Сакате ли да бидете сигурни дека во организмот го внесувате само најдоброто, тогаш дознајте зошто уште денес треба да изедете неколку маслинки. Ги штитат крвните садови и го зајакнуваат имунитетот Маслинките особено црните се исклучителен антиоксидант кој делува како чистач на организмот од штетните материи. Маслинките му помагаат на телото да го исфрли холестеролот, па така тие ја намалуваат можноста за кардио-васкуларни болести. Исто така, маслиновото масло го зајакнува имунитетот и е совршен сојузник против алергиите. Помагаат при слабеење Маслинките содржат масти, но исклучиво оние добрите масти за кои нашето тело има потреба. Таквите масти не се „заглавуваат“ во масни станици туку телото ги користи и троши па така тие помагаат при слабеењето. Маслинките се исклучителен додаток со оброкот или меѓу оброците бидејќи ќе ве заштитат на најздравиот можен начин. Против болки и воспаленија Маслинките, како и непреработеното маслиново масло содржат силни антиоксиданти, но оваа вкусна и солена намирница го ...
сите 6 | | | веќе видена

СВР Куманово поднесе кривична пријава против Ф.Н.(21) за сторено кривично дело „убиство“ во обид, соопшти МВР. На 8-ми овој месец, во 17,00 часот, на ул. „Солунска“ во Куманово дошло до вербална расправија помеѓу пријавениот и Д.А.(30) и С.А.(23), двајцата од Куманово, во која пријавениот со нож му нанел убодна рана на Д.А. во градниот кош, а на С.А. во пределот на рамото. Денеска до Сител беше доставено видео кое што е снимено од камера поставена на куќа веднаш до местото на настанот, без дополнителен кометар во врска со тоа како се случил настанот. Истата снимка е доставена и до полицијата и до Основно јавно обвинителство во Куманово, пишува Сител. Видеото можете да го погледнете тука . (NewTime.mk/Kurir.mk)
сите 32 | | | веќе видена

Семејството има 12 синови, а го очекуваат бебето со број 13, не знаејќи дали ќе биде девојче или момче, бидејќи традиционално не сакаат да го дознаат полот на бебето пред раѓањето. Џеј и Катери Шванц ќе станат родители на 13 деца во мај, и велат дека очекуваат момче, по 12 момчиња кои ги имаат. Ако биде девојче сите ќе ги изненади и ќе бидат неверојатно среќни. Таткото Џеј вели дека многу би сакал да биде девојче, кога би можел да бира, но она на што се надеваат е здраво бебе. Парот го доби својот дванаесетти син Такер на 4 август 2013 година, а најстариот Тај има 22 години. Кетери вели дека ужива во бременостите и дека повеќе од половина живот била бремена. И таа би сакала да е девојче, но ако биде момче тоа ќе биде добро утврдена рутина која исто така многу ја сака. (NewTime.mk/Vistina.mk)
сите 2 | | | веќе видена

Седумдесет годишен маж го изгубил животот откако вчера околу 17:30 часот бил прегазен од дури два автомобили во Мачковци, Хрватска, пренесува Курир. - Едниот автомобил бил управуван од 61-годишен жител на Чачковец кој не се придржувал до ограничената брзина на пешачкиот премин поради што го удрил несреќниот старец. 70-годишниот старец пак не ја поминувал улицата на обележениот пешачки премин туку непосредно до него. Старецот бил отфрлен од возилото на другата лента од патот, од каде наишло друго возило од спротивен правец кое уште еднаш го удрило старецот. Вториот автомобил бил управуван од 40-годишен жител на Вараждин, кој исто така не ја почитувал дозволената брзина поради што неможел да прикочи, изјавиле од полицијата. Старецот веднаш бил префрлен со брза медицинска помош во болница, каде им подлегнал на повредите. Кривични пријави зарботиле и двајцата возачи. (NewTime.mk/Kurir.mk)
сите 2 | | | веќе видена

Нови детали се познати откако беше завршен увидот по страшната сообраќајна несреќа која попладнево се случи на автопатот Куманово-Скопје, пренесува Курир. Како што е познато во несреќата едно лице го загуби животот, а четири се повредени. Сите пет лица се членови на едно семејство од кумановското село Черкезе. Починатиот е 44-годишниот Беадин Р., а во несреќата повредени се неговите роднини Б.Р. (27), Ф.Р. (32), А.Р. (51) и А.Р. (21). Несреќата се случи кога автомобил марка „БМВ“ во кој било семејството удрило во заштитна банкина од засега непознати причини. (NewTime.mk/Kurir.mk)
сите 12 | | | веќе видена

