Во сабота, 28 март, групата Темпера ќе има концертна промоција на нивниот албум „Играј”. Промоцијата ќе се одржи во клубот „Порта Џез” во Битола, со почеток во 22 часот. После настапите на фестивалите Скопје Гори 2014 и Белград Колинг 2014, групата Темпера тргнува во концертна промоција на нивниот албум во неколку градови во Македонија. Ова ќе биде добра можност за сите љубители на рок музиката во Битола, во живо да чујат еден од најдобрите рок албуми во 2014г. во Македонија!
сите 4 | | | веќе видена

По спотот за темата „Намбераја“ кој го промовираше во октомври минатата година, а кој беше обележан како несоодветен за помлади од 16 години, ексклузивката на “Горила продукција“ најавува уште едно контроверзно видео. Не се опседнувам со разголување и секс. Кога еден рефрен треба визуелно да се претстави, инспирацијата ја барам пред се во темата. Сакам да се трансформирам, но заведувам само кога морам. Наскоро ќе излезе мојата нова песна за која ќе снимам и видео запис кој по многу нешта ќе ја шокира јавноста. Станува збор за композицијата „Пеперутки“, пролетна тема, која ќе ги разбуди сетилата кај почитувачите на мојот музички израз“, вели атрактивната пејачка и авторка. Песната е субвенционирана во рамките на програмата за поддршка на домашната музичка продукција. Овој проект е уште еден чекор до реализирањето на нејзиниот деби албум, но промоцијата нема да биде наскоро наспроти најавите на некои од домашните портали. Имаме доволно материјал, но песните се далеку од финалната реализација. Со мојата матична ...
сите 2 | | | веќе видена

Неконвенционалната група „База 903“ од Скопје на македонската јавност ѝ ја претстави својата прва Неконвенционалната група „База 903“ од Скопје на македонската јавност ѝ ја претстави својата прва песна насловена како „BooM“. Песната почна да се создава уште од самите почетоци на групата, но сега конечно е достапна за слушателите на овој тип на музика. Песната е снимана во стилот на DIY (направи сам) начин од страна на самите членови, мастерингот е правен од страна на Валентино Скендеровски во неговото студио „Ентерпрајз“, a спотот на песната го направи Огнен Шапковски, (МЕЛЕМ) продукција. Сите членови кои се во БАЗА 903, имаат веќе претходни искуства со бендови, носачи на звук и видео записи, така што се работи за екипа или тим кој не влегува прв пат во музичката индустрија. Видео записот ќе има телевизиска премиера вечерва во емисијата Backstage на МРТ 1 во 20:15 часот. https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=40iJCE2LuRA
сите 3 | | | веќе видена

Ако има такви кои ја пропуштија првата епизода на втората сезона на ултра популарното талент шоу Х Фактор, еве ви прилика да ја поправите грешката и да уживате во настапите на идните ѕвезди. Во првата епизода македонскиот претставник Алмир Исмаили го воодушеви жирито составено од Жељко Јоксимовиќ, Тончи Хулиќ, Александра Ковач и Масимо Савиќ. Момците од Сараево, кои настапија последни во првата епизода, ја кренаа цела публика на нозе и уште од сега важат за големи фаворити. Еве како тоа изгледаше:
сите 5 | | | веќе видена

Димитар Андоновски кој веќе неколку месеци е во врска со прилепчанката Христина, секој ден и покажува на својата љубена колку ја сака. Пејачот постојано и подготвува изненадувања, а со иста доза на посветеност му возвраќа и избраничката, која секојдневно му порачува преку социјалните мрежи дека мисли на него. Малите и искрени работи го прават човекот среќен. Среќен сум што те имам. Те сакам, напишал Диме под фотографијата која ја објавил на Фејсбук, а на која може да се види како љубената му направила мал љубовен колаж преку кој му порачала дека тој е единствен за неа. Па има ли нешто поубаво на светот од чиста и искрена љубов.
сите 3 | | | веќе видена

Последно нешто што го видовме од неа беше спотот за дуетската песна „Сега ми требаш ти“, која ја сними заедно со Ај Кју, со кои има соработувано и на други песни. Кристина Арнаудова со доаѓањето на пролетта најавува и голем број на новитети од неа. Пејачката која пред неполна година го издаде албумот „Земи ме“, со кој се уште е актуелна, во моментов работи на снимање на нов материјал кој би требало да се промовира наскоро. Периодов кој ме немаше го посветив на едно ново нешто за кое ќе чуете и ќе го видите многу скоро. И ептен сум возбудена поради мојот нов ангажман и нова улога во која се најдов. Нешто убаво во сивилово. Stay tuned, вели пејачката. Последно нешто кое го видовме од неа беше спотот за дуетската песна „Сега ми требаш ти“ , која ја сними со Ај Кју, со кои има соработувано и на други песни.
сите 4 | | | веќе видена

