Во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе се движи од седум до 13, а дневната од 13 до 17 степени. Во Скопје претежно облачно со повремен локален дожд и со слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Утринската температура ќе се спушти до 12, а дневната ќе достигне до 15 степени.
сите 118 | | | веќе видена

Како што најави организаторот, победникот на фестивалот беше определен според евровизискиот принцип на гласање по пат на телевоутинг и меѓународно стручно жири во сооднос 50:50. Даниел возбуден од победата, откако ја отпеа победничката песна извика: „Фала Скопје, фала Македонијо! Ви благодарам за довербата во мене“. На Скопскиот фестивал беа доделени вредни парични награди, од кои едната за животно дело, којашто МРТ овојпат ја додели на Димитар Масевски, чијшто авторски и професионален кредибилитет е неодминливо поврзан со востановувањето и афирмацијата на Скопскиот фестивал, но исто така и со историјата на македонската забавна музика и музичка култура воопшто. Извор: Press24
сите 133 | | | веќе видена

Вечерва, неофицијално во тек е голема акција на УЈП во координација со полицијата последниов период, и тоа на удар се Боговиње, Камењане и Челопек. Порталот Press24 јавува дек инспекторите заедно со полициска придружба вечерва ги чешлаат трговските објекти во овој дел на Македонија.
сите 2 | | | веќе видена

Ивица Антевски најверојатно е човекот кој вчера беше најден во провалијата на магистралниот пат Гостивар – Кичево. 39 годишниот скопјанец од населба Аеродром пред точно една недела беше пријавен за исчезнат. Постои сомнеж дека се работи за сообраќајна несреќа, поради необезбеденоста на патот и видните оштетувања на автомобилот. Телото по наредба на јавен обвинител вчера откако беше извлечено од тешко пристапниот терен е предадено за обдукција, но сеуште не се знае колку време лежело во бездната. Вчера беше пронајдено во состојба на распаѓање. Случајот го пријавија вработени во Македонија пат, вчера околу 10 часот. При увидот на полициските службеници и јавниот обвинител беше пронајдена само патна исправа која припаѓала на 39 годишникот. Извор: Сител
сите 11 | | | веќе видена

За пејачката Елена Велевска очигледно не постои криза. Додека некои од колегите се жалат дека немаат тезги и настапи, нејзината предновогодишна агенда е повеќе од набиена. Велевска започнува турнеја низ светот каде ќе ги забавува нашите Македонци кои живеат во Швајцарија, Австралија и Канада. На 15-ти ноември заминува за Швајцарија, каде во близина на Паерн ќе има забава со „Огнени момчиња“, додека на 17-ти ноември заминува на едномесечна турнеја во Австралија, каде што ќе остане сѐ до средината на декември. По овие ангажмани, пејачката се враќа во Македонија, но само на десетина дена за да биде со семејството, а на 28-ми декември заедно со Дрим Тим заминува за Канада каде и ќе пее за Нова Година. Таму ќе престојува околу две недели, за на 11-ти јануари Велевска да се врати повторно дома. - По породувањето со Калија, не поминаа две недели од кога прв пат настапив и од тогаш започна сѐ. Секој викенд, па и работни денови, настапи, семејни веселби. По една година повторно сум во Австралија и се радувам на ...
| | веќе видена

Даниел Кајмакоски ќе ја претставува Македонија на Евросонг, пишува Курир. Така одлучи стручното жири од повеќе земји и македонската публика. Песната „Лисја есенски“ доби 3597 гласови од македонската публика. Неговата победа беше очекувана, со оглед на фактот што тој во последно време стана најголем идол меѓу младите. Се надеваме дека Даниел достојно ќе не претстави на Евросонг.
сите 128 | | | веќе видена

Радамел Фалкао, напаѓачот на Манчестер јунајтед, закрепна од повредата и ќе биде подготвен за натпреварот против Арсенал во наредното коло на Премиер лигата, изјави денес менаџерот Луис ван Хал. „Фалкао сигурно нема да биде во стартната постава, бидејќи имаше долга пауза. Најверојатно ќе игра во последните 20 минути затоа што не сакам да брзам за да го вратам“, изјави Луис ван Хал за англискиот „Скај“. Фалкао поради повреда беше надвор од теренот околу еден месец, а оваа сезона во Премиер лигата одигра околу четири натпревари и постигна еден гол. Овој 28-годишен напаѓач летоска од Монако направи трансфер во англискиот клуб, а во текот на кариерата играше уште за колумбискиот Лансерос, Ривер плате, Порто и Атлетико Мадрид. Натпреварот од 12-тото коло на Премиер лигата меѓу Арсенал и Јунајтед се игра на 22-ри ноември во Лондон. Челниците на Манчестер јунајтед се заинтересирани на местото на голманот Давид де Хеа да го ангажираат Виктор Валдес, некогашниот чувар на мрежата на Барселона. Шпанскиот голман од ...
сите 7 | | | веќе видена

