Јелена Карлеуша денес предизвика поделени реакции кога на својот Твитер профил порача дека е добро што Шешељ умира од рак. По пораката до вечерта, Карлеуша добила неверојатни 711 закани по нејзиниот живот. Таа ја објави бројката на закани, и додаде дека во случај на нејзиното убиство се што има го остава на ќерките и сопругот, а рибите - на фризерката. Покрај шегата таа додаде дека заканите не престануваат и дека ја известила полицијата нешто да преземе. Извор: ЗаЗабава
сите 6 | | | веќе видена

Комесарот за натпреварување при првата македонска кошаркаска лига на Македонија Бобан Јосифовски ја донесе конечната одлука за прекинатиот дерби дуел меѓу Работнички и МЗТ што се играше во „Градски парк“. По само неполни 24 часа откако тој на прес-конференција изјави дека не гледа друго решение освен драстична казна со исфрлање на македонскиот најтрофеен тим во најнизок ранг на натпреварување, Јосифовски по прегледувањето на забелешките од арбитражната комисија ја смени одлуката и го казни Работнички со пораз со службен резултат од МЗТ, со недобивање бод за пораз, со играње на еден натпревар без публика на свој терен, со суспензии за првиот тренер Марин Докузовски, неговиот помошник Марјан Србиновски и за претседателот на клубот Горан Геровски. Комесарот го казни и делегатот на тој натпревар Блаже Поповски со забрана за вршење на должност во следните четири месеци. Паричните казни остануваат исти, и Работнички е вкупно казнет со 40 илјади денари, а МЗТ е казнет со 24 илјади. – Ова се најновите одлуки што ги ...
сите 10 | | | веќе видена

Економската состојба во третото тримесечје од годинава е поповолна во однос на претходното тримесечје и во однос на тоа тримесечје лани, оценија раководителите на деловните субјекти од областа на градежништвото. Оценката, пак, за финансиската состојба на нивните деловни субјекти е дека е поповолна во однос на претходното тримесечје и во споредба со истото тримесечје од претходната година. Како што соопшти Државниот завод за статистика, во третото тримесечје од 2014 година, поповолни се и очекувањата за бројот на вработени во наредниот период, тековната состојба со порачки (договори) е на исто ниво како и во претходното тримесечје, се очекува вкупните порачки (договори) во наредните три месеци да се намалат, а бројната состојба и квалитетот на механизацијата и опремата се над нормалата. Во наредниот период се очекува да се намалат и продажните цени. Најголемо влијание на ограничувањето за подобрување на тековната градежна активност имаат зголемените финансиски трошоци (камати) со 16,6 отсто, немањето на ...
сите 12 | | | веќе видена

Покрај опцијата „unfollow“ која ни овозможи да сокриеме нечии објави без да ги избришеме од листата на пријателите, „Фејсбук“ воведе нова алатка за уредување на нашиот „News Feed“. Сите имаме многу работи кои не нервираат кaj „Фејсбук“ пријателите, без разлика дали се работи за квизови, повикувања за игри или сл. Сега Фејсбук одлучи да се смилува и да им ја олесни работата на корисниците, контролирајќи го она кое се прикажува помеѓу нашите новости, без да избришете некој од пријателите. Во „News Feed“ ќе видите листа на пријатели, страници и групи кои многупати сте ги виделе во минатата недела. Ќе можете да ги сортирате и многу едноставно да ги означите оние кои повеќе не сакате да ги следите. Можете да одбирате и да ви се прикажува некоја помала објава од некој кој едноставно не ви е толку интересен, но не сакате потполно да се решите од него бидејќи понекогаш има и нешто забавно во неговите постови. Извор: Пулс24
сите 4 | | | веќе видена

Во Македонија интернет користат 1.281.000 или 61,2 отсто од вкупното население, покажуваат податоците на специјализираниот статистички веб сајт, Интернет ворлд стат. Профил на социјалната мрежа Фејсбук имаат 963 илјади македонски граѓани. Во Европа интернет користат 566 милиони луѓе, фејсбук профили имаат 251 милион. Во светот, пак, има 2,81 милијарда интернет корисници, а 980 милиони регистриран фејсбук профил. Извор: 24вести
сите 4 | | | веќе видена