Виктор Апостоловски, кој неодамна го промовираше својот прв албум „Во моите сни“, ги изненади своите фанови со нов кавер. На својата фејсбук фан страна тој напиша: Абе сабајле кон 3-4 нешто се распеав по дома… па сеа се мислам дали да ја ставам снимката на ју туб…или да не ја ставам… шо викате вие? Фановите беа едногласни и тој по неколку часа го постираше каверот, за кој вели го снимил истиот ден но во 3 часот наутро. Во прилог е „Here I stand – Usher“ во изведба на Виктор Апостоловски:
сите 2 | | | веќе видена

Александар Тарабунов неодамна стана дел од хорот на МОБ, а како што изјави комплетно и целосно е вљубен во својата нова работа. Тара кој во последно време не се симнува од домашните топ листи, момче кое плени со својата енергија и неодолив шарм, следното скалило во својата кариера ќе го „оди“ по штиците кои живот значат. Имено Тара неодамна се вработил како хонорарец во МОБ, а веќе ја има одиграно и својата прва актерска ролја во претставата „Адријана Лекуврер“ каде ја толкувал улогата на келнер. Новата работа за која се надевам дека наскоро нема да биде само хонорарна е нешто кое целосно ме исполнува. Работам со група креативни и позитивни луѓе и уживам во секојдневните проби“, вели Тара. Велат дека во животот секој треба да е вљубен. Дали во виното, убавите жени, работата, музиката…. останува секој да си одбере. Но едно е сигурно кога сте вљубени во професијата која ја работите тогаш сите останати коцки ќе се наредат сами.
сите 2 | | | веќе видена

Третата авторска песна на бендот „Марлон Брандо“ е „Слободен уметник” која неодамна се појави во етерот и за која наскоро се очекува и видео запис. Музиката и текстот се на Кирил Трајковски, аранжманот на Ветон Вејсели, а женските вокали ги испеа Јана Гигова. Идејата за оваа песна е на Марко Соколовски и Кирил Трајковски, а темата која ја опфаќа е социјалниот статус на уметникот во општеството кој се бори за својот уметнички идентитет. Песната „Слободен уметник“ може да ја слушнете тука:
сите 3 | | | веќе видена

Со својот настап и изведбата на нумерата „I belive I can fly“, Алмир го воодушеви жирито и успеа да добие четири „да“. Нашиот претставник Алмир кој работи како оперативец во една фирма успеа да го воодушеви жирито со изведбата на песната „I belive I can fly“ и да добие четири гласа „да“. Ти пееш одлично. Во еден момент посакав да се качам на сцената со тебе и да запеам, рече Александра Ковач. Алмир инаку тренира карате, а и неговиот татко бил каратист.
сите 13 | | | веќе видена

Иако одамна е познато дека Даниел ќе настапи на првата полуфинална вечер на Евровизија, земјите учеснички, пред малку е соопштен и редоследот под кој ќе настапат. Нашиот Даниел ќе настапи во првата половина, односно осми, а она што е интересно е што веднаш по него ќе настапи Србија. Заедно со нас во групата од „блиските“ земји е и Албанија, а и Грција. Како ќе се одвива гласањето оваа година и дали конечно ќе успееме да се пласираме во финалето, останува да почекаме до месецот мај, кога и се одржува оваа манифестација. Еве ја комплетната табела од првата полуфинална вечер: 1.Молдавија 2.Арменија 3.Белгија 4.Холандија 5.Финска 6.Грција 7.Естонија 8.Македонија 9.Србија 10.Унгарија 11.Белорусија 12.Русија 13.Данска 14.Албанија 15.Романија 16.Грузија
сите 24 | | | веќе видена

