Министерот за здравство Никола Тодоров вчера најави дека во интерес на побрз третман на пациентите со мозочен удар ќе се овозможи потребната тромболитична терапија овие пациенти да ја добијат во повеќе центри низ Македонија. Досега тромболитичната терапија се аплицираше само во рамки на Градската општа болница „8 Септември“ и Универзитетската клиника за неврологија, а од наредниот месец ќе започне нејзина примена и во рамки на трите клинички болници во Битола, Штип и Тетово, со се планира да се намали упатувањето на овие пациенти кон Скопје и да се забрза третманот на пациентите со мозочен удар. - Единствена докажана специфична терапија за третман на акутен исхемичен мозочен удар е тромболитичната терапија аплицирана во првите 3 до 4,5 часа од почетокот на симптомите на мозочниот удар, согласно препораките од European Stroke Organization од 2008 и препораките од American Heart Association од 2011. Примената на оваа терапија овозможува разградување на тромбот и повторно воспоставување на протокот низ крвните ...
| | веќе видена

Јавното обвинителство на Република Македонија нема сознанија за резултатите од обдукцијата на телото на Дениса Маркоска, како и за натамошниот тек на постапката, ниту пак има законска надлежност над истата, потврдија денеска за Плусинфо од канцеларијата на јавниот обвинител Марко Зврлевски за евентуалната реобдукција на телото на починатата Македонка, чие тело, според грчката полиција, е најдено во Средоземното Море откако под засега непознати околности паднала од бродот „Серенисима“ на кој работеше, пишува Плусинфо. - Телото на починатата е најдено надвор од територијата на Република Македонија. Извршена е обдукција од надлежни органи во Република Грција. Јавното обвинителство не располага со сознанија за причината на смртта, но доколку е утврдено дека смртта настапила како последица на сторено кривично дело, тогаш постапката за евентуално гонење на сторител за извршено кривично дело ќе треба да се спроведува во Република Грција. Согласно постоечката норматива, Јавно обвинителство има надлежност за ...
сите 49 | | | веќе видена

Проектот за вработување млади лица до 29 години се покажа успешен и ги дава очекуваните резултати. Само за осум месеци се вработени околу 4.300 лица, што значи дваесеттина лица секојдневно, или, пак, како да се отвориле четири нови фабики по над 1.000 вработени, оцени денеска премиерот Никола Груевски одговарајќи на новинарско прашање по промоцијата на нови дела од едицијата „Ѕвезди на светската книжевност“. Проектот овозможува работодавачот кој ќе вработи лица до 29 години една година да биде ослободен од плаќање на придонеси што е 27 проценти од исплатената бруто плата. - Претходно имавме донесено измени да не го плаќаат и персоналецот една година, така што ако го земеме и тоа предвид тоа е 10 проценти повеќе, односно околу 37 проценти од бруто-платата. Тоа е значително олеснување на работодавачите и охрабрување и мотивирање да вработат млади лица до 29 години, истакна премиерот. Проектот, чија реализација е овозможена со законски измени, ќе важи две години. Започна во март 2014 и треба да заврши во март ...
сите 23 | | | веќе видена

Според неофицијалните информациите, по несреќата, лекарите се обиделе да и го спасат животот на една од скопските приватни клиники, но за жал не успеале да ја реанимираат и вратат во живот. Засега нема официјална потврда од МВР за самоубиството. Идентитетот на жртвата е познат на редакцијата на Курир, но истиот нема да го објавиме додека не добиеме официјална потврда од надлежните институции. Наскоро повеќе информации.
сите 87 | | | веќе видена

На 22 овој месец, во 09,20 часот од страна на ПС за ВПС-Автопатна Тетово во близина на наплатна станица Глумово сопрено е ПМВ „Ауди А6“, сопствености управувано од страна на турскиот државјанин Н.Б.(26), а по претходно сознание на мобилната единица за сузбивање на прекуграничен криминал и компензаторни мерки во содејство со СНТД при ОСОСК дека возилото се користи за криумчарење златен накит и дрога. Во времето кога возилото е сопрено сопатник во истото бил Д.Б. татко на првопријавениот за кого постојат оперативни сознанија дека користи лажен идентитет и којшто поседувал фалсификувана косовска патна исправа со лажен идентитет. При изврешен преглед во возилото пронајдени се парични средства, а под возачкото и сувозачкото седиште биле пронајдени метални предмети златно жолта боја завиткани во најлон кеси, односно златен накит во количина од околу пет килограми. По ова двајцата се лишени од слобода и приведени во ПС за НК Гази Баба. ОСОСК истиот ден достави известување до ОЈО Скопје и по обезбедени Наредби за ...
сите 2 | | | веќе видена

