СОСТОЈБА ВО МАКЕДОНИЈА: Сообраќајот на сите државни патишта во Македонија се одвива по претежно суви коловози. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, каде е можна почеста појава на одрони. ЗАБРАНИ ЗА ДВИЖЕЊЕ НА ТЕШКИ ТОВАРНИ ВОЗИЛА: РАДОВИШ-КОНЧЕ: На патниот правец Радовиш – Конче (Р-2433), на 11-тиот километар, има свлечиште, поради што сообраќајот се одвива по една коловозна лента. На овој патен правец има забрана за движење на тешки товарни возила. РАБОТИ НА ПАТ: Поради изведување работи на пат (гребење на асфалт) на патниот правец Велес – Скопје (од З.П. Кула до тунелот Катланово) сообраќајот ќе се одвива по една коловозна лента, за што е поставена соодветна сообраќајна сигнализација. Препорачуваме внимателно управување со возилата. На ...
сите 49 | | | веќе видена

Голманот на фудбалската репрезентација на Јужна Африка и капитен на Орландо Пајратс Сензо Мејива е убиен во неделата. Полицијата не соопштува повеќе детали, единствено објави дека во голманот било пукано од огнено оружје, пренесува Press24. Според очевидци, Мејива бил во куќата на својата девојка, поп-пејачката Кели Кумало, кога во куќата упаднале седум лица и потоа се слушнале истрели од огнено оружје. Мејива веднаш бил префрлен во најблиската болница, каде што лекарите само ја констратирале смртта на 27-годишниот голман. (NewTime.mk/Press24.mk)
сите 48 | | | веќе видена

Интернет порталот Ohrid1.com објавил видео кое ретко може да се види. Имено, патници возејќи се на патниот правец Охрид – Кичево забележале мечка, која била снимена со мобилен телефон. Истата се обидела да скокне од оградата на патот, а при неуспешнот обид започнала да трча кон Кичево. Што поточно подоцна се случило со мечката останува непознато. Во прилог следува оригиналното видео. (NewTime.mk/Tocka.com.mk)
сите 17 | | | веќе видена

Како што пишува порталот, Турчинот бил приведен со фалсификувани документи заедно со неговиот син. При апсењето кај него била пронајдена поголема количина злато. Интерпол го сомничи уапсениот за раководење со криминално здружение кое се занимавало со шверц на наркотици. (NewTime.mk)
сите 28 | | | веќе видена

Најефикасната ракометарка на Вардар во синоќешната победа против Турингер, Андреа Пенезиќ, го искажа своето задоволство од првите бодови на прес-конференцијата по натпреварот. Сепак, посочи дека играта може да биде и подобра, зашто тие влегле во овој меч во грч и под притисок. - Задоволна сум од победата, но не и од играта. Се согласувам дека нашата игра има уште простор за напредок. Денеска повторно отворивме во грч, не бевме опуштени, но некако се кренавме кон крајот. Но, нема време да се размислува за она што се случи, задоволни сме од победата и одиме понатаму, изјави Пенезиќ. Истата реакција ја имаше и тренерот Индира Кастратовиќ, велејќи дека ова е само почеток и дека ракометарките ќе бидат подобри од натпревар во натпревар. - Девојките одиграа подобро отколку во Подгорица, но се уште не сум задоволна со играта. Денеска имавме и притисок зашто игравме прв натпревар во новата сала. Ракометарките чувствуваа како да мора да победат. Јас сум сигурна дека од натпревар во натпревар овие ракометарки ќе ...
сите 19 | | | веќе видена

Овчар сум и не се срамам поради тоа, мора да работам. Немам завршено големо школо, само основно, па што друго би бил ако не овчар. Татко ми ми велеше учи синко ќе ти треба школо, но јас велев што ќе ми е школо, раскажува 22-годишниот Саметин Идризов, на бачилото на висорамнината Витачево кај Kавадарци. Но, вели не сакал да учи, повеќе сакал да се занимава со добиток. Сторијата за ова момче ја пренесува дневниот весник Дневник. – Сакав да пасам овци. Да сакав да учам, ќе ми одеше школото. Подобро, си велев да бидам овчар отколку да учам школо. Не се каам поради таа моја одлука. Не се каам оти сум навикнал да сум со стоката, вели за весникот младиот сточар Идризов. Тој по потекло е од село Горно Јаболчиште, општина Чашка, а сточарството не било традиција во неговото семејство. Неговите во минатото имале свое стадо, но тој бил многу мал и не се сеќава. Уште како 12-годишно момче доаѓал на ова бачило во текот на летниот распуст, бидејќи брат му работел тука и му помагал. Повеќе години работи на фармата, пренесе ...
сите 2 | | | веќе видена

