Без електрична енергија утре од 8.30 до 15 часот ќе останат корисниците од село Долно Соње, улица број 7. (општина Сопиште), соопшти Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје. Струја ќе немаат ни корисниците од улиците: Петар Манџуков, Бутелска, Никола Канински, Марко Крале, Пребондова и Мостарска (општина Бутел) од 8.30 до 14.30 часот, како и дел од корисниците од Долно Коњари, Алем Компани, Средно и Горно Коњари, Дивље, село Живиње и село Сушица (општина Петровец) од 8.30 до 16 часот. Прекин во електричната енергија во периодот од 9 до 15 часот е најавено и за корисниците од улиците бр.1, 2, 3, 4 и 5 во село Грчец (општина Сарај) и корисниците од бул. Митрополит Теодосиј Гологанов од број 160 до број 186, како и корисниците од улиците Миле Поп Јорданов и Џумајска од број 26 до број 50. (општина Карпош) и дел од ул. Пролетерска, дел од ул. Радушка, и делот околу новиот кружен тек. (општина Ѓорче Петров - Карпош). Струја ќе немаат и корисниците од село Батинци, населба Љубош (општина ...
сите 52 | | | веќе видена

Српската пејачка Цеца Ражнатовиќ на 27. декември ќе одржи концерт во Скопје, во салата Борис Трајковски. Еве ги цените на билетите: ПАРТЕР СТОЕЊЕ – 800 ДЕНАРИ ФАН ПИТ – 1.300 ДЕНАРИ/ СТОЕЊЕ ТРИБИНА СЕДЕЊЕ – 1.000 ДЕНАРИ ( БЛОК 5, 6, 7, 8, 9, 10 и 11 ) ТРИБИНА СЕДЕЊЕ – 1.300 ДЕНАРИ ( БЛОК 2, 4, 12 и 14 ) ТРИБИНА СЕДЕЊЕ – 1.500 ДЕНАРИ ( БЛОК 3 ) ВИП ТРИБИНА – 2.000 ДЕНАРИ ( БЛОК 13 ) (NewTime.mk)
сите 7 | | | веќе видена

Итната медицинска помош во Нови Сад добила повик за помош на четиригодишно дете кое играјќи се со својата топка во близина на трафо-станица се здобило со повреди од висок степен поради удирањето од струен удар. Младото дете отишло по топката која завршила во вир од вода која била непосредно до трафо станицата. Детето се здобило со тешки изгореници на раката а со самиот пад се здобило и со повреди на главата. 4-годишното дете е згрижено во детската клиника во Нови Сад. (NewTIme.mk/Kurir.mk)
сите 5 | | | веќе видена

„Морс игнота“ – вака е заведена смртта на девојката за која грчките власти тврдат дека е на Дениса Маркоска во посмртницата, која е единствениот документ што во Македонија е испратен од Грција заедно со телото, јавува телевизија Канал5. Во медицинскиот речник „Морс игнота“ значи непозната природна смрт. Но, во објаснувањето уште пишува дека причина за умирањето не е позната и дека во моментот на смртта немало други присутни. Институтот за судска медицина во Скопје почна реобдукција на телото, а во тек се ДНК анализи. Родителите на Дениса Маркоска вчера попладне дале примероци за ДНК и сега се вршат испитувања за утврдување на идентитетот на жртвата. Директорот на Судска медицина д-р Алексеј Дума потврди дека телото е префрлено во мртовечница во Бутел и сега останува да се извршат лабараториските анализи. Резултатите ќе бидат доставени до Министерството за здравство како нарачател на постапката и на семејството Маркоски. Лекарите од судска медицина не сакаат да прогнозираат колку време ќе биде потребно да ...
сите 2 | | | веќе видена

Полицијата интензивно трага по Тони Станоев кој е осомничен дека со пиштол ги убил родителите и сестрата на неговата поранешна сопруга. МВР денеска нагласи дека тој никогаш не бил припадник на единици на МВР и не пукал со службен пиштол. Тројното убиство беше извршено вчера во семејна куќа на убиените. Со по еден истрел се застрелани 61-годишниот Илија.Л., пет години помладата Билјана Л.и нивната 33-годишна ќерка Снежана Л, сите од Кавадарци. По наредба на јавен обвинител телата на починатите се предадени во Институтот за судска медицина заради вршење обдукција. (NewTime.mk/МИА)
сите 232 | | | веќе видена

