Една студија објавена во 1990-тата година, во Журналот за гастроентерологија, потврдува дека кај некои луѓе, кафето предизвикува „гастроколонска реакција“ (позната како трчање во ве-це) само некоја минута по првата голтка. Иако постојат бројни истражувања чија цел била да го објаснат ефектот на шолјата кафе врз нашите црева, научниците сеуште немаат сигурен одговор за тоа што точно не тера итно да го посетиме тоалетот. Сепак, постои теорија дека кафето на некој начин влијае на епителното ткиво во стомакот и во тенкото црево. Познато е дека кафето ослободува гастрин, хормон кој се произведува во стомакот и кој ја зголемува активноста на дебелото црево. Со оглед на тоа дека стомачната област е најблизу до ректумот, дел од научниците сметаат дека зголемената активност доаѓа од кофеинот во кафето и би можела да биде одговорна за ефектот на лаксатив. Но не е се така едноставно. Споменатата студија од 1990-тата покажува дека незгодниот ефект се случува и кај луѓето што пијат кафе без кофеин. Па така, слободно, па ...
сите 4 | | | веќе видена

Од август и официјално не може да се пристапи на Фејсбук пораките преку самата апликација, а сега Закерберг објаснува зошто бил потребен таков чекор. Корисниците на Фејсбук апликацијата за Андроид и iOS не беа баш среќни што за да прочитаат порака мораат да симнат и Месинџер или да пристапат преку веб-верзијата. Затоа и целата ситуација беше проследена со негативни коментари и сè повеќе корисници кои ја избришаа апликацијата и Фејсбук користат преку браузер. - Да побараш од своите корисници да инсталираат сосема нова апликација не е така мала работа, но сепак верувам дека Месинџер нуди подобро и понапредно искуство во Фејсбук комуникацијата. Истражувавме и заклучивме дека за мобилните уреди најдобро е да се има посебна апликација што ќе врши една задача, наместо повеќе,“ вели Закерберг. Примарната цел на Фејсбук апликацијата е лесно разгледување на News Feed, прелистување фотографии и објавување статуси и линкови. Пораките на Фејсбук се нешто понапредно од тоа, па од таму дошла и потребата да се одделат од ...
сите 8 | | | веќе видена

Полицаецот кој вчера беше ранет од огнено оружје позади „Мавровка“ се здобил со прострелна рана во рамото и по укажаната лекарска помош на Скопските клиники тој е пуштен на домашно лекување, информираат од Министерството за внатрешни работи, пренесува Телеграф. Инцидентот се случил во 23:10 часот позади трговскиот центар „Мавровка“ во Скопје. На полицаецот му пришле две непознати лица кои пукале во него . Полицаецот не бил на должност ниту носел униформа . Полицијата работи на пронаоѓање на сторителите и целосно расчистување на инцидентот. (NewTime.mk/Telegraf.mk)
сите 6 | | | веќе видена

Мислите дека ги знаете сите одговори кога жешкиот секс е во прашање? Време е да го проверите вашето знаење. Сексот е неисцрпна тема, а прашањата се безбројни. Во продолжение дознајте дали вагината се проширува како резултат на премногу секс, како и положбата која најмногу ги возбудува мажите. Прашање број 1: Како да му удоволам со помош на вибратор? Така што ќе вибрирате со врвот од помагалото ќе поминете долж неговиот пенис, ќе лизгате во него по внатрешната страна на неговите бутини и ќе се посветите на спојот помеѓу скротумот и анусот. Прашање број 2: Дали поголем пенис дава поинтензивна сензација? Визуелно поголем примерок на машкиот полов орган сигурно го зголемува апетитот отколку оној помалиот. Но, сексуално искусните жени знаат дека помалиот, а подебел пенис може да постигне подобри резултати отколку потенкиот, а подолгиот ќе разбуди значително поинтензивно триење за време на сексот. Статистички гледано, мерките на пенисот се во просек од 11.4 до 17.5 сантиметри во ерекција, со обем максимално од ...
сите 3 | | | веќе видена

Основачот на Фејсбук, Марк Закерберг (30) неодамна ја искористил социјалната мрежа на сите корисници да им одговори на прашањата за иднината на Фејсбук , а едно прашање посебно го издвоил. Закерберг одвоил еден час да им одговара на корисниците на Фејбук, а едно од прашњата било зошто постојано ја носи истата сива маичка со кратки ракави. - Сакам да си го поедноставам животот. Секојдневно мора да донесува голем број важни одлуки и така настојувам да се ослободам од оние неважните одлуки. А дури и наизглед безначајните одлуки како што е на пример одлуката „што ќе облечете“ или „што да јадете за доручек“, ни одземаат време и енергија која би можеле да ја посветиме на поважни работи – објаснил основачот на Фејсбук и додал дека тоа не му е единствената маичка туку дека во својот плакар има повеќе такви исти маички. Закерберг не е единствен од областа на интернет-технологиите кои го следи ова едноставно правило. И основачот на „Епл“, Стив Џобс сметал дека енергијата и креативноста не треба да се троши на банални ...
сите 6 | | | веќе видена

