Доктор кој работел во шампионатот на Формула 1, Гери Харштајн, изјавил дека на Михаел Шумахер му преостануваат од неколку месеци до неколку години од животот. - Животниот век на ваквите пациенти, кои не покажуваат невролошки подобрувања, се движи од неколку месеци до неколку години“, рекол докторот Харштајн. Тој за британскиот „Daily Mail“ рекол и дека обожавателите на Шумахер треба да се подготват за најлошото. Изјавата на Харштајн е спротивна од онаа која пред неколку недели ја даде Жан-Франсоа Пејн, докторот кој го лекува Шумахер, тој рече дека за три години поранешниот Формула 1 шампион целосно ќе се опорави. Шумахер на 31.декември минатата година се здоби со тешки повреди на главата додека скијал во Марибел, во француските Алпи. Седумкратниот Ф1 шампион шест месеци беше во кома во болницата во Гренобл, а потоа беше префрлен во клиниката за рехабилитација во Лозана. Од пред два месеца Шумахер се наоѓа во својот дом во Женева каде за него се грижи тим на лекари. (NewTime.mk/Макфакс)
сите 4 | | | веќе видена

Зголемен број патници, модерни аеродроми, нови дестинации, евтини летови. Кога е во прашање авиотранспортот, 2014-та уште отсега можеме да ја прогласиме за најуспешна година, година на вистински бум. Со 21% раст кај бројот на превезени патници, со 13% повеќе летови, со 40% позитива кај обемот на превезена стока – бројките сведочат за историската година, анализира Лидер. - Ова е огромен раст, особено ако се направи споредба со другите европски држави. Просечниот раст на превезени патници во Европа се движи меѓу пет и осум проценти“ – вели Алпер Тугај Ерсој од ТАВ Македонија, од каде очекуваат до крајот на годинава, низ „Александар Велики“да минат над 1.200.000 патници. Скопскиот аеродром пред една недела веќе го натфрли милионот. Зголемениот број на патници е резултат на поволните услови за патување и новите дестинации. Граѓаните годинава добија директна врска со Париз, Брисел, Франкфурт, Келн, но и до Рим преку „Ал Италија“. Веќе се работи на воспоставување директна конекција од скопскиот аеродром до ...
сите 6 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност и слаб југоисточен ветер. Претпладне ќе биде со утринска магла долж Повардарието и по некои котлините. Температурата ќе се движи од 12 до 17 степени. Во Скопје слично време, со температура до 14 степени. Продолжува периодот на стабилно и суво време. По котлините и речните долини ќе има појава на магла и ниска облачност. Кон крајот на работната недела се очекува промена на времето со засилување на ветерот и повремен локален дожд. (NewTime.mk/FOX.mk)
сите 116 | | | веќе видена

Министерството за транспорт и врски подготвува документација за нов повик за избор на нискобуџетна авиокомпанија којашто со субвенции би воспоставила четири нови дестинации од Скопскиот аеродром, кон Шпанија и Норвешка, како и директна линија од Охридскиот аеродром до европска метропола. Во првата половина на следната година, според плановите на ресорното Министерство, се очекува да се распише повик и за избор на национален авиопревозник. - Ќе бараме четири нови дестинации од Скопје, кон Шпанија и Норвешка, и една дестинација од Охрид. Ќе одиме повторно со субвенции, со колкав износ ќе бидат ќе видиме, но рамката е 5 милиони евра во наредните три години. Условите генерално се многу слични како и претходниот пат. Со тоа би се овозможиле нови линии за македонските граѓани, но исто така и зголемување на бројот на патниците, изјави денеска министерот за транспорт Јанакиески. Според него, целта е летовите кон Шпанија и Норвешка да стартуваат од јуни или најдоцна од септември следната година, а покрај тие ...
сите 7 | | | веќе видена

Црниот дроб е исклучително важен орган бидејќи го презема производството на протеини во крвта, и учествува во процесот на нејзиното обновување. Освен тоа, помага во зајакнување и го стимулира варењето на храната. Затоа не е претерано да се каже дека цист црн дроб значи здравје, виталност, здрав изглед и добро расположение. Секојдневно можете да направите нешто добро за својот црн дроб. На празен желудник потребно е да испиете една лажица маслиново масло помешано со лимонов сок. Важно е оваа мешавина да ја испиете на празен желудник, а потоа можете да доручкувате. Од здрав црн дроб ве дели овој многу едноставен чекор. По само еден месец ќе почувствувате промени. Ќе ви се намалат подочниците, тенот ќе ви изгледа посјајно, а варењето на храната ќе ви биде одлично. Освен тоа, ќе имате чувство дека сте полни со енергија. Маслиновото масло исклучително помага во отворањето на каналите на црниот дроб и жолчното кесе. Лимонот е исто така добар во тоа, а притоа е и сјаен извор на витамин Ц, така што ги штити крвните ...
сите 2 | | | веќе видена

