Создадено на Недела, 05 Јули 2015 13:57 Познатата пејачка Елена Петреска изминатиов период активно се посвети на својата музичка кариера и за многу кратко време сними три видеоспота за нејзините нови песни. „Ајде врати се“ е последната песна која Петреска ја промовираше пред неколку дена, а спотот го снимаше на неколку локации во нашиот главен град. Погледнете:
сите 7 | | | веќе видена

Дејан Јованов, кој веројатно многумина го помнат како еден од тројцата финалисти на натпреварот Македонски Идол, никогаш не престана да се бави и да ја сака музиката. Па, така сега со текст на Владимир Поп Христов и музика на Никола Перевски Пере се враќа на сцената со прекрасната „LoveAnda“, за која сними и спот. Видеото е на Rewind продукцијата, а во песната се препознатливи и придружните вокали на Пере, но и на неговата ќерка Михаела Миа Перевска. Песната е снимена во студиото Димитрови со голема помош од момчињата од бендот „Нокаут“ на разни инструменти. Еве го убавиот текс на Мио: Убав миг е , празен ум на прошетка климна без да каже да сто пеперутки на само една лаванда, играат светлина. Тука или не, уште повеќе полесно ми е пројден со тебе секој ден ми е појасно од се Тука или не ти си поважна од се. реф За рака те држам како дете сум мал принцеза за која живот би дал чисто како солза срце знае што сака те земам и те чувам цвету мил мој довека и кога духот се буди нема му крај вистинско ...
| | веќе видена

За Браќата Тавитјан од вечерва почнува новата концертна сезона. Вечерва тие по четврти пат учествуваа на тапанарскиот фестивал во Србија „ Друм Дум Фест“ во Лесковац заедно со Горан Гешовски на бас и европскиот џез виртуоз Кирил Кузманов на саксофон. Летната турнеја понатака ќе ги опфати и Кикинда Џез фест, Петровац Џез фест, Шабац Џез фест и Белград. Специјална најава и за големиот концерт со филхармонија во Загреб во најголемата концертна сала „Лисински” и како и концерт со филхармонија во Љубљана, но за тоа, потоа. Европа и САД ќе следат понатака во секој случај.
сите 3 | | | веќе видена

Елена Миленковска го промовира спотот за најновата песна под наслов „Се што имав јас“, чиј комплетен автор е хитмејкерот Роберт Билбилов. Видео записот на продукцијата “Storyteller” привлекува внимание пред се поради инспиративната кореографија која изразува бура од емоции. Заедно со Елена танцува Мишо Спасовски од ТСК „Прима Данца“, кој ја осмисли кореографијата. Според Билбилов, приказната е за девојка која направила грешка и не знае како да му каже на своето момче, се прашува дали да му признае или не, плашејќи се дека ќе го изгуби засекогаш човекот што го сака. Режисерот Иван Ѓорѓиевски вели: „Идејата за спотот беше на Елена, од мене се очекуваше да ја реализирам пред камера. Во кореографијата дадов само неколку сугестии за одредени моменти. Се снимаше цел ден во хангар од поранешна фабрика, заради тоа што изгледаше најсоосдветно за кореографијата и костимографијата. На сет дадовме се од себе, па можевте да ме видите мене со џогер, а снимателот со кофа, се во интерес на времето. Снимањето беше забавно ...
сите 7 | | | веќе видена

Од 11 до 16 август во Никшиќ, Црна гора ќе се одржи јубилејниот петти „Лејк фест “ (Lake Fest) , а алтернативниот рок бенд од Скопје, „Визија“, ќе биде една од групите кои ќе настапат на овој престижен рок фестивал. Тие ќе ја делат сцената со „Гуано ејпс“, „Елементал“ „Панкрти“, „Гоблини“, „Мортал комбат“, „Ортодокс Селтс“, „Ничим изазван“, „Самостални референти“, „ДТС“, „Рибља чорба“, „Бејб“ и многу други. Покрај „Гуано ејпс“, деновиве се очекува потврда за уште два странски хедлајнери кои ќе настапат на фестивалот. Првите три дена, фестивалот ќе се одржи во центарот на градот, на платото пред Домот на револуцијата, а потоа фестивалот се сели на сцената кај езерото Крупац. За сите посетители на фестивалот, обезбеден е бесплатен камп.
сите 3 | | | веќе видена

