Телекомуникацискиот оператор ОНЕ од петок го вклучи во понудата iPhone 6 со тарифните модели iPhone ONE L, iPhone ONE M и iPhone ONE S за сите нови постпејд, приватни и бизнис корисници, но и постоечки корисници кои ќе направат обнова на договорот на нови 24 месеци. iPhone 6, 16 GB е достапен во три бои GOLD,SPACE GRAY I SILVER по цена од 9.990 денари со тарифниот модел iPhone ONE L кој за 3.199 денари месечно нуди: неограничени разговори кон цела ОНЕ мрежа, бесплатни разговори кон останатите национални мрежи, 20 GВ вклучен интернет и 200 минути за меѓународни разговори и дојдовен роаминг. iPhone 6, 16GB е достапен по цена од 19.990 денари со тарифниoт модел iPhone ONE M за 1.599 денари месечнa претплата и по цена од 23.990 денари во тарифниот модел iPhone ONE S за 799 денари/месечна претплата со кои корисниците добиваат: вклучени неограничени минути за разговори кон цела ОНЕ мрежа, разговори кон другите национални мрежи и до 10 GВ вклучен бесплатен сообраќај за мобилен интернет. iPhone 6 е достапен и со ...
| | веќе видена

Ова е емисијата која откако ќе ја погледнете, не ќе можете да се запрете од смеење, иако не се работи за хумористична серија. Напротив, во прашање е серијал кој оди на една бугарска ТВ станица, а е емисија која по многу нешта е слична варијанта на српската „Се за љубов“. Овој пат – на бугарски начин. Впрочем погледнете го видеото и подгответе се за смеење до солзи. (NewTime.mk/Извор: Вистина)
сите 4 | | | веќе видена

Џон Мур, популарниот Дедо Мраз од рекламата на Кока – Кола, кој со години го будеше божиќното расположение кај обожавателите на овој рекламен спот, почина на 86 години. Погребот на познатиот дедо ќе се случи денес во Сасекс, каде што тој настапи во своето црвено одело и црни чизми, безброј пати на разни хуманитарни настани. Инаку, кога не го глумел Дедо Мраз, Мур работел како таксист или келнер. Неговиот заштитен знак, белата брада и неодоливата насмевка, го инспирираа производителот на сокови да го земе неговиот лик за во реклама. Од оваа компанија упатија длабоко сочувство по повод смртта на омилениот дедо, до неговото семејство. (NewTime.mk/Lider.mk)
сите 3 | | | веќе видена

Обвинителството ќе одлучи кога и како ќе ја информира јавноста за инцидентот што се случи во вторникот вечерта кога два проектила завршија во зградата на Владата во строгиот центар на Скопје. „По однос на овој инцидент Министерството за внатрешни работи постапи по сите наредби на обвинителот, за сите досегашни наоди испратени се повратни информации до Јавниот обвинител и по однос на информациите кои може и треба да и’ бидат достапни на јавноста, обвинителот ќе одлучи кога тоа да го направи и во каква форма да ја информира јавноста за текот на истрагата“, изјави министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска. Од обвинителството ни изјавија дека ќе проверат дали има нешто ново во истрагата за овој инцидент и доколку има, ќе ја информираат јавноста. По инцидентот оттаму излегоа со кратко соопштение во кое се вели дека секое наведување на непоткрепени детали би претставувало шпекулација. „Во интерес на истрагата, во моментот, Јавното обвинителство на Република Македонија не може да сподели поопсежни ...
| | веќе видена

