Понеделник ги „враќа во игра“ ниската облачност и слабата магла низ котлините, особено долж Повардарие и котлините во југоисточниот крај. Западниот дел од земјава може да очекува далеку поголема веројатност за релативно поведро време. Сепак попладне на повеќе места низ земјава ќе има подолги сончеви периоди. Речиси целосно сончево време се очекува на планините. Максимална температура околу 11°С се очекува во северната половина на земјата. Во југозападниот регион максималната ќе достигне околу 12°С, иако Охридско-Преспанскиот регион ќе биде сосема малку потопло. Најтопло ќе биде на југоисток, каде максималната температура на воздухот ќе има вредност до 17°С, но со мала стагнација на температурата во струмичката котлина. Во скопската котлина се очекува утро со слаба локална магла ипојава на ниска облачност претпладне. Попладне се очекува „расчистување“ на облачниот слој. Максималната вредност на температурата ќе достигне вредност околу 12°С. (NewTime.mk/Извор: МетеоПро)
сите 120 | | | веќе видена

Понеделник ги „враќа во игра“ ниската облачност и слабата магла низ котлините, особено долж Повардарие и котлините во југоисточниот крај. Западниот дел од земјава може да очекува далеку поголема веројатност за релативно поведро време. Сепак попладне на повеќе места низ земјава ќе има подолги сончеви периоди. Речиси целосно сончево време се очекува на планините, објави МетеоПро. Утрото ќе биде релативно студено. Минималната температура ќе биде во границите од 1°С до 4°С, а на повисоките места од -2°С до 0°С. Максимална температура околу 11°С се очекува во северната половина на земјата. Во југозападниот регион максималната ќе достигне околу 12°С, иако Охридско-Преспанскиот регион ќе биде сосема малку потопло. Најтопло ќе биде на југоисток, каде максималната температура на воздухот ќе има вредност до 17°С, но со мала стагнација на температурата во струмичката котлина. Во скопската котлина се очекува утро со слаба локална магла ипојава на ниска облачност претпладне. Попладне се очекува „расчистување“ на ...
сите 122 | | | веќе видена

Синоќа два часа по полноќ, во полициската станица во Чаир, А.Р.(1966) од Скопје, пријавил дека исчезнала неговата ќерка, пренесува Курир. Како што истакнал тој, завчера околу 11:00 часот од дома во непознат правец се оддалечила неговата ќерка А.Е.(15). Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето. (NewTime.mk)
сите 35 | | | веќе видена

Слатко и вкусно, а воедно го забрзува и вашиот метаболизам и помага при слабеењето. Што повеќе може да посакате? Ако сакате да изгубите и до 3 килограми неделно, дури и кога спиете, диетата со мед е вистинскиот избор за вас. Заборавете на штетниот рафиниран шеќер и заменете го со природен мед. Основна намера на оваа диета е вашиот организам да престане да бара шеќер. Со само неколку совети ќе постигнете ефикасност во согорувањето на мастите и ќе внесете здрави навики во животот. Исто така, она што ќе ве натера да ја промените ситуацијата во своја корист е само една чаша млака вода со лажичка мед. Што смеете да јадете: Правило 1: Заменете го шеќерот со мед Постојат многу докази покажуваат дека виновник за натрупување на салото не се само мастите туку и шеќерот. Исфрлете ги сите шеќери и употребувајте го медот како алтернатива. Денот треба да ви започнува со чаша млака вода и лажичка мед. Во појадокот може да вметнете и интегрално пециво со мед. Не заборавајте, половина час пред да си легнете, повторете го ...
сите 8 | | | веќе видена

Пејачот и неговата избраничка се заедно неколку години, а во брак се од лани. Тие многу наскоро го очекуваат своето прво дете, пишува Вечер. Ламбе Алабакоски наскоро ќе стане татко. Неговата сопруга Магдалена веќе е влезена во деветтиот месец од бременоста и ситно се бројат деновиве до нејзиното породување. Двојката чека син. Како што пишува Вечер, пејачот и неговата избраничка се заедно неколку години, а во брак се од лани. Веднаш по свадбата заминаа на неколку месеци во Америка, каде живее и семејството на Магдалена, која по потекло е битолчанка. Во моментов живеат во семејната куќа на Ламбе, во Љубојно. Последно нешто што го слушнавме од него на музички план беше песната “Дојди ми” за која сними и видео запис. (NewTime.mk)
сите 15 | | | веќе видена

