Продавница за луксузна роба во Лос Анџелес го претстави новиот златен iPhone, чија цена достигнува дури 11.795 долари. Новиот iPhone 6 е во центарот на вниманието во изминатиот период. Актуелен е како поради својот атрактивен изглед, така и поради проблемите со виткањето и софтверот кој многу ги загрижи корисниците, а компанијата ја подложи на потсмев. Продавницата за луксузна роба„Brikk” во Лос Анџелес одбра одличен момент и ја претстави својата верзија на популарниот телефон и тоа во златна изведба. Постојат неколку модели, па така можете да бирате меѓу оној кој е прекриен со 24-каратно злато, платина или 24-каратно розево злато. Сите телефони делуваат многу „кич“, но токму тоа е целта и она што нивните идни сопственици го сакаат. За „безобразно“ богатите и оние кои сакаат тоа да го покажат, овој телефон е токму тоа што им треба за да бидат забележани. Најевтиниот модел на овој телефон чини 4.495 долари, но за оние за кои и тоа е ниска цена, секогаш можат да го нарачаат оној со дијамантско лого, чија цена ...
| | веќе видена

Ќе поевтини роамингот од 1 јануари. По долги преговори Макеоднија, Босна и Херцеговина, Црна Гора и Србија го потпишаа договорот со кој цените на роминг услугите во овие четири земји ќе се намалат на европско ниво. - Нашите мобилни оператори не се баш најсреќни со оваа иницијатива, но ја разбираат потребата. Сега ние ќе ги вклучиме во работата на ова координативно тело и врз основа на преговорите со нив ќе ја направиме динамиката, начинот и постапката за намалување на цените“, изјави Марта Арсовска Томовска, заменик министер за информатичко општество и администрација. - Планот е ова регулаторно тело да ги дефинира максималниот износ на цените за роаминг услугите: дојдовни, појдовни повици и СМС и ГПРС за 2015, 2016 и 2017 година“, изјави министерот за трговија и телекомуникации на Србија, Расим Љаиќ. Од Агенцијата за електронски комуникации, која беше иницијатор на идејата, велат дека услугите ќе поевтинат неколку кратно и тоа не само за разговорите, туку и СМС пораките и Интернетот. Очекуваат и Албанија, ...
сите 8 | | | веќе видена

Изутринава околу 4 часот се запали холот во приземјето на штипскиот трговски центар. За околу 90 минути изгореа педесеттина тезги на кои толкав број семејства, главно на штипската ромска популација, ги продаваа своите текстилни производи, пишува Утрински весник. – Околу четири часот изутрина од штипската полиција добивме известување дека настанал пожар во трговскиот центар. Со противпожарните возила веднаш се најдовме на местото на настанот каде видовме многу високи ламени јазици кои може да ги загрозат и горните катови од центарот. Со пламената стихија водевме речиси двочасовна бора се додека огнот не го ставивме под контрола”, вели Кирчо Патраклиев за Утрински весник, началник на штипската противпожарна единица. Рано изутринава се најдовме на местото на настанот. Сликата беше грозоморна. Насекаде расфрлани железа од импровизираните тезги на продавачите, мирис на изгорени ткаенини и картон и вода останата од гаснењето на пожарот. Продавач на една од тезгите ни рече дека за тоа дека му гори тезгата бил ...
сите 4 | | | веќе видена

Од почетокот на октомври јавното претпијатие на Град Скопје, Градски паркинг го воведува зимското сметање на времето за паркирање, објави Скопје Инфо. Па така, на паркиралиштата со кои стопанисува Градот, во зоните А,Б и Ц од понеделник до петок, паркирањето ќе се наплаќа од 7 до 21 часот, а не како до сега, до 23 часот. Во сабота, паркирањто ќе се плаќа до 14 часот. Во неделите и за празниците паркингот останува бесплатен. Во зоните Д, во скопсски Аеродром, наплатата од понеделник до сабота ќе се врши од 7 до 23 часот. (NewTime.mk)
сите 2 | | | веќе видена

Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата не ја дефинира ниту третира како посебна категорија на учесници во сообраќајот “свадбената поворка”, пренесува Вечер. Тоа значи дека за граѓаните кои се движат во вакви организирани поворки важат сите сообраќајни правила и прописи што важат и за останатите учесници во сообраќајот. Сепак, на терен сликата е многу поинаква. Тргнувајќи од тоа дека свадбата е еден од најсреќните моменти во животот на овој ден некои младоженци и сватови буквално владеат со патиштата. Па така надвор од сите прописи низ скопските улици може да се примети свадбена поворка во која мали деца седат на прозорците на автомобилите, или пак на хауба, се наведнуваат преку прозорец, се вози без појаси, а со тоа ја загрозуваат нивната и безбедноста на останатите учесници во сообраќајот. Според член 171 од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата лицето кое што се превезува со возило не смее на кој било начин да го попречува возачот во управувањето со возилото, да влијае врз возачот, ...
сите 3 | | | веќе видена