Игрите во креветот се идеално место за тестирање на границите на фантазијата. Мажите сакаат да ги откриваат скриените аспекти на својата, но и вашата личност, што може дополнително да ве зближи и да ви внесе малку таинственост во врската. Меѓутоа, за своите најдлабоки сексуални желби често не зборуваме од страв дека партнерот може да реагира бурно. Со оглед дека вистинските парови отворено зборуваат за она што го сакаат, кажете му ги своите најголеми фантазии и натерајте го тој да ги открие своите. А ние ви ги претставуваме генералните секс сценарија за кои мажите потајно копнеат и сакаат да ги реализираат. Секс во тројка Оваа идеја ќе ја разбесни скоро секоја жена. Помислата на секоја жена дека нејзиниот партнер е во кревет со друга жена е незамислива. Работата е во тоа што оваа идеја ретко кога доаѓа до реализација и на крај се се сведува на фантазирањето, желбата и уживањето во тоа како би било кога би било. Секс со професионалка Првата работа која веројатно ви паѓа на ум е „бљак“. Вашиот партнер да и ...
сите 2 | | | веќе видена

Десниот бек на ракометниот шампион на Македонија - Металург, Ренато Вугинец, демантира дека во наредниот период ќе го напушти клубот. Локален медиум од Германија ( www.mittelhessen.de/sport ), објави дека 39-годишниот Вугринец во текот на наредната недела ќе го потпише договорот со бундеслигашот Вецлар. - Шокиран сум од ваквите информации. Ова не е точно, јас сум играч на Металург и останувам во клубот. Клубот направи многу за мене, а и јас за него, и не сакам оваа врска да се раскине. Јас не побарав да заминам. Германските медиуми си направиле приказна, Вецлар има повреден десен бек и некој таа приказна ја поврзал со мене. Ова не се убави вести и јас ова го демантирам“, изјави меѓу другото за telegraf.mk, десниот бек на Металург и македонската репрезентација. (NewTime.mk/Telegraf.mk)
| | веќе видена

Две реномирани француски референтни лаборатории ги потврдија наодите за листерија од македонските институции, информира министерот за здравство Никола Тодоров на вчерашната прес-конференција. Тој посочи дека вчера официјално ги добиле резултатите од Институтот „Луј Пастер“ од Париз и референтната лабораторија „Ансес“ исто така од Париз кои ги потврдиле резултатите од изолатите од храна за листерија, односно потврдиле дека причина за појава на листеријата била свинскиот врат на компанијата „Екстра меин“ од Куманово. - Денеска резултатите од двете лаборатории ги потврдија наодите добиени во лабораторијата при Ветеринарниот факултет. Се работи за потполно идентичен генотип кај изолат од храна и изолатите од хумано потекло. Се потврдија резултатите кои Министерството за здравство претходно ги објави дека причините за листеријата кај заболените и починатите е производ од компанијата Екстра меин од Куманово. Добивме потврда дека станува збор за ист извор на листерија. Со ова конечно ставаме крај на шпекулациите и ...
сите 3 | | | веќе видена

Освен прскање на улиците со калциум – магнезиум – ацетат заради контрола и намалување на ситната прашина ПМ10 и ПМ2,5 честичките, засега Градот нема да преземе други мерки во услови на енормна загаденост на воздухот. Сите предлози кои вчера се дискутираа на седница на Совет, дополнително ќе бидат проследени до надлежните институции кои треба да донесат конечна одлука за евентуално нивно спроведување. Во жестока дискусија, вчера се усвои информацијата во која се наведени сите можни мерки кои Градот ќе ги даде на разгледување на Министерството за животна средина и просторно планирање и МВР кои сепак се надлежни за нивна реализација. Опозицијата, на чие барање беше изготвена информацијата со краткорочни и догорочни мерки кои би можеле да се реземат во случај на големо аерозагадување, го обвини градоначалникот Коце Трајановски, дека за проблемот со загадувањето треба да се реагира многу порано, а не само во сезоната кога тоа е најалармантно. - И покрај лошото минатогодишно искуство, Градот и годинава ништо ...
сите 12 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден на подрачјето на Град Скопје од страна на сообраќајната полиција извршен е увид на вкупно 11 сообраќајни незгоди, пренесува МИА. Од нив, пет се со последица материјална штета и шест со последица телесна повреда, во кои со полесни повреди се здобиле еден возач на патничко моторно возило, еден сопатник и пет пешаци. Според евиденцијата на сообраќајната полиција, случени се уште четири незгоди со мала материјална штета во коишто е пополнет Европскиот извештај за случена сообраќајна незгода. Во текот на вчерашниот ден од страна на сообраќајната полиција откриени и санкционирани се 26 возачи коишто не го почитувале ограничувањето на брзината на движење, од нив девет возачи се движеле со поголема брзина од 90 километри на час во населено место, четворица возачи кои ги управувале возилата под дејство на алкохол и истите се исклучени од сообраќај, четворица возачи кои не ги почитувале светлосно сообраќајните знаци на крстосница, 17 возачи кои не го користеле безбедносниот појас или, пак го ...
сите 52 | | | веќе видена

