кафени лажици екстракт од ванила 1.5 шолји свежи малини (или замрзнати) 1 шолја сечкани свежи праски ¼ шолја шеќер 1 кафена лажица ...
сите 11 | | | веќе видена

next