Ракометната федерација на Македонија се огласи поради случувањата во актуелниот шампион Металург и порача што е можно поскоро да се најде решение за проблемот во полза на македонскиот ракомет бидејќи дел од репрезентацијата се 13 играчи на тимот од Автокоманда. Соопштение на РФМ: Ракометната федерација на Македонија е загрижена од збиднувањата во РК Металург кои имаат директно влијание и на македонскиот ракомет воопшто и се наоѓа повикана да даде свое укажување за настанатата кризна состојба. Најнапред, би сакале да упатиме високи пофалби и благодарност за сè она што РК Металург го направи во изминативе години со цел подигање на нивото на квалитет на македонскиот ракомет и оспособување на квалитетни ракометари кои се база на нашите национални селекции. Оградувајќи се од интерните релации и развојната стратегија на РК Металург, чувствуваме огромна загриженост за последиците кои ваквото неспортско однесување може да ги остави врз иднината на македонскиот ракометот. Во списокот на ракометари на РК Металург кои ...
сите 25 | | | веќе видена

Македонскиот ракометен тим смета дека нивниот голман Страниња Милиќ не се однесувал во согласност со спортскиот кодекс па одлучи да го суспендира, иако случувањата биле надвор од теренот. Целосното соопштение на РК Вардар: Во врска со последните случувања во ракометната репрезентацијата на Србија, чиј член беше и голманот Страхиња Милиќ, ракометниот клуб Вардар смета дека однесувањето на нашиот член не е во согласност со спортскиот кодекс, иако тоа се случило надвор од теренот. Клубот имаше разговор со играчот со цел да ја слушне и неговата изјава во врска со случувањата, за да биде целосно запознаен со сите детали. Без оглед што се работи за натпревар во кој клубот не е вклучен, а бидејќи Милиќ е член на Вардар, сметаме дека со однесувањето истовремено го претставува клубот надвор од Македонија. Милиќ досега покажа висок степен на професионалност кога се работи за исполнување на клупските обврски и тоа го имаше предвид. Почитувајќи ги клупските правилници, Вардар му изрече временска суспензија од еден месец ...
сите 20 | | | веќе видена

Ако употребувате брич за да ги отстраните валкненцата од интимната зона, ризикувате да ги доживеете овие грозни последици. Бидејќи отстранувањето на влакненцата е веќе нормална работа, многу немаат претстава какви ужасни нус појави ги очекуваат. Депилирањето на бикини зоната се едни од најнеомилените работи од женскиот ритуал на дотерување. Ново истражување покажало дека жените кои целосно или делумно ги отстрануваат влакненцата од подрачјето на интимната зона, можат сериозно да си наштетат по здравјето. Не ги допирајте спрамните влакна Жените не го разбираат ризикот од бричењето на срамните влакненца, бидејќи бричењето на другите помали делови од телото се безопасни и не можат да го нарушат здравјето, велат научниците. Истражувањето покажало дека 87% од жените ја средуваат интимната фризура, а 90% од нив тоа го прават со бричење. Но, гениталната кожа е исклучително чувствителна и тоа повеќе отколку на пример кожата на нозете. Затоа бричењето може да создаде ситни повреди кои не се нужно видливи. Тоа може да ...
сите 3 | | | веќе видена

Елена Ристеска повторно доби улога на поп принцеза. Минатата седмица нашата претставничка во шоуто „Твоето лице звучи познато“ Елена Ристеска доби задача да ја имитира светската поп дива Џенифер Лопез во овонеделното издание на шоуто. Дали ќе успее да ја долови нејзината енергија и жешкиот танц со колковите се уште не знаеме, но судејќи според фотографиите што протекоа сигурни сме дека Елена ќе изгледа неверојатно во секси бодито со принт од џунглата, копија на она што Џеј Ло го носеше на забавата на „iHeartRadio“ радиото во месец јули годинава. Во секси бодито Џенифер докажа дека изгледа неверојатно и на 44 години, па не очекуваме ништо помалку и од Елена. Џеј Ло во оваа пригода ги отпеа нејзините песни “I Luh Ya Papi”, “Tens,” “Emotions” и “Acting Like That,” но кулминацијата на вечерта беше кога таа танцуваше на “Booty”. Едвај чекаме да видиме дали и нашата Елена ќе ја изведува токму оваа песна и ќе танцува подеднакво заводливо! Досега Елена успешно ги имитираше Северина, Бритни Спирс и Нина Бадриќ. ...
сите 51 | | | веќе видена