Новата песна на групата „Водолија“ носи наслов „Како од бајки“, а за неа е снимен и спот. Песната е во комплeтно авторстко дело на фронтменот Ристо Апостолов, а режисер на спотот е Владимир Пeтровски- Картер. Во спотот се појавуваат и Бoјан Митановски, басистот во бендот, и младата тапанарка Весела Димеска. Ова е една од трите субвенционирани музички теми на рокерот Апостолов. Ристо два пати и самиот беше член на комисијата која оценуваше кои песни ќе добијат субвенции, па затоа кога тој самиот конкурирал знаел кои се критериумите. Иако си го задржа својот препознатлив стил, песната овој пат е доста покомерцијална. Инаку, како автор Ристо доби субвенции за три песни. Ова е една од нив, другите две се готови, само се чека кога ќе и бидат претставени на публиката во наредните два месеци.
сите 4 | | | веќе видена

Вчера вечер, пред многубројните пријатели, колеги и новинари, како и пред почитувачите на нејзината музика, во „Сити хол“ се одржа промоцијата на првиот албум на Наташа Крстевска Мијата. Албумот „Небеска“, кој содржи 13 песни, е круна на нејзината досегашна кариера, која трае веќе подолго од една деценија. Самата промоција претставуваше аудио визуелна перспектива на се она што и се случуваше во изминатиот период. На видео бимот одеа спотовите и настапите на Мијата, како и делови од нејзиниот живот, нејзината кариера како контролор на летање, се вртеа нејзините песни… Како кулминација на вечерта беше настапот со бенд во живо со кој изведе три песни „Верувам во себе“, „Панделка“ и „Како деца мали“ Мијата рече дека родила едно дете, едно носи во моментов, а третото се тринаесетте песни од нејзиниот албум кој го сонувала со години, токму таков, со гнездо на главата и птици кои најавуваат убави нешта. На „Небеска“ се наоѓаат 13 песни и тој претставува ретроспектива на нејзината музичка кариера. Албумот го отвора ...
сите 8 | | | веќе видена

Откако ја одбележа целата измината година со својата песна „Врне, врне“, за да потоа за запали јавноста со сензуалната „Набереја“ Сара Мејс најавува нешто сосема ново. Оригиналната Сара Мејс која прво беше дел од „Цимерките“, продолжи со соло кариерата и веќе неколку години е присутна на македонска музичка сцена. Јавноста ја засака со големиот хит „Врне, врне“ од фестивалот „Скопје 2013“. Потоа следуваа темите „Денот да е убави“ и секако жешката „Намбереја“ со уште пожежок спот кои ги сними лани. Логичниот след на настаните е издавањето на деби албумот на Сара Мејс кој сите го очекуваат со нетрпение. Продукцијата на Сара Мејс, Горила, албумот го најави за многу скоро време, за наредниот месец, а ние сите со нетрпение ги очекуваме новите песни. Инаку, во приватниот живот Сара Мејс е во љубов со познатиот водител Димитар Атанасовски, но тие не сакаат да зборуваат јавно за тоа.
| | веќе видена

Влатко Лозаноски, Ренната, Наталија Славева, Виктор Апостоловски и хорот на Златно славејче со песната ги повикуваат сите граѓани и компании да помогнат во собирањето средства за Интензивниот оддел на Клиниката за детски болести во Скопје, каде што се сместени предвремено родените и бебињата со компликации. Овој оддел има голема потреба од опремување, бидејќи во моментов има ограничени можности наспроти големиот број на новопримени случаи. Песната е само една од активностите во рамките на хуманитарната кампања „Шанса за живот“. За младите артисти, ова е проект што треба да го поддржат што поголем број граѓани, со цел да се предизвика вистинска позитивна промена. Да се биде дел од ваков проект значи да се даде свој придонес за подобро утре на бебињата кои очекуваат наша помош во својата прва битка во животот – вели Лозаноски. Ренната, автор на текстот, повикува на акција на секој оној што може да помогне: Не треба да се направи многу, секој од нас треба да донира на телефонските броеви за донација и да ...
сите 2 | | | веќе видена

Новата песна „Галичка” на „Тајфата„ е авторско дело на Венко Серафимовски (музика и текст) и Дејан Ѓеорѓиевски-Ѕене (аранжман). Песната е работена во студиото на Ѕене, а за истата веќе се снима и спот, кој е во режија на Венко Серафимов. Спотот ќе биде промовиран на прес-конференција по поводот објавувањето на првиот албум на „Тајфата”. Албумот треба да се појави до месец април, а деновиве членовите на „Тајфата” интензивно работат на истиот. Овојпат за фотографиите и омотот на албумот ќе биде задолжен Чедо Поповски. „Тајфата”, барем според најавите, се во сериозен проект, за кој се надеваат дека вистински ќе ја допре публиката и заслужено ќе добие свое место на музичкиот пазар. Сите со нетрпение го очекуваме објавувањето на албумот и се надеваме дека публиката ќе ја препознае нашата искрена работа. Исклучително напорно работиме и особено сме горди на фактот што сами си го финансираме овој проект, но сепак немаше да успееме без луѓето кои помогнаа да се реализира сево ова, па затоа искрена благодарност до ...
сите 3 | | | веќе видена