Времето утре во Македонија ќе биде претежно облачно со повремени слаби врнежи од дожд во утринските часови, а во текот на денот облачноста постепено ќе се намалува и врнежите ќе престануваат. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од шест до 12, а дневната од 13 до 18 степени. Во Скопје во утринските и претпладневните часови ќе има зголемено наоблачување, со можен краткотраен дожд, а во текот на денот облачноста ќе се намалува и ќе има сончеви периоди. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се спушти до 10, а дневната ќе се искачи до 16 степени. Во наредните денови не се очекува значителна промена на времето. Ќе се задржи променливо облачно со сончеви периоди, но и со повремен локален дожд и со појава на магла по котлините и речните долини. Температурата на воздухот нема да има значително промени. Извор: Курир
сите 149 | | | веќе видена

На најголемата онлајн енциклопедија (Wikipedia) која секој може да ја уредува, во грчкото објаснување за Македонија како држава, на неколку места стоиме со нашето уставно име, јавува Канал 5. -Во насловот сеуште сме со наставката ФИРОМ, но на неколку други места стои “Република Македонија“. За официјален јазик земено е “старословенски“ Ќе издржи ли ова “признавање“ на нашата земја под уставното име повеќе од 24 часа?, објави Канал 5.
сите 5 | | | веќе видена

Дебитантката Евгенија Чанчалова- Еги во август победи на 21. по ред “Охрид фест-Охридски трубадури” во Охрид, завчера беше третопласирана на Скопскиот фестивал освојувајќи ја наградата од 5.000 евра, пишува Курир. Евгенија Чанчалова-Еги од Куманово, за прв пат се појави на изборот на ѕвезда на “М2″ во 2011 година. Ја испеа песната “Моето маало” од Дарко Димитров, која подоцна ја препеа Елена Ристеска, која е текстописец на песната, заедно со ДНК. Еги лани победи на талент шоуто на МТВ “Сите наши песни”. Ја оценуваа познати македонски музичари, актери и уметници кои секоја недела се менуваа во жирито. Со песни од Григор Копров пееше летово на фестивалите “Белградска пролет” и “Сунчане скале”. - Го сакам блузот и соулот, таква ми е бојата на гласот. Овде добив класична, фестивалска песна, нетипична за мене. Песната е прекрасна и мислам дека победив затоа што ја дадов вистинската емоција, и затоа се снајдов во неа. Посветена е на мојата љубов, и на сите љубови. Многу сум возбудена, и не можам да ви кажам за ...
сите 2 | | | веќе видена

Модернизацијата на патарините, која треба да заврши за година и половина, ќе значи поместување на наплатните рампи, но и зголемување на сообраќајните ленти на постоечките наплатни станици, велат за „Република“ од Министерството за транспорт и врски. Кај дел од наплатните рампи бројот на сообраќајни летни ќе се дуплира. Имено на наплатната станица Романовце, од сегашните пет, бројот на сообраќајни летни ќе се зголеми на 10. Од пет на 10 сообраќајни ленти ќе има и кај наплатната рапма Градско. Поради зголемувањето на бројот на ленти за наплата, како и поради изградбата на новиот експресен пат, Градско – Прилеп, се планира овие две наплатни станици да се дисплоцираат, односно поместат за неколку стотина метри. Сообраќајните ленти на наплатните станици Сопот и Отовица од 4 ќе се зголемат на 5, а единствено кај наплатната станица Петровец, се планира бројот на сообраќајни летни да остане ист, односно 9. Електронската наплата на патната такса ќе се извршува преку микробранови транспондери и со смарт картички. ...
сите 7 | | | веќе видена

Тешка сообраќајна несреќа се случи денес околу 16.00 часот на магистралниот пат Струга-Охрид, јавува Спектра ТВ. Според информации несреќата се случила во близина на бензиската пумпа “BESJANI“ помеѓу две патнички возила, од кое едното излетало од патот. На местото на настанот веднаш излегле медицински екипи, против пожарно возило и сообраќајната полиција. Во незгодата е причинета значителна материјална штета, а во моментов нема информации за повредени лица. Поради незгодата сообраќајот на овој патен правец се одвива отежнато.
сите 153 | | | веќе видена