Приказната за човекот кој откако беше сведок на страшна сообраќајка, почна да верува во Бог ги потресе многумина низ светот. Тој во детали го раскажува денот кога сфати дека горе на небото навистина постои некој кој се грижи за сите луѓе на земјата. Неговата приказна започнува откако завршил со работното време и возел на пат кон дома .. -Возев на пат кон дома и си размислував за сите работи кои треба да ги завршам, а ми се дел од денешната листа на обврски. Ги гледав децата кои трчаа по улиците и си играа со соседите, ги гледав луѓето кои брзаа да ги земат своите деца од училиште, кои брзаа да отидат до супермаркет и да го фатат последниот дневен попуст на одбрани производи, ги гледав домаќинките кои брзаа накај дома да зготват ручек за своите гладни и уморни мажи кои набрзо ќе се вратат од работа, а во меѓувреме размислував и за моите обврски кои морам да ги завршам до крајот на денот. Наеднаш, видов нешто за кое не ни помислував дека некогаш ќе го видам. На патот помеѓу раскрсницата каде што поминуваше ...
сите 2 | | | веќе видена

Без разлика дали моментално сте во врска со маж кој повремено си оди, па се враќа или барем некогаш сте биле, сигурно се трудите да ја разберете неговата глава. Ова е најкраткото можно објаснување: Како ќе го препознаете? Се работи за маж кој по неколку супер денови кои сте ги поминале заедно - исчезнува! А неколку денови или недели подоцна, пак ви праќа порака и сака уште неколку прекрасни заеднички моменти. И така во бесконечен круг... Која е целта на ова однесување? Тој сака да менува повеќе девојки, настојувајќи сите опции да си ги задржи отворени. Не е расположен за врзување затоа што тоа значи дека ги пропушта останатите опции. Сака да ве има, но под негови услови. Вашиот следен чекор Ако веќе барате совет, овој вид на мажи би требало да ги игнорирате, односно да престанете да одговарате на неговите повици. А ако сте сигурни дека сакате да продолжите со него, не очекувајте ништо повеќе од јавување, па исчезнување. (NewTime.mk/Crnobelo.com)
сите 3 | | | веќе видена

Вчера вечерта околу 21 часот во северните предградија во Мелбурн во населбата Резерво исчезна 19 годишниот Петар Чагорски. Родителите на Петар се загрижени поради тоа што момчето има аутизам. Полицијата и денес продолжи во потрага по овој тинајџер кој исчезна вчера во Резерво. Во потрагата се вклучија и специјалните единици од Викториската држава и се фокусирани околу месноста каде се наоѓа стадионот на Престон Македонија на Broadhurst Avenue, Reservoir. Петар ја избричил главата, има една обетка на едното уво и е висок 173 см. Се верува дека Петар не поседува мобилен телефон, карта за патување за воз и паричник. (NewTime.mk/Kurir.mk)
сите 39 | | | веќе видена

Променливо облачно со сончеви периоди. Претпладне со магла и ниска облачност по котлините и речните долони. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец, особено долж Повардарието. Дневните температури ќе се движат од 13 до 18 Целзиусови степени. Во Скопје и околината слично време со температура до 14 степени. (NewTime.mk/УХРМ)
сите 120 | | | веќе видена

Сообраќајната полиција во текот на изминатите 24 часа на подрачјето на Град Скопје извршила увид на вкупно девет сообраќајни незгоди, при што во шест е констатирана материјална штета, а во три со полесни телесни повредии се здобиле тројца сопатници и еден пешак, пренесува Курир. Според евиденцијата на сообраќајната полиција, случени се уште три незгоди со мала материјална штета во коишто е пополнет Европскиот извештај за случена сообраќајна незгода. Во текот на вчерашниот ден од страна на сообраќајната полиција откриени и санкционирани се тројца возачи кои го управувале возилото под дејство на алкохол и се исклучени од сообраќај, осум возачи кои не го почитувале ограничувањето на брзината на движење, тројца возачи кои не ги почитувале светлосно-сообраќајните знаци на крстосница и 18 возачи кои не го користеле безбедносниот појас или, пак, го користеле мобилниот телефон за време на управување на возилото. Со помош на специјалното возило „пајак“ од страна на сообраќајната полиција отстранети се 61 возило кои ...
сите 52 | | | веќе видена

