Многупати Емина Јаховиќ има изјавено дека најубавиот момент во нејзиниот живот е раѓањето на нејзиниот син Јаман. Таа при гостување во емисијата„Ексклузив“ на ТВ Прва пред аудиториумот ја сподели снимката од нејзиното породување. (NewTime.mk/ Provereno.mk)
сите 18 | | | веќе видена

Денеска почнува судењето на Ѓорѓи Топаловски, бегалецот по кого македонската полиција трагаше седум години за убиството на Андреј Филип (34) – Џиџи и неговиот шура Новица Благоевиќ (30) – Моско. Топаловски според обвинението ги застрелал со неколку куршуми, а потоа ги прегазил со својот автомобил. Од декември 2007 по него беше распишана меѓународна потерница. Во август 2012 година македонското МВР беше известено дека во Доминиканската Република е откриено лице кое се бара по меѓународна потерница за извршено кривично дело убиство. Според тогашните информации, Топаловски престојувал со литванска патна исправа на име Ареи Аргеад. Тој беше депортиран во Мадрид, а во април годинава осомничениот за двојното убиство беше преземен од шпанските власти и доведен на скопскиот аеродром Александар Велики, од каде, со засилено полициско обезбедување, беше спроведен во притвор во Истражниот затвор Скопје. Ќе му се суди за кривично дело убиство на миг, за што според кривичниот закон предвидена е затворска казна до една до ...
сите 25 | | | веќе видена

Опозициската СДСМ не се предомислува, го продолжува бојкотот на Собранието којшто започна по одржувањето на парламентарните и претседателските избори во април годинава, одлучил синоќа Извршниот одбор на СДСМ со пратеничката група. Според нив, власта е виновна за политичката конфузија во којашто се наоѓа Собранието. - Беше констатирано дека владејачкото мнозинство е единствено виновно за правната и политичка конфузија во којашто се наоѓа Собранието на Република Македонија.Пратениците на опозицијата пред пет месеци ги депонираа своите оставки во Собранието. Трајко Велјановски може да ги верификува во секој момент и нема потреба од поврзување со било какви датуми за тоа да го стори“ се вели во соопштението на СДСМ. На 10 ноември се очекува парламентот да почне постапка за одземање на мандатите на 31 пратеник на СДСМ, поради шестмесечно отсуство од собраниските клупи. (NewTime.mk/Извор: Макфакс)
сите 54 | | | веќе видена

Значењето и улогата на дијаспората за Република Македонија – политички и економски аспекти“ е темата на јавната расправа што ќе ja одржи денеска собраниската Комисија за надворешна политика. Воведно обраќање ќе има пратеникот Антонио Милошоски, претседател на Комисија за надворешна политика. За економските апсекти на значењето и улогата на дијаспората за Република Македонија ќе говорат: Димитар Богов, гувернер на Народна банка на РМ, Веле Самак, министер без ресор, Шефки Идризи, повратник од дијаспората, сопственик на „Ренова“, Мазлум Хасан, бизнисмен, повратник од САД, сопственик на „Lakeview Hotel and Resort“- Отешево. За политичките аспекти, пак, говорници се: Павле Саздов, пратеник во Собранието на РМ од дијаспора, Васил Наумов, директор на Агенцијата за иселеништво и Златко Николоски, автор на книгата „Македонска дијаспора. (NewTime.mk/Kurir.mk)
сите 26 | | | веќе видена

Дирекцијата за заштита на личните податоци и Студентскиот парламент на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ денеска организираат трибина на тема „Студентите и нивното право на заштита на личните податоци“, пренесува Курир. Студентите преку оваа трибина ќе се запознаат со нивните права за заштитита на личните податоци, за улогата и надлежноста на Дирекцијата за заштита на личните податоци, поддршка на студентите во случаи кога нивните лични податоци се злоупотребени, како и презентација на концептот на приватност. На трибината ќе се направи осврт и на правата на студентите и улогата на Студентскиот правобранител и УКИМ, како и Народниот правобранител како механизам за заштита на правата на студентите. (NewTime.mk/Kurir.mk)
сите 10 | | | веќе видена

Интернет платформата Youtube наскоро би можела да почне да го наплаќа гледањето на своите содржини во замена на отстранување на рекламите, изјави директорката Сузан Војчицки, пренeсува германскиот дневен весник Зидојче Цајтунг. Youtube моментално се финансира од кратките реклами коишто посетителите мораат да ги гледаат пред да можат да ја погледнат саканата снимка. Посетителите во иднина би можеле да бираат меѓу рекламите или можноста да го платат гледањето на содржината, изјави Војчицки на конференција во САД. - Размислуваме на корисниците да им препуштиме да избираат“, рече таа додавајќи дека има корисници кои би платиле да не ги гледаат рекламите. Google,сопственикот на Youtube, е еден од најважните понудувачи на огласи на интернет, а тој дел од работата го водела токму Војчицки, пред да го преземе Youtube. Google веќе експериментираше со плаќањето на содржините. Одредени сопственици на содржини во САД од 2013 години на Youtube можат да понудат содржини коишто корисниците би можеле да ги платат. ...
сите 24 | | | веќе видена