СВР-Скопје изминатата недела спроведе зајакнати контроли на подрачјето на Град Скопје и од страна на сообраќајната полиција беа санкционирани вкупно 906 учесници во сообраќајот за сторени прекршоци од Законот за безбедност на сообраќајот. Притоа кај 28 возачи е утврдено дека управувале возила под дејство на алкохол, 76 лицa управувале возила со измината важност на сообраќајната дозвола, без возачка дозвола управувале 50 возачи, кај 26 лица е утврден сообраќаен прекршок за поминување на црвено светло. Покрај ова, кај 77 возачи констатирано е дека управувале возила над дозволената брзина, 55 возачи управувале возило со над 90 км на час во населено место, а изречени се и 50 прекршоци за некористење на сигурносен појас, 41 прекршок за зборување на мобилен телефон, потоа 25 прекршоци за паркирање во зона на крстосница, автобуска постојка и пешачки премин, 308 прекршоци за неправилно и непрописно паркирање. За недавање на првенство на минување на пешаци изречени се осум прекршоци, за непрописно престројување ...
сите 54 | | | веќе видена

Големо апсење спровела полицијата Скопје Сити Мол дознава Press24. Уапсена е цела група изманинци поради измама со доделување на возни редови од Министерството за транспорт и врски. Тие си формирале паралелено министерство и си делеле возни редови за линии за што инкасирале поголема сума на пари. За целата постапка изготвувале фалсификувани документи. Во целиот случај осомничени се 6 лица а тројца се веќе приведени.Изворот на Press24 открива дека на лице од Струга успеале да му земат 10.000 евра. Функционирале на тој начин што ги лажеле сопствениците на превозни компании дека работат во Министерството за транспорт и врски. Првоосомничениот лажел дека е директор додека втооосомничената дека му е секретарка. Останатите ги изготвувале фалсификуваните документи. Крајот им го ставиле полициските службеници кои ги фатиле во кафуле во Скопје Сити Мол со обележани пари. Од полицијата потврдуваат дека спровеле ваква акција но не откриваат многу детали. Нив ги најавуваат во текот на денот.
сите 34 | | | веќе видена

Како дел од мерките на Град Скопје за заштита од загадувањето се најде и бесплатниот превоз со автобусите на ЈСП, пишува Вечер. Градот подготвува и проект за забрана на влез на тешки товарни возила на кои крајна дестинација не им е Скопје од 9 до 18 часот, воведување на посебен сообраќаен режим во Град Скопје за патничките возила, со исклучок на специјалните возила со можност за воведување на пар-непар или пренасочување по споредни улици избегнувајќи го центарот. За да се примени оваа мерка во тек е измена на Законот за безбедност во сообраќајот. Се предвидува и бесплатен автобуски превоз во услови кога 10 дена ПМ 10 е над 100 микрограми на метар кубен, како и вклучување на повеќе автобуси во услови на мерки од 2 степен.
сите 61 | | | веќе видена

Игор Митровиќ го објави спотот за својата песна „Сега и тука“ која беше одлично прифатена од слушателите. Песната и спотот се субвенционирани во првиот квартал за поддршка на македоснката музика. Песната е комплетно дело на Александар Масевски, додека видео запис го изработи 3Д Продукција, каде што Игор во спотот се појавува како Купидон. Освен Игор, во спотот се појавуваат и неговите најблиски пријатели, како и машките модели од модното студио Црнокрак. (NewTime.mk/Vistina.mk)
сите 4 | | | веќе видена

Докторката Евица Бојаџиева од Штип има само 34 години, а веќе две години е во костец со ракот на жолчните канали – една од најретките болести на светот. Болеста е ретка и тешка, се јавува кај едно лице во сто илјади. Во интервју за Дневник таа вели дека заради своите две деца има неверојатна желба да се бори за сопствениот живот и да оздраве, а потоа сака да им помогне на сите други болни. - Една зима почувствував болки во рамото, но сметав дека не е ништо страшно. Доев, па мислев дека е поради тоа што го држам детето в раце. Но, болката се префрли во грбот, па помислив дека е напад на бубрег. Отидов на лекар, кај моја колешка, докторка, да се прегледам на ехо. Тогаш првпат сама си ги видов метастазите. Докторка сум и точно знаев што гледам. Не паничев, решив да испитам се и да се борам. Мојот најголем мотив ми се децата, за нив ќе оздравам, вели Евица за весникот. За неколку дена патува за Kина, оти „Ренканг болницата” во градот Донг Гуан е единствена болница во светот што на Евица и дава надеж дека ќе и ...
сите 26 | | | веќе видена