Неодамна претставениот „iPad Mini 3“ би можел да биде последниот производ од оваа линија, доколку се покажат како вистинити шпекулациите кои се појавија во медиумите. Тајвански извори блиски до „Apple“ говорат дека компанијата своите ресурси од следната година пред се ќе ги насочи кон развој на нов, голем „iPad“. Тоа би требало да биде моделот „Pro“ со екран од 12.2-инчи, додека помалиот „iPad“ нема да се најде во продажниот асортиман. Основната причина за таквата одлука е нешто послабата продажба на моделот „Mini“, која не го оправдува неговиот натамошен развој. Продажбата на 7.9-инчниот „Mini“ би можела да биде уште понамалена и од страна на новиот 5.5-инчен фаблет – „iPhone 6 Plus“ кој лесно може да послужи наместо помал таблет уред. Претставувањето на „iPad Pro“ се очекува за првата половина од 2015-та година, па тогаш со сигурност ќе ја дознаеме и судбината на моделот „Mini“. (NewTime.mk/Denar.mk)
| | веќе видена

Ева Нединковска очигледно опасно е вљубена. Човекот кој ја освои Ева е Јурак- веб дизајнерот кој им даде лик на голем број сајтови на македонските изведувачи, објавува порталот Убавина и здравје. Но освен момчето Ева го промовираше и своето заносно деколте. (NewTime.mk)
сите 6 | | | веќе видена

Иако се очекуваше во земјава, телото на 23-годишната Дениса Маркоска од Прилеп, чиј живот трагично згасна кај островот Родос, се’ уште е во Грција. Настанал уште еден процедурален проблем, поради што ќе задоцни транспортот на нејзиниот труп во Македонија. Од Министерството за надворешни работи, кое го координира транспортот преку Канцеларијата за врски на Македонија за Грција, велат дека постапката се одолжила поради тоа што се чека потврда од грчкиот суд, пишува Утрински. Имено, според тамошните закони, тело кое не било погребано подолго од еден месец и е во поодмината фаза на распаѓање – не смее да биде транспортирано без дозвола која мора да ја издадат грчките судски органи, а постапката ја води погребално претпријатие. Сепак, се очекува телото на Дениса најдоцна утре да биде донесено во земјава. Веднаш потоа, по добиената дозвола од нашето Министерство за здравство, а по барање на родителите на несреќното девојче, во Институтот за судска медицина ќе биде извршена нова обдукција. Трагичниот настан се ...
сите 89 | | | веќе видена

Неверојатни слики од фетус во стомакот покажуваат како изгледа развојот на бебето од самиот почеток. Сите овие фази може да се видат на ултразвук, но не вака детално како на овие фантастични фотографии. 5 НЕДЕЛИ Вака одблизу изгледаат близнаци во петтата недела од развојот. Од петтата недела па натаму се формира цевка во грбот, од која понатака ќе се формира `рбетот. Фетусот е со големина на семка од сусам. 8 НЕДЕЛИ Веќе се гледаат прстињата и `рбетот почнува убаво да се формира. Се уште е рано за полот, а интересно е тоа што во овој период бебето константно се превртува, но мајката тоа не го чувствува – затоа што фетусот е со големина на зрно грашок. 10 НЕДЕЛИ Бебето сега е со големина слива и тежи околу осум грама. Тоа сега ги има речиси сите органи, во минијатурен облик. Се гледаат ноктите на рацете, а главата претставува половина од целото тело. 11 НЕДЕЛИ Бебето е со големина на смоква и речиси целосно е формирано. Коските се поцврсти и почнуваат да растат забчиња. Бебето се помрднува, но мајката се уште ...
сите 7 | | | веќе видена

Претседателот на Работнички, Горан Геровски, не го криеше разочарувањето од случувањата за време на вечерашното дерби, кое не го дочека својот крај. - Шокирани сме од сето она што се случи. Можеби и ќе решевме мечот да се доигра доколку беше одлучено да се испразни целата сала, но каква беше таа одлука да можат да присуствуваат само гостинските навивачи. Ваква бламажа досега немало во македонската кошарка. Очигледно е дека МЗТ Скопје мораше да победи на овој натпревар, но ова не е начин за такво нешто. Некој треба добро да се размисли во кој правец ни оди кошарката, кој делегира вакви судии за да донесуваат вакви одлуки“ – бесен беше Геровски. (NewTime.mk/Ekipa.mk)
сите 173 | | | веќе видена