Јован Јован е изземен од кривичната пријава која МВР ја поднесе против четири лица за учество во скандалот со местењето на Скопскиот Фестивал. Наместо Јованов, во кривичната пријава е опфатен пејачот Елвир Меќиќ, објави Курир. Тој заедно со Кристијан Стефановски неговиот брат Игор од продукцијата План Б и сопственикот на фирмата Видекс, Борис Видески, која го организираше телевоутингот ќе одговараат за злосторничко здружување и компјутерска измама. Обвинителот барал Јованов да се изземе од пријавата бидјеќи не е во Македонија и за да може постапката да почне побрзо. Дали и тој ќе одговара кривично ќе се знае по негово враќање во земјава кога ќе биде повикан во полицијата.
сите 15 | | | веќе видена

Неофицијално Fox.mk дознава дека победникот на фестивалот „Скопје 2014“ и воедно македонски претставник на Евровизија 2015 нема никаква вмешаност во желбите и амбициите на поединци да влијаат врз крајните резултати. Според досегашните информации, неофицијално како спорни поени се наведуваат гласовите на пејачката која никој не ја знае, Евгенија Чанчалова – Еги која доби повеќе од 2500 смс гласови. Според правилата и досегашното искуство, доколку учесникот освоил награда со гласови кои се спорни, организаторот треба да му ги одземе, а наградата да му ја додели на следниот, во случајов, четврто пласираниот натпреварувач.
сите 30 | | | веќе видена

К.С., сопственик на една продукциска куќа е еден од уапсените јавни личности од македонската естрада кои синоќа по завршувањето на Скопскиот фестивал биле приведени од страна на полицијата, неофицијално од полициски извори дознава НетПрес. К.С. заедно со уште неколкумина, меѓу кои и малолетници, се товарат дека на организиран начин направиле измама со телевоутингот. Имено, полицијата на неколку локации спровела акција при што биле запленети 1.000 сим картички. Колку за потсетување, од еден телефонски број можеше да се гласа само еднаш. На Скопскиот фестивал се избра годинешниот претставник на Евровизија. Македонија годинава ќе биде претставувана од Даниел Кајмакоски, второто место и припадна на Тамара Тодевска, а третата заврши Еги.
сите 117 | | | веќе видена

Македонскиот кошаркар Перо Антиќ и неговиот тим Атланта ја забележаа третата победа во низа, откако славеа против Јута со 100:97. Во победата на својот тим Перо Антиќ учествуваше со шест поени, 2/5 за шут од игра, 1/3 од линијата за три поени и 1/2 од линијата за слободни фрлања. Македонскиот кошаркар воедно додаде шест скокови, а имаше и две загубени топки. Пол Милсеп беше незапирлив за противничките играчи кој мечот го заврши со 30 поени и 17 скокови, додека Кајл Корвер имаше дабл-дабл учинок со 17 поени и 10 скокови. Сите стартери на гостите имаа двоцифрен број на поени, а најефикасен беше Алек Брукс со 22 коша, додека 20 уфрли Дерик Фејворс. НБА резултати: Вашингтон – Детроит 107:103 Атланта – Јута 100:97 Бостон – Оклахома 94:109 Мајами – Индијана 75:81 Њујорк – Орландо 95:97 Њу Орлеанс – Л.А. Лејкерс 109:102 Денвер – Портланд 113:130 Феникс – Бруклин 112:104 Минесота – Хјустон 101:113 Извор: Курир
сите 122 | | | веќе видена

Не преставувам опасност по околината, не ми одредувајте мерка притвор, барал од судијата во претходна постапка на велешкиот суд осомничениот за трократното убиство во Кавадарци, објави Канал 5. На четириесет годишниот Тони Станоев барањето не му беше прифатено. По два часа откако полицијата го донесе во судот и му беше одреден бранител по службена должност тој заврши на издржување 30-сет дневен притвор во затворот во Шутка. Против него е поднесена кривична пријава за три кривични дела, убиство. Осомничениот Станоев беше уапсен вчера околу 11.30 часот на градските гробишта во Кавадарци во акција што полицијата ја презеде откако го бараше на повеќе локации во градот. Веднаш го лоцирале како се крие меѓу гробните парцели. На полициската наредба да застане, Станоев, извадил пиштол и се дал во бегстство. Потоа се случила бркотница во која полицијата испукала предупредувачки куршуми во воздух. Станоев во еден момент бегал низ околните улици но се предомислил и пак втрчал во гробиштата. Потоа бил обиколен и по ...
сите 27 | | | веќе видена