Тешко сообраќајна несреќа се случи денеска на патот за дебарското село Могорче, кога камион на ЈП „Македонија пат“ се превртел при што тешко е повреден возачот на камионот, јави Утрински весник . - Во нашата болница со возило на Итна медицинска помош беше транспортирано лицето Ѓуро Панчев (48) од Велес, со компресивна фрактура на лумбален пршлен, фрактура на три ребра како и набиеници. По направените рентгенски снимки и дадената медицинска помош, повредениот е транспортиран во Ургентниот центар во Скопје – изјави доктор Баки Алили, директор на Општата болница во Дебар. Според него, повредениот бил во свесна состојба. Како што велат неговите колеги, кои дописничката на Утрински весник ги затекнала на местото на несреќата, тој имал голема среќа, а благодарни се и на Итната медицинска помош од Дебар, која пристигнала веднаш по дојавата. ЈП „Македонија пат“ е ангажирано во реконструкцијата и проширувањето на патот кон село Могорче, а во делот каде што се случила сообраќајката камиони на претпријатието носеле ...
сите 17 | | | веќе видена

Глобалното затоплување доведува до топење на мразот на Арктикот. Како резултат на тоа се појавуваат нови ветерни струи кои пробиваат како студен воздух и снег на југ. Затоа се и прогнозите од сурови зими во наредните години кои ќе биде двојно поголеми, тврди новото истражување, пренесува “Гардијан”. Преку компјутерско моделирање новото истражување покажува како тешките зимски сезони се предизвикани од климатските промени, а не само од природните варијации на времето. Истражувањето предупредува дека трендот кон почести сурови зими ќе се задржи и во наредните неколку децении. Дури по 30-те години можеме да очекуваме нормализирање. Тогаш Арктикот ќе остане без мраз, со што ќе престанат новите ветрови и соодветно суровите зими. Екстремно високите температури во другите сезони сепак трајно ќе се задржуваат. (NewTime.mk/Kurir.mk)
сите 3 | | | веќе видена

Фудбалерот на Ливерпул Дејан Ловрен рече дека голот на Марио Балотели за 2:1 победа во мечот од Лига купот против Свонси бил олеснување за сите во клубот. Свонси поведе во 65 – та минута со голот на Марвин Емнес, а изедначи Балотели во 86-та минута, осум минути откако влезе во игра. Нему му беше дури втор гол за Ливерпул откако летово на во градот на Битлси се пресели од Милан. „Навистина мислам дека сите во клубот почувствувавме олеснување. Бев сигурен дека Марио ќе постигне гол, но само беше прашање на време. Сите веруваме во него, тој работи многу напорно на тренинзите“, рече Ловрен за британските медиуми. Победата на Ливерпул против Свонси и пласманот во четвртфиналето од Лига купот ја донесе токму Ловрен во 95-та минута. „Одлично е чувството да се постигне гол за победа. Натпреварот беше тежок, но демонстриравме карактер. Мислам дека игравме подобро од претходните два натпревари и стопроцентно заслуживме победа“, рече Ловрен. (NewTime.mk/Kurir.mk)
сите 2 | | | веќе видена

Голема трагедија го потресе Панчево. Во пожар изгореа петгодишно и двегодишно дете. Пожарот избувнал пред пред околу еден час во куќата на Викторија Јовановиќ во населбата Мал рид во Панчево. Причините за избувнувањето на пожарот се уште не се познати. Во куќата во тој момент се наоѓале А.Ј. (2) и К.Ј. (5) кои живи изгореле во пожарот. Гасењето на пожарот се уште е во тек. (NewTime.mk/Kurir.mk)
сите 39 | | | веќе видена

