Од вчера и Градската општа болница „8 Септември“-Скопје е гасифицирана. Со ова практично двата најголеми здравствени објекта во главниот град – Комплексот клиники „Мајка Тереза“ и ГОБ „8 Септември“ се комплетно гасифицирани и како енергенс го користат гасот, истакна министерот за здравство Никола Тодоров. Од гасификацијата на ГОБ „8 Септември“ финансиска заштеда на болницата, според Тодоров, ќе се движи од 150.000 до 200.000 евра годишно кои ќе остануваат во буџетот на таа јавна здравствена установа. Појасни дека со гасификацијата на болницата позитивно ќе се влијае врз животната средина, што е од големо значење имајќи предвид дека болницата досега користеше од 1.000 до 1.500 тони мазут годишно во зимскиот период, но и во останатиот дел од годината. – Со користењето на мазутот се исфрлаа 40 тони сулфур диоксид годишно во главниот град, а со користењето на гасот нула. Ова ќе влијае позитивно на животната средина и на воздухот во Скопје и на тој начин Министерството за здравство со гасификацијата на двата ...
| | веќе видена

Телото на 23 годишната Дениса Марковска ќе го транспортира грчка погребална компанија најдоцна до понеделник. Трошоците ги покрива Министерството за надворешни, а телото ќе оди на обдукција во судска медицина во Скопје, објави Алфа ТВ. Информациите за Алфа ги потврди семејството и МНР. Незадоволни од досегашната истрага што се води во Грција, родителите на девојката планираат приватна тужба против руската компанија и капетанот на бродот „Серенисима“. Токму заради тоа семејството очекува од македонските власти да им помогне да ги добијат сите документи и наоди од крајбрежна стража со кои би ја поткрепиле тужбата. Истрагата во обвинителството на Крит се уште трае. Две паралелни истраги не можат да се водат и покрај тоа што се работи за македонски државјанин, вели за Алфа државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. „Немам причина да се сомневам во исправноста на постапката“-е ставот на обвинителот. Дека нешто се презема во грчкото обвинителство со случајот Дениса на Зврлевски му е доволно тоа што бил побаран ...
сите 34 | | | веќе видена

Во минатото уѓето имале развиен систем на верувања со помош на кои можеле да ги предвидат временските прилики кои ги очекуваат. Поради тешките услови за живот било важно да се процени дали ќе има дожд или суша, снег или сонце за да можат луѓето соодветно да се припремат според временските услови. Старомодната временска прогноза вклучувала неб ески појави, празници, но и животни и делови од тело. На сите ни е познато верувањето дека на зимата и е дојден крајот ако мечката по зимскиот сон излезе од пештерата и ја здогледа својата сенка. Но, мечката не е единствениот прегнозер- карактеристиките на претстојното годишно време можат да се одредат и со помош на осите. Верувањето вели дека зимата ќе биде остра ако во полињата има многу осила. Лошото време го највува и утката, крекањето на жабите и мукањето на кравите. Сепак, доколку не сте љубител на природа и не сакате да се шетате по шталите и во мечкините дупки да за знаете како ќе врне дожд, а кога не, можете да го прогнозирате времето и од удобната домашна ...
| | веќе видена

Оваа вест со сигурност ќе ги интересира сите мажи кои во својата досегашна љубовна кариера спиеле со повеќе од 20 жени. Токму тој број на партнерки може да ве спаси од рак на простата, открило истражувањето на еден Универзитет во Монтреал. Попрецизно кажано, мажите кои спиеле со повеќе од 20 жени го намалуваат ризикот од развивање на рак на простата за речиси една третина, односно имаат 19% помала шанса да развијат најагресивниот облик. Во истражувањето учествувале 3200 мажи. Мажите кои откриле дека немале сексуален однос, имале двојно поголеми шанси да им се дијагностицира рак на простата од останатите мажи. На прашањето дали тоа значи дека на мажите треба да им се препорача да спијат со што повеќе жени, истражувачите кажале: Се уште не сме дошле до тоа. Кај хомосексуалците ситуацијата е поинаква. Мажите кои спиеле со 20 мажи имаат двојно поголема шанса да развијат рак на простата, наспроти мажите кои спиеле само со еден маж кои не се изложени на тој ризик. (NewTime.mk/Vistina.mk)
сите 11 | | | веќе видена