Македонија во понеделник по свежото утро во текот на денот ќе биде претежно сончево и потопло. Ќе дува слаб северен и северозападен ветер, а во западните предели ќе дува слаб североисточен ветер. Утринските температури од 1°C до 10°C, а максималните дневни температури ќе се движат од 16°C до 26°C. УВ индекс 4. Во вторник во раните утрински часови ќе има појава на магла. Во текот на денот ќе биде сончево и потопло. Слаб северен и северозападен ветер, а во западните предели ќе дува слаб североисточен ветер. Утринскитете температури ќе се движат од 2°C до 11°C, а максималните дневни температури ќе се движат од 18°C до 28°C. УВ индекс 4. Во вечерните часови и во текот на ноќта ќе има појава на малга. Во среда во раните утрински часови понекаде ќе има појава на слаба магла, во текот на денот ќе биде сончево и потопло. Ќе дува доумерен северен и северозападен ветер, а во западните предели ќе дува доумерен североисточен ветер. Утринските температури од 4°C до 13°C, а максималните дневни температури ќе достигнат ...
сите 138 | | | веќе видена

Искусниот планинар Никола Јашманковски (67) откако се искачил на два врва се струполил на земја додека се симнувал од планината, а другарите се обиделе да го спасат, но безуспешно, пишува Дневник. - Пет часа на студ лежев покрај другарот во страв да не наидат диви животни и да го растргнат телото. Бев прегладнет, немав ни капка вода за пиење, но не ме пушташе душата да го оставам во планина. Со овие зборови битолскиот планинар Петар Ставрев за Дневник раскажува за трагичната ноќ на планината Баба, кога починал неговиот другар Никола Јашманковски (67). Несреќата се случила завчера додека се симнувале од врвот Неолица. Т ој раскажува дека го чувал телото на планинарот од 17 часот, кога ненадејно починал, до 22 часот вечерта, кога дошле екипите на брзата помош и на полицијата да констатираат смрт и да направат увид. Јашмаковски, искусен битолски планинар, починал на една од ливадите кај село Брусник, тешко достапно место, до кое не води асфалтен пат. - Kако да оставиш починат човек во планина во која има диви ...
сите 9 | | | веќе видена

Обука за здравствени работници од Македонија, Босна и Херцеговина, Србија, Албанија, Косово, Грузија, Ерменија, Азербејџан се почна денеска во Скопје во организација на Фондот за население на Обединетите нации (УНФПА). Обуката се спроведува со цел да се овозможи подобрување на здравјето на мајките и новородените деца. Пред присутните се обрати министерот за здравство Никола Тодоров, кој рече дека интегрираниот пристап во унапредување на здравјето на мајките опфаќа мерки на планирање на семејството, пренатална заштита и здравствена заштита во текот на породувањето и леунството, како и пристап до соодветни социјални пакети за социјално вулнерабилни популациони групи. - Токму затоа, со оваа обука првпат се иницира воведување Методологија за унапредување на здравјето на жената, односно ревизија на матернален морталитет и морбидитет со која се поставуваат основите за следење и разбирање на причините за тоа. Станува збор за нов, унифициран и систематизиран пристап во анализирањето на ваквите случаи, истакна ...
| | веќе видена

Сите заинтересирани гледачи што сакаат да бидат дел од историскиот меч на Вардар во новата арена во СЦ „Јане Сандански“ на мечот со Чеховски медведи на 4 октомври, од денеска (вторник) ќе може да си купат и поединечен билет за натпреварот. Откако повеќе од 3.500 блок-билети се купени како сезонски за сите пет домашни натпревари во Лигата на шампионите, за поединечна продажба се останати околу 1.500 билети, во блоковите за седење. Тие ќе бидат по цена од 350 денари, само за натпреварот со рускиот првак Чеховски Медведи. Дополнително ќе бидат пуштени и околу 800 билети за стоење во дел од секторите каде што за тоа има место, а нивната цена ќе биде 500 денари. Тие до среда ќе се продаваат како блок-билети, а потоа и поединечно за натпреварот по цена од 120 денари. Билетите може да се купат од вторник од 9 часот на билетарницата на СЦ „Јане Сандански“ или електронски преку продажната мрежа на „МКтикетс“. Работно време на билетарницата во СЦ „Јане Сандански“ е од 9 до 21 часот секој работен ден. Извор: РК Вардар
сите 49 | | | веќе видена