Турција е на второ место во светот, по САД, по извозот на телевизиски серии, соопшти турскиот весник на англиски јазик „Хуриет дејли њуз“. Турција годишно извезува серијали во повеќе од 100 земји и за нив заработува над 200 милиони долари. За споредба, во 2004 година вкупниот извоз од сериите изнесувал скромни 10.000 долари. „Сулејман величествениот“, една од најпопуларните турски серии како во Турција, така и во странство, била емитувана во 43 земји и гледана од над 200 милиони лица. Турција има цел до 2023 година, кога ќе се прославува 100-годишнината од основавањето на републиката, извозот од културните производи да достигне два милијарди долари, изјави Мехмет Бјукекши, претседател на Унијата на турските извозници. Популарноста на турските серии во последните 10 години значително се зголеми, а тоа особено важи за блискоисточните и јужноевропските земји, што доведе до бум во телевизиската индустрија во земјата. (NewTime.mk/Kurir.mk)
сите 3 | | | веќе видена

Сепак, фолкерката вели дека е упорна и истрајна во желбата да стане мајка, па едвај чека тоа да се случи. – Уште нема ништо. Работиме напорно, чекаме да се фати. Нормално дека сакам да се реализирам како мајка. Се чувствувам подготвена да се соочам со тој предизвик, вели Тања за Вечер. Инаку, Татијана неодамна настапи на фолк фест Валандово каде ја отпеа песната „Колку сум те сакала“ и вели дека е задоволна од нејзиниот настап и наскоро планира и снимање на видеозапис за истата.
сите 6 | | | веќе видена

Многупати се испоставило дека спротивностите се привлегуваат. А, сега и астролозите го потврдуваат тоа. Тие велат дека меѓу двајца припадници на спротивни хороскопски знаци може да се јави врска полна со љубов и силна страст, но и конфликт на интереси. ОВЕН – ВАГА Веќе при првата средба овие два знака можат да почувствуваат силна искра. Хемијата ќе ја зголеми сировата енергија и сексуалноста на Овенот, како и суптилниот шарм и префинетост на Вагата. Односот ќе претставува предизвик на кој тешко ќе може да се одолее, но проблемите се јавуваат затоа што пристојното однесување и животот по правила го нервираат Овенот, додека Вагата ќе очајува за да го цивилизира. За да успее врската, потребни се заеднички проекти или активности, затоа што таму нивните особини кои се надополнуваат ќе ги потсетат дека би можеле да функционираат. БИК – СКОРПИЈА Ова е многу врела комбинација од самиот почеток. Штом сензуалниот и опуштен Бик ќе се отвори пред Скорпијата и ќе ја види неjзината страст за животот, доаѓа до голема ...
сите 7 | | | веќе видена

Во народот позната како света Петка. Неа и е посветена црквата во долниот дел на скопската населба Црниче. Била од словенско потекло, од градот Епиват, меѓу Салинаврија и Цариград. Родителите и биле имотни и побожни христијани. Таа живела со нив до нивната смрт, а потоа заминала за Цариград, а оттаму во Јорданската пустина, во денешен Израел, каде се подвизавала во пост и молитва до својата старост. Во староста се вратила во Епиват, каде проживеала уште две години. Се успокоила во Господа во единаесеттиот век. Нејзините чудотворни мошти биле пренесувани од место во место, а денес се наоѓаат во Романија, во градот Јаши. (NewTime.mk/Lokalno.mk)
сите 23 | | | веќе видена

Пивото е едно од најпознатите пијалоци во светот кое е омилено меѓу машката, а богами и женската популација во последно време. Освен фактот дека пивото ве прави попаметни, постојат уште 16 неверојатни факти поврзани со него: - Светлината го уништува квалитетот и вкусот на пивото. - Работниците кои ги граделе пирамидите биле платени со пиво. - Најстариот рецепт за пиво е направен од Сумерците и е стар 4000 години. - Хмељот и марихуаната спаѓаат во иста фамилија на растенија. - Најсилното пиво во светот содржи 67.5% алкохол. - Во Амстердам алкохоличарите зависни од пиво се платени за чистење на улиците со плата од пет пива, 10 долари и кутија цигари дневно. - Пивото може да ви помогне околу диетата бидјеќи не содржи масти. - Пивото ви помага во полесно варење на зачинетата храна. - Пивото во умерени колични ве прави попаметни, што значи ги подобрува вашите когнитивни способности, го штити вашиот мозок и ви го подобрува крвниот притисок. - Пивото ве штити од срцеви заболувања и камења во бубрезите. - Пивото ...
| | веќе видена