Мажите одлучија јасно и гласно да ги откријат работите кои им сметаат кај жените кога е во прашање сексот. Обрнете внимание, можеби и вие го правите токму истото, а да не сте ниту свесни за тоа. Гризење, но на лош начин. Кога сте „долу“ држете ги забите подалеку. Тоа не е храна. Штом заврши сексот ги облекувате старите пижами, со бабин дезен. Можеби тој планирал втора рунда, ама вака… Кога ќе го оставите телевизорот запален и кога за време на сексот ќе фрлите по некој поглед. Кога ќе престанете да се трудите околу долната облека. Не им се допаѓа на мажите секогаш да ги гледа ликовите на Дизни. Кога вие само лежите и не правите ништо. Тоа е најлошото нешто што можете да го сторите во креветот. Викање, особено ако има цимер. Тоа нема да го возбуди, туку е некултурно. Кога ќе започне предиграта, а вие сте уморни. Некогаш мажот сака веднаш да заспие по сексот и не сака да разговара, да се мази и гали. Кога жената ќе праша дали таа е виновна што не доживеал оргазам и кога тоа премногу ќе си го земе при срце. ...
| | веќе видена

Младата македонска пејачка Зои Блаж (Зорица Блажева) деновиве се подготвува за снимање на новиот видеозапис. Таа редовно вежба за уште поквалитетни вокални способности, но и редовно тренира за уште посовршен изглед. Зад себе има неколку песни и настапи на македонската музичка сцена и можеме да признаеме дека одлично изгледа и прекрасно пее. – Имам 19 години завршив средно музичко училиште сега сум студент на факултетот за музичка уметност отсек соло пееење на популарна музика. До сега имам 4 песни комплетен автор на сите е Александар Масевски, изјави Блаж за Курир и додаде дека е подготвена за снимањето на новиот видео запис со мошне интересна приказна. – Во спотот јас сум главниот лик од убавата но тажна приказна во која момчето и девојката се сакаат но неможат да бидат заедно. Песната е балада на Александар Масевски насловена како “Ти си тој“, вели Зои за Курир. (NewTime.mk/Извор:Курир.мк)
сите 11 | | | веќе видена

Од Белорусија и Полска доаѓаат гласини дека рускиот претседател Владимир Путин брза да го заврши конфликтот со Украина затоа што има рак, пишува српски Курир. Едни велат дека станува збор за рак на ‘рбетниот мозок, други дека тој имал рак на панкреасот. Наводно, задолжен за лечење на претседателот е постар лекар од некогашна Источна Германија, кој Путин го познава уште од времето кога работел за КГБ во Дрезден, пишува трач рубриката Страна 6 на Њујорк пост. - Се зборува дека Путин го помилувал бившиот олигарх Михаил Ходорковски знаејќи дека има уште три години од животот. Други зборуваат дека Путин сака да обезбеди место во историјата така што ќе ги прошири границите на Русија, како Петар Велики или Сталин. (NewTime.mk)
сите 9 | | | веќе видена

Нејзината хуманост треба да биде пример за сите, а еве ги и нејзините мудри мисли кои треба да ги прочитаме сите. Луѓето некогаш се непресметливи, нелогични и себични. Сепак, прости им! Кога се грижиш, луѓето може да те обвинат дека имаш себични мотиви. Сепак, грижи се! Ако си успешен, ќе стекнеш и лажни пријатели и вистински пријатели. Сепак, и понатаму биди успешен! Ако си искрен и простодушен, луѓето ќе се обидат да те измамат. Сепак, биди искрен и простодушен! Она што го градиш со години некој може да ти го сруши за еден миг. Сепак, гради! Ако си спокоен, мирен и среќен, луѓето може да бидат љубоморни. Сепак, биди среќен! Доброто кое ќе го направиш денес, луѓето ќе го заборават утре. Сепак, прави добро! Дај му го на светот најдоброто што го имаш; веројатно и тоа нема никогаш да биде доволно. Сепак, давај му го на светот најдоброто што го имаш и најдоброто што го знаеш! Кога ќе погледнеш подобро на крајот, сепак сето тоа е меѓу тебе и Бог. Никогаш не ни било меѓу тебе и нив! (NewTime.mk)
| | веќе видена

На Битпазар денеска беше спроведена акција на инспекторатот за земјоделство против дивите продавачи на режан тутун, пренесува Курир. Акцијата била подржана од МВР при што биле одземени повеќе од 200 килограми режан тутун. - Државниот инспекторат за земјоделство согласно законот за тутун направи контрола на Битпазар со цел да утврди дали се продава режан тутун или качак бидејќи тоа е спортивно на законот за тутун.Одземен се повеќе од 200 килограми режан тутун од тројца познати и четворица непознати сторители, истакна Румен Стаменов главен инспектор во министерство за земјоделство. (NewTime.mk/Извор: Курир)
сите 12 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, градоначалникот на општината Кисела Вода, Билјана Беличанец – Алексиќ и директорите на јавните градски претпријатија денеска присуствуваа на последниот ден од тридневната акција за чистење на општината Кисела Вода, на улицата Христо Татарчев, во близина на ОУ „Круме Кепески“. Со оваа акција во општината Кисела Вода официјално почна единаесеттиот циклус посети на општините на Град Скопје и средби со претставниците на урбаните и месните заедници. - Овој циклус посети на скопските општини го почнуваме од општината Кисела Вода. Ова е одлична можност да се сретнеме со претставниците на урбаните и на месните заедници и да ги слушнеме мислењата на граѓаните за проектите на Градот Скопје и нивните потреби од областа на урбаното живеење. Ќе разговараме за прашања од областа на сообраќајот, за новите сообраќајни решенија што минуваат низ општината Кисела Вода, за јавната хигиена и одржувањето на зеленилото, за подобрувањето на услугата на јавните претпријатија и за ...
сите 21 | | | веќе видена