Нашата Елена Ристеска одлично се снаоѓа во улогата на најпознатите пејачки од регионот и светот, пишува курир. Во своето учество во регионалното шоу „Твоето лице звучи познато“, Елена ја видовме како секси Северина, храбра Бритни која танцува со питон и дама со одлични вокални способности како Нина Бадриќ. Вечерва таа се појави во секси издание, во улогата на една од најталентираните пејачки на светот, Кристина Агилера. Испеа микс од три песни на Агилера, а целокупниот настап беше одлично оценет од жири-комисијата и публиката. Елена настапи прва на четвртата вечер од ТЛЗП и ја крена атмосферата низ Балканот. Секоја недела, нашата Елена ги воодушевува своите фанови од регионот. (NewTime.mk/Kurir.mk)
сите 62 | | | веќе видена

Пензионираниот генерал на поранешната Југословенска народна армија (ЈНА) и последен министер за одбранa на СФРЈ од 1988 до 1992 година во времето на распадот на некогашната федерација, Вељко Кадијевиќ, починал во Москва во 89-та година од животот, објавија белградските медиуми. Вељко Кадијевиќ е роден во село крај Имотски, во Хрватска на 21-ноември 1925 година. а се изјаснуваше како Југословен. Во текот на војната во Хрватска во текот на распадот на тогашната Југославија, Кадијевиќ командуваше со ЈНА, а против него оваа земја подигна три обвиненија за сомневања дека сторил воени злосторства против цивилното население во Бјеловар, Вуковар и Осјек. На партизанското движење му се приклучил со 18 години кога станал и член на тогашната Комунистичка партија, а по Втората светска војна завршил Виша воена академија на ЈНА и Воена школа на ЈНА. Кадијевиќ беше еден од ретките високи офицер на поранешната ЈНА кои се усовршуваше во САД, каде во 1963 година завршил Колеџ за команданти и генерали на американската армија. ...
сите 12 | | | веќе видена

Олеснување и помош за граѓаните од социјалните категории и уште едно крупно остварено ветување. Околу 42.000 граѓани кои поднеле барање за отпис на долговите од вчера се во исчекување за конечно решавање на нивните должнички маки, анализира Лидер. Вчера беа доделени првите 200 решенија за отпис на долговите, а до крајот на овој месец треба да заврши работата на Комисијата која ги разгледува поднесените барања за отпис. Тогаш ќе биде позната и конечната сума на отпишаните долгови. Станува збор за граѓани од многу градови во Македонија. Се очекуваат одлуки за отпис на долгови во сите делови на Република Македонија, од Велес, Струмица, Радовиш, Кочани, Валандово, Македонски Брод, Охрид, Битола, Гостивар. - Едно крупно ветување што им го дадовме на граѓаните пред изборите за отпис на долговите од денес станува реалност. Тоа уште еднаш покажува дека за Владата дадениот збор преставува обврска и тогаш кога многу не веруваа и тогаш кога некои политичари нѐ напаѓаа дека само заради изборите го ветуваме тоа- се ...
сите 10 | | | веќе видена

Дваесет композиции ќе бидат изведени од реномирани пејачи кои ќе настапат на Скопски фестивал 2014, на 12ти ноември, во „Метрополис Арена“, според утврдениот редослед од извлекувањето во емисијата Стисни Плеј. Прва настапува Лена Златкова, по неа Тања Царовска, Даниел Кајмаковски, Вера Јанковиќ, во дует следат Ристо Самарџиев и Влатко Илиевски, Евгенија Чанчалова-Еги, Александра Михова, осми се во дует Лидија Кочовска и Маријан Стојановски, по нив Јоце Панов, повторно уште два дуета, Сања Керкез со Горан Наумовски и Тони Михајловски со Александар Тарабунов, дванаесетта настапува Александра Јанева, Наташа Мијатовиќ – Мијата, Тамара Тодевска, Сања Ѓошевска, Наде Талевска, Викторија Лоба, Верица Пандиловска, Нина Јанева и како последен ќе испее Димитар Андоновски. - Реномираниот Скопски Фестивал оваа година има навистина исклучително квалитетни 20 композиции и изведувачи за кои ќе може да гласа цела Македонија, а како организатори, одлучивме победникот на фестивалот да нè преставува на Изборот за Песна на ...
сите 19 | | | веќе видена

Телефонската линија „Ало Докторе“ од 1 ноември засилена е со пет нови доктори кои ќе делат бесплатен здравствен совет на граѓаните кои ќе се јават на телефонскиот број 15123. Вкупниот број на достапни доктори на оваа линија сега изнесува 22. Тие се достапни 24 часа за граѓаните од сите градови на државата, за медицински совет, соодветна симтоматска терапија и доколку е потребно повикот ќе го пренасочат кон службата за итна помош 194. Во петокот и во саботата здравтсвен совет на оваа линија побарале вкупно 283 граѓани, додека од почетокот на воведувањето на линијата за месец и пол на линијата се регистрирани над 7.000 повици. Во изминатите два дена најголем број на јавувањата бле во врска со респираторни симптоми, проблеми со крвниот притисок и симптомна болка. (NewTime.mk)
сите 25 | | | веќе видена