Банкарскиот систем и во услови на надворешно опкружување исполнето со големи предизвици, успеа да ја задржи ликвидноста и солвентноста, а со тоа и својата стабилност и сигурност. Ова го оцени Советот на Народната банка на денешната седница, на која го разгледуваше Извештајот за ризиците во банкарскиот систем во Република Македонија во вториот квартал од 2014 година. - Растот на активностите на македонските банки продолжи и во текот на вториот квартал на 2014 година, што е резултат на сѐ поголемиот степен на финансиско посредување и поддршката на македонската економија. Носител на растот на изворите на финансирање на банките се депозитите на нефинансиските лица, а во нивни рамки посебно се издвојува растот на денарските депозити на домаќинствата со поголема договорна рочност, што претставува директен одраз на довербата којашто банките ја имаат кај домашната јавност, соопштија од кабинетот на гувернерот на Народната банка на Република Македонија. Во соопштението се додава дека, во услови на закрепнување на ...
сите 33 | | | веќе видена

„Џабе сте кречеле“ , „Некој пие од радост, некој од тага, а јас од сабајле“, „Само на Турчинките им е потешко од нашите жени, затоа што тие се’ уште се под турско“… Ова се само дел од графитите кои може да се прочитаат на фасадите на објектите во Скопје, пишува Утрински. Освен со пораки, љубителите на цртањето своите лични ставови ги изразуваат и со цртежи во различни бои насликани по ѕидови. Многу често графитите во себе носат одредена порака, апел, некои се политички, но дел од пораките и цртежите се вулгарни, навредливи и повикуваат на верска и етничка омраза. Љубителите на цртањето графити, своите ставови, апели и критики најчесто ги пишуваат на ѕидовите на детските градинки, училиштата, а „жртви“ на спрејовите се и голем број станбени згради. На ѕидовите на зградите во Скопје можат да се видат графити кои се вистински уметнички дела, но и пораки кои се навредливи и не се убави за ничии очи. - Немам ништо против љубителите на графитите да цртаат или да пишуваат пораки на одредени места, но, не смеат тоа ...
сите 2 | | | веќе видена

Едно лице е починато, а четворица повредени во тешка сообраќајна несреќа која се случила пред околу еден час на патот Куманово-Скопје, дознава Курир. Според нашите информации во несреќата учествувал автомобил БМВ во кумановски регистерски таблички, а повредените било итно пренесени во кумановската болница. Идентитетот на починатото лице, како и карактерот на повредите во кои се здобиле повредените не се познати. Од полицијата за Курир велат дека увидот е во тек, по што ќе бидат познати сите детали. (NewTime.mk/Kurir.mk)
сите 76 | | | веќе видена

Репортерите на српскиот весник Блиц улови како пратеничка на владејачката Српска напредна партија му пишува порака на премиерот на земјата, Александар Вучиќ. На крајот од пораката пратеничката Билјана Илиќ Стошиќ му напишала „Ве банкуваме и ве сакаме, Вашата пратеничка“. Пораката пратеничката ја испратила за време на седницата на општинскиот совет на Крагујевац на која се решавало за разрешување на градоначлникот Верољуб Стевановиќ – Верка. Стошиќ не е член на советот на Крагујевац, туку на државното Собрание, а присствувала како член на Одборот за правосудство, државна и локална самоуправа. (NewTime.mk/NetPress.com.mk)
сите 16 | | | веќе видена

Шабан Х. и Индриз Ш. од Гостивар се уапсени со повеќе од еден килограм хероин на меѓународната автобуска станица на улица „Пут живота“ (Пат на животот) во општина Ново Сараево, пренесува НетПрес. - Припадниците на Одделението за борба против злоупотребата на опојни дроги при МВР на кантонот Сараево дрогата ја открија кај Шабан Х. со кого во друштво бил и Идриз Ш. Вредноста на дрогата на пазарот е од 30 до 50 илјади конвертибилни марки, во зависност од тоа со која супстанца се меша, изјавил Ирфан Нефиќ портпарол на сараевската полиција. Хероинот Шабан Х. го завиткал со помош на појас околу телото. За одредена сума пари негова задача била само да ја пренесе дрогата до Сараево. (NewTime.mk)
сите 21 | | | веќе видена

Фоторафиите од вчера кружат по социјалните мрежи. Тие се направени минатата ноќ кај Градската болница спроти Зелено Пазарче. Нема информации за што станува збор, освен она што го пишува дека на улицата подолг период лежела баба, пренесува Пресс 24. Се уште немаме инфрмации од МВР. (NewTime.mk)
сите 20 | | | веќе видена