Две лица, меѓу кои и едно дете, загинаа вчера при судар на два мали авиони во американската сојузна држава Њујорк за време на манифестација, чија цел е да ги запознае децата со воздухопловството. Во несреќата која се случи во саботата на околу 10 километри од аеродромот Бафало-Ланкастер, загинаа пилотот и едно момче кои се наоѓаа во еден од авионите, соошти шефот на локалната полиција. Федералната управа за авијација наведе дека се судриле „цесна 172” и „сиреј”, кој успеал безбедно да слета, додека „цесната“ се урнала во Ланкастер, пренесе агенцијата АП. Во „сирејот“, покрај пилотот имало и едно деветгодишно девојче.
| | веќе видена

Сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива по суви коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, каде е можна почеста појава на одрони. На регионалниот пат Пробиштип – Кратово поради свлечиште на влез во Кратово, има забрана за движење на автобуси и товарни моторни возила со тежина над 7,5 тони. На патниот правец Радовиш – Конче (Р-2433), на 11-тиот километар, има свлечиште, поради што сообраќајот се одвива по една коловозна лента. На овој патен правец има забрана за движење на тешки товарни возила. Од ГЕИНГ инженеринг информираат дека за потребите за “Извршување на геотехнички истражни работи и изрaботка на Технички решенија – Основен проект за Санција на свлечишта и стабилизација на нестабилни зони – свлечиште на патот Р1202 Маврово – ...
сите 7 | | | веќе видена

Денеска во Македонија по свежото утро во текот на денот ќе биде претежно сончево и потопло. Ќе дува слаб северен и северозападен ветер, а во западните предели ќе дува слаб североисточен ветер. Утринските температури од 1°C до 10°C, а максималните дневни температури ќе се движат од 16°C до 26°C. УВ индекс 4. (NewTime.mk)
сите 122 | | | веќе видена

Најпознатиот македонски травестит Филип Јаневски – Фифи, доби посебно признание на денешната Парада на гордоста во Белград. На пејачот, кој за време на „Икс-фактор“ отворено зборуваше за проблемите со кои се соочува како девојка заробена во телото на маж, доделена му е статуетка „Бамби под виножитото“. Фифи се заблагодари за статуетката, велејќи дека чувствува посебна гордост. (NewTime.mk/Kurir.mk)
сите 13 | | | веќе видена

Српската композиторка и членка на жирито на музичкото шоу „Икс фактор“, Кристина Ковач (40), ја шокираше јавноста со својот статус на Фејсбук во кој јавно се одрече од својата родена сестра , пејачката Александра Ковач (41) со која веќе долго време не е во добри односи. Иако во медиумите се шпекулирало дека односот помеѓу Кристина и Александра е нарушен, никој не верувал дека познатата композиторка ќе се одрече јавно од својата сестра и тоа преку Фејсбук. - Кого и каков сака тоа е нејзината работа. Се што се однесува за него исто така е нејзина работа. Но фактото дека нејзиниот животен партнер јавно ја плука и омаловажува бнејзината родена сестра го засегнува нејзиниот однос кон мене – напишала Кристина во својата објава на социјалната мрежа. Таа додала: „Јас знам дека не и се допаѓам. Не ѝ се допаѓа што родив дете и што го запуштив талентот и кариерата. Прво не ѝ се доапдна што се омажив, а потоа што се разведов. Не ѝ се допадна што се здебелив. Моето дете откако се рдои, пет години речиси немаше тетка, па ...
сите 27 | | | веќе видена

Малигните болести денеска се почесто ги погодуваат и луѓето кои се на помлада и средна возраст, па ако имате необични симптои кои траат, не ги игнорирајте бидејќи сте „премлади“ за сериозна болест, советуваат лекарите. Луѓето често ги игнорираат симптомите на малигни заболувања се’ додека болеста не напредува, а токму раната дијагноза е најдобар адут за лекување. Откријте ги раните симтоми на ракот. Нема правила Малигните болести денеска се почесто ги погодуваат и луѓето кои се на помлада и средна возраст, па ако имате необични симптои кои траат, не ги игнорирајте бидејќи сте „премлади“ за сериозна болест, советуваат лекарите. Здравствените тегоби кои минуваат не треба премногу да ве загрижуваат, но ако симптомите не поминуваат и по три до четири недели, задолжително посетите лекар и разрешете ги сомнежите. Необјасливо слабеење Повеќето пациенти заболени од рак дури откако ќе се постави дијагнозата забележуваат дека драстично ослабеле, но на тоа не обрнувале внимание. Губењето до два килограми не е ...
| | веќе видена