Родителите на Дениса бараат уште една ДНК анализа која би се извршила во Македонија, но не може да добијат дозвола од јавниот обвинител во Прилеп, тврдат за Канал 5 роднини на исчезната 23-годишна Дениса Маркоска. Поради целата долготрајна драма со судбината на младата девојка, најблиските за да им се смири душата барале да се изврши нова ДНК анализа на телото за кое грчките власти по две недели долгата проверка тврдат дека е на Дениса. Семејството Маркоски ќе треба да организира и погреб за своето чедо, па барале анализите да се извршат веднаш по враќањето на телото во Македонија. Но за да се изведе анализата, и директорот на судска медицина Алексеј Дума објасни дека родителите иако се подготвени и сами да ја платат новата анализа првин треба да добијат одобрение од јавен обвинител. Кога најблиските на исчезнатата Дениса го кажале својот предлог за приватна обдукција и ДНК анализа, во обвинителството не им давале одобрение за таква постапка, тврдат за Канал 5 од семејството на Дениса. Телото на девојка ...
сите 129 | | | веќе видена

Македонската влада вчера соопшти дека е направен првиот чекор за заштита на ивотната средина и воведување на еколошки ред во државата. По истекувањето на рокот од страна на Владата за исполнување на еколошките стандарди што им беа дадени на компаниите Макстил и Југохром, челичарницата на Макстил e затворена, а производството на Југохром преполовено. Вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски и министерот за животна средина и просторно планирање Нурхан Изаири на пресконференција информираа дека „Макстил“ донел сопствена одлука да направи прекин во производството во погонот челичарница, кој беше со најголема емисија на гасови, додека во „Југохром“ од Јегуновце, ќе се намали производството за нешто повеќе од 50 проценти. Пешевски рече дека одлука во двата случаи е базирана на оптимален баланс на еколошки, социјални и економски аргументи, но акцентот бил ставен на еколошките аспекти. Не покажавме колебливост и не потклекнавме, опстојуваме на екологија. Владата ќе продолжи инсистира на исполнвуање на ...
сите 28 | | | веќе видена

Почитувани дами, доколку се сомневате дека вашето момче, свршеникот или сопругот има потенцијал да стане вистински швалер, еве начин како секогаш да биде само и исклучиво ваш! На бизарни изуми им нема крај, па така веќе извесно време на пазарот постои и појас на невиност за мажите. Всушност, помалку станува збор за појас, а попрво некој вид на затка Но, цела му е иста , оној кој го носи нема да може да го „извади од гаќите“ својата гордост таму каде што не треба! Оваа алатка го спречува пенисот да достигне полна ерекција. Доаѓа во голем број на бои, дезени и големини. Па така, можете да одберете проѕирен, хромиран, од дрво…. Ако ви личи на некоја алатка за мачење не грижете се . Мажите ќе можат сосема нормално да одржуваат лична хигиена, а по вадењето, неговата гордост ќе прави се што од него се очекува. Може да се користи како заштита од прељуба, превенција од несакана маструбација (за тие на кои религијата не им дозволува ваков вид на активност) но и како секс – играчка со која ќе го разгорите страстите ...
сите 3 | | | веќе видена

Недела ќе донесе подобро време во однос на сабота. Ако сабота донесе разведрување во релативно мал дел од Македонија, недела, иако локално ќе започне со ниска облачност, депак во поголем дел од земјата потоа следува разведрување. Повторно на повисоките планини денот ќе помине во генерално ведро и сончево време. Максималната ќе достигне вредност околу 12°С во северната половина на земјата Југозападниот регион очекува максимална до 13°С. Југоисточниот регион очекува максимална температура од 15 до 17°С. Во Скопскиот регион повторно ќе има услови за подолго задржување на ниската облачност, но за разлика од сабота, оваа облачност се очекува да се расчисти во текот на денот. Дневниот максимум на температурата на воздухот ќе достигне вредност околу 13°С. (NewTime.mk/MeteoPro.mk)
сите 125 | | | веќе видена

Зимата која е пред нас ќе биде најладна зима во последните 100 години, а ќе го зафати поголемиот дел од Стариот континент, најавуваат британските метеоролози, пренесува Лидер. Големите количества на снег упорно ќе ја затрупуваат Европа, следени со многу ниски температури. Според проценките на британските метеоролози, артичката зима ќе го окова континентот дури пет месеци. Тие најавуваат дека првиот леден бран можеме да го очекуваме веќе во ноември. За јануари се предвидува рекордно ниска температура од минус 27 степени и тоа на поголем дел од континентот, вклучувајќи го и пределот на Србија. (NewTime.mk/Lider.mk)
сите 125 | | | веќе видена