Во текот на изминатиот ден на подрачјето на Град Скопје од страна на сообраќајната полиција извршен е увид на вкупно 10 сообраќајни незгоди, пренесува А1Он. Од нив, седум се со последица материјална штета и три со последица телесна повреда во кои со полесни повреди се здобиле еден возач на автобус и двајца пешаци. Според евиденцијата на сообраќајната полиција, случени се уште две незгоди со мала материјална штета во коишто е пополнет Европскиот извештај за случена сообраќајна незгода. Во текот на вчерашниот ден од страна на сообраќајната полиција откриени и санкционирани се четворица возачи кои ги управувале возилата под дејство на алкохол и тие се исклучени од сообраќај. Двајца возачи не отстапиле првенство на минување на пешаците на обележан пешачки премин, 12 возачи не го почитувале ограничувањето на брзината на движење, четворица возачи не ги почитувале светлосно сообраќајните знаци на крстосница, како и 11 возачи кои не го користеле безбедносниот појас или, пак го користеле мобилниот телефон за време на ...
сите 50 | | | веќе видена

И покрај тоа што првично беше најавено за вчера, телото за кое грчките истражни органи тврдат дека е на исчезнатата Дениса, денеска ќе пристигне во земјава, пренесува Алфа. Причина за доцнењето е соодветната бродската линија Родос – Солун, која денеска не се сообраќал на потребната релација. Транспортот на телото ќе го плати и организира осигурителната компанија, која по барање на родителите место во нејзиниот роден Прилеп ќе го однесе директно во Скопје, бидејќи родителите веќе неколку дена бараат повторна ДНК анализа. Во разговор за Алфа, татко на Дениса низ солзи раскажува дека сакаат повторена анализа за да сбидат целосно сигурни дека ќе ја погребаат својата ќерка. Не се сомневаме во ништо, меѓутоа за мир во душата бараме уште една ДНК анализа коа сами ќе ја платиме. Не можеме да се помириме дека немаме никаков документ, туку само усна информација дека нашата ќерка повеќе не е жива раскажува Киро Маркоски. Им било ветено дека ќе добијат посмртница, но велат тоа не е доволно и нема да ги смири. Дениса ...
сите 101 | | | веќе видена

Ниската облачност и слабата магла низ котлините ќе бидат дел и од утрото и претпладнето во Вторник. За разлика од понеделник, локално маглата може да биде поизразена. Сепак попладне на повеќе места низ земјава ќе има подолги сончеви периоди. Сончево време во текот на целиот ден се очекува на планините. Утрото ќе биде релативно студено. Минималната температура ќе биде во границите од 1°С до 5°С, а на повисоките места од -3°С до -1°С. Максимална температура околу 14°С се очекува во северната половина на земјата. Во југозападниот регион максималната ќе достигне до 14°С, Најтопло ќе биде на југоисток, каде максималната температура на воздухот ќе има вредност до 17°С, но со мала стагнација на температурата во струмичката котлина заради ниската облачност и маглата. Во скопската котлина се очекува слично време со она од понеделник, но со услови маглата во делови од котлината наутро да биде поизразена. Попладне се очекува претежно сончево време. Минималната температура ќе се спушти до 1°С, додека максималната ...
сите 127 | | | веќе видена

Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, по известувањето добиено од ЕВН Македонија АД , извести дека во вторник 4-ти ноември, поради технички зафати во системот, без електрична енергија ќе останат жители на улици и села кои гравитираат кон скопските општини Карпош, Сарај, Илинден, Петровец Во периодот од 09.00 до 15.00 часот дел од булеварот „Митрополит Теодосиј Гологанов“, од бр. 160 – 186, во општина Карпош); во периодот од 09.00 до 15.00 часот, корисниците од улиците 1, 2, 3, 4 и 5 во село Грчец, (општина Сарај ); од 09.00 – 12.30 часот – нас. Илинден – ул. 8 (кај Макпетрол) и околните улици (0. Илинден); од 08.30 – 16.00 часот селата Петровец, Живиње, Сушица, Чифлик, Дивље, Долно, Средно и Горно Коњаре и фирмата Алем компани (о. Петровец); од 10.00 – 15.00 часот с. Капница (о. Сарај); од 09.00 – 15.30 часот делот кај викеднчките во с. Побожје (о. Чучер – Сандево); од 08.30 – 10.30 – дел од с. Ржаничино (о. Петровец) и од 12.30 – 13.30 часот дел од с, Марино (о. Илинден). (NewTime.mk)
сите 35 | | | веќе видена