Секторот за корупција при ОСОСК во соработка со СВР Куманово, во борба против организираниот криминал и корупција вчера (27.09.), по претходна пријава од страна на граѓанин реализираше случај за коруптивно кривично дело „примање награда за противзаконито влијание“ по член 359 од КЗ, сторено од страна на службено лице В.Б.(38) од Куманово вработен како раководител на Сектор за правни, имотно правни и општи работи во општина Куманово. Имено, при постапка за легализација на дограба на куќа и извршен инспекциски надзор од страна на Секторот за урбанизам и градежништво при Општина Куманово на граѓанинот му било соопштено дека треба да потпише Решение за уривање на доградба за кое граѓанинот не се согласил и не го потпишал. Под закана дека доградбата од куќата ќе биде срушена од страна на Секторот за урбанизам и градежништво при Општина Куманово, пријавениот од граѓанинот побарал 1.000 евра за да истиот посредува и издејствува да се поништи наводно изготвеното решение за уривање на безправно изградена доградба и ...
сите 46 | | | веќе видена

Доларот ан светските берзи минатата недела зајакна кон кошничката валути веќе 11-та недела по ред, што не е забележано уште од 1971 година, кога во времето на претседателот на САД, Ричард Никсон беше дозволено слободно формирање на курост на американската валута, објави Економија24. Курсот на доларот кон јапонската валута порасна минатата недела за 0,2 отсто, на 109,28 јени, а во еден момент достигна и 109,52 јени, што е ново највисоко ниво за последните шест години. Доларот зајакна и кон европската валута, па цената на еврото падна за 1,1 отсто, на 1,2684 долари, најниско ниво во псоледните две години. Еврото ослабна и кон јапонската валута за 0,9 отсто, на 138,65 јени. Индексот на доларот, која ја покажува вредност на американската во однос на останатите шест најзначајни светски валути, скокна минатата недела за над еден отсто, на 85,655 поени, ново највисоко ниво за последните четири години. Тоа е веќе 11-та недела по ред како индексот на доларот расте, што не е забележано откако во 1971 година беше ...
сите 14 | | | веќе видена

Еден повозрасен жител на Велес загина во сообраќајна несреќа откако бил удред со автомобил кој се движел во рикверц. Сообраќајна незгода се случила на улицата „Нада Бутникошарева“, кога автомобил од марката „Фиат Дукато“ со велешки регистарски ознаки управувано од А.Б.(42), возејќи наназад удрил во пешакот Богдан Ј.(83) од Велес кој починал на местото на настанот. Смртта ја констатирал лекар од ИМП. По наредба на ЈО, телото на починатиот е пренесено во институтот за судска медицина – Скопје за обдукција. (NewTime.mk)
сите 24 | | | веќе видена

Еден полицаец во Куманово испукал неколку куршуми во воздух за да се одбрани од фудбалери кои го нападнале откако се обидел да спречи тепачка помеѓу самите фубалери. Инцидентот се случил во кумановското село Шупли Камен во саботата околу 18,15 часот на фудбалски стадион, каде се играл натпревар помеѓу ФК„Башкими“ и ФК„Карпош“ и двата клуба од Куманово, при што дошло до тепачка помеѓу играчите. При интервенција на полициски службеник, истиот бил физички нападнат од неколку лица, кои го фатиле во пределот на вратот и го влечеле за делови од униформата, нанесувајќи му телесни повреди. Од страна на полицискиот службеник, поради заплашување во воздух испукани биле три куршуми од службениот пиштол, по што напаѓачите се разбегале. Во СВР-Куманово сам се пријавил Д.Х.(23) од Куманово, кој бил учесник во нарушувањето. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.
сите 28 | | | веќе видена

Иако звучи како клише и предрасуда, мажите навистина созреваат подоцна и полна емоционална зрелост не ја доживува се до 40-ти години. Некои истражувања одат во корист на тврдењето дека мажите генерално се незрели. Едно такво истражување покажува дека припадниците на посилниот пол не ја достигнуваат емоционалната зрелост се до 43-тата година. Жените, од една страна, зрелоста ја доживуваат веќе во 32-тата година, 11 години пред нивните машки врсници. Само 26 отсто од „Генерацијата 1“, луѓе родени од 1980 година до 2000 година, се оженети. Според резултатите од истражувањето од 2012 година, 36 отсто од припадниците на „Генерацијата 1“ се уште живеат со своите родители што е резултат на глобално тешката финансиска ситуација. Логично е луѓето да не планираат брак и семејство доколу немаат финансиски услови и сигурност. Студијата исто така, покажува дека мажите се почесто тие кои остануваат дома со родителите, дозволувајќи нивните мајки и понатаму да се грижат за нив. Од мажите 40 проценти не сакаат да се отселат, ...
| | веќе видена

next