Исклучително лековито и здравo, цвеклото е идеална намирница за овој период од годината кога ни е неопходна комплетна заштита од вирусите. Нутриционистите го препорачуваат бидејќи ги содржи сите минерали – калиум, калциум, фосфор, натриум, магнезиум, железо, бакар, манган, флуор, јод… Освен тоа, изобилува со витамините Ц, Б1, Б2, како и витаминот Б12. Цвеклото главно се консумира како салата, а експертите се почесто ги препорачуваат и лековитите сокови од цвекло кои се одлични за зајакнување на имунитетот, лекување на слабокрвност, регулирање на притисокот, спречување на воспалителни процеси и др. Консумирајте го цвеклото секојдневно, доколку не ви се допаѓа неговиот вкус, комбинирајте го различните свежо-цедени сокови. (NewTime.mk/Fox.mk)
сите 8 | | | веќе видена

Во текот на есенските и зимските месеци загадувањето во главниот град е зголемено за разлика од останатите месеци во годината. Аерозагадувањето е една од главните причини за појавување на вируси кај децата, пишува НетПрес . Директорот за Институтот за белодробни заболувања кај децата – Козле, д-р Оливер Зафировски, вели дека смогот, маглата, но и самата местоположба на Скопје, се едни од причините за вирусни инфекции кај децата. Тој за НетПрес објаснува кои се главните причинители за вирусни заболувања кај децата, но и кои се превентивните мерки кои родителите треба да ги преземат. - Во зимскиот период има поголем број на вируси кои се основната причина која доведува децата да ја посетат нашата институција. Аерозагадувањето, зголемената количина на токсичните материи во воздухот допринесува нежниот детски организам да биде аксибилен за вирусите. Секое аерозагадување влегува во нивните дишни патишта и тоа доведува до оштетување на епителот на дишното стебло. Затоа секој од нас треба да води сметка да се ...
| | веќе видена

Раскошните облини повторно во прв план. Викендов нашата поп дива Тамара Тодевска објави фотографија од сет. И покрај прекрасната шминка со која нејзините очи дошле до израз сигурни сме дека не можете да го задржите погледот таму. На фотографијата иако носи спортска јакна Тамара го покажува своето бујно деколте. Деновиве пејачката е позаљубена и посреќна од кога било, а доказ за тоа се фотографиите што ги прикачува со својот свршеник Александар Димитровски. (NewTime.mk/Vistina.mk)
сите 3 | | | веќе видена

За некои луѓе крцкањето на прстите е само обична навика, додека на други им носи необјаснето олеснување. Докажано е дека од 25 до 54 проценти од луѓето секојдневно ги пукаат прстите. Меѓутоа, постојат голем број на стари верувања дека на овој начин се трошат зглобовите и лесно се добива артритис. Група научници конечно решија да го проучат ова старо тврдење и докажаа - артритисот, кој е воспаление на зглобовите, нема никаква врска со пукањето на прстите. Во зглобовите има посебна течност која служи како подмачкување, а во таа течност постојат мали меурчиња воздух. Токму тие меурчиња пукаат, а не коските и зглобовите. На кратко, еве како се одвива целиот тој процес: Во синовијалната течност се наоѓаат јаглерод диоксид, азот и кислород, па кога ќе направите движење кое предизвикува пукање, всушност го намалувате притисокот кој постои во зглобовите. Тогаш зглобовите се враќаат на свое место, синовијалната течност исто така, а самото враќање го предизвикува пукањето на меурчињата. Што значи, спротивно на сите ...
| | веќе видена

Овен Мислењето на другите неделава многу ќе влијае врз вас. Можеби ќе се нервирате и ќе се карате поради плеткањето на другите во вашиот живот, но подобро е да се смирите и убаво да размислете кого ќе го слушате, а кого ќе го игнорирате. Едноставно како да не ќе можете да посветите доволно внимание на вашиот партнер, па затоа можни се и некои расправии. Бик Ќе помислите дека ништо не ви оди од рака. Односите со околината ви се лоши, а нема да се сложувате ниту со претпоставените ниту со колегите на работа. Ќе биде нагласен отпорот и ограничувањата. Ве советуваме да се воздржите, бидејќи во вашите настојувања нема да бидете многу успешни. Оние кои се во брак ќе треба цврсто да се држат заедно за да можат зеднички да го решат проблемот кој ги интересира. Близнаци Прекрасно се чувствувате, задоволни сте, а причината е индивидуална. Некои претставници очекуваат деловна експанзија, некои се во нов интересен проект, а пак некои започнуваат со бизнис. Бидејќи периодот е поволен, препуштете се на ваш својствен ...
сите 17 | | | веќе видена