Откако ја освои македонската публика со синглот „In Love“ Невена Нешкоска деновиве го претстави својот нов сингл со толку заразен ритам и скокотлива тематика, што сигурно е дека ќе биде летен хит! Станува збор за темата насловена „The Panties Song“ (Песна за гаќичките), чиј автор е самата Невена, продукцијата ја потпишува Гарет Билоу, миксот е на Фил Грајс, a мастерингот го направи Крис Фаур (Chris Faur) во „Пулс аудио мастеринг“ (Pulse Audio Mastering), додека видео записот го реализираа „Бленд кенди колектив“, Грег Стивен Реј, Еби Јанг и Кевин Веселка. „Песната е доста заразна, провокативна и пожива во споредба со претходната. Се надевам дека ќе Ви се допадне“ – порачува Невена. Како звучи нејзината „Песна за гаќичките“ и како изгледа видеото за истата, ќе дознаете ако кликнете тука:
| | веќе видена

Уште едно квалитетно име на македонската музичка сцена овојпат доаѓа од Гевгелија. Младите Теодора и Глигор Гошев го направија новиот бенд „The G Notes“ и нивната прва песна „As the time goes by“. Музиката која ја прават е авторска, а во аранжманот им помогна и Ѓорги Вачев. Видеото за нивната прва песна го сними Дарио Кочиров и Банго продукцијата. Во песната како специјален гостин на виолина се појавува Атанас Стојанов, а песната е одлична. Чујте ја:
сите 8 | | | веќе видена

Сношти се случи кулминацијата на регионалното шоу Х Фактор со големото супер финале. По системот на отпаѓање на двајца по двајца во секој нареден круг, на крајот гласовите ги вкрстија нашиот Боби Мојсовски и Амел Ќуриќ од Босна. Двајцата го покажаа својот раскошен талент, но сепак зрелоста на Амел го направи своето, па така тој се закити со епитетот поседување на Х Фактор. Боби беше одличен, иако имаше проблеми со гласот кои беа решени со лекарства, и заслужено го освои второто место на ова големо регионално натпреварување. Секако останува во воздух да виси прашањето зошто на Амел му беше дозволено премногу да зборува по настапите, да ги поздравува своите пријатели, гласачи… и дали тоа можеби влијаеше скорот на крај да биде таков каков што е, имајќи предвид дека Боби беше инфериорен во поглед на познавањето и владеењето со јазикот. И секако останува отворено прашањето зошто покрај Јелена Розга и Џејмс Артур не се појави, или можеби не беше поканет како гостин оној кому најмногу му беше местото меѓу гостите, ...
сите 21 | | | веќе видена

Иако не успеа да се пласира во финалето на годинешниот „Макфест“ , „ Жал ми е “ на Димитар Андоновски веќе е хит, за кој битолчанецот сними видеоспот. И за оваа песна Димитар соработуваше со проверениот братсо-сестрински тандем: Лазар и Магдалена Цветкоски, кои се потпишуваат како автори на музиката, аранжманот и текстот, а мастерингот го направи Раде Врчаковски – Врчак. Лазар ги отсвири и гитарата и басот, Магдалена заедно со Димитар ги отпеа и придружните вокали, а мелодијата е збогатена и со звуците од хармониката на Јован Василевски. Видеозаписот, којшто го реализираше „Веста продукција“ , беше премиерно прикажан во естрадниот магазин „Бекстејџ“ на Македонската радио телевизија, а главните улоги ги имаат Ненси и Дарко, брачна двојка од Копенхаген, Данска. Како звучи и изгледа сето тоа, можете да погледнетево продолжение.
сите 8 | | | веќе видена

По неодамнешниот настап на „ Макфест 2015 “, каде што ја доби наградата за Најдобра интерпретација за темата „Ако љубов е…“ , Ѓоко Танески деновиве ја претстави својата нова песна насловена „Крајот е само збор“ , чии автори се Зоран Алексиќ (музика и аранжман) и Ксенија Николова (текст). Гитарските делници во песната ги свири Ристе Шандаров. Песната е субвенционирана од Министерството за култура на РМ во рамките на проектот за поддршка на македонската музика, а пристигна заедно со интересна видео приказна изработена од „Sky Eye Entertainment“ , во која испишаните стихови на песната ја следат приказната на спотот во кој пејачот воопшто не се појавува. Впрочем слушнете ја песната и погледнете го спотот за „Крајот е само збор“.
сите 10 | | | веќе видена