И тешката затворска капија на затворот Идризово, не ја поколеба 45-годишната прилепчанка Маријана С. која е на издржување на затворска казна за измама да го каже судбоносното да, пишува Вест. Мирјана минатата недела во затворот стапи во брак со љубвовта на нејзиниот живот 46 годишниот скопјанец Милан С. Тие се венчале во салата за посети во кругот на затворот, а како свадбен подарок од затворската управа добиле гратис престој во собата за слободно видување или секси собата, како што ја викаат затворениците. Бидермаерот и го дала на млада командирка. Целиот текст го има во печатеното издание на Вест. (NewTime.mk)
сите 3 | | | веќе видена

Почнете го денот така што ќе испиете топла вода во која сте исцедиле лимон и ќе направите нешто добро за својот организам. Постојат неколку клучни придобивки од започнувањето на денот со една чаша здрав пијалак со вода и лимон. Помага во варењето Не само што топлата вода го штити дигестивниот тракт, туку лимонот го стимулира и прочистува црниот дроб. Покрај тоа допринесува за подобра работа на стомачните киселини. Имунитетен систем Цитрусите се богати со витамин Ц и аскорбинска киселина. Витаминот Ц помага во борбата против настинката, а аскорбинската киселина помага во апсорпцијата на железо кое е исто значајно за функционирањето на имунолошкиот систем. Рамнотежа на pH вредноста Ако дојде до хронична нерамнотежа на pH вредноста во организмот, полесно се доаѓа до заболувања. Овој пијалак ја регулира рамнотежата. Детоксикација Лимонот помага во исфрлувањето на штетните материи од организмот и претставува природен диуретик, што значи дека го помага исфрлувањето на поголемо количество течност, а со тоа и ...
сите 3 | | | веќе видена

Ова се некои од најмалку стресните професии Аудиолог е субспецијалист оториноларинголог кој се бави со аудиологија. Аудиолог поставува дијагноза и решава здравствени проблеми врзано со слухот. Освен ако не се најде некој незадоволен и захтевен клиент, работата на фризерот не би требало да предизвикува премногу стрес. Произведува и поправа прстени, алки, огрлици и останат накит изграден од благодарен материјал. Ова е многу мирна професија. Покрај тоа што ги учи студентите во различни академски и стручни предмети, работи и на истражување и објавување на научни трудови и книги. Оваа работа вклучува шиење и разни други ситни и крупни поправки на облека како и во многу слични професии не би требало да предизвикува премогу стрес. Ја одржува медицинската докуменатција за прримена на докторите, наплатува трошоци и статистички истражувања- Води евиденција за позајмени книги, помага на читателите во пронаоѓање на бараната книга и слично. Креира анимации и визуелни ефекти за ТВ емисии, филмови, видео игри и други ...
сите 4 | | | веќе видена

Само што скандалот со превиткување на новиот iPhone 6 Plus (#bendgate) замина од очите на јавноста, се појавува нов проблем за најпрофитабилната компанија во светот. Овојпат, корисниците се соочуваат со „крешување“ на телефонот по само неколку минути. Според првичните информации, телефонот престанува да работи по неколку минути откако ќе биде вклучен или започнува константно да се рестартира. Оние кои го искусиле овој проблем веќе го контактирале Apple и добиле замени, но шпекулациите велат дека дел од корисниците веќе се на својот четврт iPhone и сеуште ги имаат истите проблеми. Засега е познато дека проблемот се појавува само кај сопствениците на iPhone 6 Plus со меморија од 128 гигабајти. Теоријата вели дека причината можеби е големиот број на апликации кои се инсталирани (минатогодишните модели имаа 64 гигабајти меморија) или пак корисниците инсталирале апликации кои не се компатабилни со овој уред. Иако оние засегнати со овој проблем го промениле својот уред и пробувале да ги реинсталираат апликациите ...
сите 6 | | | веќе видена