“Ако ја сакаш мојата љубов” односно “If you want my love” не е насловот на прирачник за тоа како се заслужува љубовта на атрактивната пејачка Симона Попоска, туку само насловот на новата песна на дуото во кое настапува, а кое се нарекува Саунд Месинџерс. Атрактивната пејачка со новата фотосесија го најави новиот позитивен малку поразличен Funky Deep House сингл адекватен за пролетниот топол период што следи. Фотосесијата ја изработи одличниот фотографот Никола Аџиевски кој веќе седум години активно се занимава со фотографија. Комплетен автор на песната и овој пат е Дј-от и продуцент Ерик Фокс, додека текстот го напиша Виктор Зафировски.
сите 5 | | | веќе видена

Нашиот познат музичар Владимир Четкар најавува настапи во Чикаго и Њујорк. Тој на 4 април ќе настапи во познатиот Њујоршки концертен клуб „DROM“ како лидер на Септет. Таа вечер Четкар во Њујорк официјално ќе го промовира албумот „Heavenly“, а ќе биде придружуван од Алберт Лусинк на Труба, Арон Хенри на Тенор Саксофон и Флејта, Кори Волис на Тромбон, Владан Мијатовиќ на Клавијатури, Стју Махан на Бас и Ник Фалк на Тапани. Ова ќе биде трето враќање на Четкар во Њујоршкиот DROM. Пред овој концерт Четкар ќе настапи и во Чикаго во „Ladybug Bookstоre Cafe“ каде на 21 Март (сабота) ќе се претстави во помал состав (трио), а ќе биде придружуван од Ендрју Грин на Тапани и Тим Ипсен на Акустичен Бас.
сите 6 | | | веќе видена

Точно напладне, денеска (16.03) во просториите на Македонската Радио Телевизија се одржа промоцијата на евровизискиот спот на нашата евровизиска песна „Лисја есенски“ (Autumn Leaves). Во студиото М1 на МРТВ, заедно со нашиот претставник Даниел Кајмакоски во присуство на новинарите нашиот спот ја здогледа светлоста на денот, а исто така за прв пат се слушна и новата верзија на англиски, односно новиот аранжман на песната. Спотот претставува една сосема поинаква приказна раскажана низ фотографии, кои се нижат низ целиот спот, цртани од раката на Даниел. Се надевам дека на сите ќе ви се допадне, работевме со многу љубов и направивме нешто сосема поинакво од она што сите го очекуваат кога се работи за Евровизија. Немаме класична евровизиска песна, самиот збор класичен за мене е веќе видено, па затоа и немаме класичен спот. Цртежите покажуваат моменти од мојот живот, девојчето што седи со момчето на клупата е моја приказна, изјави Даниел. height="433" /> За финалниот изглед на песната се погрижи, како што го ...
сите 71 | | | веќе видена

Откако како бомба одекна веста дека Тамара и Александар ја раскинале свршувачката, медиумите побрзаа да направат попис на сите досегашни „љубови“ на Тамара. Тамара имаше неколку јавни врски и тоа за некои се пишуваше дека толку се сериозни што ќе резултираат со брак. Таа пред три години беше во голема љубов и со голманот Матија Мирков со кого неколку пати правеше фати-пушти, а дури и се верија. И тоа на романтичен и интересен начин, кога Матија и го сервирал омиленото колаче мафин, а во него го ставил невестинскиот прстен. Тамара му кажа “да”, но и овие планови за убав заеднички живот пропаднаа, а Матија стана охридски зет. Пред инстант врската и веридбата со Мачка со кого во септември минатата година ја изненадија јавноста, Тамара долго време беше во врска со продуцентот Бертан Арслани. Наводно, не можела да го издржи притисокот на блиските кои сметале дека тие двајца не се еден за друг затоа што се од различна националност, па раскинаа. Пред тоа врска за која знаеше и јавноста беше онаа со српскиот колега ...
сите 4 | | | веќе видена

next