Променливо и релативно студено време се очекува овој понеделник. Во текот на денот ќе има умерена облачност со подолги сончеви периоди. Врнежи не се очекуваат, објави МетеоПро. Повторно ќе дува северен и североисточен ветер, но истиот ќе биде слаб. Дневниот максимум на температурата на воздухот ќе достигне вредност околу 11°С во северната половина на земјата. Во котлините од југозападниот регион максималната ќе достигне до 10°С, а во југоисточниот регион околу 14°С. Во Скопскиот регион денот ќе биде умерено облачен со подолги сончеви периоди. Дневниот максимум на температурата на воздухот ќе достигне вредност до 12°С. (NewTime.mk/MeteoPro.mk)
сите 136 | | | веќе видена

Еден од шеиците во Дубаи е голем обожавател на актерката, па најавил дека ќе и купи вила со седум соби, 9 тоалети, базен и теретана ако и се допадне, пренесува 24часа.хр. Актерката најпозната по улогата на жестоката султанка Хурем во серијата „Величествениот“ во Дубаи ќе претстави нов проект. Арапите се воодушевени од доаѓањето на 32 годишната Мерием Узерли, која ќе добие на користење лукзуна вила која вреди милион долари. Еден од тамошните шеици е нејзин огромен обожавател и рекол дека ако и се допадне вилата ќе и ја купи. Арапите мислеле и на нејзината деветмесечна ќерка Лара, па така ги заштитиле сите остри рабови и ќошиња во куќата. Узерли во Дубаи ќе помине една недела, а обожавателите и праќаат пораки дека едвај чекаат таа да пристигне. - Арапите секогаш убаво ме пречекуваат, а јас најмногу се радувам на нивните специјалитети, изјавила Узерли. (NewTime.mk)
сите 3 | | | веќе видена

Од 15 ноември почнува обврската за поседување зимска опрема во возилата. Еве што ви е потребно. Како зимска опрема на моторни возила со најголема дозволена маса која не надминува 3.500 кг. се подразбира зимски пневматици на сите тркала, со минимална длабочина на шарите на слојот што гази по обем и широчина, од 4 мм, пневматици со летен профил на сите тркала со длабочина на шарите на слојот што гази по обем и широчина, со минимум од најмалку 4 мм. ако возилото во приборот има синџири за снег со адекватна големина за погонските тркала или други соодветни помагала. Како зимска опрема за моторни возила со погон на четири тркала (4-4) се подразбира зимски пневматици на сите тркала, со минимална длабочина на шарите на слојот што гази по обем и широчина, од 6 мм, како и пневматици со летен профил на сите тркала, со длабочината на шарите на слојот што гази по обем и широчина, со минимум од најмалку 4 мм. Ако во возилото во приборот има синџири за снег и во случај кога имаат постојан погон, синџири за снег треба ...
сите 8 | | | веќе видена

Елена Ритеска во денешното издание на шоуто Твоето Лице Звучи Познато настапи во улогата на Нина Бадриќ. Изгледаше одлично а и така пеше, иако може да се забележи една мала грешка. Видеото погледнете го на ТВ Сител на овој линк
сите 52 | | | веќе видена

Веќе неколку дена на интернет кружи предупредување дека наводно НАСА потврдила дека на 21, 22 и 23-ти декември годинава, Земјата ќе биде во целосен мрак поради најава за соларна ерупција во последниот половина век. Оваа „информација“ се шири низ социјалните мрежи и сериозно се разгледува на бројни блогови, а всушност е целосно извадена од контекст изјавата која пред две години ја дала Американската вселенска агенција. Всушност, нема ниту трага за претстојниот настан на сајтот на НАСА, која доколку постои такво сценарио, секако дека ќе го објави. Оние кои се согласуваат со апокалиптичната катаклизма најавуваат „силна соларна олуја“, поради која планетата два месеци ќе остане без сончева светлина, и дека целосниот мрак ќе биде проследен со големо невреме и олуи. Според пишувањата на реномираното научно списание “Nature”, соларните олуи можат да се предвидат најмногу 24 часа однапред. Тахар Амари, научник од францускиот Национален центар за научно истражување (CNRS), тврди дека е невозможно да се предвиди ...
| | веќе видена

next