Носот е една од работите кои први ги забележуваме на луѓето, па зошто да не дознаете и какви се луѓето според нив. Експертите тврдат дека лицата со широк нос имаат карактеристики на родени лидери, попрецизно, силна личност која не е премногу темпераментна. Тоа се одмерени луѓе кои не донесуваат избрзани одлуки и имаат силно влијание врз другите луѓе како одлични организатори. Рамниот нос е горда личост со развиени организациски вештини и добро е да ги имате крај себе, особено во кризно време бидејќи не се паничари, емоциите ги воздржуваат за себе и размислуваат логично, а на работа се исклучително ефикасни. Испрчен нос имаат оптимистичните, љубезните лица кои се грижливи и сакаат да им даваат љубов и помош на другите. Сакаат да експериментираат, прилично се отворени за сексуални авантури. Подзакривен нос е карактеристика на луѓето кои сами си го создаваат патот во животот и никогаш не ги следат другите луѓе, бунтовни се и не бараат одобрување од околината. Премногу се грижат што другите ажуваат за нив и ...
сите 3 | | | веќе видена

Агенцијата за храна и ветеринарство соопшти дека увезените лимони од Турција не содржат токсични материи. АХВ нема добиено известување преку Системот за брзо предупредување за храна и храна за исхрана на животни (РАССФ) на Европската унија дека се увезени небезбедни лимони од Република Турција. „Инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство вршат континуирани контроли на пратките со цитрусно овошје кои се увезуваат во Република Македонија, вклучително и на увозот на лимони од Турција со земање на мостри и вршење на лабораториски испитувања. Досега ниту со еден резултат од испитаните мостри цитрусно овошје, вклучително и на лимони кои во државава се увезуваат од Република Турција, не се евидентирани отстапувања во поглед на безбедносните критериуми за увоз на агруми“, се вели во соопштението на АХВ. Инаку, ваквото соопштение доаѓа по вестите од соседна Србија дека во земјата биле увезени токсични лимони од Турција. По изнесените наводи, Агенцијата за храна и ветеринарство најави дека ќе ги ...
сите 18 | | | веќе видена

Железничар и Сараево го одиграа 104-то „вечно дерби“, а гостите славеа на Грбавица со резултат од 2:1. Но, фудбалската игра ја засенија нередите на трибините. Евидентно е дека сите држави во регионот имаат проблем со хулиганите. Од почеткот натпреварот започна со прекини поради факелите. Поведоа гостите, а со приликата за изедначување на Железничарите дојде до прекин на мечот. Факелите ги запалија гостинските навивачи, а на тоа возвратија и домаќините, по што дојде до пресметка меѓу полицијата и навивачите на Сараево, а имаше и повредени. Судијата ги испрати играчите во соблекувалната, а по 25 минути колку што траеше прекинот натпреварот беше продолжен. Повредени беа 15 луѓе кои побараа помош од тимот на Итната помош кој се наоѓаше на стадионот Грбавица. „Испративме дополнителна екипа на стадионот за да ги довезат повредените во просториите на итната помош. Пациентите се здобиле со избореници од факели, повреди од солзавецот, повреди на главата и се сомневаме дека има скршеница на пета“, изјавил шефот на ...
сите 4 | | | веќе видена

Секој пациент којшто нема да биде прегледан во терминот закажан преку „Мој термин“ќе биде прегледан со задоцнување за кое не постојат објективни и оправдани причини може да достави известување во писмена форма или усно на записник до раководителот на одделот, одделението или отсекот или до директорот истиот ден, а најдоцна следниот ден. Ова во понеделникот го соопшти минситерот за здавство Никола Тодоров, информирајќи за најновите измени и дополнувања на Законот за здравствена заштита. Измените се донесени откако било констатирано дека одреден број доктори доцнеле три пати или повеќе од три пати месечно подолго од еден час на првиот закажан преглед во денот што негативно се одразува врз пациентите кои се оставени да чекаат и врз ефикасноста на работа на докторот. Докторот специјалист, односно супспецијалист има право да го одложи почетокот на закажаниот преглед, односно интервенција најмногу за 15 минути од терминот закажан преку „Мој термин“, а има право да го одложи и за повеќе од 15 минути доколку за тоа ...
сите 56 | | | веќе видена