Пожар избувна денеска претпладне во куќа на улица „Пеце Димов“ број 62 во населбата Керамидна во новиот дел на Велес, при што целосно изгореа покривот, дел од катот и покуќнината, јавува МИА. Пожарникарите успеаја навреме да ги извлечат четирите деца кои во тоа време спиеле, велат за МИА од Територијалната противпожарна единица од Велес. Мајката на децата спиела во соседната соба. Пожарникарите по јавувањето за пожарот од страна на соседите веднаш реагирале со две возила и пет пожарникари. Според првичните сознанија, причина за пожарот е неиспарвен кабел од електрична инсталација. Љупчо Лепидовски, командир на ТППЕ од Велес изјави дека е направен увид од припадници на велешката полицијата кои работат на утврдување на причините за пожарот. (NewTime.mk/МИА)
сите 19 | | | веќе видена

Дали знаевте дека какаото содржи повеќе од 300 хемиски соединенија кои позитивно влијаат на нашето здравје? Шолја жешко какао пред спиење ќе го намали нивото на стрес и ќе ги сочува функциите на мозокот. Стана многу модерно да се пие какао со мали пенести бомбици кои пливаат по површината на овој здрав пијалак. Ако нив не можете да ги набавите, својата шолја какао збогатете ја со крем шлаг. Или испијте ја чиста, без ништо. Шолјата топло какао нека ви стане дневна навика. Вашиот организам ќе ви биде благодарен. Какаото е познато како билка која го чува организмот од слободни радикали, го намалува стресот и депресијата, штити од срцеви болести и крвни садови, како и од многу видови рак. Одличен извор е на железо, а покрај тоа го регулира нивото на шеќер и холестерол во телото. Го поттикнува помнењето и ја подобрува концентрацијата. Ја намалува опасноста од срцев и мозочен удар. Какаото изобилува со флавоноиди, кои имаат силно влијание како на паметењето, така и врз здравјето на срцето и спречуваат срцев удар. ...
| | веќе видена

Многу популарни лекови - вклучувајќи го и статинот, подобро е да се земаат ноќе, а не навечер, тврдат научниците. Тие тврдат дека популарните лекови како мали дози на аспирин се значително поефикасни доколку времето на нивното земање се усогласи со природниот ритам на телото. Научниците покажаа дека со индивидуалните гени управува внатрешен часовник на телото, и дека тие повеќе или помалку се активни во одреден период во денот. Тие открија дека половина од сите гени кај глувците работат понапорно во текот на 24-часовниот циклус од другите, а врвот на нивното делување е пред самракот и зората. Иако студијата е спроведена врз глувци, поголемиот дел од гените на глувците имаат свои „близнаци“ кај луѓето. Многу вообичаени лекови се фокусираат на овие гени и со самото тоа би требало да бидат најефикасни тогаш кога гените се најактивни. Ова посебно е важно кога во прашање се лекови како аспирин кои телото брзо ги разложува. Притоа, 119 од 250 лекови на листата клучни лекови на Светската здравствена организација би ...
| | веќе видена

Во двата дена од викендот се очекува претежно сончево време. Денеска времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен претежно северен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус 1 до 5, а дневната од 11 до 17 степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб, а на повисоките места умерен претежно северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до минус 1, а дневната ќе достигне до 12 степени. В недела се очекува повеќе сонце со мала локална облачност, а температурата на југот од земјава ќе достигне до 18 степени. Утрото на некои места температурата ќе биде под нулата, но во следниот период се очекува благо зголемување на утринските температури. За следната недела, Управата за хидрометеролошки работи најавува суво време со максимална температура до 17 степени. (NewTime.mk)
сите 115 | | | веќе видена

Неколку странски компании, меѓу кои концерни од Швајцарија, Австрија, Катар и Азербејџан, пројавиле интерес за инвестирање во изградба на ски-центар на Галичица, пренесува Канал 5. Градоначалникот на Охрид Никола Бакрачески, нагласи дека преговорите со потенцијалните инвеститори се уште траат. Мастер-планот и физибилити-студијата за изградба на ски-центар на Галичица го изработи Македонскиот електропреносен систем оператор (МЕПСО), има објавено и оглас за пројавување интерес за изградба и стопанисување со ски-центарот што се уште е во тек. Преговорите на економските промотори на Владата и надлежните служби од „МЕПСО“ со потенцијалните инвеститори се уште траат и доколку се најде сериозна понуда за инвестирање во таков крупен зафат што чини десетици милиони евра, Владата ќе пристапи кон објавување на тендер како следна фаза во реализацијата на тој проект, рече Бакрачески. Поканата за пројавување интерес беше објавена кон средината на јуни годинава, при што на заинтересираните инвеститори им беа понудени два ...
сите 2 | | | веќе видена

next