Во Министерството за одбрана вчера беше извршено примопредавање на нова воено маскирна униформа и по 5.000 зимски и летни чизми за АРМ, турска донација во вредност од два милиони американски долари, со висок квалитет и целосно компатибилна со стандардите на НАТО. Опремата ќе биде распоредена во единиците на АРМ согласно потребите и, како што нагласи во обраќањето министерот за одбрана Зоран Јолевски, ќе даде значителен придонес во интендантското опремување и модернизација на АРМ. Донацијата, според Јолевски, е уште една потврда на традиционалното пријателство и одличната соработка со Турција, која како респективна членка на НАТО дава поддршка за Република Македонија на патот кон полноправното членство во Алијансата. - Почнувајќи од 1996 година, повеќе од 700 припадници на АРМ и на МО имаа привилегија да се школуваат и обучуваат во престижните воени центри за обука на Република Турција и да стекнат знаења и вештини од највисок степен, рече министерот Јолевски, додавајќи оти воспоставеното пријателство меѓу ...
сите 2 | | | веќе видена

Пржењето јајца се смета за еден од најлесните потфати во кујна, но и покрај тоа, некои луѓе се соочуваат со еден проблем при пржењето. Јајцето на око најчесто на долната страна е препржено, а од горе уште е живо, особено жолчката. Доколку и вам ви се случува истото, решението е многу едноставно – употребете го капакот. Л.В. Андерсон, готвачката за сајтот “Slate” објаснува дека употребата на капакот овозможува јајцето да се испржи рамномерно. Да, така е. Пареата ќе помогне и горната страна од јајцето да се испржи па таа нема да биде лигава и проѕирновидна смеса – кои многумина навистина ги иритира. Исто така јајцето секогаш пржете го на средна температура, никако на најсилна бидејќи тоа буквално ќе го испржи само долниот дел за неколку секунди. Доколку сакате жолчката да ви биде помека, тргнете го јајцето од рингла веднаш штом белката стане цврста, доколку пак ја сакате во цврста состојба, исклучете ја ринглата и по една минута тргнете ја тавата но оставете јајцето да отстои поклопено уште некоја минута. Тоа ...
сите 3 | | | веќе видена

Најпопуларната социјална мрежа на светот Facebook, една од последните новитети е опцијата за автоматско прегледување на видео клипови на „news feed“ на Facebook. Иако оваа функција на некои корисници добро ќе им дојде, повеќето сепак ќе направат големи сметки за телефон, затоа што е потврдено дека троши голема количина на податоци за пренос. Доколку користите „iPhone“ се што треба да сторите е да одите во „Settings“, да го пронајдете „Facebook“ и да ја отворите таа опција. Потоа одете во „Settings“, па „Auto-play“ и одберете ја опцијата „Off“ или „Wi-Fi onl“. На „Android“ уредите отворете ја апликацијата „Facebook“, одете на подесувања, кликнете „App Settings“, а потоа одберете ја опцијата „Wi-Fi onl“ или „Оff“. (NewTime.mk/Извор: Setaliste.com.mk)
сите 2 | | | веќе видена

По една недела од добивањето на резултатите од ДНК анализите за женскиот труп кој беше пронајден во близина на островот Карпатос, за кој, надлежните грчки служби, со речиси 100 процентна сигурност тврдат дека станува збор за исчезнатата прилепчанка Дениса Маркоска, нејзините родители се фокусирани само на изнаоѓањето начин како телото да се донесе во Прилеп, пишува Сител. - Во очекување сме на официјална информација од Скопје за тоа колку ќе не чини транспортот и на кој начин ќе треба да се изведе тоа. Очекуваме дека во сето ова, а особено околу трошоците ќе помогне и државата, односно нејзините надлежни институции. Засега, немаме никаква потврда од никаде, а сето тоа дополнително ни ги зголемува и тагата и болката. Многу ми е тешко, не знам веќе ни што да кажам, а не можам веќе ни да мислам, вели таткото Кире, во телефонска изјава за Сител. Неофицијално трошоците околу транспортот на телото би требало да чинат околу 3.000 евра. Според таткото на Дениса, барањето за реобдукција на телото овде во Македонија, ...
сите 34 | | | веќе видена

Вчеравечер во 20:30 часот е пробиен патот до ски центарот на Кожуф, дознава Курир. Според информациите до кои дојде Курир, денеска механизација за расчистување ќе го прошири патот и ќе биде фрлена сол за да може нормално да се одвива сообракајот. Патот вчера беше затрупан од карпести одрони кои следеа по обилните снежни врнежи. Карпестите одрони беа толку големи што ни неколкумината планинари од Планинарското друштво „Кожуф“ не успеале да ги отстранат од патот. Со тоа делницата од Смрдлива Вода кон Кожуф беше непроодна за возилата. Вчеравечер од 20:30 часот патот до ски центарот на Кожуф е пробиен. (NewTime.mk)
сите 2 | | | веќе видена