Утринава непознато машко лице почина во центарот на Скопје. На мажот чиј идентитет се уште не е познат, додека возел мотор му се слошило и паднал на булеварот „Кочо Рацин“, информираат од СВР Скопје. Лекарски екипи по пријавата излегле на терен, но за жал само можеле да констатираат смрт. Полицискиот увид е во тек, по што ќе бидат познати повеќе детали. (NewTime.mk/Denesen.mk/Фото: Telegraf.mk)
сите 9 | | | веќе видена

Eлитната проститутка од Белград, која е позната под името Дивна, во разговорот со Блиц откри како се одвива нејзиниот живот и како изгледа нејзината професија со која се бави од својата 23-та година. Таа почнала откако сопственик на една локална дискотека и понудил пари за да му прави друштво на деловно патување во Белград каде ги запознале неговите деловни партнери. Со оглед на тоа дека е висока русокоса со убаво тело, веднаш им се допаднала. Тогаш сфатила дека главниот град на Србија нуди повеќе деловни можности и решила таму да се пресели. -Мажите се ловци. Затоа многу вложувам во изгледот. Колку што изгледам понедостижна, толку повеќе ме посакуваат. За богатите мажи, девојките како мене се трофеј, престиж или статусен симбол. Кога некој ќе го видат со мене, знаат дека му тргнала работата, изјави за Блиц, 32 годишната Дивна -Кога ќе излезете во некој од популарните клубови, во сепареата можете да видите бизнисмени опкружени со прекрасни девојки со перфектни тела и облини. Тие девојки често се ...
сите 4 | | | веќе видена

Малопродажните цени на бензините се намалуваат за еден денар од ноќеска на полноќ, додека цената на дизелот ќе биде пониска за половина денар. Ваква одлучи Регулаторната комисија за енергетика на редовната седница посветена на корекција на цените на нафтените деривати. Согласно одлуката, цената на литар еуродизел БС-95 изнесува 62,5 денари, додека литар еуродизел БС-98 ќе се продава по цена од 75 денари. Малопродажната цена на еуродизелот изнеува 62,5 денари за еден литар, додека екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) ќе се продава по 51 денари за литар. Поевтинува и цената на килограм мазут за 1,058 денари, со што новата цена на мазутот М-1 НС изнесува 34,835 денари за килограм.
сите 16 | | | веќе видена

Во тешка сообраќајка која што се случила кај Зелено пазарче, на самиот центар во градот Скопје загина мотоциклист, јави Телеграф.мк . Полицијата се уште врши увид на лице место. (NewTime.mk)
сите 12 | | | веќе видена

Од денеска почнува исплатата на повисоките плати во јавниот сектор. Во буџетот се предвидени средства во буџетот за оваа предвидено зголемување на платите од четири проценти. Зголемувње ќе добијат вработените во јавниот сектор, односно полицијата, војската, културните работници, здравствените, образовните, социјалните и сите други вработени во администрацијата. (NewTime.mk/Denar)
сите 22 | | | веќе видена

Еден од нашите најдобри композитори и продуценти, Јован Јованов, се „пресели“ во Холивуд. Имено, Јован минатата недела замина на дошколување во едно од најелитните училишта во САД, „Тhe Los Angeles Film School“, каде што ќе има можност да се усовршува и дошколува за музичка продукција и музика за филм, објави Убавина и здравје. Студиите во Холивуд ќе траат две години. За тоа време „главен шеф“ во студиото Јованови ќе биде брат му на Иван Јованов. (NewTime.mk/Ubavinaizdravje.mk)
сите 9 | | | веќе видена

Министерот за здравство Никола тодоров во вчера ја информираше јавноста дека е извшено намалување максималните цени на вкупно 589 генерички и оригинатори (иновативни) лекови, согласно Законот за лековите и медицинските помагала и Mетодологијата за начинот на формирање на цените на лековите. Ова е шесто по ред намалување на цените на лековите, кое стапи на сила од 1 ноември. Како што знаете, намалувањето на цените на лековите е една системска реформа на Владата на Република Македонија и Министерството за здравство, која во континуитет ја спроведуваме, со цел да овозможиме поголема достапност на лековите кои се неопходни за одржување на здравјето, за превенција и за лекување на одредени заболувања, рече Тодоров. Најголемо процентуално намалување на максималната цена има кај следните генерики: • dexamethasone (Дексаметазон) инјекции - кортикостероидна терапија – 74,58% • aciкlovir (Ацикловир) крем - антивирусен лек – 71,10% • paclitaxel (Паклитаксел) - лек за карцином– 67,15% • atorvastatin (Аторвастатин) - лек ...
сите 7 | | | веќе видена

next