По вчерашните преговори со Минчо Јорданов, сопственикот на Металург, ракометарите донесоа одлука да патуваат во Шпанија на натпреварот од Лигата на шампионите против Ла Риоха. На тој начин ќе се избегне казната од страна на ЕХФ, која следува доколку Металург не отпатува во Шпанија. Ракометарите на тимот од Автокоманда за главен виновник за кризата во клубот го посочија хрватскиот тренер Лино Червар, па Јорданов им ветил дека тој ќе си замине во декември. Од Металург, најверојатно, ќе си заминат и останатите странски ракометари коишто нема да играат на натпреварот со Ла Риоха.
сите 23 | | | веќе видена

Познато е дека жените многу нешта во животот ги комплицираат, што важи и за сексуалниот живот, така што неколку лекции би им дошле добро за да ги избегнат најчестите грешки во водењето љубов. 1.НЕ ГЛУМЕТЕ ОРГАЗАМ Ова е прво и основно правило. Зошто би се впуштиле во љубов ако себе си се лишите од врвот на задоволството. Можеби во некои околности може да ви се опрости глума, но тоа не смее да ви стане навика. Впрочем, на секој маж ќе му биде драго да ве задоволи, само е важно тоа да му го допуштите. 2 ТОЈ НЕ РАЗМИСЛУВА КАКО ЖЕНА И НЕ ЧИТА МИСЛИ Морате да му кажете точно она што го сакате во кревет, на кој начин да ви се доближи е и да ве задоволи во кревет. Ниту партнерот, ниту некој друг не може да ви ги прочита мислите, надминете ја срамежливоста додека водите љубов. Научете се со зборови да ги изразувате своите сексуални потреби и желбите и сексот ќе бидат фантастични. 3. ИНОВАТИВНОСТ Никој не вели дека мора веднаш да се свртиме кон насилните игри кои вклучуваат врзување и камшик, но секогаш ист секс брзо ...
сите 9 | | | веќе видена

Тајзи преку својата Фејсбук фан страница го претстави својот најнов видео запис за темата „Дај ми само ден“ која ја работеше заедно со диџејот Ивајо. Имено, неодамна на повеќе локации во и околу Куманово Тајзи го снимаше новиот видео запис за темата која го носи насловот „Дај ми само ден“ која ја направи во соработка со познатиот диџеј Ивајо. Сценариото располага со многу статисти, група на моторџии познати како Indians, а во главните улоги покрај Тајзи, ги гледаме и Ана Гавриловска и Игор Ѓуро Петковски. Видео записот е сниман во режија на Дарко Манасијески, а реализацијата е на Иноватива Груп. Воедно со брзиот и модерен ритам на новиот сингл, Тајзи Ве потсетува и на неговиот прв солистички концерт кој ќе се одржи во Универзална сала на 29 ноември 2014 со почеток во 20:00 часот. Погледнете во продолжение како изгледа најновиот видео запис на Тајзи и диџеј Ивајо. Извор: Вистина
сите 5 | | | веќе видена

Телото кое вчера беше пронајдено во автомобил бездна на патот Гостивар – Кичево кај каменоломите, најверојатно е на познат скопски бизнисмен, откриваат неофицијални извори од истрагата, пренесува Прес24. Тој вчера околу 10 часот беше пронајен во својата Шкода Октавија излетан од патот. Во близина на неговото тело е пронајдена патна исправа на лице од Скопје кое на први месецов било пријавено за исчезнато. Во моментов се уште трае истрагата, па официјални информации надлежните институции не сакаат да дадат пред таа да заврши. Неофицијално, станува збор за бизнисмен од скопски Аеродром кој се занимавал со градежништво, и зет на поранешен министер.
сите 22 | | | веќе видена

Меѓусебните недоразбирања, малолетници ги решавале со нож. 16 годишниот А.Р. денеска околу 19 часот пред Мавровка во Скопје по кратка расправија со нож ја прободел 14 годишната Ц.М од селото Бојане, дознава Press24. Девојчето добило две убодни рани во пределот на левата натколеница, а напаѓачот се дал во бегство. Девојчето е префрлено во Градската општа болница и е надвор од животна опасност. Од полицијата за Press24 го потврдуваат случајот но не откриваат повеќе детали.
сите 38 | | | веќе видена

Дали се живи или починаа родителите на жена ми и сестра ѝ кои ги застрелав, вака покајнички прашувал трикратниот убиец кога денес бил фатен на градските гробишта во Кавадарци, на околу петнаесетина метри од капелата. Полициски извори за “Дневник” откриваат дека по трикратното убиство кавадаречките полицајци буквално не спиеле што се вели за да го пронајдат убиецот и да го решат случајот кој ја потресе пошироката јавност и каков што не се памети на овие простори. Како што вчера пишувавме, била прочешлана секоја педа во околината. Полицијата имала одредени сознанија и работела на терен, трагала, вршела претрес во објекти. - Особено обрнавме внимание на проверка на негови блиски роднини и пријатели дали можеби знаат нешто но и проверка на населби, викендички, напуштени куќи и недоизградени објекти. Имавме сознанија дека има пиштол со себе и два куршуми, кои наводно ги чува за себе и жена си. Затоа според нас, логично беше да го лоцираме неговото присуство некаде околу гробиштата оти каде инаку би можел најбрзо ...
сите 32 | | | веќе видена