Боки 13 периодов наголемо се подготвува за своето прво стенд ап шоу, кое ќе го одржи во Универзалната сала во Скопје, пишува Вечер. Станува збор за неколкучасовен спектакл кој ќе го носи името “Путине, здраво”, а во него ќе се најдат речиси сите актуелни имиња од светот на шоубизнисот по кои Боки планира јако да удри. Ќе ги удрам апсолутно сите, и тоа јако. Никого нема да поштедам”, откри Боки. Инаку, ова не е негов прв обид да се испроба во улога на стенд ап комичар. На хуманитарниот концерт што го организираше пред извесен период за настраданите од поплавите во Србија и Босна и Херцеговина шоуменот настапи со неколку точки, кои наидоа на поздрави и аплаузи од страна на публиката, која беше фасцинирана од неговиот пристап. - Не ми е прв пат да застанам на бина и да изведувам вакво нешто. Не знам дали се сеќавате, но на хуманитарниот концерт што го организирав имав свое стенд ап шоу, кое помина одлично. После тоа сите ми зборуваа дека треба да почнам да се занимавам со вакво нешто. И мене лично ми се допаѓа ...
сите 3 | | | веќе видена

Завршено е балистичкото вештачење во врска со веројатноста за насоката од која се истрелани, како и на калибарот од остатоците на двата проектила, кои завчера вечерта беа испукани на зградата на Владата на Република Македонија и за тоа е информирано Јавното обвинителство, пренесува МИА. Како што информираат од МВР, тие продолжуваат да работат по насоките на Јавното обвинителство за расчистување на овој случај. Два проектилa завчера вечерта беа испукани на зградата на Владата на Република Македонија во Скопје. Едниот заврши во покривот, а другиот на источната фасада. (NewTime.mk)
сите 27 | | | веќе видена

Дел од корисниците во повеќе скопски општини денеска ќе останат без електрична енергија. Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје соопшти дека во периодот од 7:45 до 8:45 часот без струја ќе бидат корисниците лоцирани на булеварот „Босна и Херцеговина“, објектот на „Порше“ и на СУГС „Зевљуш Марку“, а од 8:30 до 14:30 часот улиците „Натанаил Кучевишки“, „Александар Бујнов“, „Петар Манџуков“ и „Бетовенова“. Во периодот од 8:30 до 16 часот прекин во напојувањето ќе има во селата Средно, Долно и Горно Коњари, Дивље, Сушица, Живиње и Чифлик, како и објектот на АЛЕМ Компани, додека од 9 до 12 часот, улиците „Баница“, „Наум Охридски“, „Востаничка“, „Банско“ и „Благоја Гојан“. Без струја од 9 до 15 часот ќе биде булеварот „Теодосиј Гологанов“ од бр.160 до бр.186, Побожје, улиците „Пролетерска“ кај кружниот тек и „Радушка“. Во периодот од 10 до 15 часот без електрична енергија ќе бидат корисниците од улицата „Девол“ од бр.10 до бр.30. (NewTime.mk/Denesen.mk)
сите 16 | | | веќе видена