Фудбалерите на Челзи го совладаа Ливерпул на Енфилд, во дерби натпреварот со кој е отворено 11-то коло во Премиер лигата. Играчите на лидерот во шампионатот, до победата над Ливерпул од 2:1 стигнаа по пресвртот кои го направија со головите на Кејхил и Диего Коста. Ливерпул стигна до предност со голот на Емре Кан, тој упати удар од 20-тина метри, на патот до голот топката го закачи Кејхил, го измами Куртоа и заврши зад неговиот грб. Несреќниот Кејхил бргу доби сатисфакција откако во 14.минута по една мешаница пред голот на Ливерпул успеа да го совлада Мињоле. До крајот на полувремето Челзи го диктираше ритамот но ‘сините’ не успеаја да постигнат гол. Слично се одвиваше мечот и во вториот дел, Челзи го контролираше мечот и го диктираше ритамот, Азар два пати беше изблокиран од изгледни позиции, додека Ливерпул најдобрата можност ја имаше преку Стерлинг, но неговиот удар го одбрани Куртоа. Решавачкиот момент на натпреварот се случи во 69.минута, Аспиликуета лесно мина по левата страна, нафрлената топка на ...
сите 4 | | | веќе видена

Колку различни, толку и слични во некои работи, а важи и обратното. Вака би можеле да се опишат земјите во светот, меѓу кои секоја има нешто заедничко со останатите, а сепак и нешто по што се издвојува и предничи во однос на другите. За некои е тоа бројот на затвореници, за други големината на градите, за трети количината на испиеното кафе по глава на жител, и така од Европа до Америка и назад. Неверојатните и необични мапи кои можат да се пронајдат на интернет, настојуваат на поопуштен начин да прикажат како едни од други земји се разликуваат според интересни статистики. Од оние кои се занимаваат со бројот на убиства и самоубиства во светот, до оние кои покажуваат каде се најисполнети затворските капацитети. Најголем број на убиства и самоубиства има во Венецуела и Хондурас, и тоа од 40 до 60,87 на 100.000 жители. Со најмногу затвореници, по глава на жител, можат да се „пофалат“ САД, а најмалку ги има во централните африкански земји. По бројот на пиштоли можат да се пофалат Србија и САД, Јемен, Швајцарија, ...
| | веќе видена

Руинираниот авто камп “Андон Дуков” во Охрид ќе прерасне во елитна населба. На местото од распаднатите стари камп приколки ќе се градат ексклузивни резиденцијални туристички објекти, објави Канал 5. Како што соопштува телевизијата, првичниот план бил да се изградат објекти за здравствен туризам, но после инспекцијата на општинските и државните власти на сите кампови вдолж брегот на Охридското езеро се донела одлука за изградба на резиденцијална населба. - Дел до земјиштето е приватизрано, сметавме дека ќе биде тешко изводливо во таа зона државата да превзема активности односно градот да превзема акривности во кои можат да се реализираат некои големи зафати од типот на здравствен туризам и хотелско угостителски објекти кои што би биле од локално или државно значење за кои што ние во иднина би нашле инвеститори, изјави градоначалникот на Охрид Никола Бакрачески. Инаку се планира ексклузивните резиденцијални објекти да се градат на провршина од триесетина хектари, со што атрактивната локација ќе добие современ ...
сите 3 | | | веќе видена

Телото кое грчките власти тврдат дека е на младата Дениса Марковска утре пристигува во Македонија, пренесува НетПрес. Откако Грчките фозеничари утврдија дека телото најдено во водите на Егејот е на исчезнатата Македонка, истото ќе биде испратено во Македонија. Во Македонија по барање на родителите на Дениса, а по дозвола од Министерството за здравство ќе биде направена нова ДНК анализа и реобдукција. Сѐ уште не се знае како починала младата Дениса. Таа работела на брод. Една вечер таа исчезна од бродот. Беше пронајден нејзиниот мобилен телефон но без сим картичката во него. (NewTime.mk/NetPress.com.mk)
сите 74 | | | веќе видена