Украинските војници коишто и сѐ уште под контрола држат поголем дел од аеродромот крај Донецк, главното упориште на проруските бунтовници во југоисточните региони на земјата, изнеле 42 тела на своите соборци, соопштија претставници на баталјонот „Сомали“ на самопрогласената Народна република Донецк - Последните неколку дена владее примирјето, во прв ред за на украинските војници да им овозможиме да ги подигнат телата на загинатите. Им овозможивме ткн ‘зелен коридор’. Со двогледи пресметавме дека од областа на аеродромот изнесоа 42 тела“, изјавил неименуван претставник на проруските милиции за агенцијата РИА Новости. Додал дека истовремено украинските сили продолжуваат да трупаат засилувања во местата блиски до аеродромот, во Авдеевка и Пески и се очекува набрзо по одржувањето на вонредните парламентарни избоди во недела да тргнат во офанзива. (NewTime.mk/Макфакс)
| | веќе видена

Многу истражувања покажаа колку се силни лековитите дејства на лукот. Овој зеленчук е уште поефикасен ако се јаде на празен стомак бидејќи бактериите така повеќе се изложени на силното дејство на лукот. Многу лица кои страдаат од висок притисок тврдат дека лукот им помага при ублажувањето на симптомите. Покрај тоа што поволно влијае на циркулацијата, лукот делува превентивно и на појавата на срцевите заболувања и им помага на црниот дроб и мочниот меур правилно да работат. Ефикасен е и во ублажувањето на стомачните проблеми, како што е дијарејата. Ако се консумира на празен стоман, лукот може да ги ублажи и проблемите со нервите. Во исто време, лукот го стимулира варењето и го контролира апетитот. Лукот делува и антивирусно и антибактериски, затоа е особено важно да се консумира во сезоната на грип и настинки. (NewTime.mk/Fox.mk)
| | веќе видена

Реал Мадрид ја совлада Барселона со 3-1 (1-1) во големото дерби на шпанскиот фудбал. Реал до победата стигна со головите на Роналдо од пенал, Пепе и Бензема, а единствениот гол за Барселона го постигна Нејмар. Победата на Реал е заслужена пред се поради тоа што Карло Анчелоти ја доби тактичката војна, осбено во средината на теренот со колегата Луис Суарез. Нејмар го шокираше Сантијаго Бернабеу по само четири минути игра, кога прими топка на гради ги измеша Карвахал и Пепе и од 16 метри го погоди спротивниот агол од голот на Касиљас. Асистент при голот на Нејмар беше Луис Суарез кој дебитираше во Ел Класико и кој го одигра првиот меч во новата сезона. Во продолжение на првиот дел Бензема со глава биеше во гредата од голот на Барселона, а Касиљас спаси водство на Барселона од два разлика кога го одбрани ударот на Меси. Во 35.минута Пике несмасно реагираше по корнерот на Крос, топката го погоди во раката, а пеналот Роналдо го претвори во гол и израмнување на 1-1. Барселона го прими првиот гол во првенството по ...
сите 8 | | | веќе видена

Ракометарките на ЖРК Вардар ја остварија првата победа во Лигата на Шампионките сезонава откако денеска го совладаа Турингер со 26:21. Избраничките на Индира Кастартовиќ не го почнаа натпреварот онака како што сите посакувавме па се најде во позиција да ја брка предноста на противникот. Сепак во последните 10-ина минути од првиот дел нашите ракометари заиграа поангажирано го израмнија резултат за веднаш потоа да го преземат водството и на одмор да заминат со резултат 12:10. И во вториот дел избраничките на Кастратовиќ правеа многу технички грешки , но играа и извонредна одбрана а фукнкционираа и во нападот за на крајот за запишат конечен триумф од 26:21 за кој најголем придонес има голманот Ина Сузулина која заблеска со неверојатни 27 интервенции. Во нашиот состав најефикасна беше Андреа Пенезиќ со 8 гола, 5 запиша Андреа Лекиќ. На спротивната страна Мицнер имаше 6 гола. Следниот викенд Вардарки гостуваат во Хрватска кај Подравка која денеска загуби од Будуќност со 32:27. (NewTime.mk/Alfa.mk)
сите 32 | | | веќе видена