Џулиус Рендл, крилниот центар на Лос Анџелес лејкерс, ја скрши ногата во последната четвртина и веднаш беше пренесен во болница, каде што му била извршена хируршка интервенција. Лос Анџелес го загуби првиот натпревар на стартот на новата сезона во НБА-лигата, на домашен терен беше поразен од тимот на Хјустон со 109-90, но покрај поразот, на средбата се повреди и дебитантот Џулиус Рендл. Рендал ја скрши ногата во последната четвртина од натпреварот, во моментот кога се судри со двајца противнички играчи, по што веднаш беше пренесен во болница, каде што му бил извршен хируршки зафат. Деветнаесетгодишниот Рендл во екипата на Лос Анџелес стигна од Универзитетот во Кентаки. - На крајот на натпреварот очигледно е дека не мислевме на кошарка, туку на Џулиус. Се надевам дека сè ќе биде во ред“, изјави Бејрон Скот, тренерот на Лос Анџелес лејкерс. (NewTime.mk/Fox.mk)
сите 16 | | | веќе видена

Двата проектили испукани синоќа најверојатно од рачен фрлач завршиле во источната фасада на владината зграда. Проектилите направиле огромна дупка и завршиле во внатрешноста, пренесува порталот Проверено. Според информациите од МВР експлозиите ги пријавил вработен во обезбедувањето. Двата проектили од поголем калибар се предадени на вештачење, а полицијата трага по лицата кои го извршиле нападот и утврдување на мотивите. - Безбедноста е на потребното ниво, вели министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска. (NewTime.mk)
сите 112 | | | веќе видена

Вчера во ПС Аеродром, С.Ѓ.(35) од Скопје пријавил дека на 28.10.2014 година околу 13,00 часот од засега непознати причини, од дома во непознат правец се оддалечила неговата 14 годишна ќерка. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето. (NewTime.mk)
сите 8 | | | веќе видена

Првите 6 месеци годинава, 71 родител заработи прекршочна пријава бидејќи не ги однеле децата да ги примат задолжителните вакцини. Според информациите на zdravstvo24.mk од Државниот здравствен и санитарен инспекторат, 8 од пријавите се за вакцината ХПВ а 63 за останатите од календарот за имунизација. Родителите ќе завршат на суд а им се заканува казна од 300 до 650 евра бидејќи не го почитуваат законите каде е регулирано ова прашање. Бројот на пријави за тој период е зголемен и поради “антивакциналното движење” кое пред неколку месеци беше актуелно со наводната поврзаност на вакцината МРП со аутизам. Но по настапите на познати и признати светски експерти кои кажаа дека нема никаква врска вакцината со аутизмот, се стиша и антикампањата, пишува zdravstvo24.mk . Инаку согласно законите, вакцинацијата е задолжителна за сите лица од определена возраст против туберкулоза, дифтерија, тетанус, голема кашлица, детска парализа, мали сипаници, црвенка, заушки, хемофилус инфлуенца апит тип Б (Хиб) и вирусен хепатитис Б. ...
сите 5 | | | веќе видена

Автомобил и автобус на транспортната компанија „Галеб“ се судриле утрово, околу 8 часот на магистралниот пат Охрид- Кичево- Скопје, кај Ново Село во близина на Гостивар. Од охридското претпријатие изјавија дека нема повредени патници во автобусот и дека е причинета само материјална штета, јавува Охридњус. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски информира дека во сообраќајната незгода е повреден возачот на патничкото возило, кој е пренесен во Општата болница во Гостивар. Во тек е увид на местото на незгодата со цел да се утврдат причините поради кои се случила. Поради наизменично пропуштање на возилата нема застој во сообраќајот. (NewTime.mk)
сите 15 | | | веќе видена