Арсен Венгер, тренерот на Арсенал, изјави дека смета дека Челзи ќе ја освои титулата во англиската Премиер лига. „Ако продолжат да забележуваат вакви добри резултати, никој не може да ги запре. Моментно изгледа дека никој не е во состојба да ги запре. Челзи е на совршен пат да освои околу 105 поени во Премиер лигата“, изјави Венгер, а пренесува Би-би-си. Челзи не е поразен од почетокот на сезоната. Во саботата против Ливерпул ја забележеа својата деветта победа на 11 натпревари и сега има четири бодови предност во однос на вториот на табелата, Саутхемптон. „Имаат одличен старт и додека не загубат, немаат причина да се преиспитуваат себеси“, додаде Французинот. Арсенал во вторникот одигра 3-3 со Андерлехт во Лигата на шампионите, иако водеше со 3-0, додека вчера водеше со 1-0 против Свонси во Премиер лигата, но на крајот беше поразен со 1-2. „Зад нас имаме разочарувачка седмица, иако бевме прилично добри на теренот. Имавме 3-0 против Андерлехт и 1-0 против Свонси, но прво изгубивме два бода, а потоа три... ...
сите 3 | | | веќе видена

Викендов Тајзи снимаше видео запис за неговата нова песна која ја работеше во соработка со DJ Iwayo. Во брз, модерен ритам, новиот сингл на Тајзи "Дај ми само ден" ќе биде промовирана со спотот за неколку дена. Видеото се снимаше на повеќе локации во и околу Куманово, а сценариото располага со многу статисти, група на моторџии познати како Indians, а главните улоги ги играат Тајзи, Ана Гавриловска и Игор Ѓуро Петковски. Во реализација на Иноватива Груп, Дарко Манасијески се потпишува како режисер на истиот. Новата “Дај ми само ден” на Тајзи воедно Ве потсетува дека следува и неговиот прв, солистички концерт кој ќе се одржи во Универзалната сала, на 29.11.2014 (сабота), со почеток во 20:00 часот. Периодов Тајзи неуморно се спрема за концертот со неговиот бенд за журка која не треба да се пропушти. Картите се во продажба во ограничен број, а истите по цена од 250 денари може да ги набавите преку продажната мрежа на МКTickets. Во продолжение погледнете неколку фотографии од снимањето на новата “Дај ми само ден” ...
сите 16 | | | веќе видена

Кавадарци во шок по трикратното убиство, откако зет ги уби родителите и сестрата на својата сопруга. Во најголем шок се сепак најблиските на убиените кои вечерва се собраа во близина на нивната семејна куќа во центарот на градот кај градскиот пазар, пишува Дневник. -Знаејќи ја нивната болка не се ни обидовме да ги прашуваме за нешто ниту пак се приближивме премногу до куќата, но во обид да го фотографираме патот кој води до куќата меѓу овие два објекта кои се гледаат на сликата, една од блиските роднини се нафрли на нас. Со влечење за коса, туркање и обид да го одзеде нашиот фотоапарат викаше како никој не преземал ништо во изминатиот период кога семејството како што рече било малтретирано од убиецот. Новинар не беше добредојден таму. Од нападот на жената не спасија полицајците кои беа во близина и кои во темнината ни помогнаа да ги најдеме паднатите наочари, пишува Дневник. Во Центарот за социјални работи во Кавадарци тече бракоразводна постапка помеѓу убиецот и неговата сопруга поради нарушени семејни ...
сите 269 | | | веќе видена

Женскиот ракометен шампион на Македонија ЖРК „Вардар“ оствари убедлива победа вечерва во дуелот од 4.коло од Лигата на шампионите. Во СЦ „Јане Сандански“ совладана беше екипата на Подравка од Хрватска со 35:25 (15:10). Резултатска неизвесност имаше само во првиот дел од натпреварот, нерешено беше до 6:6, а потоа „вардарки“ по серијата од 4:0 поведоа со 10:6. Подравка се врати на 10:9, а на полувремето ЖРК Вардар замина со 15:10. Предноста во вториот дел постојано се зголемуваше и во неколку наврати беше и 12 разлика за ЖРК Вардар. Оваа предност и овозможи на тренерот на „црвено-црните“ Индира Кастратовиќ во последните минути шанса да им даде и на помладите ракометарки. Најефикасна на натпреварот беше Андреја Човиќ од Подравка со 6 голови, додека кај ЖРК Вардар Јованка Радичевиќ постигна 5, а по четири постигна Сираба Дембеле, Андреа Лекиќ, Маја Зебиќ и Андреа Пенезиќ. Ина Суслина имаше 13 одбрани (10 во првиот дел). На вториот натпревар од Б групата Будуќност го победи Турнигер со 23:14 (11:6). На табелата ...
сите 40 | | | веќе видена

Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, по известувањето добиено од ЕВН Македонија АД, ги известува граѓаните дека заради технички зафати во електро-системот денеска без електрична енергија ќе останат повеќе скопски улицi. Tака од 08:30 до 12:00 часот, без струја ќе бидат корисниците од ул. Клисурска и ул. Гарсија Лорка (општина Шуто Оризари), од 08:30 до 14:30 часот, корисниците од ул. Петар Манџуков, ул. Марко Крале, ул. Пребондова, ул. Мостарска, ул. Коле Канински и ул. Бутелска (општина Бутел), од 08:30 до 16:00 часот корисниците од с. Дивље, с. Сушица, и с. Живиње (општина Петровец). Исто така од 09:00 до 15:00 часот без струја ќе бида корисниците од дел од ул. Скупи , с.Долно Нерези, с. Горно Нерези и дел од објектите на Средно Водно (општина Карпош) и од 12:00 до 15:30 часот, корисниците од дел од ул. Арсо Мицкоц ( општина Ѓ.Петров). (NewTime.mk/Lider.mk)
сите 52 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, по одделни котлини претпладне со појава на магла. Температурата ќе се движи од 14 до 19 степени. Во Скопје и околината слично време со температурата до 18 степени. (NEwTime.mk/Kurir)
сите 119 | | | веќе видена

Елена Ристеска успеа во петата епизода од шоуто "Твоето лице звучи познато" да доминира и со 59 гласа да успее да го освои првото место. Македонската претставничка ја имитираше сексапилната Џенифер Лопез, а жирито прокоментира дека таа изгледа и звучи многу подобро од оригиналот. Освен што одлично пее, Елена покажа и дека одлично знае да тверкува и да го тресе задникот. Парите од наградата која изнесува илјада евра, ќе ги донира во домот за деца без родители "11 октомври". Веќе следната недела Елена ќе ја видиме во улога на Харис Џиновиќ (NewTime.mk/Kurir)
сите 34 | | | веќе видена

Елена Ристеска покажа како правилно се тверкува. Македонската претставничка во шоуто “Твоето лице звучи познато“ беше одлична во улогата на Џенифер Лопез, а нејзиниот секси настап го пофалија сите членови од жирито, кои беа воодушевени од нејзиното мрдање на задникот, но и вокалната интерпретација, пишува Вечер. - За некој кој не знае да тверкува и се срами, ти доста добро си ја совладала контролата над своите колкови и задник. Ми беше убаво додека те гледав, ова беше една преубава точка”, рече водителот Иван Ивановиќ, а слично како него размислуваше и Јанјиќ Марко кој додаде дека на Иван притискокот му паднал додека ја гледал Елена како го тресе задникот. Веднаш по завршувањето на настапот срамежливата Еленче побара да потверкува и со Кеба, па го покани на сцената за заедно да замешаат. (NewTime.mk/Vecer.mk)
сите 62 | | | веќе видена

1/2 шолја масло 1 шолја вода 1 шолја брашно 1 пак. прашок за пециво 4 јајца - За фил - 1/2 л млеко 4+3 лажици шеќер 2 јајца 1 капсула во прав арома ванила или 2 пак. ванилин шеќер 2 полни лажици брашно 125 гр маргарин со вкус на путер + 2 лажици шеќер во прав шолјата е од 250 мл Ставете ги маслото и водата да зовријат и нека врие уште некои 2 минути. Во зовриената течност додавајте го брашното и енергично мешајте додека не се собери. Тргнете го садот од оган, додадете го пецивото и оставете смесата потполно да се излади. Во изладената смеса миксирајте ги јајцата, така што ќе ги додавате едно по едно. Има два начини на одлагање на смесата во плехот 1. Со помош на лажица ставате по 2 купчиња едно до друго и одозгора ги израмнувате многу малку да добијат облик и 2. Со помош на шприц за тулумби. Печете во загреана рерна на 250С првите 10 минути, потоа смалете ја температурата на 150С и печете уште 20 мин. Додека се печат еклерите рерната не смее да се отвора, особено барем најмалку првите 20 мин. Млекото и 4те ...
сите 19 | | | веќе видена

Родена е во градот Иконија од родители богати и христољубиви. По смртта на своите родители како девојка почна да им го раздава својот имот на бедните и на неволните, во името на Господ Исус Христос. Кога настана гонењето во времето на царот Диоклецијан, Параскева беше изведена на суд пред кнезот на таа земја. Штом кнезот ја праша за името, таа рече дека името ѝ е христијанка. Кнезот ја укори зошто не си го кажува своето обично име. А Параскева му рече: „Требаше прво да ти го кажам името на вечниот живот, а потоа на привремениот“. Откако ја биеја кнезот ја фрли во затвор, каде што ѝ се јави ангел Господов, ја исцели од раните и ја утеши. Со молитва ги урна сите идоли во незнабожечкиот храм. После долги и лути маки ја убија со меч. Православната црква празнува три личности со исто име Параскева-Петка Првата света Петка е преподобната маченица Параскева Римјанка. Се празнува на 26 јули (по ново 8ми август) и меѓу народот е позната како летна Света Петка. Во нејзиното житие се вели дека нејзините родители биле ...
сите 18 | | | веќе видена

next