Претежно облачно време се очекува во првиот дел од недела, попладне облачност постепено ќе се намалува со прогресија од запад кон исток. Можност за сосема слаб дожд ќе има во крајните источни делови од земјата, пишува МетеоПро. Во текот на денот ќе дува умерен северен и североисточен ветер. Во споредба со сабота, ветерот ќе биде значително ослабнат. Утрото ќе биде студено, но и понатаму минималната вредност на температурата на воздухот останува во позитива и ќе има вредност околу 2°С. Минималната температура на повисоките места ќе се „спушти“ за околу 3°С под нулата. Дневниот максимум на температурата на воздухот ќе достигне вредност околу 10°С во северната половина на земјата. Во котлините од југозападниот регион максималната ќе достигне до 9°С, а во југоисточниот регион до 13°С. Во Скопскиот регион денот ќе биде облачен и ветровит. Попладне ќе има тренд на намалување на облачноста и сончеви периоди. Минималната температура ќе се „спушти“ до 1°С. Дневниот максимум на температурата на воздухот ќе достигне ...
сите 118 | | | веќе видена

Температурата ќе се движи од три до 13 степени. Во Скопје и околината времето ќе биде променливо облачно со умерен до засилен северен ветер и температура до 10 степени. (NewTime.mk/Kurir.mk)
сите 121 | | | веќе видена

На поголемиот дел од територијата на Бугарија во саботата навечер е прогласена вонредна состојба, а во тешка сообраќајна несреќа како последица на тешките временски услов на патот Ајитос – Карнобат загина едно четиримесечно дете чии родители се во критична состојба, додека десетици жители останаа без електрична енергија и вода поради големите снежни врнежи и обилните поројни дождови кои невообичаено рано го зафатија поголемиот дел од земјата. Властите на Бургаст и Габрово прогласија вонредна состојба, а во поголемиот дел од земјата е прекинат сообраќајот на автопатите, а неколку планински премини се целосно затворени. Блокирано е и црноморското пристаниште Варна. Патните правци Созопол – Бургас и Бургас – Средец се затворени во двете насоки. Во општината Габрово во понеделник нема да работат училиштата поради невремето, објавија локалните власти. Засега нема пријавени загинати или повредени, но ситуацијата и натаму е алармантна и се очекуваат натамошни врнежи, предупредуваат бугарските власти. Повеќето од ...
сите 33 | | | веќе видена

По успешниот прв Саем за вработување во Скопје, кој се оддржа во СЦ Борис Трајковски, успешната приказна продолжува и низ другите градови низ Македонија. Во ОУ „Страшо Пинџур” во Неготино, во организација на Агенцијата за Вработување, беше организиран наредниот Саем за вработување каде невработените и заинтересираните лица имаа шанса да се здобијат со најнови информации за понудата на пазарот за труд како и за потребните квалификации кои ги бараат компаниите. Во полната сала со над 5000 граѓани кои го посетија саемот, беа претставени околу 39 компании од Македонија и истите активно беа вклучени во новиот начин на регрутација на талентирани кадри. Од компаниите кои беа претставени на Саемот за вработување во Неготино, најголема понуда на отворени позиции имаше за инженерските струки, а од посетителите најголем број заинтересирани имаше од кадрите со завршено образование од општествените науки. Директорот на Агенцијата за Вработување, Влатко Поповски, го отвори продолжението на караванот со саемот во ...
сите 19 | | | веќе видена

Утревечер нова задача во шоуто „Твоето лице звучи познато“ нашата Елена Ристеска има задача да ја имитира хрватската колешка Нина Бадриќ. Еве како изгледа „новата“ Нина Бадриќ. (NewTime.mk/Fox.mk)
сите 70 | | | веќе видена

next