Вчера, СВР Скопје-Единицата за насилен криминал, до надлежното ОЈО Скопје поднесе кривична пријава против три лица Ќ.Н.(34), Ќ.Н.(34) и Ј.Ј.(33) сите од с. Кондово, поради основано сомневање дека на 24.10.2014 година во с.Кондово, двајцата браќа кои се првоосомничени, сториле кривично дело „Тешки дела против општата сигурност“, а Ј.Ј. сторил кривично дело „Предизвикување општа опасност“. На кривично правниот настан претходело меѓусебно нетрпение помеѓу браќата од двете семејства, кое резултирало со меѓусебна престрелка, при што тешки телесни повреди се здобиле Јакупи, а браќата Незири се здобиле со телесни повреди. Имено, на 24-10-2014 г., околу 17:00 часот, во с. Кондово, поточно пред чајџилницата „Њу Лајф“, со возило пристигнале првоосомничените браќа Незири, влегле во чајџилницата, каде биле браќата со кои и претходно имале расправии, по што ги повикале надвор за да ги расчистат меѓусебните недоразбирања. Кога излегле надвор меѓу нив веднаш почнала вербална расправија, а во еден момент сите извадиле ...
сите 30 | | | веќе видена

Помогни му на „МаркО“ да победи на Pioneers Festival-от и биди добитник на нов паметен телефон – Samsung Galaxy Trend Plus. Следи ги следниве чекори и стани потенцијален добитник: Отвори ја Фејсбук страницата на Pioneers Festival и стисни „Лајк“ Пронајди го логото на МаркО и кликни „ Vote “ Сподели го линкот на твојот Фејсбук профил. Од тимот кој стои зад првиот македонски напреден личен асистент „МаркО“, велат дека сите оние кои ќе ги имаат исполнето чекорите влегуваат во трката за нов паметен телефон телефон. Победникот кој ќе добие нов Samsung Galaxy Trend Plus ќе биде објавен во петок, во 10:00 часот на Фејсбук страницата на CodeWell. Интервјуто со Нино Карас, како и многу повеќе информации за првиот паметен личен асистент создаден во Македонија можете да дознаете на следниот линк . (NewTime.mk)
сите 4 | | | веќе видена

Два проектили синоќа биле испукани кон зградата на Владата, потврдуваат од Министерството за внатрешни работи, јавува Канал 5. Околу 22 часот во полиција било пријавено дека во близина на зградата на Владата се слушнале две детонации. По неколку часа на фасадата на зградата на Владата пронајдени се два забиени проектили. Едниот проектил завршил на источната страна од зградата, а вториот на покривот од Владата. Нема повредени и направена е незначителна материјална штета. Извршен е увид проектилите се подигнати и предадени на вештачење. (NewTime.mk)
сите 173 | | | веќе видена

Македонија се најде на 30-то место во најновиот извештај на Светска банка „Дуинг бизнис 2015-та“. На прво место во светот од 189 држави, Македонија е оценета како најдобро место за започнување на бизнис и најдобра по наплатата на даноци, објави МРТ . Од останатите 10 параметри коишто влегуваат во овој извештај, Македонија добро е оценета за добивање дозволи за градба, приклучоци за електрична енергија и заштита на инвеститорските права. Најлошо се оценети спроведувањето на договорите и регистрацијата на имотот. Три македонски градови влегоа во извештајот на Светска банка меѓу 22 градови во светот што се посочени како најдобри места за инвестирање. Битола на 4-то место, Скопје на 16-то и Тетово на 17-то место. Македонија е најдобро пласирана држава од регионот. Црна Гора се најде на 36-то место, Бугарија на 38, Словенија 51, Грција 61, Хрватска на 65, Албанија на 68, Косово на 75, Србија на 91 и Босна и Херцеговина на 107-то место. Оваа година, на прво место во светот е рангиран Сингапур, следуваат Нов ...
сите 48 | | | веќе видена

Злокуќани е населба на елитата и раскошните имоти, но зад високите огради на богаташите живеат и други луѓе, оние со поплиток џеб, пишува Вечер. Со малку пари в џеб тие не се дел од елитата и ги немаат нивните привилегии и удобности, а единственото што ги поврзува е тоа што живеат во истоимената населба. Жителите од улицата "Скупи" за Вечер велат дека на овој потег немаат атмосферска канализација, левата страна на Вардар е обрасната со трева, каналот е полн со ѓубре и шири смрдеа. Граѓаните мислат дека кога ќе се спомне Злокуќани се е елитно и ништо не ни треба, но напротив ние ги немаме привилегиите и удобностите на богатите и немаме ништо поврзано со нив, ете се уште чекаме атмосферска канализација. Не дека не се средува овој дел од градот, но има уште многу што треба да се направи. Јас живеам веднаш до главната улица, само на дел од улицата направен е тротоар, па кога врне дожд се слева надолу, во куќа ми влегува, а како што кажав немаме ниту атмосферска канализација, вели Ристо Г. од населеното место ...
сите 3 | | | веќе видена

next