Ретко се случува, но сепак и возможно да се соберат скоро сите естрадни имиња во Македонија на едно место! Од годинава идејата е секоја идна прва вечер од Златните денови да биде посветена на некое големо домашно музичко име. Виолета Томовска, Јордан Митев, Атина Апостолова, Блага Петреска, ѕвездите од овогодинешниот Х Фактор, Даниел Кајмакоски, Куку Леле, Елена Ристеска, Бајага и Инструктори… се само дел од најавените музички имиња кои ќе бидат дел од второто издание на Златните денови – Кратово. Градот на мостовите и кулите, како што го нарекуваат, во периодот од 26 до 28 јуни ќе биде домаќин на веќе традиционалната манифестација која значи обид да се внесе звукот на македонската музика и мирисот на добрите вибрации во осоговскиот регион. Во текот на трите дена Кратово ќе понуди богата музичка програма која, велат, ќе ги задоволи дури и најпребирливите музички вкусови. Програмата ќе стартува со вечерта посветена на неповторливиот македонски народен пејач Јонче Христовски, чии песни ќе бидат изведувани од ...
сите 10 | | | веќе видена

Сите со нетрпение го исчекуваме финалето на Х Фактор во недела и гостувањето на големите ѕвезди покрај финалистите. Напнатоста помеѓу финалистите расте, а во финалето не очекуваат разни изненадувања, од кои едно е гостувањето на ѕвездата Џејмс Артур, победникот на британскиот Х фактор, како и на хрватската пејачка Јелена Розга. Таа промотивно ќе ја изведе песната „Краљица“. Победникот на музичкото шоу Х фактор ќе добие награда од 20.000 евра!
сите 81 | | | веќе видена

Таа зрачи со позитивна енергија, има впечатлив силен вокал и долгогодишна музичка кариера на македонското естрадно небо. Раѓањето на втората ќерка и посветеноста кон неа, ги стави за приоритет, додека со музиката реши да паузира две години. Сега, иако незаситена од чувството по вторпат да биде мајка, нашата позната пејачка Наташа Малинкова најавува голем камбек на сцената, поразлична, позрела и пред се полна со ентузијазам и самодоверба. Нови старт имаше на неодамна одржаниот фестивал „Макфест“ каде настапи со песната „Каде и да си“, дело на нејзиниот долгогодишен соработник Столе Аврамов. Дека максимално и се дава на музиката потврдува тоа што веднаш по фестивалот промовира уште еден нов сингл „Едно си ти, друго сум јас“, за кој снимаше и спот. Авторскиот дел повторно го потпишува истиот композитор, додека видеото е реализирано во преубавиот Охрид од „Sky Eye“ продукција. Во врска со многуте новитети кои ги има зацртано во својата агенда, Наташа најавува, работа, само работа и многу изненадувања за ...
сите 22 | | | веќе видена

Стручното жири на бањалучкиот музички фестивал Јелен Демофест, избра 34 демо бендови кои ќе се натпреваруваат за престижната награда и признание за најдобар бенд, од 16 до 18 јули на тврдината Кастел. Изведувачите се одбрани со посебни критериуми на петчленото жири. Шанса за да се покажат во најдобро светло на бината на Јелен Демофест, добија и Брука бенд од Македонија. Оваа година повторно пристигнаа огромен број на пријавени и оваа година е постигнат рекордот на пријавени – 461 , што е за четири повеќе од минатата година . Пријавени имаше од скоро сите земји на Балканот и многу бендови сакаа да земат учество во овој Демофест. Најмногу пријавени има од Србија (199 ) и Хрватската ( 125), нешто по мал број на БиХ ( 96) , кој му кажува за музички потенцијал на овие три земји . Од друга страна , најголемото изненадување е зголемениот број на желби од Словенија (20 ) и се разбира бендови од Македонија ( 12) и ( 9) од Црна Гора. На фестивалот во ревијалниот дел ќе настапат: Реге ѕверот Џентлмен, белгискиот рок ...
сите 3 | | | веќе видена

Петар Малинов момчето кое лани си ги бараше 100-те денари, сега пати од мамурлак. Но, со овој начин на будење од спиење секој би спиел до бесконечност! Под диригентската палка на Јордан Манов за аудио и Александар Врзалски за видеото навивачката група Сејмени од Кочани, неговиот бенд и прекрасната Ана Танчевска го реализираа новиот видео запис за новата песна на Малинов. Музиката е на Дарко Стојанов и Мартин Стојановски, текстот на Кирил Стоименов и аранжман на Јордан Манов! Уживајте:
сите 2 | | | веќе видена