Четврток ќе донесе променливо време, но сепак со многу повеќе сончеви периоди за разлика од среда. Западниот, и крајниот источен регион ќе имаат нешто повеќе облачност за разлика од останатите краишта. Зголемување на облачноста во поголем дел од земјата ќе има во текот на вечерта. Денот ќе биде потопол во однос на среда. Максимална температура на воздухот ќе достигне вредност околу 14°С во северната половина на земјата Југозападниот регион очекува максимална околу 13°С. Југоисточниот регион очекува максимална температура од 15 до 17°. Во Скопскиот регион се очекува променливо време, со подолги сончеви периоди. Дневниот максимум на температурата на воздухот ќе достигне вредност околу 13°С. (NewTime.mk/MeteoPro.mk)
сите 123 | | | веќе видена

Постапката за проверка на издадените бугарски државјанства и тековните апликации, нема да ги опфати Македонците, известуваат Бугарските медиуми. Според она што беше објавено во бугарските медиуми ваквата проверка ќе важи само за жителите на Косово и други земји, а нивните жители не знаат ниту збор бугарски, а се повикуваат на бугарски корени а тоа не важи за македонските граѓани. Лидерот на бугарската партија ВМРО-БНД, Kрасимир Kаракачанов, разговарал за ова со претставниците на бугарската влада и усно му било потврдено дека новите услови нема да се поставуваат за македонските граѓани. (NewTime.mk/ZaSe.mk)
сите 2 | | | веќе видена

Се уште нема никакви официјални информации за тоа кој и зошто синоќа околу 22 часот пукал со куршуми со поголем калибар во зградата на Владата. Вообичаено во вторник навечер Владата ја одржува редовната седница, но овојпат, поради службениот пат на премиерот Никола Груевски во Белгија, седницата е одложена. Од владината служба за информирање велат дека во времето на пукањето во зградата не бил присутен ниту еден минситер. Кој и зошто пукал во седиштето на Владата, засега е нејасно. Се уште трае вештачењето, а засега само се претпоставува дека проектилите би можело да бидат испукани од рачен фрлач „зоља“. Најверојатно било пукано од другата страна на реката Вардар, под Калето. (NewTime.mk/NetPress.com.mk)
сите 62 | | | веќе видена

Бројот на заразени луѓе со ебола во светот достигна 13.703, соопшти денеска Светската здравствена организација (СЗО). - Повеќето од случаите се во Гвинеја, Либерија и Сиера Леоне. Бројот на починатите од смртоносниот вирус веќе е над 5.000 лица, а во Либерија е регистрирано намалување на заразени случаи, истакна заменик генералниот директор на СЗО, Брус Ајлворд. Истовремено, поранешните генерални секретари на НАТО, Јап де Хоп Шефер и лордот Џорџ Робертсон ја повикаа Алијансата да се приклучи кон напорите за борба против епидемијата, наведувајќи ги оригиналните можности и средства до кои таа има пристап, но и логистичката поддршка од море и воздух, искуството во областа на заштитата од билошки закани и при координирање на меѓународни операции. Според СЗО, првиот случај на ебола бил во гвинејското село Мелианду, а првата жртва од оваа болест е двегодишниот Емил Вамундо. (NewTime.mk/NetPress.com.mk)
сите 40 | | | веќе видена

Во април 1955 година, Марјан Џон Маркул, агент во американско FBI, во документи кои до неодамна биле чувани во тајност, ја изразил својата загриженост за идентитетот на Јосип Броз Тито. – Господин Маркул смета дека личноста која денес се претставува како маршал Тито всушност не е вистинскиот Јосип Броз Тито, туку руски агент кој го земал идентитетот на вистинскиот Тито во 1937 година, во време кога Тито исчезнал во Русија, стои во тајниот документ на FBI, датиран од 4 мај 1955 година. Во документот се наведени и информации за Маркул. Роден е во Ливно на 27 ноември 1909 година, а на 14 март 1944 година станува натурализиран американец. Служел во американската војска од 9 октомври 1942 до 30 ноември 1944 година, кога ја напуштил службата како каплар. Инаку во САД емигрирал во мај 1936 година, а неговата сопруга работела како лабораториска техничарка во болница во Лос Анџелес. Маркул споменал дека во 1953 година ја посетил Југославија и тогаш во два наврати разговарал со Тито. Првата прилика бил на аудиториум ...
сите 5 | | | веќе видена

next