Електричен трансформатор експлодирал во оваа скопска населба и поради тоа цел еден блок од населбата нема струја, јави Македонската телевизија. Познавачите се сомневаат дека станува збор за оптоварување на напонот. Причините за пожарот дополнително ќе се утврдуваат. Како што информираат од ЕВН, се работи на отстанување на дефектот и жителите на Карпош за брзо време ќе добијат повторно струја. (NewTime.mk)
сите 9 | | | веќе видена

И во четврток ниската облачност и слабата магла низ котлините повторно ќе бидат дел од утрото и претпландето. Локално долж Повардарие и источниот регион ќе има услови ниската облачност да се задржи во поголем дел од денот. Попладне на повеќе места низ земјава ќе има подолги сончеви периоди. Во западниот регион доцна попладне и навечер се очекува слаб локален дожд. ка Утрото ќе биде потопло во однос на претходното. Минималната температура ќе биде во границите од 4°С до 9°С. И дневниот максимум на температурата во однос на среда ќе биде повисок. Максимална температура околу 15°С се очекува во северната половина на земјата. Во југозападниот регион максималната ќе достигне до 16°С, Најтопло ќе биде на југоисток, каде максималната температура на воздухот ќе има вредност од 16°С до 18°С. Во скопската котлина се очекува слично време со она од среда, Попладне се очекуваат сончеви периоди, додека навечер повторно се очекува слаба магла и ниска облачност. Минималната температура ќе се спушти до 4°С, додека ...
сите 127 | | | веќе видена

Првата пратка со товарни вагони што за „Македонски железници Транспорт“ кои ги произведе словачката компанија „ЖОС Трнава“ пристигна во Скопје. Како што веќе е најавено сите 150 треба да пристигнат во првата половина на јануари. Набавката на товарните вагони изнесува 13,2 милиони евра. Со оваа инвестиција „МЖ Транспорт“ ќе го обнови возниот парк со 75 отворени вагони и исто толку плато-вагони. Освен тоа во полн ек е и реконструкцијата на скопската железничка станица, која според најавите би требало да заврши до 15.април наредната година. Повеќе фотографии на Телеграф.мк (NewTime.mk/Kurir.mk)
сите 13 | | | веќе видена

Од 6.30 до 7.30 часот утре без струја ќе бидат населбите Маџари и Ченто и селото Синѓелиќ, информира Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, по известувањето добиено од ЕВН Македонија АД. Од 8.30 до 14.30 часот струја ќе немаат корисниците од улиците Петар Манџуков, Бутелска, Никола Канински, Марко Крале, Пребондова и Мостарска. (општина Бутел) Во периодот од 9 до 15 часот, ќе биде исклучена струјата на корисниците од улиците бр.1, 2, 3, 4 и 5 во село Грчец (општина Сарај) и на корисниците од булевар Митрополит Теодосиј Гологанов од број 160 до број 185, како и корисниците од улиците Миле Поп Јорданов, и Џумајска од број 23 до број 50. (општина Карпош) Од 9 до 15.30 без струја ќе бидат корисниците од село Долна Арнакија. (општина Сарај) Во времето до 13 до 15 часот ќе биде исклучена струјата за дел од корисниците од улица Руди Чајавец, од број 11 до број 25. (општина Аеродром) (NewTime.mk/Plusinfo.mk)
сите 16 | | | веќе видена

Работата во смени забрзано ги намалува функциите на мозокот и предизвикува серизони здравствени проблеми, тврдат француските научници. Истражувањето спорведено на 3.000 луѓе покажува дека „ротирачката работа“, односно честите промени на работното време, создава долгорочна штета на меморијата и менталните способности на луѓето. Смените го нарушуваат „внатрешниот часовник“ на телото, а може да предизвикаат и срцеви проблеми па и некои облици на рак. Француските научници ја откриле врската помеѓу промените на времето и намалувањето на функцијата на мозокот.Испитаниците кои работеле во „ротирачки“ смени значајчно полошо ги решиле тестовите за меморија и брзината на донсеување на заклучоци. Студијата е спроведена во три фази, а првата фаза започнала во 1996 година. Нивото на опаѓање на функцијата на мозокот кај луѓето кои десет години работеле во променливи смени бил еднаков на оној кој природното стареење го предизвкува во шест ипол години. Мозокот на тие луѓе, наместо 10, остарел 16,5 години. Научниците ...
сите 4 | | | веќе видена

next