Ѓорѓи Топаловски, бегалецот по кого македонската полиција трагаше седум години за убиството на Андреј Филип (34) - Џиџи и неговиот шура Новица Благоевиќ (30) - Моско, ќе седне на обвинителна клупа за двојното убиство, пишува Вест. Неговото судење за убиството на двајцата скопјани кои најпрво беа застрелани, а потоа прегзени со автомобил е веќе закажано во Основниот суд Скопје 1. Топаловски од декември 2007 година се бараше со меѓународна потерница, а македонската полиција во август 2012 доби известување дека такво лице е пронајдено во Доминиканската Република каде Топаловски престојувал со литванска патна исправа на име Ареи Аргеад. Во април оваа година тој беше екстрадиран во Македонија и спроведен во истражниот затвор во Скопје, а сега го очекува судењето за кривично дело убиство на миг, за што според кривичниот закон предвидена е затворска казна до една до пет години. (NewTime.mk)
сите 26 | | | веќе видена

Сопругата на Панки која вчера се самоуби скокајќи од шестиот спрат на една приватна болница каде што работела му била сестра на македонскиот рапер Денис Екс, јавува Либертас. Според порталот, раперот за веста дознал додека бил во странство по што веднаш се упатил кон Скопје. Денис Екс во јавноста беше популарен пред неколку години. Неговата сестра Тања беше во брак со пејачот Панки повеќе од 13 години и со него има две дечиња. (NewTime.mk)
| | веќе видена

Со цел превентивно делување и спречување на потенцијални пожари, општина Кисела Вода ги повикува сите жители на оваа територија кои за затоплување на своите објекти користат тврдо гориво, да ги исчистат оџаците. Нивната неисправност и нередовно чистење и одржување претставува сериозна опасност која може да има немерливи последици. Имено, неисчистениот оџак значи ризик од пожар, зголемена емисија на штетни гасови и до 20% поголема потрошувачка на енергија. Чистењето на оџаците е задолжително и согласно Правилникот за исправна состојба на оџаците, домаќинствата се обврзани да ги одржуваат оџаците два пати низ зимскиот период и еднаш, надвор од сезоната. (NewTime.mk)
| | веќе видена

Без некоја поголема промена на времето и во среда. Сончевите периоди ќе ги има и во текот на овој ден, но сепак облачноста ќе преовладува. Претпладне дел од котлините ќе бидат покриени со слој на ниска облачност. Југот и истокот од земјава ќе имаат позначителна облачност, а во тие региони не се исклучува можноста за краткотрајно „проврнување“. Ќе дува сосема слаб ветер. Дневниот максимум на температурата на воздухот ќе достигне вредност околу 12°С во северната половина на земјата. Во котлините од југозападниот регион максималната ќе достигне околу 11°С, а во југоисточниот регион околу 15°С. Во Скопскиот регион денот ќе биде умерено облачен со сончеви периоди. Наутро е можно пооблачно време со ниска облачност и сумаглина. Дневниот максимум на температурата на воздухот ќе достигне вредност до 12°С. (NewTime.mk/MeteoPro.mk)
сите 122 | | | веќе видена

Медицинската сестра која денеска изврши самоубиство фрлајќи се од шестиот кат на приватна болница во Скопје беше сопруга на пејачот Сашо Каимовски- Панки, објави Телеграф. Извори од истрагата за Телеграф.мк информираат дека медицинската сестра претходно се заклучила во просторија каде насилно ја извадила мрежата од прозорците на шестиот спрат и извршила самоубиство. Ова е потврдено и со снимка од камерите од болницата. Се очекува МВР да излезе со официјални информации за случајот.
сите 41 | | | веќе видена

Елена оваа недела, судејќи по нејзините изјави, е задоволна што добила песна која ја сака и знае, а се работи за „Такви као ти„ од Нина Бадриќ. Иако жирито ја пофали, таа се пожали дека едвај останала концентрирана заради момците кои и правеа друштво на сцената и еднаш дури и згрешила. (NewTime.mk/Lider.mk)
сите 34 | | | веќе видена

Според Сител, таа е поранешна сопруга на еден од членовите на дуото Куку Леле. - Инаку пејачот порано беше осомничен и осуден за криминал со кредитни картички. Според последните информации можеби не се работи за самоубиство, туку за несреќа на работното место или нешто друго. Што точно се случило не знае никој, како ни тоа дали на трагедијата и претходел некаков проблем. Веста дека има самоубиство ја потврдија од МВР, од каде најавуваат повеќе детали по завршување на увидот“, објави Сител. (NewTime.mk/Сител)
сите 51 | | | веќе видена

next