Двете убавици блеснаа на сцената во Метрополис арената. Меѓу дваесетте композиции кои ги видовме вчера на Скопскиот фестивал, беше и онаа на Ристо Самарџиев и Влатко Илиевски. Покрај со динамиката таа го привлече вниманието и со интересниот сценски настап, пишува порталот Вистина. На почетокот ниту еден од пејачите не се појави на гламурозната сцена, туку во нивните улоги се појавија двете поранешни девојки на Влатко Илиевски. Неговата тинејџерска љубов актерката Ана Стојановска го глумеше Самарџиев, а водителката Марјана Станојковска, за која се шпекулираше дека се во врска додека работеа заедно во ТВ магазинот Бекстејџ, го глумеше Влатко. Со црниот кус фустан и длабокото деколте Марјана заведуваше на сцената на Скопски, а пак Ана уште еднаш ја покажа својата природна убавина. Што мислите вие за нивниот сценски настап?! Извор: Вистина
сите 7 | | | веќе видена

Тамара Тодевска на сношти одржаниот Скопски фестивал настапи со извонредната песна на Роберт Билбилов „Брод што тоне“. Ја освои публиката во салата, ги маѓепса гледачите пред малите екрани и иако не победи, туку го освои второто место, песната е она што ќе остане. Твитер заедницата пак, веднаш се пошегува со насловот на песната и амбиентот на сцената, па ја ставија Тамара на Титаник, во прегратките на Леонардо Ди Каприо. Извор: Вистина.мк
сите 16 | | | веќе видена

Голема акција спроведе полицијата веднаш по завршувањето на Скопскиот фестивал, кој се одржа вчера вечерта, ексклузивно дознава Press24 од полициски извори. Според нашиот извор, веднаш по завршувањето на фестивалот, полицијата по претходни сомнежи за можна измама и местење на фестивалот извршила претреси во повеќе објекти при што се откриени гнезда со сим картички и луѓе за кои постои сомневање дека кои го местеле телевоутингот. Повеќе лица се повикани на разговор во полициска станица, а меѓу нив според нашите информации има и јавни личности. Од МВР го потврдуваат случајот но повеќе детали најавуваат за подоцна.
сите 158 | | | веќе видена

Дводневна работилница за обновливи извори на енергија во рамките на проектот „Кон Иднината“ денеска ќе се одржи во Струмица во организација на Центарот за развој на Југоисточниот плански регион, пренесува Курир. Станува збор за студија за потенцијалот и искористување на обновливи извори на енергија во прекуграничниот регион, кој е дел од програмата за прекугранична соработка помеѓу Македонија и Бугарија. На работилницата ќе се расправа за искористувањето на обновливите извори на енергија (ОИЕ) во целниот прекуграничен регион – Југоисточниот регион во Македонија и Југозападниот регион во Бугарија и надминување на пречките за имплементација на проекти. Учесниците ќе имаат можност да дознаат повеќе за соларната енергија, енергијата на ветерот и хидро енергијата присутни во прекуграничниот регион, технологиите за нивно искористување и можните начини за финансирање на проекти од областа на обновливите извори на енергија. Целта на работилницата е да се разгледаат и анализираат заедничките бариери во однос на ...
сите 8 | | | веќе видена

Градот Скопје во четврток одбележува 70 години од ослободувањето, кога на денешен ден борците од 42-та и 50-та народноослободителна дивизија на македонската војска и 16-та македонска бригада го ослободуваат Скопје од германската фашистичка окупација. По неколкудневни тешки борби со припадниците на 22-та гренадирска германска дивизија, составена од 47-от и 65-от полк и делови од 11-та воздухопловна десантна дивизија, како и со германската тврдинска бригада „Ангермилер“ која беше распоредена пред Качаничката клисура, борците со победоносен марш влегоа во градот. По ослободувањето од фашистичкиот окупатор на 13 ноември 1944 година градот бргу се развива и станува индустриски, културен и административен центар на Социјалистичка Република Македонија, која е во составот на Социјалистичка Федеративна Република Југославија, а по осамостојувањето, станува главен град на Република Македонија. По повод 70 години од ослободувањето на Скопје, предвидена е богата програма со која ќе се одбележи 70 годишниот јубилеј, а ...
сите 52 | | | веќе видена

next