Српските медиуми многу се заинтересираа за Елена Ристеска, па сега постојано копаат по нејзиниот приватен живот. Наводно таа има проблеми во бракот. Нашата Елена Ристеска (26) која победи во последното издание на „Твоето лице звучи познато“, наводно во Србија крие дека е мажена. Таа на снимањето никогаш не го носи сопругот Бојан Ивановски, со кој веќе две години е во брак. Таа никогаш не зборува за приватниот живот, ниту пак пријателите знаат повеќе детали. Пејачката поради шоуто изнајмила стан во Белград во кој живее сама и се однесува како да не е во брак. - Чуден е нејзиниот брак. Елена воопшто не го спомнува сопругот, како да не постои. Во Белград живее во близина на Коштуњак во стан кој и го плаќаат продуцентите од шоуто. Тој никогаш не доаѓа во Белград, а таа ретко оди во Скопје. Кога ќе ја прашаме за сопругот секогаш избегнува да зборува за него, изјавил нејзин соработник во шоуто. Интересно е што таа ниту на Инстаграм каде е многу активна, нема ниту една фотографија со сопругот. Новинарите се ...
сите 33 | | | веќе видена

Брусницата е грмушесто растение со црвени плодови. Потекнува од Северна Америка, каде домородците од дамна ја користеле како храна, лек и во религиозни обреди. Поради нејзините својства заслужено се вбројува помеѓу најлековитите билки на светот. Брусницата и самите препарати кои се направени на база на брусница, можат да бидат од голема помош за ублажување на симптомите од уринарните инфекции. Лековитите својства на брусницата ги познавале и старите народи, а нејзината ефикасност против заболувања на уринарниот систем ја потврдија и бројни научни истражувања. Лековитите црвени плодови содржат природни полифеноли, од кои најзначаен е проантоцијанидинот. Овој полифенол го оневозможува припојувањето на бактериите на зидовите на мочните патишта, го спречува нивното задржување во урината и го подобрува нејзиното излачување. На овој начин се намалува можноста за развој на инфекција. Брусницата е растение, чии плодови се природен антибиотик. Плодовите од брусницата се богати со различни заштитни материи, содржат ...
сите 2 | | | веќе видена

Тешка сообраќајна несреќа штотуку се случи на крстосницата пред ТЦЦ Плаза, пренесува порталот Засе.мк. Според неофицијални информации такси прегази пешак. Брзата помош веднаш пристигна на местото на несреќата и се уште нема информации во каква состојба се наоѓа пешакот. Моментално сообраќајот е блокиран. (NewTime.mk)
сите 29 | | | веќе видена

Од 15 ноември почнува да важи задолжителната обврска за носење зимска опрема во возилата. За возачите на автомобили, џипови и лесни камиони е задолжително носење зимски гуми и синџири, а за возачите на автобуси и на тешки камиони и лопата ако на погонските тркала не може да се постават синџири за снег. Санкционирањето во претстојната зимска сезона ќе биде согласно постојниот правилник за зимска опрема во автомобилите, со кој се пропишува казна од 15 евра. Со новиот закон за безбедност во патниот сообраќај чија подготовка е во тек, според најавите, се предвидени казни од 45 евра за неносење зимска опрема, пренесува МИА. Член 404 од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата предвидува дека моторните возила и работните машини кога учествуваат во сообраќај на пат надвор од населено место, во периодот од 15 ноември до 15 март задолжително треба да поседуваат пропишана зимска опрема. Полицискиот службеник ќе нареди на возачот да го прекине натамошното движење на возилото, ако не постапи според ...
сите 55 | | | веќе видена

Како што дознава Press24 денеска околу 11:30 часот во СДУ-8 Септември, поранешен ЕМУЦ во населбата Автокоманда во Скопје, каде има неколку паралелки од ДСУ„Владо Тасевски“ , настанала тепачка помеѓу ученикот С.Б., неговиот татко и неговиот чичко, од една страна и од друга страна класниот професор М.А. и неколку други професори. Од полицијата го потврдуваат случајот и велат дека се преземаат мерки за негово расчистување. Нема информации од кои причини избила тепачката. (NewTime.mk)
сите 21 | | | веќе видена

Во текот на утрешниот ден повторно не очекуваат високи температури, во утринските часови ќе има појава на магла и ниска облачност која во некои делови од земјава ќе се задржи во поголем дел од денот. Во текот на денот ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди. Слаб јужен и југоисточен ветер, а во пелагонискиот регион ќе дува слаб североисточен ветер. Утринските температури од 3°C до 10°C, а максималните дневни температури ќе се движат од 11°C до 19°C. Во Скопје слично време, со дневна температура до 16 степени. (NewTime.mk/Kurir.mk)
сите 124 | | | веќе видена

next