Според информација од ДГ Бетон АД, на делот од патот од брана Маврово до раскрсницата за село Галичник од 4-ти до 12-ти ноември ќе се изведуваат градежни работи од 9 до 16 часот. Во овие периоди патот ќе биде затворан за сообраќај. Поради тоа, сите кои ќе патуваат кон Маврово ќе треба да го користат другиот патен правец преку Леуново и Никифорово. Од 27 октомври годинава воведени се нови термини за одвивање на сообраќајот на патниот правец Скопје – Македонски брод низ Јасен во правец од Скопје кон Македонски Брод сообраќајот се одвива од 7:30 до 8:30, и од 14:30 до 15:30 часот, а во правец од Македонски Брод кон Скопје сообраќајот се одвива од 6 до 7, и од 16 до 17 часот. Сообраќајот на сите останати државни патишта во Македонија се одвива без забрани, по претежно суви коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци ...
сите 21 | | | веќе видена

Засилено полициско присусто вечерва во скопски Сарај, јавува Алмакос, пренесува НетПрес. Полициски извори велат дека асистираат на Управата за јавни приходи при контрола во повеќе угостилески и трговски објекти во оваа скопска населба. Според нашите инфорамции, инспкторите на УЈП детално ги проверуваат сите објекти во Сарај што предизивкало револт кај локалното население. Сепак, присуството на полицијата не дозволило никакви проблеми. УЈП во последните неколку денови засилено врши контроли на терен. Вчера слична акција УЈП имаше и во Чаир. (NewTime.mk/NetPress.com.mk)
сите 91 | | | веќе видена

Пред една година, Македонската Радио Телевизија преку својот проект „Сите наши песни“ за зачувување и афирмација на македонската забавна музика откри нова ѕвезда чиј квалитет уште еднаш се потврди на регионалниот музички натпревар „Ѕвездите на Гранд“. Имено, кумановецот Мартинијан Кириловски во саботата (1 ноември) настапи на регионалниот музички натпревар „Ѕвездите на Гранд“ со евровизиската песна „Није љубав ствар“ на Жељко Јоксимовиќ и успеа да ги освои симпатиите на жирито, но и на челните луѓе на продукцијата. Покрај Ален Хасановиќ, Мартинијан е вториот сериозен македонски кандидат за победа во ова големо регионално телевизиско шоу. Во продолжение погледнете го неговото претставување на „Ѕвездите на Гранд“. (NewTime.mk/Извор: Vistina.mk)
сите 2 | | | веќе видена

Ако јадете непoсредно пред да заминете на спиење, најверојатно ќе се здебелите, а можете и сериозно да го оштетите и ткивото или слузокожата на хранопроводот поради киселините кои се враќаат од желудникот. Вечерајте најдоцна три часа пред спиење. А ако веќе морате нешто да јадете или да се напиете, избегнувајте ги следниве работи. 1. Алкохол Алкохолот ги отпушта вентилите кои го поврзуваат стомакот и хранопроводот. Кога тоа ќе се случи не можете да ја задржите храната во стомакот. Ако сте пиеле алкохол пред спиење, можно е киселината од желудникот да се враќа до устата. 2. Газирани сокови Газираните сокови се најлошите за киселини. Тие се покисели од било што друго во природата. Киселината ги оштетува вентилите кои го поврзуваат стомакот и хранопроводот, а карбонизацијата го зголемува стомачниот притисок. 3. Сирење и кашкавал Овие намирници се полни со масти, но ако мора да ги јадете, јадете пармезан или швајцарско сирење, кој предвизвикува помали киселини од помеките кашкавали и сирења, како што се фета ...
сите 2 | | | веќе видена

Судот од грчкиот остров Родос даде дозвола за транспорт на телото за кое ДНК анализата во Грција покажа дека е исчезнатата прилепчанка Дениса Маркоска. Од Министерството за надворешни работи очекуваат телото да стигне во Скопје викендов. Од Родос до пристаништето Пиреја кај Атина телото ќе биде превезувано со траект, а потоа од Атина до Скопје по земјен пат, со автомобил, велат од МНР. Иако се најавуваше дека телото ќе стигне во Скопје во понеделник сепак транспортот се оддолжи, во средата се чекаше дозвола од грчкиот судија од Родос да даде дозвола за транспорт на телото бидејќи, согласно грчките закони, за да може да се изнесат посмртните останки после месец дена или ако е телото во поодмината фаза на распаѓање надвор од Грција, потребна е дозвола од надлежен суд. Семејството Маркоски е во исчекување и на нова ДНК анализа или обдукција која што треба да се направи во Македонија во институтот на Судска медицина. Дениса исчезна на 12-ти септември од бродот на којшто работела, додека пловеле по Егејското ...
сите 82 | | | веќе видена

Времето утре ќе биде облачно со врнежи од дожд и ветровито. Поинтензивни врнежи се очекуваат во вечерните часови и во ноќта петок кон сабота. Ќе дува умерен јужен и југоисточен ветер, а во западните предели ќе дува умерен североисточен и источен ветер. Ветерот понекаде ќе достигне брзина и до 25 км/ч. Утринските температури 8°C до 14°C, а максималните дневни температури ќе се движат од 13°C до 19°C. (NewTime.mk/УХРМ)
сите 117 | | | веќе видена

Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, по известувањето добиено од ЕВН Македонија АД , ги известува граѓаните дека на ден 07.11.2014 година ( петок), без електрична енергија ќе останат: во време од 08:30 до 16:00 часот, корисниците од Горно и Средно Кољари, Живиње, Сушицаи Дивље (опш. Гази Баба), во периодот од 09:00 до 15:00 часот, корисниците од викенд населбата во с.Побожје. ( општина Чучер Сандево ), корисниците од с.Глумово ул.1 (општина Сарај), Бул.Митрополит Теодсиј Гологанов од број 160-168 (општина Карпош), од 08:30-14:30 часот , корисниците од Петар Манџуков, Бутелска, Коле Калински, Марко Крале , Пребондова и Мостарска, (општина Бутел), во време од 13.00 до 15.00 часот, дел од корисниците од улица Руди Чајавец, од број 11 до број 25. ( општина Аеродром ), од 09:30-15:30 часот корисниците на дел од ул.Демир Трајко (општина Шорче Петров), во време од 11:00-14:00 часот корисниците на дел од ул.Дамаска бр.11а (општина Карпош), во време од 10:00-15:30 часот корисниците дел од ...
сите 17 | | | веќе видена

Пејачката Сандра Африка прва се најде на удар на даночните инспектори бидејќи постојано се фали со своите автомобили, јахта и скапа облека. Ќе се направи обид да се испита легалност на заработените пари на оваа млада естрадана ѕвезда, која за кус временски период, на тезгите и настапите во странство, успеала да заработи цело богатство од неколку десетици милиони евра. Акција за проверката на легалноста на заработените пари на луѓето од естрадата е сеопфатна и во неа се вклучени речиси сите државни институции. Моментално преку даночните служби на земјите од соседството и Европа се проверуваат неколку луѓе од естрадата, односно каде тие имаат пријавено приходи. Една од нив е и Сандра Африка, а таа се најде прва на удар поради тоа што се фалеше во јавноста со куќи, автомобили и јахти, за кои, според проценките на нашите досегашни сознанија, нема покритие во приходите. Секако, таа ќе мора сето ова да го докаже за време на вкрстено споредување на приходите и имотот. Доколку се утврди дека незаконски го стекнала ...
сите 8 | | | веќе видена

Научниците од Универзитетот Леувен во Белгија спровеле студија во текот на која ги следеле испитаниците во секојдневниот живот, анализирајќи ги нивните емоции, како и нивниот интензитет и нивното просечното траење. Преболувањето по раскинување на љубовна врска, смрт на близок човек или генералното чувство на тага се емоции кои се најинтензивни кај луѓето, а една од причините за тоа е што траат 240 пати подолго од некои други чувства како што е срамот, изненадувањето, нервозата или здодевноста, покажала студијата. За време на ова истражување научниците ги следеле испитаниците во секојдневниот живот, анализирајќи ги нивните емоции како и интензитетот и просечното трање , пренесува „Дејли меил“. Од дури 27 различни чувства, тагата трае најдолго – околу 120 часа, а по неа следи омразата која луѓето во просек ги држи околу 60 часа, па следи радоста која трае 35 часа, заклучиле научниците. Кога станува збор за другите емоции љубомората трае 15 часа, олеснувањето 8 часа, ентузијазмот 6 часа, благодарноста 5 часа, ...
сите 5 | | | веќе видена

Екипата на интернет-страницата Reader’s digest, сакала да открие во кој град живеат најчесните луѓе па така направиле мал експеримент во кој „изгубиле“ вкупно 192 паричници низ целиот свет. Тие поточно оставале паричник на јавно место и потоа набљудувале дали случајниот пронаоѓач ќе му ги врати на сопственикот. Во секој паричник се наоѓало името на сосптвеникот, бројот на телефонот, семејна фотографија, потсетници и паричен износ во висина од 50 долари, во валута на земјата во која паричникот бил „изгубен“. Во секој град биле оставани по 12 паричници, во парковите, шопинг центрите и на плочниците. Иако експериментот со губењето на паричници не е ништо ново, овојпат послужило во истражувачки цели. Екипата на Reader’s digest дошла до следните резултати во Хелсинки од 12 биле вратени 11 паричници, во Мумбаи биле вратени 9, во Будимпешта и Њујорк по 8, Москва и Амстердам по 7, во Берлин и Љубљана 6, во Лондон и Варшава по 5, Во Букурешт, Рио Де Жанеиро и Цирих по 4 вратени паричници, Во Прага 3, во Мадрид 2 и во ...
| | веќе видена

next