Македонската етно група „Монистра“, етно атракција која секогаш предизвикува големо внимание, вечер ќе одржи целовечерен концерт во големата сала на Центарот за култура-Битола, кој е организатор на настанот. Од Центарот информираат дека етно групата „Монистра“, која интерпретира македонска етно музика на изворни инструменти, постои голем интерес во градот и настанот се очекува со големи симпатии, пренесува МИА. – Очекуваме многубројна публика, полна сала во која ќе прозвучат познатите изворни инструменти збогатени со современи аранжмани кои со својот квалитет и креативен пристап се етаблираа на македонската музичка сцена. Но, за „Монистра“ се знае и надвор од државата затоа што групата настапувала во Израел, Франција, Египет, Италија, Турција, Словенија и Хрватска, истакна Валентин Соклевски, координатор на вечерашниот концерт во Битола. Етно групата „Монистра“ е формирана во 2002 година и во настапуваат Александар Јовевски (кавал, тамбура и гајда), Филип Николовски (тамбура), Јован Стрезовски (тамбура), ...
сите 3 | | | веќе видена

Она што се најавуваше пред извесен период сега стана и официјално. Песната и спотот со наслов „Сакам се” на Симона Попоска е комплетно авторско дело на Sky Eye Entertainment и режисерот Илија Тодоровски. Видеото се снимаше дел студиски, а дел на една интересна локација во близина на Кавадарци. Во видеото Симона го покажува нејзиниот талент за танц заедно со нејзиниот партнер во спотот нашиот познатиот танчар Илија Карадаковски. Напорно се подготвувавме за спотот, танцот и играњето на сцена се неизбежен дел од моите настапи затоа посетувам часови по танц за кои благодарна сум му на Илија – вели пејачката. Во спотот менува неколку стајлинзи за кој се погрижи нејзиниот стилист Бобан Тодоровски, додатоците се на Наташа Гулевска и Симона Тасева, фотографија на Алекс Јакимовски. Заводливата Симона е еден добар пример кој докажува дека без премногу голотија може да се изгледа секси и атрактивно на сцена. Уживајте во видеото:
сите 12 | | | веќе видена

Дарко Илиевски ја отвори летната сезона ги спакува куферите и замина за Малта. По завршувањето на обврските и по долгата подготовка за настапот на Макфест, каде што освои признание за најдобар аранжман и притоа си доби парична награда, решил да се почести себе си со еден убав летен одмор и да се релаксира на плажа, а како дестинација за опуштање ја одбрал Малта. Пејачот заминал на оваа островска земја во машко друштво, а со објавување на фотографии на социјалните мрежи Даре се пофали и долови дел од атмосферата од неговиот одмор. Според фотографиите кои ги објавува на социјалните мрежи јасно е дека Илиевски заминал на одмор во машко друштво што е уште една потврда на чаршиските муабети дека од неодамна е повторно сингл. Дали Даре ја одбрал Малта само како дестинација за одмор или пак како што се шушка заминал да испита терен каде ќе “појде на печалба“ останува времето да покаже.
сите 4 | | | веќе видена

Љубителите на добрата поп музика ќе имаат можност да уживаат во песните кои ќе бидат изведени на годинешното јубилејно 30-то издание на уште еден реномиран регионален фестивал, „Сунчане скале 2015“ во Херцег Нови. Како што е познато на Црногорското приморје од 29 до 30 јуни по 20-ти пат ќе се оддржи реномираниот музички фестивал „Сунчане скале“ на кој учество ќе земат најпознатите изведувачи од целиот регион. Како единствен македонски претставник на листата се најде и Елена Ристеска, која се’ уште не открива за која композиција станува збор. Имено, селекциите ги вршат реномирано жири каде се одбрани композиции кои ќе бидат изведени во две вечери: Вечер на нови ѕвезди и Ревијален дел во кој покрај нашата Елена Ристеска настапуваат грст познати и популарни музички имиња од целиот регион како што се: Тончи Хуљиќ, Данијела Мартиновиќ, Магазин, Саша Ковачевиќ, Кики Лесандриќ-Пилоти, Фламингоси, Марија Шерифовиќ и Адил, Петар Грашо, Тропико бенд, Емина Јаховиќ, Анабела, Кнез, Бојана Стаменов, Сања Долежал, ...
сите 10 | | | веќе видена

Финалистите на најголемото музичко талент шоу Х Фактор вечерва на иста сцена со Роби Вилијамс на Ушќе во Белград! Талентираните момчиња и девојки во придружба на eXit Factor бендот ќе настапат како дел од загревањето пред настапот на светската ѕвезда Роби Вилијамс пред десетиците илјади посетители на Ушќе. Пресреќни сме што ќе пееме на Ушќе пред концерт на толку голема светска ѕвезда. Роби го сакаме сите, ги обожаваме неговите песни и чест ни е да сме дел од големиот спектакл. Веќе неколку недели знаеме за вечерашниот настап, тоа е остварување на сништата. Ти да настапиш пред Роби, има ли поголема ѕвезда од него? Немаме голема трема, повеќе е во прашање возбуда – велат финалистите.
сите 6 | | | веќе видена

next