Најмалку 10 луѓе загинаа во тајфунот „Џеби“, најлошата бура во Јапонија во последните 25 години. Предизвикана е голема штета во поголемите градови, меѓу кои се ...
сите 4 | | | веќе видена

Оризопроизводителите годинава очекуваат добри приноси. Поволните временски услови и доволните количества на вода во хидросистемот „Брегалница“ ќе овозможат ...
сите 3 | | | веќе видена

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, вечер пристигнува во дводневна посета на Република Македонија. Средбите со државниот врв ќе ги почне утре. Ќе ...
сите 214 | | | веќе видена

Во Македонија ќе се формираат првите бизнис- акцелератори за млади. Во нив ќе може да развиваат старт- ап компании и брзорастечки фирми кои ќе отвораат нови ...
сите 13 | | | веќе видена

Градоначалниците да обезбедат солидни услови за работа на Општинските комисии за спроведување на референдумот и да не вршат притисок врз администрацијата, апел ...
сите 26 | | | веќе видена

Белешката од американската амбасада во Скопје испратена од тогашната амбасадорка Џилијан Миловановиќ за разговорите за името, која протече од „Викиликс“, ...
сите 44 | | | веќе видена

Гувернерот на Народната банка на Република Македонија Анита Ангеловска – Бежоска до Собранието достави предлог за именување на двајца нови вицегувенери. До ...
сите 73 | | | веќе видена

Вселенската патријаршија може да објавува автокефалност на црквите кои сакаат да добијат независност, и без согласност на другите помесни православни цркви. ...
сите 41 | | | веќе видена

Лондонската противпожарна служба прати 12 возила и 80 пожарникари во источниот дел од лондон каде што е опожарено основно училиште. Засега нема информации за ...
сите 58 | | | веќе видена

next