Вчера почнаа градежните работи на третата делница од патот Велес – Кадрифаково. Според проектот, ќе се исправат постоечките две стари коловозни ленти, а ќе се доизградат и две нови на делницата од Лозово преку Сарамзалино до Кадрифаково, со што ширината на патот од сегашните 6,6 метри, ќе достигне 11 метри. - Само во изградбата на овие 11 километри ќе се вложат 7,5 милиони евра. Таа е многу значајна за развојот на источна Македонија. Паралелно со овој се гради и патот од Скопје до Штип“, рече министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески. Делот од патот до велешката Депонија е целосно завршен, а завршуваат и земјените работи до Лозово. Целосно работите би требало да завршат во 2015 година. - Целосната изградба на оваа брза магистрала во државата се очекува на крајот од 2015 година. За неа се обезбедени 15 милиони евра, преку заем од Европската банка за обнова и развој. И не е единствен проект со кој се подобрува патната мрежа во државата“, рече директорот на Јавното претпријатие за државни патишта Љупчо ...
сите 6 | | | веќе видена

Субвенционирање на граѓаните од страна на градот Скопје коишто ќе се одлучат греењето да го вршат на нови и чисти извори на енергија, како и воведување бесплатен јавен превоз веднаш откако ќе се утврди големо загадување, предлага опозициската СДСМ како мерка за справување со загадувањето во Скопје. „Сериозно сме загрижени дека и оваа година на Скопје ќе му се случи еколошка катастрофа со загадувањето на воздухот“, рече во четврток Дамјан Манчевски, потпретседател на СДСМ и координатор на советничка група. Според него, на овој проблем мора да му се даде многу посериозен пристап и дека Коце Трајановски не смеел толку да чека пред да се отвори дебата за проблемот со загадување во Скопје. (NewTime.mk/Макфакс)
сите 14 | | | веќе видена

Растот на индустриското производство во септември годинава од 9,1 отсто според вицепремеирот и министер за финансии Зоран Ставрески е исклучително добар резултат и уште една потврда дека македонската економија добро заздравува и оти ќе може да се оствари планираната стапка на раст на економијата од најмалку 3,5 проценти. - Во денешно време кога во Европа речиси да нема раст на индустријата и на економијата, секоја стапка на раст е добра, а посебно од 9 проценти во Македонија е исклучително добар резултат и уште една потврда дека македонската економија добро заздравува оваа година, изјави Ставрески на денешната прес-конференција. Тој додаде дека растот е на широка основа во индустријата и оти има пораст во речиси сите стопански гранки и во оние кои работат во индустриските зони, но и надвор од нив. - Растот на индустријата е столб на економскиот раст и фактот дека девет месеци имаме позитивни стапки, солиден раст и на градежништвото и на услугите и на земјоделството, е потврда дека ваква поставените политики ...
сите 30 | | | веќе видена

Марија Шерифовиќ во септември се пресели во САД за да се посвети на својата кариера. Од Србија си замина решена да не зборува за својот приватен живот, но ако се суди според нејзините емотивни статуси и фотографии кои ги објавува на социјалните мрежи, српската евровизиска победничка која неодамна јавно призна дека е лезбејка се чини дека си нашла нова љубов, пишува Блиц. Блиските приајтели на Марија велат дека таа во САД е среќна и исполнета на сите полиња. Шпекулациите за нејзината нова љубов, пејачката ги подгреала со стихот од песна од Бруно Марс која гласи „Ти и јас водиме љубов како горили“. (NewTime.mk/Fox.mk)
сите 2 | | | веќе видена

Во последните неколку месеци, покрај токсичните прскања и необичните траги на небото во Лозница, Србија граѓаните приметиле уште една непозната појава. Поточно соговорникот А.П. заедно со своите пријатели го покрена прашањето за чудните влакна кои паѓаат од небото. Тој вели дека белите влакна веќе некое време се појавуваат во Лозница и поширокото подрачје и тоа во добри временски услови. - Јас и мојот пријател мислевме дека се работи за мрежа од пајак, но не постои пајак кој плете толку густа и долга мрежа, барем не во Србија. Во прашање се влакна долги и по неколку метри.“ А.П. почнал да се сомнева кога ги однеле влакната на анализа и кога им јавиле дека влакната се изгубени. - Се обидовме да ги однесеме влакната на анализа, но таму се изгубиле и ништо не дознавме“, вели А.П. и додава: - Да напоменам дека влакната на фотографијата претставуваат поголеми парчиња. Поголемата количина е потенка и од милиметар и доста е тешко да се фотографираат. Инаку влакнаа ги има насекаде, по детските игралишта, по целиот ...
| | веќе видена

Веќе одамна е познато дека Гаги Џогани, основачот на групата „Фанки Џи“ има големи финансиски проблеми. Она што е најново е дека Гаги неодамна од братот Ѓоле Џогани неодамна побарал на заем 500 евра кои ќе му ги врати до Нова Година. Ѓоле навистина се налутил и му изнакажал сешто, бидејќи смета дека може да работи и да заработи, но е мрзелив. Инаку во јавноста се зборува дека Ѓоле е „поглаварот“ на семејството и дека сите мораат да ги слушаат неговите совети и наредби, но Гаги се осудил од постариот брат да побара парична помош. - Ѓоле многу работи, секој викенд тој и Весна имаат настапи и не е од оние луѓе кои се расипуват. Нему му е важно да има убав стан, тој, жената и децата да се убаво облечени, да вози добра кола и затоа не му е тешко да ја прифати секоја тезга. Неколку пати досега парично му помогна на Гаги, а капката која ја прели чашата беше кога му побара 500 евра на заем до Нова Година. Ѓоле навистина се налути и му кажа сешто и дека смета дека може да заработи и да работи, но дека е мрзелив и ...
сите 2 | | | веќе видена

Просечната пензија во Република Македонија од 2006 година до денес е двојно зголемена. Најниската пензија досега беше зголемена за 76 отсто додека просечната пензија од 2006 година до сега е зголемена за 62 отсто. Ова во четвртокот на прес конференција го изјави пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Драган Цуклев, информирајќи дека на вчерашната собраниска седница пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ даде поддршка и ги изгласа предлог измените и дополнувањата од Законот за пензиско и инвалидско осигурување со кои ќе се овозможи зголемување на средствата за пензии за 5 отсто, а следствено на тоа и нивно зголемување. „Токму на вчерашната седница на Собранието на Република Македонија оваа одлука беше изгласана и пензионерите од септември 2015 година ќе го добијат ветеното покачување на сумата за пензии за пет отсто“, рече Цуклев. Пратеничкиот состав на ВМРО-ДПМНЕ заедно со Владата со заеднички сили досега неколкукратно ги зголемија пензиите на пензионерите како и спроведоа разни мерки за олесување на пензионерскиот живот, рече ...
сите 59 | | | веќе видена

Русија, Украина и Европската унија го потпишаа доцна нота кон петокот договорот за испорака на рускиот природен гас на Украина во текот на зимата, објавија агенциите по прес-конференцијата во Брисел. Договорот кој е склучен до март 2015 година го потпишаа рускиот и украинскиот министер за енергетика, Александар Новак односно Јуриј Продан, како и еврокомесарот за енергетика Гинтер Итингер. Претседателите на извршните одбори на двете компании на соседните земји, руски „Газпром“ односно украински „Нафтогаз“, Алексеј Милер и Андреј Коболев, потпишаа засебен документ. Договорот кој го потпишаа во четвртокот доцна ноќта во Брисел Русија и Украина, многумина во Европа го сметаат за можен прв знак за попуштање на напнатоста во доносите меѓу двете земји произлезени со распадот на Советскиот сојуз, со долга заедничка историја. Таквиот оптимизам го нагласи и Итингер на прес-конференцијата по потпишувањето на договорот на која присуствуваа тројцата потписници. Рускиот министер Новак изјави дека Русија останува доверлив ...
сите 36 | | | веќе видена

next